با نگهداری صحیح از گیاه سیکاس در محیط آپارتمانی، می توانید فضایی زیبا و مفرح در محیط خانه ها و اداره جات خود ایجاد کنید. اما برای داشتن گلدانی زیبا و با نشاط، باید از علل بیمای هایی هم چون سوختگی، پیچ خوردگی، افتادگی، خشک شدن و زردی برگ های سیکاس، روش درمان و جلوگیری از بروز پوسیدگی برگ، ریشه، بیماری های قارچی و آفات گیاهی اطلاع کسب نمایید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا علت بروز بیماری های مختلف این گیاه زیبای آپارتمانی و روش های درمان آن را بدانید.

علت بروز بیماری های گیاه سیکاس

همان طور که بیان کردیم سیکاس یکی از درختچه های زیبای آپارتمانی است که در دسته پایا نخلیان قرار می گیرد. این گیاه بومی استوایی که در مناطقی هم چون قاره آسیا، آفریقا و استرالیا رشد می کند، از برگ های بلند و باریکی برخوردار است. به طور معمول در گل فروشی ها برای تزیین نمودن دسته گل ها، از برگ های زیبای این گیاه بهره می برند.

در صورتی که به اصول مراقبت و نگهداری از سیکاس بی توجه باشید، به طور قطع درگیر مشکلات و بیماری های متعددی خواهد شد. سیکاس نسبت به بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، نیاز به مراقبت چندانی ندارد و گیاهی صبور محسوب می شود. این گیاه دارای ریشه پیازی شکلی است و تنه قطوری دارد که قادر است مقادیر زیادی آب را در هنگام خشکی در خود ذخیره و انباشته نماید.

در صورتی به خواسته های گیاه بی توجهی کنید و یا از شیوه های مراقبت و تکثیر آن بی اطلاع باشید، به طور قطع شاهد بیماری ها و آفت های زیادی خواهید بود. این مشکلات عمده شامل سوختگی، خشکی، زرد شدن برگ ها و ریزش آن ها می شوند، اما این مسائل در برخی مواقع قابل حل هستند. در برخی مواقع مسائلی هم چون بیماری های قارچی، پوسیدگی برگ ها و ریشه گیاه قابل درمان نمی باشند و موجب اتلاف و نابودی گیاه می شوند. برای درمان چنین مشکلات و بیماری هایی، باید روش درمان آن ها را بدانید، پس در ادامه با ما همراه باشید.

علت زردی و خشکی برگ های نو گیاه سیکاس

هنگامی که مشاهده کردید برگ های تازه درآمده گیاه سیکاس رو به تغییر شکل و زردی هستند، باید علت آن را بررسی کنید. این موضوع می تواند علل متعددی داشته باشد. اگر توجه نمودید که همه برگ ها به صورت یک باره در حال زرد شدن هستند، این بدین معناست که بیش از حد به گیاه آب داده اید! اما اگر توجه کردید که برگ ها به صورت تکی و پراکنده زرد می شوند، یعنی مقادیر کمی کود شیمیایی به گیاه داده اید و باید مواد مغذی کافی را در اختیار خاک گیاه قرار دهید.

علت زردی و خشکی نوک برگ های گیاه سیکاس

در برخی مواقع تمام سطح برگ های این گیاه خشک و یا زرد نمی شوند، بلکه تنها نوک برگ ها را درگیر می کند. دلیل رخ دادن این موضوع می تواند بیش از حد دریافت کردن نور خورشید، یا قرار گرفتن گیاه در معرض نور مستقیم خورشید در آب و هوای گرم می باشد. با وجود این که گیاه سیکاس علاقه مند به دریافت نور مستقیم خورشید است، اما باید در روز های گرم سال که نور خورشید با شدت بیشتری می تابد آن را در پشت پنجره و یا در سایه قرار دهید.

علت عدم رشد گل و برگ ندادن گیاه سیکاس

همان طور که قبلا گفتیم این گیاه علاقه زیادی به نور خورشید دارد. در واقع با توجه به میزان نوری که دریافت می کند رشد می کند. اگر در حد کافی به گیاه سیکاس نور نرسد، برگ ها زرد شده و رشد آن متوقف می شود بنابرین تا حد امکان از قرار گرفتن گیاه در محیط های کم نور و تاریک جلوگیری کنید. در برخی از ساعات درطول روز بهتر است که گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و یا در صورت کاشت آن در باغچه، باید در محلی قرار داشته باشد که در برخی از ساعات در سایه و در برخی ساعات دیگر نور کافی دریافت کند.

 

علت ریزش برگ های سیکاس

ریزش برگ های سیکاس نیز از دیگر مشکلات رایجی است که برای این گیاه رخ می دهد. در صورتی که برگ های پایینی پیر شوند، به طور طبیعی عمرشان به پایان رسیده و شروع به ریزش می کنند. اما در حالت کلی زرد شدن و ریزش برگ های سیکاس، به دلیل وجود آفات و کاهش مواد مغذی موجود در خاک؛ هم چون آهن رخ می دهد. اگر احساس کردید که خاک گلدان مواد مغذی چندانی ندارد، در اوایل فصل بهار و انتهای فصل تابستان، کود های مایع و یا رقیق کننده کلات آهن به آن اضافه کنید.

دلیل پیچ خوردگی برگ سیکاس

یکی دیگر از مشکلات رایج سیکاس پیچ خوردگی برگ های آن می باشد. در صورت بروز این مشکل، برگ ها شروع به پیچ خوردگی می کنند. در برخی مواقع هم با زرد شدن برگ های سیکاس، این مشکل خود را نشان می دهد. بنابراین علت پیچ خوردگی برگ های سیکاس آبیاری بیش از حد و یا عدم دریافت نور خورشید به قدر کافی می باشد. با آبیاری زیاد، برگ ها پژمرده می شوند و با نور کم، رشد گیاه متوقف شده و برگ ها حالت نافرمی پیدا می کنند.

علت افتادگی و زرد شدن بر سیکاس

این مشکل به دلایلی هم چون آبیاری بی اندازه، عدم زهکشی خاک گلدان و یا نبودن اعتدال در دمای اتاق رخ می دهد. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است که در دمای 13 تا 25 درجه سانتی گراد از گیاه نگهداری کنید. در صورتی که دمای هوا خیلی سرد و یا گرم تر از این درجه باشد، بافت برگ شل و افتاده شده و شروع به پژمرده شدن می کنند.

علت پیدایش لکه های قهوه ای بر روی برگ های گیاه

پیدایش لکه های زرد و قهوه ای بر روی برگ های گیاه، باعث اتلاف و نابودی گیاه می شود. درصورتی که لکه ها حالت سوخته و خشک شده داشته باشند، به معنای ریخته شدن قطرات آب بر روی برگ هاست و سپس گلدان در زیر نور خورشید قرار گرفته است. به همین خاطر در موقع آبیاری گیاه دقت داشته باشید که آب روی برگ ها ریخته نشود و در موقع تابش نور خورشید غبار پاشی نکنید. در صورتی که دانه های قهوه ای رنگ ریزی باشند، یعنی گیاه در معرض شته قرار گرفته است.

بیماری قارچی

برخی از بیماری ها؛ گیاه سیکاس را در معرض خطر جدی قرار می دهند. قارچ ها به دلیل بیش از حد مرطوب بودن هوا، آبیاری بیش از حد و خاکی که زهکشی نشده است رخ می دهند. این بیماری موجب زرد و قهوه ای شد برگ های گیاه می شود و در صورتی که برطرف نگردد، ریشه ها شروع به پوسیدگی می کنند. برای درمان بیماری قارچی، باید اقدام به عوض کردن گلدان آن نمایید و در کنار آن از قارچ کش های مخصوص گیاه هم چون قارچ کش مانکوزب استفاده کنید.

آفات گیاه سیکاس

در برخی مواقع علت زرد و خشک شدن گیاه سیکاس، مشکلات دیگری هم چون آفات هستند. با چسبیدن این حشره ها به برگ، ریشه و ساقه گیاهان از مواد غذایی مورد نیاز گیاه تغذیه می کنند، در نتیجه گیاه ضعیف شده و رنگ آن از سبز به قهوه ای تغییر می کند. در برخی مواقع هم برگ ها بد فرم شده و دیگر رشد نمی کنند. از جمله آفت هایی که گیاهان سیکاس را تهدید می کنند عبارتند از:

شپشک آرد آلود یا سپر دار: این آفت بسیار ریز بوده و قابل مشاهده با چشم نمی باشد. موجب زردی و ضعیفی برگ های گیاه شده و لکه های سفید و قهوه ای بر روی برگ ایجاد می کند.

کنه عنکبوتی: این کنه ها نیز قابل مشاهده با چشم نمی باشند و لکه های سیاه رنگ، تار های عنکبوت ریز و یک ماده چسبناک به نام عسلی تولید می کنند.

شته: این شته ها قابل دیدن هستند و از گیاه مواد غذایی دریافت کرده و موجب ضعیف شدن آن می شوند.

برای برطرف نمودن این آفات که سخت تر از بیمار ها قابل درمانند، باید از حشره کش های مخصوص گیاهان استفاده نمایید که ما در فروشگاه بزرگ نهالستان بهمن آبادی عرضه کننده این محصولات با کیفیتی عالی هستیم.

مشاوره جهت درمان آفات و بیماری های گیاه سیکاس

یافتن علت بروز بیماری ها و آفات گیاه سیکاس، برای متخصصان این حوزه کار چندان سختی نیست. اگر خودتان عت بروز این مشکلات را متوجه نمی شوید، باید به دنبال راه درمانی مناسبی بگردید تا این مشکلات جدی و آسیب زا را برطرف کنید. شما عزیزان با برقراری تماس با کارشناسان و متخصان نهالستان بهمن آبادی، می توانید اطلاعات لازم را جهت حل این مشکلات کسب نمایید.

ما در نهالستان خود انواع کود ها، قارچ کش ها و سموم را در به شما مشتریان عزز ارائه می دهیم. شما عزیزان می توانید با کارشناسان ما ارتباط بر قرار کرده و محصول مورد نیاز خود را به راحتی تهیه و خریداری نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *