با توجه به نام نخل جزایر قناری می توانید متوجه شوید که این گیاه مربوطه به جزایر قناری می باشد. یک گیاه زیبا و تزیینی می باشد که حتی در فضای باز خیابان ها و پارک ها نیز به منظور زیبا سازی محیط به کار می رود. این گیاه دارای مقاومت بالایی است و رشد آرامی دارد، علاوه بر پرورش این نخل زیبای زینتی برای نگهداری در محیط منزل و گلدان نیز این گیاه مناسب می باشد.

این گیاه دارای قدمت بالایی است به گونه ای که نقش و نگار های از آن بر روی کوزه های یونان باستان طراحی شده است که نشان از قدمت بالای این گیاه می دهد. نخل های جزایر قناری شامل دو گونه معروف در دنیا می باشند: نخل خرمای وحشی و نخل خرمای پیگمی. گونه نخل خرمای پیگمی برای نگهداری در محیط منزل و گلدان بهتر می باشد.

کاربرد های مختلف پرورش نخل جزایر قناری

این نخل برای زیبا سازی فضای سبز کاربرد فراوانی دارد. در محیط هایی هم چون پاسیو به عنوان درخت یا درختچه و یا گیاه زینتی در گلدان کاربرد دارد. گونه نخل خرمای پیگمی که یکی از گونه های نخل جزایر قناری است، یکی از گیاهان مخصوص آپارتمان است که حتی به آن نخل ققنوس هم گفته می شود. این نخل از 2 متر بیشتر رشد نمی کند و از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. این گیاه در جزایر قناری دارای شرایط مناسبی برای رشد می باشد.

نکات مهم برای پرورش نخل جزایر قناری

نخل جزایر قناری یک درختچه زینتی و زیبا سات که در اطراف نواحی مدیترانه ای به خوبی مکان رشد دار اما در گلدان و باغه های زیننتی نیز به خوبی رشد می کند. این گیاه دارای قامتی کشیده، سبز و تنه ای محکم و استوار است که دارای برگ هایی ست و خشن می باشد به تدریج یک انحنای ظرفی در آن ها اجاد یم گردد. برگ های این نخ زیبا دارای طول 5 متری هستند و هر کدام از آن ها دارای برگ چه هایی نیزه ای چرم و سبز رنگی می باشند.

از این نخل گل هایی می رویند که به رنگ قهوه ای مایل به زرد می باشند و همانند گل آذینی رشد می کنند. گل ها چندان تزیینی نیستند و در فصل های سرد سال هم چون پاییز و زمستان تبدیل به میوه های مستطیلی زرد و قرمزی می شوند. نخل جزایر قناری از مستحکم ترین و مقاوم ترین نخل های مدیترانه ای محسوب می شود که حتی در گلدان های بزرگ و در محیط های منازل هم قابلیت نگهداری دارد. در فصل های گرمی هم چون تابستان مکان آن را به فصای باز انتقال می دهند. در سن کم این نخل دارای ظاهری سخت و خشن می باشد، اما به تدریج که زمان می گذرد، برگ ها در انتهای خود یک انحنای ظریف پیدا می کنند.

نخل جزایر قناری تیغ های بلند و نوک تیزی در سطح ساقه و برگ هایش می باشد، بنابراین باید در هنگام پرورش و نگهداری آن مراقب این تیغ های تیز باشید تا دستتان دچار خراش و یا بریدگی نشود. این گیاه سمی و خطرناک نمی باشد، بنابراین برای انسان ها و حیوانات خطری ایجاد نمی کنند. اما پرورش این نخل در بردارنده نکاتی است که باید به آن ها توجه کنید این نکات عبارتند از:

تاثیر نور در نگهداری نخل جزایر قناری

یکی از مهم ترین المان ها برای پرورش این نخل زیبا نور مناسب می باشد. با قرار دادن گیاه در محلی کم نور گیاه شدیدا صدمه دیده و امکان رشد خوبی برای آن فراهم نمی شود.

آبیاری مناسب

چون این گیاه در مناطقی زاده شده که دارای آب چندان زیادی نمی باشند، بنابراین می تواند کم آبی را در مقابل آب زیاد به خوبی تحمل کند. بر اثر آبیاری بیش از حد، ریشه گیاه دچار پوسیدگی خواهد شد و گیاه تلف می شود، البته خشکی و کم آبی بیش از حد هم می تواند موجب آسیب به گیاه شود.

خاک مناسب

خاکی که برای رشد این گیاه مورد استفاده قرار می گیرد، باید کاملا زهکشی شده باشد تا بعد از آبیاری بتواند آب اضافی را از لابه لای ذرات خود به راحتی خارج کند و مانع از پوسیدگی ریشه گیاه شود.

کوددهی مناسب

برای کوددهی باید حتما در زمان مشخصی اقدام نمایید. بهترین زمان کوددهی، اوایل بهار تا انتهای تابستان می باشد. در فصل های سرد سال هم چون پاییز و زمستان بهتر است که به گیاه کود ندهید، چون برگ های نخل جزایر قناری به دلیل نبودن منگنز، منیزیوم و پتاسیم شروع به زرد شدن می کنند، بنابراین اگر در زمان منظم مواد غذایی مورد نیاز گیاه را در اختیار آن قرار دهید از این اتفاق پیشگیری می کنید و در نتیجه در نگهداری و پرورش نخل جزایر قناری موفق تر خواهید بود.

دمای مناسب برای پرورش نخل جزایر قناری

این نخل باید در معرض گرمای زیاد قرار بگیرد هر چند قادر است که دمای تا منفی 6 درجه سانتی گراد را هم تحمل نماید، ولی امکان دارد که برگ هایش دچار صدمه گردد. به هیچ عنوان سعی نکنید که این نخل را در کنار وسایل گرمایشی و یا سرمایشی قرار دهید.

عوض کردن گلدان

چون نخل جزایر قناری دارای رشد چندان زیادی نمی باشد، بنابراین نیاز نیست که مرتبا گلدان آن را عوض کنید. تقریبا 2 سال یک بار برای تعویض گلدان کافیست. برای عوض کردن گلدان باید حتما از دستکش استفاده نمایید تا در اثر برخورد دستهایتان با این تیغ ها صدمه نبینید.

هرس کردن صحیح و اصولی

اگر مشاهده کردید که برگ هایی از گیاه خشک و یا قهوه ای شده است آن بخش ها را جدا سازید، ولی نیازی نیست که گیاه را به صورت دائمی هرس نمایید.

آفات و بیماری ها

برخی از آفات آسیب زننده به نخل جزایر قناری عبارتند از کنه های عنکبوتی، مگس سفید، شته ها و دیگر حشرات. این آفات به نخل حمله نموده و به آن آسیب می زنند. اما برای پیشگیری و یا درمان این آفات بهتر است که از روش های ارگانیک و طبیعی استفاده کنید. روغن چیریش یکی از روغن های طبیعی است که برای گیاه مناسب می باشد.

روش تکثیر نخل جزایر قناری

برای تکثیر این نخل زیبا می توانید به دو روش عمده عمل نمایید هم چون:

روش تکثیر از طریق کاشت بذر و جوانه زنی: برای تکثیر گیاه از طریق کاشت بذر نیاز است که به مدت 24 تا 48 ساعت بذر را در آب خیس دهید. حتما باید بذر ها در عمق یک و نیم متری خاک قرار بگیرند و کاشته شوند. بهترین دما برای کاشت بذر، دمای 32 درجه سانتی گراد می باشد. جوانه زنی نخل خرما یک روش جوانه زنی از راه دور محسوب می شود. هنگامی که شما به کاشت بذر گیاه می پردازید انتظار نداشته باشید که در همان محل، گیاه شروع به جوانه زدن کند؛ چرا که جوانه با محل کاشت بذر در هنگام رویش کمی فاصله دارد.

روش تکثیر از طریق پاجوش یا قلمه زنی: در روش تکثیر از طریق پاجوش باید پاجوش هایی که در بخش های پایینی گیاه رشد می کنند را با ریشه از گیاه مادر جدا نموده و سپس اقدام به کشتن آن ها در گلدان جدیدی با خاک تازه نمایید. بهتر است که خاک غنی و زهکشی شده باشد.

خرید نخل جزایر قناری

برای خرید نخل جزایر قناری مراکز عرضه کننده و نهالستان های متعددی در سطح کشور وجود دارند. اما تمامی این مراکز دارای اعتبار و گیاهانی با کیفیت نمی باشند و در نهایت با خرید نهال و یا درختچه از این مراکز، گیاهی بیماری و آفت زده نصیب شما خواهد شد که منجر به اتلاف هزینه های شما تا حدی زیادی می شود. نهالستان بهمن آبادی با دارا بودن سال ها سابقه کار و متخصصینی مجرب و کارآزموده، بهترین و با کیفیت ترین نهال ها و درختچه های زینتی را به شما عرضه می کند که همگی دارای شناسنامه و گواهی سلامت می باشند. ما انواع نهال ها، نخل های زینتی، درختچه ها، بذر ها، کود ها، سموم شیمیایی و سایر محصولات تخصصی کشاورزی را در بالاترین کیفیت با مناسب ترین قیمت با شما عزیزان عرضه می کنیم.

جهت خرید و ثبت سفارش محصول، می توانید به دو روش حضوری و آنلاین اقدام فرمایید. شما می توانید به صورت حضوری به نهالستان ما مراجعه نمایید و محصول مورد نظر خود را دریافت کنید و یا از طریق شماره های درج شده در وب سایت و یا کانال های ارتباطی، با کارشناسان و مشاورین ما ارتباط برقرار نموده و در کوتاه ترین زمان ممکن آن را درب منزل تحویل بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *