افرای قرمز

افرای قرمز


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است . در این مقاله با افرای قرمز اشنا می‌شوید. 

 

 

افرای قرمز
افرای قرمز
نام انگلیسی: Red maple 

 

نام علمی: Acer rubrum 

 

خانواده: Sapindaceae 

 

-ابرای قرمز بومی مناطق جنگلی و استوایی است. درخت افرا سرخ یکی از زیباترین گونه های افرا می‌باشد و باغبانان این درخت را برای برگ های زیبا و قرمز آتشین آن می‌کارند. درخت افرا قرمز به ارتفاع ۶ تا  ۱۰ متر می تواند رشد کند و تاج آن می‌تواند بیش از ۶ متر گسترده شود.

 

– این درخت را می‌توان هرس کرد و آن را به شکل یک درختچه کوچک زیبا نگه داشت. افرا سرخ یک درخت مناسب برای درست کردن بونسای نیز می‌باشد، همچنین می‌توان آن را در گلدان کاشت و به عنوان یک گیاه آپارتمانی نگهداری نمود. قبل از کاشت افرا سرخ باید آن را برای جوانه زنی آماده کرد. بذر باید یک دوره خواب بگذراند و بدون گذراندن این دوره قادر به جوانه زنی نمی‌باشد. افرای سرخ پهن برگ و خزان کننده است. رنگ برگ ها سبز روشن یا قرمز هستند و در پاییز به رنگ قرمز، زرد یا لیمویی در می آیند. 

 

-هنگامیکه نهال درخت افرا قرمز کاشته می شود، رشد آن بسیار بیشتر خواهد بود. برعکس در هنگام بلوغ سرعت رشد این نوع درخت ها کاهش می یابد. بدین ترتیب زمانی که نیاز به درخت بلند بوده، می توان نهال این درخت را کاشت. زمانی هم که نیاز به درخت افرا قرمز با ارتفاع کمتر می باشد، می توان اقدام به کاشت درخت با سن بیشتر کرد. این کار باعث می شود تا درخت رشد زیادی نداشته باشد و ارتفاع آن از اندازه مد نظر بیشتر نشود. درخت های قدیمی تر را نیز مانند نهال می توان به راحتی کاشته و به هیچ عنوان از بین نمی روند. البته باید اصول مربوطه را نیز به خوبی رعایت کرد تا آسیبی به ریشه درخت وارد نشود. 

 

-درخت افرا قرمز در نواحی جنگلی و در خاک های گچی می‌روید و به خصوص در جنگل های شمال ایران فراوان و گونه هایی از آنها در باغ ها و پارک ها برای زینت کاشته می‌شوند.

 

 

برای مشاهده نحوه نگهداری و پرورش این گیاه به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

سوالات خود را ازما بپرسید!

   

    واتساپ                                              اینستاگرام                                            تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

 

افرای قرمز

 

 

 

گیاه شناسی:

-درخت افرا قرمز از جمله درختانی بوده که رشد بسیار سریعی نداشته، اما معمولا این قابلیت را دارد پس از گذشت چند سال رشد خوبی داشته و ارتفاع آن گاهی به ۹ الی ۱۰ متر نیز می رسد. بدین ترتیب زمانی که نیاز به یک درخت با ارتفاع نسبتا بلند و زیبا داشته باشیم، می توان افرا قرمز را گزینه بسیار خوبی در نظر داشت. 

 

-برگ ها اکثرا پنجه ای متقابل شانه‌ ای شامل ۵-۳ برگچه نوکدار است. میوه‌ها فندقی دارای دو بال به شکل ۸ با زاویه بین دو بال که از ۴۵ درجه تا ۱۸۰ درجه می باشد و در تابستان می‌رسند. تمام گونه های افرا خزان پذیر هستند. 

 

-افرای سرخ پهن برگ و خزان کننده است. برگ های آن ۵ الی ۹ لوبه با تقسیمات عمیق هستند. عرض برگها ۵ الی ۱۰ سانتیمتر است و لوبهای آن به شکل سرنیزه ای است. برگ ها سبز روشن یا قرمز هستند و در پاییز به رنگ قرمز، زرد یا لیمویی در می آیند. 

 

-گلهای افرای برگ پنجه ای در طراحی فضای سبز بی اهمیت است و در خردادماه و تیرماه به مدت دو هفته گلهای سفید، صورتی، ارغوانی تا قرمز آن نمایان می شود. 

افرای قرمز

 

 

 

افرای قرمز

نیازها و شرایط نگهداری :

خاک:

-مانند افراهای دیگر خاک اسیدی دوست دارد و در مناطقی که آب آبیاری سنگین است مقداری خزه اسفاگنوم به خاک اضافه می گردد وگرنه خاک استاندارد و مخلوط متعادل مواد غذایی با خاک آکاداما برای آن مناسب است. 

 

آبیاری:

-همه درختان در فصل‌های گرم سال به آبیاری بیشتری نیاز دارند، درخت افرا قرمز نیز از این قاعده مستثنی نیست، مثلا هفته‌ای ۳ بار آبیاری در تابستان برای این درخت کافی است. اما در سایر فصول خصوصا فصل‌های سرد سال تعداد دفعات آبیاری باید کاهش یابد. نکته‌ای که موقع آبیاری گیاه باید به یاد داشته باشید این است که هرگز روی برگ‌های آن آب نریزید زیرا برگ‌های ظریف درخت افرا قرمز به آفتاب سوختگی و یخ زدگی در تابستان و زمستان حساس هستند. 

-ریشه افرا سطحی است و نمی‌تواند به عمق خاک نفوذ کرده و آب را از لایه‌های زیرین برداشت کند. به همین دلیل مرطوب ماندن سطح خاک برای سیراب شدن گیاه حائز اهمیت است. 

-راحت ترین راه برای حفظ رطوبت اطراف افرا، ریختن مالچ بر روی آنهاست. در روزهای آغازین کاشت، باید گیاه را همواره مرطوب نگه دارید. اما پس از اینکه این درخت زیبا به خوبی در خاک مستقر شد، تنها زمانی که خاک خشک بود گیاه را آبیاری کنید. اگر در منطقه شما بارش باران صورت می‌گیرد، می‌توانید گیاه را به زیر باران ببرید! اگر افرا را در گلدان می‌کارید، از وجود حفرات متعدد زهکشی در سطح زیرین آن اطمینان حاصل کنید.

 

نور:

-افرای سرخ را در محیطی با نور فیلتر شده و دارای کمی سایه قرار دهید. به عنوان یک درختچه، تحمل نور کم و حتی حضور در سایه کامل نیز برای افرا کار دشواری نیست. اما به دلیل ویژگی‌های خاص هر گونه از آن، بهتر است قبل از خرید در مورد ویژگی‌های آن با فروشنده صحبت کنید. 

نور خورشید به هنگام بعدازظهر، برای اکثر گونه‌های افرا قابل تحمل نبوده و اگر برگ‌ها قهوه‌ای شدند و یا تغییر فرم دادند، یعنی نور زیاد خورشید باعث سوختن آنها شده است. بنابراین باید کمی سایه درخت را بیشتر کنید. البته این مورد نگرانی ندارد چون به مرور زمان مشکل برگ‌ها حل خواهد شد. 

 

دما:

-افرای سرخ برگ سبز،در آب و هوای گرم و خشک رشد بهتری خواهد داشت.افرا را در معرض بادهای شدید قرار ندهید. 

-برای رشد بهتر درخت افرا بهتر است آن را در دمای ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری کنید. 

 

کوددهی :

-انتخاب کود مناسب یکی از اصول کود دهی به شمار می رود. برای درخت افرا قرمز معمولا کودهایی که نیتروژن یا  N-15 آنها گزینه مناسب تری می باشند. بدین ترتیب کود افرا به شمار می روند. کود را بهتر است دور درخت با فاصله ای ۱۵ الی ۳۰ سانتی متری بریزیم. ریشه های درخت می توانند مواد موجود در کود را به راحتی دریافت کرده و به سایر قسمت های درخت برسانند. 

 

آفات و بیماری ها:

-در اکثر مواقع درختچه افرا قرمز مصون از بیماری ها و آفت ها است. گاهی اوقات این گیاه دچار بیماری هایی چون بیماری لکه ساقه یا بیماری لکه برگی می‌شود. ناگفته نماند که آفت هایی چون کنه تار عنکبوتی و شته ها نیز می توانند باعث ایجاد آسیب در این درختچه شوند. برای از بین بردن این آفت می توان از سموم حشره کش و یا صابون های حشره کش استفاده کنید.

 

هرس:

-معمولا درخت افرا قرمز از جمله درختانی بوده که بدون هیچ گونه هرس کردن نیز می تواند بهترین شکل ممکن را داشته باشد. اما در صورتی که قصد هرس کردن این درخت را داشته باشید باز می توانید به راحتی شاخه های این درخت را هرس کرده تا به شکل دلخواه برسد. مرداد و شهریور را می توان ماه های مناسب برای هرس کردن درخت افرا دانست. 

 

افرای قرمز

 

افرای قرمز

تکثیر و کاربرد:

تکثیر:

-تکثیر آن به صورت بذر، خوابانیدن شاخه و پیوند است. 

 

بذرکاری: بذر افرای سرخ در پاییز می رسد قبل از کاشت اگر بذر به مدت یک هفته در آب غوطه باشد و هر روز آب آن عوض شود در جوانه زنی موثر خواهد بود بطور کلی بذر افرای سرخ را نباید گذاشت که خشک شوند و موقع کاشت در عمق یک سانتی متری با پوشش نازک از ماسه و در محلی سایه‌دار کاشته می‌شود. 

 

قلمه : قلمه علفی افرا قرمز که خارج از فصل خود تهیه می‌شوند . تحت شرایط گلخانه‌ای و با استفاده از  قلمه نیمه خشبی افرا و پودر ۲درصد اسید ایندول بوتریک و ۵ درصد بنومیل ریشه‌دار می‌شوند. 

 

پیوند زنی: اگ پیوند در فضای باز و در خزانه روی نهال های بذری زده شود، با موفقیت می توان از پیوند نیمه تابستان تا آخر آن استفاده کرد و در بهار سال بعد به محض رویش پیوندک نهال را از بالای آن سربرداری نمود. در صورتی که امکانات گلخانه‌ای در دسترس باشد گیاهان پایه بذری یکساله در خزانه که در پائیز سال اول به داخل گلدانهای کوچک منتقل شده‌اند و در طی سال دوم در درون گلدان بوده‌اند، در آخر زمستان (اواخر بهمن یا اوایل اسفند) برای آماده شدن پیوند زنی به گلخانه آورده می‌شوند به محض اینکه ریشه‌ها علامت رشد را نشان دادند پایه برای پیوند زدن آماده‌است. برای این منظور قبلا پیوندک را به صورت شاخه در طول فصل رویشی جمع‌آوری و در یخچال نگهداری می‌نمایند. 

 

کاربرد:

-درخت افرای سرخ به دلیل حالت زیبای شاخه بندی، شکل برگ، رنگ برگها در فصول مختلف به عنوان تک درخت در چمن، کنار جویبار و در پاسیو وگلدان در فضای سبز استفاده می کنند. 

 

-این درخت همچنین به دلیل داشتن شاخه‌های موزون و شكيل و رنگ تنه قهوه ای مایل به خاکستری به عنوان منظرساز زمستانه نیز استفاده می شود. 

 

-درختچه افرا قرمز غالبا به دلیل جلوه منحصر به فردی که دارد محبوب است. این گیاه یکی از پرکاربردترین گیاهان در جشن های مذهبی کشور ژاپن محسوب می شود. از این درختچه در هنر و شعر کلاسیک ژاپنی بسیار زیاد یاد شده است. 

 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.