افرای سبز یا افرای چینی از درختان بومی شرق آسیا محسوب می شود. این درخت 30 گونه مختلف در سراسر جهان دارد که تمام گونه ها از لحاظ شکل ظاهری و ابعاد با یکدیگر متفاوتند. درختان افرا دارای رشد سریع و قابل ملاحظه ای می باشد. برگ های درخت به طور معمول سبز تا قرمز هستند و برگ های آن دارای چند قسمت و لبه دار هستند. این درخت به سرعت خزان می شود و قبل از این که زمان ریزش برگ های آن فرا برسد به رنگ قرمز و نارنجی در می آیند. قبل از باز شدن برگ ها گل های درخت شکوفا می شوند و رنگ میوه ها در فصل تابستان قرمز می باشد.

درخت افرا دارای ریشه های بلندی است، در صورت کاشت آن در محل عابر پیاده به دلیل رشد بالایی ریشه های سطحی می تواند منجر به بروز چالش هایی برای لوله ها و افراد گردد. افرای سبز به وجود گل های زیبایی که دارد برای فضای سبز و پارک ها گزینه مناسبی است و به زیبایی فضا کمک بسزایی می کند. برگ های افرای سبز از سایر گونه ها دارای ابعاد وسیع تری است. می توان گفت پهنای برگ های این درخت به 30 سانتی متر می رسد. از مشخصات ظاهری درخت افرای سبز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این درخت می تواند ارتفاعی در حدود 50 تا 250 سانی متر داشته باشد.

درون برگ های درخت صمغی وجود دارد.

در فصل پاییز برگ های آن به رنگ زرد و نارنجی در می آیند و موجب زیبای بی حد و اندازه محیط می شوند.

این درخت دارای گل هایی معطر به رنگ زرد و سبز می باشد. گل های درخت حالتی خوشه ای دارند و ممکن است که تعداد گل های خوشه به 175 عدد هم برسند.

شرایط نگهداری از درخت افرای سبز

این درخت برای کاشت و حیات خود به نور کامل آفتاب نیاز دارد، البته باید در محل زندگی خود مقادیری سایه نیز دریافت کند. بهترین خاک برای کاشت درخت، خاک مرطوب و کمی اسیدی می باشد. این درخت نباید زیاد آبیاری گردد و در برابر خشکی محیط تحمل بالایی دارد. در درخت افرای سبز حشره و بیماری ایجاد نمی شود. هر چند در برخی از مناطق می تواند درگیر عارضه کپک پودری یا ورتیسیلیوم شود. از چوب افرا برای تولید مبلمان، کابینت ها، پارکت های چوبی و غیره استفاده می شود. هم چنین درخت دارای دانه هایی است که خوراک سنجاب ها، پرندگان و موش ها می شوند و برگ های جوان درخت برای تغذیه گوزن ها و آهو ها مفید می باشند.

هرس مناسب

برای هرس نمودن درخت بهتر است در فصل هایی هم چون زمستان و دو هفته قبل از این که گلدان آن را عوض کند اقدام فرمایید. هم چنین در فصل تابستان نیز می توانید برای هرس آن اقدام کنید. هرس تابستانه منجر به ایجاد شاخه های مازاد و قدرتمندی می گردد که ممکن است شکل ظاهری درخت را نازیبا کند.

نور مناسب

همان طور که قبلا بیان کردیم درختان افرا نیازمند نور آفتاب کامل به همراه سایه می باشد. این درخت باید در طی روز حدود 6 الی 10 ساعت آفتاب نیاز دارد. گیاهانی که تنها به مقادیر کمی آفتاب نیاز دارند، می توانند به میزان بیشتری گرما را تحمل نمایند. این درختان همین که در طی روز از 4 ساعت نور خورشید بهره مند شوند برایشان کافیست. درختان نیازمند به سایه جزئی باید بتوانند از 4 ساعت کمتر نور خورشید بهره مند گردند.

نکاتی در مورد نگهداری از افرای سبز

برای نگهداری از افرای سبز در محل زندگی و یا فضای سبز باید نکات و شرایطی رعایت گردند که عبارتند از:

محیط نگهداری: گل بنسای افرا در اغلب موارد به جز انتهای فصل پاییز و زمستان که دمای هوا بسیار پایین است باید در مکانی باز قرار بگیرد. درختچه افرا باید در یک محیط روشن و یا در کنار پنجره های آفتاب گیر قرار بگیرد.

خاک: برای کاشت بونسای افرا باید از خاک آکاداما و یا ترکیب های استاندارد خاک بونسای استفاده کنید که قابل تهیه و خریداری از نهالستان ها و فروشگاه های پرورش گل و گیاه می باشد. خاک مورد نیاز برای کاشت گیاه ترکیبی از خاک هوموسی، پیت و کمپوست آلی می باشد.

نور: این درخت به نور خورشید فراوانی نیازمند است. در هنگام بعد از ظهر باید درخت را به فضایی که سایه دار منتقل نمایید.

آبیاری: این گیاه در مقابل خشک سالی تحمل نمی کند و باید به صورت مرتب و روزانه به آن آب دهید. در فصل های گرم تابستان باید یک وعده در صبح و یک وعده در بعد از ظهر به گیاه آب دهید و اگر متوجه شدید که خاک گیاه خشک است دوباره به آن آب دهید. اما در فصل زمستان به آبیاری کمتری نیاز دارد، بنابراین همان یک روز درمیان آبیاری شود کافیست. بهترین آب برای آبیاری گیاه، آب مقطر است.

دما: برای نگهداری از بونسای افرا بهترین دما بین 15 الی 18 درجه سانتی گراد است.

مه پاشی: برای تامین میزان رطوبت مورد نیاز گیاه، باید از روش غبارپاشی استفاده کنید که باید یک الی دوبار در صبح یا بعد از ظهر انجام شود. آبی که برای گیاه به کار می برید، آب بدون کلر می باشد. چون هوای آزاد به سلامتی و شادابی گیاه کمک می کند، بنابراین دقت کنید که در معرض باد سرد قرار نگیرد.

کوددهی: بهترین کود برای گیاه کود های استاندارد مخصوص گیاه بونسای می باشد. این کود به راحتی قابل تهیه از نهالستان ها و مراکز فروش گل و گیاه می باشد. بهترین زمان برای کوددهی گیاه، زمان روییدن جوانه ها تا انتهای فصل تابستان می باشد. برای کوددهی گیاه هر سه هفته یک بار اقدام کنید.

هرس: بهترین زمان جهت هرس نمودن گیاه انتهای فصل زمستان و دو هفته قبل از عوض کردن گلدان می باشد. هم چنین توجه به این نکته الزامی است که هرس تابستانه در اواسط فصل تابستان اقدام کنید که شاخه های اضافی و قوی بر روی درخت ایجاد نگردند که از زیبایی درخت می کاهند.

روش تکثیر گیاه افرای سبز

برای تکثیر گیاه افرای سبز می توانید از سه روش بذر کاری، قلمه زنی و پیوند زنی اقدام نمایید. در روش بذر کاری در فصل پاییز که بذر های درخت می رویند اقدام کنید. در ابتدا بذر ها را به مدت یک هفته در آب بخیسانید و هر روز آب آن را عوض کنید که موجب جوانه زنی بهتر بذر ها می شود. هرگز اجازه ندهید که بذر ها خشک شوند که باید در عمق یک سانتی متری و توسط لایه ای از ماسه و یک در منطقه سایه دار بکارید.

در روش قلمه زنی قلمه های علفی گیاه را در بیرون از فصل تهیه نمایید. قلمه ها در محیط های گلخانه ای توسط محلول های مخصوصی هم چون پودر دو درصد اسید ایندو بوتریک و 5 درصد بنومیل ریشه دار می شوند. هنگامی که قلمه ها در محیط باز و گلخانه ای ریشه دار شوند و مدتی در زیر لایه ای از ماسه قرار بگیرند برای عملیات کاشت آماده خواهند شد.

در روش پیوند زنی در محیط باز و خزانه بر روی نهال های بذری پیوند تی شکلی ایجاد می کنید، عملیات پیوند زنی باید در اواسط فصل تابستان و تا انتهای آن انجام می شود. در فصل بهار سال بعد که پیوندک های نهال می رویند آن ها را سربرداری نمایید. هنگامی که قلمه ها ریشه دار شدند و رشد کردند اقدام به کاشت آن ها نمایید. پیوندک ها را در طی فصل رویشی جمع کنید و در یخچال نگهداری نمایید.

خرید افرای سبز

برای خرید درخت افرای سبز در ارتفاع های مختلف می توانید به نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی مراجعه فرمایید. در نهالستان ما انوع درختچه های زینتی و نهال ها در بالاترین کیفیت ممکن و با مناسب ترین قیمت عرضه می شوند. در صورتی که در مورد شرایط نگهداری و برطرف کردن بیماری ها و چالش های گیاه، نیاز به دریافت مشاوره داشتید کارشناسان ما مشاوره های لازم و تخصصی را به شما عزیزان ارائه می دهند. جهت خرید و ثبت سفارش محصول می توانید با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما در تمامی ساعات شبانه روز در خدمت شما عزیزان می باشند. شما عزیزان می توانید به دو صورت تلفنی و آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن آن را در هر مکانی که بخواهید از ما تحویل بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *