یکی از محبوب ترین نخل های آپارتمانی، نخل شامادورا است. افرادی که با این نخل زیبای آپارتمانی سر و کار دارند، متوجه می شوند که این نخل چقدر پر تحمل بوده و نگهداری چندان سختی ندارد. بنابراین با فراگیری شرایط نگهداری از نخل شامادورا، می توانید بر زیبایی و شادابی محیط داخلی منزلتان بیفزایید.

نخل شامادورا

یکی از پر تقاضا ترین و صبورترین گیاهان آپارتمانی، نخل زیبای شامادورا است. زیستگاه بومی این نخل، در مناطق گرمسیری جنوب مکزیک و آفریقا می باشد. این گیاه در دسته نخل ها و از خانواده اریکاسه محسوب می شود. به موجب استفاده از آن در محیط آپارتمانی خویش، می توانید تا حد زیادی هوای محیط پیرامون خویش را تصفیه نمایید. به موجب این ویژگی مهم، محیطی دلپذیر و تمیز در آپارتمان شما فراهم می شود.

علاوه بر آپارتمان، در محیط های اداری و دفاتر هم از این نخل استفاده می شود. گونه های متنوعی از نخل شامادورا در سراسر جهان وجود دارد که انواع مختلف آن از ارتفاع 30 سانتی متری تا 2 متری وجود دارند. این نخل دارای ساقه های باریک و سبز کم رنگی است و برگ های قرار گرفته بر روی آن انبوه، باریک و دارای نوک تیزی می باشند. در ادامه با شرایط نگهداری نخل شامادورا آشنا خواهید شد.

شرایط مراقبت از نخل شاماورا

از نخل شامادورا در محیط های آپارتمانی می توان به راحتی نگهداری کرد. اما با این حال باید اساس روش نگهداری و مراقبت از آن را بدانید. چون این گیاه نیز همانند هر گیاه دیگری، دارای نیاز ها و خواسته هایی می باشد که در صورت عدم توجه به آن ها، موجب پژمردگی و اتلاف آن خواهید شد. در این رابطه بهتر است مواردی هم چون آبیاری، نور، کود، خاک، روش تکثیر، دما و رطوبت را بدانید.

آبیاری

در مورد گیاه شامادورا بهتر است به آبیاری آن توجه داشته باشید. در صورت آبیاری بی اندازه، رطوبت در خاک انباشته شده و موجب پوسیدگی ریشه می شود، در آخر هم برگ ها زرد می شوند و شروع به ریزش می کنند. به این ترتیب کل گیاه نابود خواهد شد. بنابراین بهتر است بدانید که چگونه باید این گیاه را آبیاری نمایید.

برای دریافت میزان رطوبت موجود در خاک، نوک انگشت خود را در خاک فرو ببرید و اگر دریافتید که خاک بیش از حد خشک است بهتر است که به آن آب دهید. در فصول گرم سال هم چون تابستان، نوع آبیاری با فصل زمستان فرق می کند. برای آبیاری بهتر است که از آبی استفاده کنید که هم دما با محیط باشد و عاری از هر گونه از رسوبات و کلر باشد.

نور مناسب

این گیاه قابلیت کاشت در محیط باغچه را ندارد و علت آن نور مستقیم خورشید در این محیط ها می باشد. بر اثر نور مستقیم خورشید، تمامی برگ های گیاه می سوزند بنابراین باید در محیط آپارتمان به جای محیط های پر نور از گیاه شامادورا نگهداری کنید. نور های مصنوعی نیز برای مراقبت از این نخل ها بهترین گزینه هستند. نور بازتاب شده از پنجره های شرقی و غربی، بهترین نور را برای این گیاه فراهم می کنند. البته در صورتی که این گیاه نور کافی دریافت نکند، هم برگ ها حالت موجی پیدا کرده و پژمرده خواهند شد.

خاک مناسب

خاک های سنگین برای نگهداری از نخل های شامادورا به هیچ عنوان مناسب نیستند. بنابراین خاک مناسب باید داری بافتی سبک باشد. خاک های آماده که حاوی ذرات شن، ماسه و یا پیت باشند، موجب سبک تر کردن بافت خاک می شوند. برای نخل های شامادورا بهترین ترکیبات خاک عبارتند از:

ترکیب شن، پیت ماس و خاک باغچه که هر کدام دارای نسبت های مساوی باشند.

ترکیب کمپوست، پرلیت و پیت ماس که هر کدام دارای نسبت های مساوی باشند.

هیچ کدام از ترکیبات بیان شده نمی توانند به تنهایی نقش موثری در نگهداری گیاه ایفا نمایند. خاک مناسب برای کاشت، باید زهکشی شده باشد تا مانع از جمع شدن آب در اطراف ریشه گیاه شود.

نحوه کود دهی

خاک های سبک دارای مواد مغذی چندانی نیستند و باید حتما تقویت کردند. برای این موضوع بهتر است که از کود های شیمیایی استفاده کنید. کود های مایع هم چون کود کامل سه بیست که دارای مقادیر مشخصی پتاسیم، نیتروژن و فسفر باشند به راحتی به درون بافت خاک نفوذ پیدا کرده و به ریشه می رسند. در صورتی که برای گلدان خاک مرغوبی تهیه کرده اید، فقط یک بار در ماه به آن کود دهید. کود های سه بیست بهتر است در بردارنده مواد مغذی دیگری هم چون منیزیم و آهن نیز باشند.

بهترین دما

دمای مناسب از جمله پارامتر های مهم دیگر برای نگهداری نخل شامادورا می باشد. چون این گیاه متعلق به مناطق گرمسیری است، نمی تواند در مقابل دمای سرد تحمل بالایی داشته باشد. دمای اتاق که بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد است، برای رشد و نگهداری این نخل ها بهترین دما است. اگر دما از 10 درجه سانتی گراد کمتر شود گیاه نابود می شود و اگر سوز سرمای هوا از لا به لای پنجره ها به محیط درون ساختمان نفوذ و به گیاه برخورد کند، موجب اتلاف و ایجاد بیماری در نخل شامادورا خواهد شد.

رطوبت مورد نیاز

این گیاه متعلق به مناطقی است که دارای رطوبت بالایی هستند و میزان بارندگی در آن بالا می باشد. بنابراین اگر محیط را مرطوب نگه دارید، می توانید به خوبی از آن نگهداری کنید. با استفاده از دستگاه بخور و یا گذاشتن ظرف آبی بر روی شعله گاز، این شرایط برای نخل فراهم می شود. اگر آب اضافی بعد از آبیاری از زیر گلدان خارج نشود، هم بر اثر تبخیر می تواند موجب مرطوب کردن هوای محیط شود. در فصل هایی که هوای سرد و یا گرم است، از قرار دادن گلدان در کنار وسایل گرمایشی و یا سرمایشی جلوگیری کنید، چون گیاه را خشک می کنند.

گلدان مناسب

باید برای نگهداری نخل شامادورا از یک گلدان مناسب استفاده کنید. به گونه ای که آب به راحتی از زیر آن خارج شود. برای اینکار حتما به وجود سوراخ هایی در ته گلدان نیاز است. مهم نیست که از چه جنس گلدانی استفاده کنید، ولی گلدان های سفالی دارای شرایط بهتری هستند و موجب زودتر خشک کردن خاک و جلوگیری از پوسیدگی ریشه نخل خواهند شد.

چون روند رشد این نخل ها آهسته است، باید در فاصله های طولانی اقدام به عوض کردن گلدان آن نمایید. در هنگام تعویض گلدان، اقدام به تهیه گلدانی با ارتفاع مناسب کنید که چندان بزرگ هم نباشد. ارتفاع گلدان متناسب با ریشه بهترین انتخاب است.

روش تکثیر نخل شامادورا

روش های مختلفی برای تکثیر این گیاه وجود دارد، اما از دو روش کلی جهت تکثیر آن استفاده می شود که عبارتند از:

کاشت بذر: یک روش مناسب برای تکثیر کاشت بذر است. بذر ها را باید در عمق 5 سانتی متری خاک مخصوص بکارید و بعد به حد کافی آب دهید تا جوانه بزنند. تا قبل از جوانه زنی، باید توسط یک پلاستیک پوشانده شوند.

تقسیم بوته و پاجوش: بهترین روش تکثیر پاجوش های نخل شامادورا می باشد. با این روش رشد سریع تری حاصل می شود. گل را با ریشه از گلدان خارج کنید و به وسیله یک چاقو اقدام به جدا نمودن پاجوش های آن کنید. سپس پا جوش ها را در یک گلدان دیگر بکارید.

خرید نخل شامادورا

اگر نخل شامادورا دچار آفت زدگی و یا بیماری شود، به طور قطع روش نگهداری از آن متفاوت خواهد بود. شما می توانید انواع آفت کش ها و سموم لازم را برای برطرف کردن چنین مشکلاتی از نهالستان بهمن آبادی تهیه و خریداری نمایید. آفاتی که ممکن است به نخل شامادورا آسیب بزنند شامل کنه تار عنکبوتی، شپشک و قارچ می شوند. تشخیص نوع آفت و بیماری توسط کارشناسان و متخصصان ما به راحتی امکان پذیر است.

بنابراین در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره تخصصی در این رابطه داشتید، با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید و در زمان کوتاهی از مشاوره های تخصصی ما بهره مند گردید. برای خرید انواع بذر، نهال، گیاهان زینتی آپارتمانی، انواع کود، سموم شیمیایی و خاک، نهالستان بهمن آبادی در خدمت شما عزیزان می باشد. جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود، با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *