ارتفاع از سطح دریا یعنی چه؟

 

ارتفاع از سطح دریا در واقع اندازه‌گیری عمودی از یک سطح یا مکان خاص تا سطح دریاست. به همین علت هم می‌توان گفت در واقع ارتفاع از سطح دریا همان ارتفاع از جایی که شما هستید تا سطح متوسط دریاست که به عنوان سطح صفر نیز شناخته می‌شود.

در ازای هر 1000متر دما 6 درجه سانتیگراد کاهش پیدا میکند.

ارتفاع از سطح دریا در استان های مختلف ایران متفاوت است.

جالب است بدانید که نمیتوانیم بگوییم قطعا یک استان گرمسیر است یا سردسیر،زیرا هر استانی حداقل سه نوع اب و هوا دارد .و ارتفاع های گوناگون هر منطقه موجب شده است هر مکان اب و هوای خاص خود را داشته و نهال خاصی  در ان کاشته شود یا خیر.

شاید وقتی نام یزد را میشنوید ناخود اگاه به فکر اب و هوای گرم و خشک بیفتید.

 

ولی حتی در این استان روستایی وجود دارد به اسم طزرجان (طزرجون به محلی)که در ان ارتفاع بسیار زیاد بوده و هوا به شدت سرد است.

بنابراین اینکه در کدام استان زندگی میکنید تعیین کننده قطعی اب و هوا و نوع نهالی که قصد دارید بکارید نیست.

با دانستن ارتفاع از سطح دریا میتوانید بفهمید که نوع اب و هوای منطقه شما  چیست و چه نوع نهالی میتوانید بکارید.نقطه صفردرایران بندرشهیدرجایی دربندرعباس میباشد.

بااینحال عوامل گوناگونی درتعیین نوع اب وهوای یک منطقه وجوددارد،  مانندرطوبت ومقداربارندگی

 

 

 

 

 

 


۱
شهرکرد چهارمحال و بختیاری 2060متر
 
۲ یاسوج کهگیلویه و بویر احمد ۱۸۱۶ متر
۳ همدان همدان ۱۸۰۳ تا ۲۰۶۳ متر
۴ کرمان کرمان ۱۷۶۰ متر
۵ اراک مرکزی ۱۷۰۸ متر
۶ زنجان زنجان ۱۶۳۸ متر
۷۷ اصفهان اصفهان ۱۵۷۱ متر
۸ تهران تهران ۱۰۷۳متر تا ۲۰۱۷متر
۹ سنندج کردستان ۱۵۳۸ متر
۱۰ شیراز فارس ۱۵۱۹ متر
١۱ بیرجند خراسان جنوبی ۱۴۴۴ متر
١۲ ایلام ایلام ۱۴۲۷ متر
١۳ کرج البرز ۱۱۱۱متر تا ۱۶۰۵متر
١۴ کرمانشاه کرمانشاه ۱۳۷۴ متر
١۵ ارومیه آذربایجان غربی ۱۳۶۳ متر
١۶ خرم‌آباد لرستان ۱۳۴۷ متر
١۷ تبریز آذربایجان شرقی ۱۳۴۵ متر
١۸ زاهدان سیستان و بلوچستان ۱۳۴۴ متر
۱۹ اردبیل اردبیل ۱۳۳۸ متر
۲۰ قزوین قزوین ۱۲۹۷ متر
٢۱ یزد یزد ۱۲۴۳ متر
٢۲ سمنان سمنان ۱۲۱۵ متر
٢۳ بجنورد خراسان شمالی ۱۰۸۶ متر
٢۴ مشهد خراسان رضوی ۱۰۶۵ متر
٢۵ قم قم ۹۳۲ متر
٢۶ گرگان گلستان ۱۷۴ متر
٢۷ ساری مازندران ۵۴ متر
٢۸ اهواز خوزستان ۱۲ متر
۲۹ بندرعباس هرمزگان ۱۰ متر
٣۰ بوشهر بوشهر ۵ متر
 
 

 

 

رشت گیلان منفی ۱۰

متر||

 

روش هایی وجود دارد که با استفاده ار ان میتوانید بفهمید ارتفاع شما از سطح دریا چقدر بوده و اب و هوای شما چگونه است :

1- اندازه‌گیری ارتفاع از سطح دریا با استفاده از اپلیکیشن قطب‌نما (Compass App) در آ‌ی‌او‌اس (iOS)

سریع‌ترین راه برای اندازه‌گیری ارتفاع از سطح دریا روی گوشی‌های آیفون استفاده از برنامه قطب‌نما (Compass App) می‌باشد که به صورت پیش‌فرض روی تمامی‌ آیفون‌ها نصب شده است. اگر گوشی شما بتواند به یک ماهواره وصل شده و اتصال اینترنت خوبی هم داشته باشد، این برنامه به شما مختصات مکانی و ارتفاع از سطح دریا را به صورت دقیق نشان خواهد داد.

متاسفانه هیچ اپلیکیشن مشابه پیش‌فرضی روی اندروید وجود ندارد اما چندین برنامه وجود دارند که به شما در اندازه‌‌گیری ارتفاع از سطح دریا کمک خواهند کرد و می‌توانید آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید. اما به خاطر بسپارید که این اپ‌ها معمولا دقت زیادی ندارند.

ارتفاع از سطح دریا 3

2- اپلیکیشن My Altitude برای کاربران اندروید/ آی‌او‌اس

این برنامه تقریبا تمامی نکاتی که برای اندازه‌گیری ارتفاع از دریا نیاز دارید، برایتان فراهم می‌کند. با استفاده از My Altitude شما قادر خواهید بود تا مختصات مکانی، فشار بارومتریک، نقطه جوش آب، آب و هوا، ارتفاع از سطح دریا و حتی اطلاعات سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) را به صورت آفلاین در صورت دانلود، داشته باشید. در حال حاضر این اپلیکیشن برای کاربران اندروید و آی‌او‌اس قابل دسترسی و دانلود است.

 

ارتفاع از سطح دریا 4

3- ویجت Altimeter & Altitude برای کاربران اندروید

این اپلیکیشن از تولیدات DS Software بوه و تنها روی گوشی‌های اندروید قابل نصب است. Altimeter & Altitude با استفاده از مقعیت مکانی، بارومتر و داده‌های نقشه‌برداری شده جغرافیایی به شما برای اندازه‌گیری ارتفاع از سطح دریا و همچنین ارتفاع از مبنا کمک خواهد کرد. به علاوه وجود نقشه‌های متعدد این امکان را برای کاربر ایجاد می‌کند تا بتواند به راحتی ارتفاع و گراف مورد نظر خود را ثبت کند. ویژگی‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن باعث شده تا به یک انتخاب عالی برای کاربران اندروید تبدیل شود.

 

ارتفاع از سطح دریا 5

4- اپلیکیشن Altimeter GPS – Hike & Trek برای کاربران آی‌او‌س

این برنامه با داشتن ارتفاع‌سنج استاندارد، فشارسنج و قطب‌نما به شما این امکان را می‌دهد تا تغییرات ارتفاع از سطح دریا را به راحتی مشاهده کنید. همچنین وجود ویژگی اضطراری SOS در آن باعث شده تا در صورت لزوم به صورت خودکار موقعیت مکانی شما برای شخصی که نزدیک به شماست ارسال شود. این ویژگی باعث می‌شود تا اکثر افرادی که مسافرت‌های پی‌درپی می‌روند این اپلیکیشن را به عنوان انتخاب اول خود در نظر بگیرند.

 

ارتفاع از سطح دریا 6

5- اپلیکیشن Altimeter Ler برای کاربران اندروید

طراحی این برنامه به گونه‌ای است که به شما حس بودن در یک کابین خلبانی را می‌دهد! این اپلیکیشن اطلاعات کاملی از موقعیت مکانی، شرایط آب و هوا و محیطی به همراه انواع نقشه‌ها و ویژگی‌های ردیابی خوب را فراهم می‌کند. Altimeter Ler می‌تواند ارتفاع از سطح دریا را هم بر مبنای GPS و هم بر مبنای بارومتر در اختیار شما قرار دهد. همچنین خطاهای احتمالی را تخمین زده و به شما اطلاع خواهد داد. لازم به ذکر است که این اپلیکیشن تغییرات ارتفاع از سطح دریا و یا داده‌های ارتفاعی را به صورت گرافیکی و ساده نشان نمی‌دهد و به همین خاطر برای تازه‌کارها ممکن است کمی گیج کننده باشد، اما ویژگی‌ها و گزینه‌های متعددی که در ساخت این اپلیکیشن در نظر گرفته شده آن را به یک انتخاب خوب برای کاربران اندروید تبدیل کرده است.

ارتفاع از سطح دریا 7

6- اپلیکیشن Altimeter برای کاربران اندروید

این برنامه به اندازه سایر اپلیکیشن‌ها، اطلاعات زیادی را در اختیار کاربر قرار نمی‌دهد اما به دلیل وجود رابط کاربری ساده‌ای که دارد، خواندن اطلاعات و ردیابی در آن بسیار راحت و آسان خواهد بود و به همین علت هم یکی از بهترین اپلیکیشن‌های موجود در لیست امروز است. البته باید در نظر داشت که این برنامه تبلیغات بسیار زیادی دارد اما اگر نسخه پریمیوم آن را تهیه کنید این مشکل هم کاملاً حل خواهد شد.

ارتفاع از سطح دریا 8

آیا باید یک ارتفاع سنج واقعی تهیه کنیم؟

اگر گوشی همراه شما مجهز به چیپ‌ست GNSS و فشار سنج می‌باشد، تهیه ارتفاع سنج خیلی ضروری نخواهد بود و آزمایشات انجام شده نشان می‌دهد که گوشی‌های هوشمند تقریباً دقتی به اندازه ارتفاع‌سنج‌های واقعی دارند. اگر تجربه‌ای در زمینه استفاده از اپلیکیشن‌های معرفی شده در این مقاله و یا به طور کلی ارتفاع‌ سنج‌ها دارید، لطفاً در قسمت نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

ویکی پدیا

digiro

 

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *