در حال حاضر بازسازی فضای سبز آپارتمان ها مسئله بسیار مهم و حیاتی می باشد. در واقع در هر ساختمان محوطه ها دارای نقش بسیار مهمی هستند و وجود فضای سبز در آن ها بر روحیه و سلامت افراد تاثیر فراوانی می گذارد. با توجه به پیشرفت جمعیت، شلوغ شدن شهر ها و افزایش آلودگی در سطح شهر، وجود فضایی سبز و آرامش بخش می تواند موجب تصفیه هوا و تولید هوایی پاک شود.
به همین خاطر افراد برای حضور در این محیط ها تلاش بیشتری می کنند و ترجیح می دهند که در ساعاتی از شبانه روز در این محیط ها وقت بگذرانند و از طبیعت فضای سبز لذت ببرند. بازسازی فضای سبز آپارتمانی دارای اهمیت بالایی می باشد و طراحان با ایجاد فضای سبز در محوطه ساختمان ها و محیط هایی سر سبز و متنوع، بر زیبایی بصری محیط افزوده و موجب سلامت روحی و روانی افراد می گردند. در برخی از ساختمان ها تراس های کوچک و کاربردی وجود دارند که افراد با طراحی فضای سبز، آن را به محیطی دلنشین برای گذراندن اوقات فراغت خود تبدیل کرده اند.
طراحی فضای سبز در آپارتمان ها
با توجه به گسترش زندگی شهر نشینی، فضا های سبز طبیعی رو به نابودی هستند و از تعداد باغ ها و مناطق کشاورزی کاسته شده است. از طرفی افراد در زندگی های شهری شدیدا درگیر کسب و کار و مشغله های روزانه خویش می باشند، از همین رو فضای سبز می تواند به مسئله ای حائز اهمیت تبدیل شود.
وجود چنین فضایی می تواند آلودگی موجود در هوا و آلودگی های صوتی را کاهش دهد و با افزایش سلامت جسم و روحی، در کنار آن به زیبا تر شدن شهر هم کمک کند. بنابراین بهتر است که برای طراحی فضای سبز در محیط های شهری، از ایده های نوین و خلاقانه ای کمک گرفته شود. در این رابطه بازسازی فضای سبز می تواند موضوع مهمی قلمداد شود.
در هر شهری انواع و اشکال مختلفی از فضای سبز وجود دارد. به عنوان مثال در محیط هایی هم چون ورزشگاه ها، پارک ها، میدان ها و غیره شکل های مختلفی از فضای سبز وجود دارند. با ایجاد فضای سبز در محیط، دسترسی افراد آن منطقه به چنین فضایی افزایش می یابد. برای بازسازی نمودن فضای سبز آپارتمان ها، باید دارای اطلاعات و آگاهی کافی باشید و برای طراحی آن از ایده های نوین و خلاقانه ای استفاده کنید.
بدین ترتیب عملکرد شما در این رابطه افزایش یافته و بهترین طراحی و بازسازی فضای سبز را برای ساختمان خواهید داشت.
تاثیرات فضای سبز در آپارتمان ها
انسان ها از دیر باز تا کنون به طبیعت سبز علاقه مند بوده اند. میان انسان و طبیعت ارتباط و وابستگی زیادی وجود دارد. با پیشرفت علم و تکنولوژی و گسترش زندگی شهر نشینی، انسان به تدریج از طبیعت فاصله گرفت و ارتباط او با طبیعت کم رنگ شد. برای افزایش این ارتباط و آشتی مجدد انسان با طبیعت، باید اقدام به سالم سازی محیط نمایید. طراحی و اجرای فضای سبز در محیط می تواند عملکرد موثری باشد، در این زمینه بازسازی فضای سبز در آپارتمان ها بسیار کمک کننده است.
با توجه به اینکه بیشتر افراد در آپارتمان زندگی می کند و افزایش آلودگی هوا و بیماری های متعدد تنفسی، طراحی یک فضای سبز می تواند کمک موثری به بهبود سلامتی و روحیه آن ها نماید. بازسازی فضای سبز آپارتمان ها دارای مزیت های بسیاری است از جمله اینکه:
کاهش میزان استرس و تنش برای افراد خانواده
کاهش میزان گرمای محیط آپارتمانی
کمتر شدن آلودگی های صوتی و هوا در آپارتمان
کاهش اثر گاز های گلخانه ای
جذب گاز مضر دی اکسید کربن و تولید اکسیژن بیشتر در فضا
به توجه به مزیت های بیان شده، بازسازی فضای سبز در محیط های آپارتمانی، نه تنها موجب افزایش سلامتی افراد می شود، بلکه بر روی روح و روان آن ها هم تاثیر بالایی دارد. برای طراحی چنین فضایی، می توانید از کارشناسان حاذق و متخصص نهالستان بهمن آبادی کمک بگیرید. ما دارای بهترین تیم طراحی و بازسازی فضای سبز ساختمان می باشیم که با بهره گیری از ایده ها و خلاقیت های نوین و منحصر به فرد، شما را به یک نتیجه عالی و رضایت بخش می رسانیم.
علت اهمیت فضای سبز در محیط های آپارتمانی
برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با فضای سبز بهتر است به مفاهیم زیادی توجه نمایید. با به میان آمدن نام فضای سبز مواردی هم چون درخت، درختچه، گل وگیاه، چمن و دیگر پوشش های گیاهی در ذهن افراد تداعی می شود. اگر چنین فضایی در شهر طراحی شود به آن فضای سبز شهری گفته می شود. اگر در محیط آپارتمانی و مسکونی طراحی گردد، با نام فضای سبز آپارتمانی شناخته می گردد. به طور کلی فضای سبز به بخش های مختلفی تقسیم می شود که عبارتند از:
فضای سبز عمومی: فضا های سبز عمومی موجب افزایش سلامت روحی افراد می شود. سطح کیفی عملکرد چنین فضا هایی بالا بوده که همگان بتوانند از آن بهره ببرند و شامل فضای سبز در محیط هایی هم چون بام ها، حیات خلوت ها، حیاط ها، تراس ها و غیره می شوند.
فضای سبز نیمه خصوصی: برای فضای سبز مالکیتی خاص در نظر گرفته می شود. برای سازمان های اداری، دولتی، آموزشی، نظامی، بهداشتی و غیره چنین فضای هایی تعبیه می شوند. کارکنان این سازمان ها از فضای سبز این مکان ها نهایت استفاده را برده و در حیطه فضای سبز شهری قرار می گیرد.
فضای سبز خیابانی: در میادین، کنار بزرگراه ها، محل های عبور و فضا های سبز خیابانی تعبیه شده اند. در این فضا ها از پوشش های گیاهان که موجب افزایش جلوه بصری شهر می شود استفاده می کنند و موجب کاهش میزان آلودگی موجود در هوا می شوند.
فضای سبز خصوصی: در فضای سبز خصوصی دیگر کاربری عمومی وجود ندارد و تنها مختص به افراد خاصی می باشد که مالک آن هستند و تنها این افراد می توانند از امکانات فضای سبز خصوصی استفاده کنند. به عنوان مثال در حیاط خانه و یا آپارتمان باغچه ای احداث می شود که نقش فضای سبز خصوصی را دارد. بازسازی و طراحی فضای سبز در آپارتمان ها اهمیت زیادی دارد و یک فضای سبز خصوصی تلقی می شود.
فضای سبز شهری دارای 4 نوع مالکیت می باشند و افراد بر حسب نوع نیاز خود از آن ها استفاه می کنند. در محیط های شهری و مسکونی نیز افراد بر حسب ضرورت و میزان نیاز خود اقدام به بهسازی فضای سبز می کنند. جهت اجرای ایده های خود برای بازسازی فضای سبز مسکونی، می توانید با مشارین ما در وب سایت نهالستان بهمن آبادی مشورت نمایید و از اطلاعات و نظرات تخصصی کارشناسان ما بهره مند شوید.
رابطه میان فضای سبز و برطرف شدن آلودگی
بازسازی فضای سبز در محیط های مسکونی، دارای فواید بسیاری است از جمله اینکه می تواند تا حد زیادی آلودگی را برطرف نماید. فضای سبز استاندارد طراحی شده برای هر فرد حدود 20 الی 25 متر مربع است. با طراحی چنین فضایی، آلودگی های موجود در سطح شهر تا حد زیادی برطرف شده و تضمین کننده سلامتی بیشتر افراد می باشد. از مشکلاتی جسی و روحی جلوگیری کرده و سلامتی محیط زیست نیز به نحو بهتری حفظ خواهد شد.
محدودیت رشد گیاهان
با محدودیت رشد گیاهان دیگر عملیات فتوسنتز انجام نمی شود و در نتیجه اکسیژن کافی برای حیات موجودات زنده به راحتی تامین نخواهد شد. با بازسازی فضای سبز آپارتمانی، آلودگی هوا تا حد زیادی برطرف می شود. اکسیژن موجود در هوا در حد زیادی افزایش یافته و بر سلامتی محیط های شهری تاثیر بسزایی می گذارد. این تاثیرات مهم شامل موارد زیر می شوند:
کنترل کردن تشعشعات نوری
کنترل نمودن باد و ذخیره های انرژی
پایین آمدن دما و بالا رفتن میزان رطوبت
افزایش جلوه و زیبایی بصری در محیط های شهری و آپارتمانی
بالا رفتن سطح امنیت مردم و بهبود اوضاع روحی ایشان
کم شدن میزان آلودگی صوتی
گیاهانی هم چون نراد، افرا، آبیلا به خوبی عملیات فتوسنتز را انجام می دهند و بهتر است برای بازسازی فضای سبز مسکونی از این درختان بیشتر استفاده نمایید. درختانی هم چون افرا، اقاقیا، چنار، کاج و موارد مشابه دیگر نیز چنین نقشی دارند. این درختان دارای هزینه های کمی برای کشت و پرورش هستند و تا حد زیادی آلودگی های صوتی را کاهش می دهند.
عوامل موثر بر اجرای فضای سبز
چون کشور ایران دارای آب و هوایی گرم و خشک است، بنابراین از لحاظ بارندگی دارای نوسانات بی شماری بوده که قابل پیش بینی نیستند. بناربراین باید به عوامل مهمی جهت اجرای فضای سبز در کشور توجه نمایید که عبارتند از:
آب: در فضای سبز خانه ها و ویلا ها از پوشش های گیاهی زیادی استفاده نمی شود. برای این فضا ها باید منابع آبی مورد ارزیابی قرار بگیرند. در کشور ما ایران که منطقه ای گرم و خشک است، این موضوع بسیار مهم تلقی می شود. با توجه به نیاز فضای سبز به آب، باید به عنوان یک عامل مهم به آن نگاه کرد.
در فضا های کوچکتر آپارتمانی هم چون حیاط خانه، تراس و یا بالکن منازل میزان آب مصرفی چندان مهم نیست. اما در فضا های سبزی که دارای وسعت بیشتری هستند، باید مصرف آب کاملا کنترل شود. سیستم های ذخیره کننده آب باران و ایجاد یک سیستم زهکشی مناسب، می تواند اقدام موثری در جهت مصرف بهینه آب باشد.
نور: در فصل های بهار و تابستان می توان با استفاده از یک نور پردازی مناسب فضای سبز زیبایی را ایجاد کرد. با نور فراوان و مستقیم خورشید، امکان آسیب به پوشش های گیاهی وجود دارد. با ایجاد صندلی ها، آلاچیق، درختان، گل ها و حوض ها می توان تا حد زیادی از تابش زیاد نور خورشید و گرمای آن جلوگیری کرد .
خاک و زمین: برای انتخاب گیاهان باید مواردی هم چون خاک، منطقه کشت و زهکشی مورد بررسی قرار بگیرند. برای طراحی فضای سبز در محیط حیاط، می توان از تخته سنگ های کوچک و زیبا استفاده کرد.
آب و هوا: آب و هوای منطقه بر روی بازسازی فضای سبز تاثیر زیادی می گذارد. در انتخاب گیاهان بهتر است به چهار فصل بودن کشورمان توجه کند و گیاهانی که برای هر 4 فصل سال مناسب می باشند انتخاب شوند. برای بازسازی فضای سبز آپارتمانی، به شما طراحان و متخصصان موجود در نهالستان بهمن آبادی را پیشنهاد می کنیم. تیم کارشناسان ما با ایده ها و خلاقیت های خاص خود، محیط زندگی زیبا و بی نظیری را برای شما طراحی می کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *