در زندگی شهر نشینی امروز، بیش از هر زمان دیگر به وجود یک فضای سبز در اطراف خود نیازمندیم. این فضای سبز؛ چه به صورت طبیعی و چه مصنوعی ساخته شده باشد، موجب کسب آرامش خاطر و قدرتی بی نظیر می گردد. با توجه به گسترش زندگی شهر نشینی و ساخت آپارتمان های متعدد، کمتر شاهد فضای سبز در محوطه منازل هستید. بنابراین طراحی چنین فضایی در اطراف و یا حومه آپارتمان ها، موجب طراوات و شادابی بخشیدن به محیط زندگی انسان ها می شود، هم چنین بر زیبایی محیط و جلوه بصری آن نیز افزوده خواهد شد.

طراحی فضای سبز در مراحل متعددی صورت می گیرد که در ابتدا از طراحی شروع شده و سپس به مرحله اجرا و نگهداری از آن می رسید. برای طراحی فضای سبز، می توان از سبک های مختلفی استفاده نمود که قابل اجرا در هر فضایی می باشند. با دارا بودن چنین فضایی و یک طراحی اصولی و اندیشمندانه، می توان از ایجاد بی نظمی و اختلال در محیط جلوگیری نمود و آرامش بی نظیری را برای همگان به ارمغان آورد.

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز می تواند برای ویلا، حیاط منزل، پارک و غیره باشد. در ابتدا باید طراحی به صورت سه بعدی انجام گیرد. برای شروع کار باید به اصول فنی پایبند بود تا محیطی زیبا و کاربردی در نهایت خلق شود. در طرح های اولیه؛ مواردی هم چون روش ایجاد سازه های مورد استفاده در فضای سبز و گونه های مختلف گیاهان، درختان، گل ها، حوضچه و آبنما، محل تردد عموم، نیمکت های پارکی، آلاچیق داشتن و یا نداشتن آن مطرح گردند.

در طراحی سه بعدی، نقشه اولیه طراحی مشخص می شود. این طراحی اولیه در برنامه های سه بعدی، موجب رویت نمودن فضای سبزی که قرار است در آینده خلق گردد می شود. در این حالت بهتر می توان عیوب و نقوص طرح را برطرف نمود و دیگر هزینه های بیهوده نخواهید داشت. بنابراین طرح اولیه سه بعدی، موجب بالا بردن سطح کیفی کار و افزایش بازهی و راندمان آن خواهد شد.

اجرای فضای سبز

بسیار مهم است که اجرای فضای سبز به صورت کالا دقیق و اصولی انجام شود. چرا که بر روی سطح کیفی کار تاثیر زیادی می گذارد و باید حتما طبق اصول مهندسی فضای سبز پیش رود. اگر یک اجرای ضعیف و غیر اصولی داشته باشید، بر روی سطح کیفی و زیبایی کار تاثیر نا مطلوبی خواهد گذاشت. در حال حاضر کار طراحی فضای سبز توسط شرکت های بسیاری صورت می گیرد، اما همواره انتخاب شرکت مناسب و معتبر کار چندان راحتی نیست که به نتیجه ای مناسب دست یابد و کاری خلاقانه و منحصر به فرد ایجاد کند.

جهت احداث فضای سبز، باید در ابتدا پیش بینی های لازم انجام شود تا بعدا در کارکرد محیط های گوناگون هیچ گونه تداخلی اتفاق نیفتد. با ایجاد تداخل در عملکرد آن ها، فضایی آشفته و بی کیفیت به وجود خواهد آمد. به عنوان مثال اگر طراحان فضای سبز در مورد انواع گونه های گل و گیاهان اطلاعات مناسبی نداشته باشند و در کنار محل نشستن عموم از گیاهان استفاده نمایند، موجب جذب حشرات مختلف می شوند و در محیط اختلال ایجاد خواهد شد.

قیمت طراحی فضای سبز

با توجه به وسعت و حجمی که طراحان فضای سبز ایجاد می کنند، قیمت آن متفاوت می باشد. در ضمن هر شرکتی دارای تعرفه و قیمت های مختلفی است. برای طراحی فضای سبز و محوطه سازی در آن، باید به میزان متراژ فضا و حجم کار و دیگر پارامتر های مهم توجه نمایید. برخی از طراحی ها ساده تر بوده و دارای قیمت پایین تری هستند. برخی دارای طراحی سخت تر و پیچیده تری بوده و مستلزم صرف هزینه های بیشتری می باشند.

در حالت کلی قیمت طراحی فضای سبز تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد که شامل موارد زیر می شوند:

طراحی دو بعدی

طراحی سه بعدی

فاز 1

فاز 2

نرم افزار به کار رفته برای طراحی

جهت دریافت راهنمایی و مشاوره های لازم در جهت طراحی فضای سبز، محوطه سازی در آن و دریافت قیمت دقیق طراحی و محوطه سازی، می توانید با کارشناسان نهالستان بهمن آبادی ارتباط برقرار نمایید. کارشناسان و مشاورین ما به صورت دقیق شما را راهنمایی خواهند کرد و بهترین مشاوره های تخصصی خود را در اختیارتان قرار می دهند.

همان طور که بیان نمودیم قیمت طراحی و ارایه فضای سبز، تحت تاثیر پارامتر هایی هم چون نوع طراحی، شرکت طراح و اجرا کننده محوطه سازی، نوع گل و گیاهان، سطح کیفی مواد اولیه، سادگی و یا پیچیدگی طرح و غیره قرار می گیرد. برای طراحی برخی از فضای های سبز، از سبک های ژاپنی و یا سبک های دیگر الهام گرفته می شود که به طور قطع در بردارنده هزینه های بالاتری است.

قبل از شروع کار توسط طراحان، هزینه های کلی مرتبط با مصالح، گل ها، گیاهان و غیره برآورد می شوند و سپس برای اجرای صحیح و اصولی کار، تصمیمات مهم و ضروری اخذ می گردند. هر چند کل هزینه ها تنها مربوط به ساخت محوطه، تهیه گل و گیاهان نمی شوند، بلکه ممکن است در کوتاه و یا بلند مدت، هزینه های جاری افزایش یابند. این موضوع می تواند به خاطر نوسانات نرخ ارز و عدم ثبات اقتصادی باشد. نمی توان برای طراحی هر متر مربع فضای سبز، قیمت مشخص و قابل پیش بینی را اعلام نمود.

تعرفه فضای سبز

با توجه به شرایط منطقه ای و فصل های گوناگون سال، تعرفه فضای سبز یکسان نمی باشد. از طرفی نوع و عملکرد شرکت های مختلف و تعرفه های دریافتی از سوی ایشان با هم فرق می کنند. هر چه میزان تجربه، سوابق، نوع کارکنان و میزان مهارت آن ها در طراحی فضای سبز بالاتر باشد، در نتیجه کار نهایی زیباتر و با کیفیت تر ارائه می گردد. بنابراین پروژه فضای سبز، باید به افرادی متبحر و متخصص سپرده شود.

هر شرکتی از لحاظ طراحی اولیه فضای سبز متفاوت با دیگری است. در ابتدا محیطی که قرار است کار بر روی آن انجام شود، توسط کاشناسان مورد بازدید قرار می گیرد و بعد از بررسی و ارزیابی های لازم، طراحی فضای سبز انجام می شود. در برخی از شرکت ها؛ متخصصان معماری وجود دارند که کار طراحی فضای سبز به آن ها سپرده می شود. اما رشته های معماری؛ دارای تخصص کافی در این زمینه نیستند، چون شناخت صحیحی از گیاهان و درختان ندارند.

طراحان فضای سبز باید در مورد نحوه کشت گیاهان، نهال ها و ارقام گوناگون و مشخصات آن شناخت و آگاهی کافی داشته باشند تا موجب اتلاف پول و هزینه کارفرما نشوند؛ چرا که در اثر هر گونه اشتباهی خسارت های جبران ناپذیری به بار می آید که ممکن است حتی در مرحله اجرا و انتقال فاز به یک شرکت دیگر هم نتوان کاری از پیش برد.

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی؛ نرم افزار های مختلفی جهت طراحی فضای سبز ایجاد شده اند که قبل از شروع کار، طرح اولیه توسط این نرم افزار به صورت سه بعدی طراحی می شود. بعد از تایید طرح توسط کار فرما و اخد تصمیمات لازم، مراحل اجرای فضای سبز انجام می شود.

محوطه سازی مینیمال

در سبک مینیمال از المان های زیادی برای طراحی فضا استفاده می شود و در کل فضایی شیک و ساده ایجاد خواهد شد. در این سبک از گل و گیاهان به وفور استفاده می شود و برای محوطه سازی فضا از شیشه و استیل استفاده می شود. در سبک مینیمال رنگ و ویو های پر زرق و برق به کار نمی روند. چمن ها همواره آراسته و کوتاه بوده و حالت یک فرش زیبا را دارند.

در این سبک؛ گیاهان در سه گونه مختلف به کار می روند. از شمشاد ها زیاد استفاده می شود. رنگ های خاکستری، طوسی و مشکی در سبک فضای سبز مینیمال جایگاه ویژه ای دارند. شکل های ساده، تعداد کم دیوار های داخلی، محیط های خاص برای ذخیره سازی، نور روز و دیگر موارد از مشخصات این سبک زیبا و ساده تلقی می شوند.

گیاه کاری در فضای سبز مینیمال

در فضای سبز مینیمال یک وحدت و هماهنگی خاصی بین تمام عناصر به کار رفته در فضا وجود دارد. مصالح باید به درستی پرداخت شده باشند و از مصالحی هم چون سنگ آهک و ماسه شن کم رنگ در آن استفاده می شود. محیط باید بکر و دست نخورده باشد تا به سبک مینیمال نزدیک شود. بسیار مهم است که از چه نوع گونه های گیاهی در این فضا استفاده می شود. در این سبک گیاهان زیاد به کار نمی روند.

نور پردازی در فضای سبز مینیمال

برای ایجاد جلوه بیشتر در چنین فضایی در هنگام شب از یک سیتم نور پردازی مناسب استفاده می شود تا مردم برای تفریح، رفع خستگی بعد از کار و گذراندن اوقات فراغت خود در شب، بتوانند از چنین فضای زیبایی لذت ببرند.

گیاهان رایج در فضای سبز

درخت، درختچه، گل های فصلی یک سال و دو ساله، درختان همیشه سبز، گیاهان ریشه ای، درختان خزان کننده از این نوعند. برای کف سازی و ایجاد فضای سبز در سطح زمین، از چمن های مختلفی استفاده می شود که انتخاب آن ها کاملا بر حسب شرایط منطقه ای صورت می گیرد. چمن ها دارای انواع مختلفی هستند؛ هم چون: فتوسکا، یال اسبی، شبدری، اروموکوا، مارگریت، بومادران، بابونه، آلیسوم و غیره.

طراحان فضای سبز در نهالستان بهمن آبادی

  • جهت طراحی و اجرای فضای سبز؛ نهالستان بهمن آبادی با دارا بودن متخصص ترین و با تجربه ترین طراحان و کارشناسان فضای سبز، شما را به خوبی در این امر یاری نموده و زیباترین و با کیفیت ترین طرح را اجرا خواهند کرد. کارشناسان ما با اطلاعات غنی و تخصصی خود در مورد انواع نهال ها، گل و گیاهان و مشخصات و نحوه کشت تا پرورش آن ها، می توانند فضایی با بازهی بالا برای همگان طراحی و فراهم نمایند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع سبک های طراحی فضای سبز به ویژه سبک مینیمال، با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید. ما به شما در امر خرید بذر و نهال، نحوه طراحی فضایی سبز و باکیفیت مشاوره های لازم را ارائه خواهیم داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *