افرادی که قصد کاشت نهال ازگیل ژاپنی را دارند، بهتر است که حتما قبل از آن اطلاعات کاملی از مشخصات نهال به دست آورند. این نهال در دسته گلسرخیان قرار می گیرد و هیچ گونه ریشه مهاجمی ندارد. بیشتر بخش های آن مانند دانه، برگ و غیره دارای ماده سیانور هستند که بسیار سمی و خطرناک است. برای اینکه نهال ازگیل ژاپنی بهتر رشد کند، باید حتما نوسانات دمایی 17 تا 22 درجه سانتی گراد را به خوبی دریافت کند.

این گیاه تزیینی دارای گل هایی به حالت خوشه ای مانند و چند گلبرگ زیباست که موجب معطر شدن این نهال زیبا شده اند.

زادگاه نهال ازگیل ژاپنی

زادگاه اصلی این نهال کشور چین است، اما در کشور ژاپن نیز مدت بسیار مدیدی است که به وفور یافت می شود. بذر ازگیل ژاپنی به وسیله پرنده های مهاجر به کشور های اروپایی نیز فرستاده شده و در این کشور ها به صورت طبیعی می رویند. این نهال دارای اسامی گوناگونی است مانند گلابی جنگلی و یا زالزالک. در کشور ما به آن انبو هم می گویند و در استان هایی از کشور که دارای آب و هوای مرطوبی هستند به خوبی رشد می کنند.

پایه اصلی نهال ازگیل ژاپنی

برای اینکه شروع به تکثیر نهال ازگیل ژاپنی نمایید، می توانید از روش کاشت بذر، قلمه زنی و پیوند زدن هم استفاده کنید. در روش کاشت بذر، هسته میوه را درون خاک کاشته و زمان می دهید که بذر ها شروع به جوانه زدن کنند. در روش قلمه زنی؛ قلمه های 30 سانتی متری مورد استفاده قرار می گیرند. روش پیوند زدن دارای بازدهی بالاتری نسبت به روش های قبلی است و پایه درخت گلابی، زالزالک را که بر اساس هسته میوه به رشد قابل توجهی رسیده است به نهال ازگیل ژاپنی پیوند می زنند. عملیات پیوند زنی باید حدود 10 سانتی متر با خاک فاصله داشته باشد. این روش موجب تغییر قیمت نهال ازگیل ژاپنی می شود.

مشخصات نهال ازگیل ژاپنی

این نهال که حالتی درختچه ای دارد، دارای ارتفاعی کم با شاخ و برگ فراوان است. تاج های این درختچه، حالتی گرد و کشیده دارند و دارای 10 متر ارتفاع می باشند. طول برگ های این نهال 8 تا 12 و عرض آن ها 2 تا 5 سانتی متر است. این نهال برای اینکه بتواند به خوبی رشد کند، باید حتما مقادیری از نور خورشید را در طی روز دریافت کند و از طرفی به حد کافی در زیر سایه نیز قرار داشته باشد.

آب و هوای مناسب کاشت نهال ازگیل ژاپنی

برای رشد مطلوب نهال ازگیل ژاپنی، باید نوسات دمایی رخ دهند. دریافت رطوبت هوا از طریق بارندگی بسیار مناسب رشد نهال است، اما در موقع کاشت باید نهال ها به قدر کافی آبیاری شوند. در مواقعی که میزان گرما و خشکی هوا شدت بیشتری دارد و یا در روز های سرد و برفی سال، بهتر است که نهال ها را برای کاشت آماده نکنید، چرا که ریشه ها ضعیف شده و نهال ها نمی توانند به خوبی رشد کنند.

فواصل کاشت نهال ها از یکدیگر

هنگامی که برای خرید نهال ازگیل ژاپنی به نهالستان مراجعه می کنید، باید نما و طرحی از باغ را مشخص نمایید و بدانید که با توجه به شرایط رشد این نهال، باید در چه فاصله ای نسبت به یکدیگر قرار بگیرند. شاخ و برگ های این نهال در سن بلوغ به صورت گسترده ای رشد می کنند، بنابراین باید نهال ها را در ردیف های 4 متری و با فاصله 5 در 5 متری نسبت به یکدیگر کاشته شوند. در این صورت دیگر شاخه ها در هم پیچیده نمی شوند و می توانند نور کافی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

خاک مناسب نهال ازگیل ژاپنی

هنگامی که برای خرید نهال ازگیل ژاپنی به نهالستان مراجه می کنید، این نهال ها به دو صورت موجودند: نهال ریشه لخت و نهال گلدانی. در هر صورت برای کاشت نهال ها باید قبلا در زمین مورد نظرتان، گودال هایی با عمق مناسب حفاری کره باشید تا ریشه ها بتوانند به درستی در محل خود شروع به رشد و نمو نمایند. برای نهال ازگیل ژاپنی می توان از هر نوع خاکی استفاده کرد، اما معمولا خاک های شور، زیاد مناسب رشد این نهال نمی باشند. حتی خاک هایی با پی اچ خیلی پایین و یا خیلی بالا هم نمی توانند آسیب زننده باشند.

زمان کاشت نهال ازگیل ژاپنی

نهال ازگیل ژاپنی هنگامی که ریشه ها در خواب زمستانی قرار دارند باید کاشته شوند. زمان کاشت نهال با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه صورت می گیرد. برای مناطق سردسیر کوهستانی باید تا زمانی که درجه سرما به اتمام می رسد، یعنی انتهای ماه اسفند صبر کنید، اما در آب و هوای معتدل و نیمه گرم بهتر است که نهال ها در فصل پاییز کاشته شوند.

کوددهی نهال ازگیل ژاپنی

این نهال همیشه سرسبز است. هدف از کاشت نهال های ازگیل ژاپنی، تولید میوه و سرسبزی فضا است در هدف تولید میوه، باید خاکی پای نهال ها بریزید که دارای مواد مغذی کافی باشد. برای این منظور باید به خاک در حد کافی کود هربان دهید، تا فرآیند گل دهی و میوه دهی به صورت مطلوبی صورت بگیرد. اما برای هدف سرسبزی محیط، باید کود های مناسبی به اندازه 6.6.6 در سه دوره به صورت مرتب داده شوند.

ارتفاع درخت ازگیل ژاپنی

درختان ازگیل ژاپنی در دوره بلوغ خود به اندازه 8 متر قد می کشند. بهتر است که اقدام به کاشت این درختان در باغچه منزل خود نکنید و در باغ ها و فضاهای گسترده تر کاشته شوند؛ چرا که تاج این درختچه ها دارای رشد زیادی است و به قدر کافی بلند خواهد شد.

هرس درخت ازگیل ژاپنی

برای هرس کردن درختان ازگیل ژاپنی بهتر است به قدر کافی حساسیت به خرج دهید. برای افزایش بازهی و طول عمر این درختان، نیاز نیست که هرس زیادی صورت گیرد. هنگامی که نهال ها به سن بلوغ می رسند و هنوز در خواب زمستانی فرو رفته اند، می توانید شاخه های خشک و آسیب دیده آن را جدا کنید تا بیماری به بخش های دیگر درخت سرایت نکند.

نیاز سرمایی نهال ازگیل ژاپنی

نهال های ازگیل ژاپنی باید در فصل زمستان میزان سرمای مورد نیاز خود رادریافت کنند تا بتوانند بعد از اتمام این دوره به خوبی گل و میوه دهند. تقریبا همه نهال ها برای افزایش بازدهی خود نیاز به گذراندن این دوره سرمایی هستند. نهال های ازگیل ژاپنی؛ باید حدود 500 الی 800 ساعت دمای منفی 7 الی 8 درجه سانتی گراد را تحمل نمایند.

عمر مفید نهال ازگیل ژاپنی

این نهال دارای عمر اقتصادی چندان بالایی نیست. اگر باغداران در شرایط خوبی این نهال ها را پرورش دهند، باز هم نهایت تا 30 الی 50 سال عمر مفید خواهند داشت. در اواخر عمر درخت دیگر بازدهی چندان زیادی ندارد. در سال دوم یا سوم، نهال ها شروع به باردهی می کنند. اما سن حیات درخت که از همان زمان تکثیر تا جوانه زدن درخت را شامل می شود، تا اواخر عمرش را که دیگر هیچ میوه ای تولید نمی کند، سن حیات درخت می گوییم که برای درخت ازگیل ژاپنی به 55 سال می رسد.

ارتفاع کاشت نهال های ازگیل ژاپنی از سطح دریا

برای اینکه درختان ازگیل ژاپنی رشد مطلبی داشته باشند، باید در آب و هوای معتدل و گرمسیر کاشته شوند تا از گرمای تابستان و نور خورشید به صورت غیر مستقیم بهره مند گردند. اگر این نهال ها در منطقه ای با هوای زمستانی کمتر از منفی 2 درجه سانتی گراد قرار بگیرند تلف خواهند شد. ارتفاع مناسب کاشت نهال ها از سطح دریا از 2000 متر کمتر است. در این ارتفاع نهال ها می توانند رطوبت کافی را برای رشد بهتر ریشه های خود دریافت کنند.

مقاومت نهال ازگیل ژاپنی در برابر آفات و بیماری ها

این نهال تحت تحت تاثیر آفات و بیماری ها، دارای کاهش بازدهی خواهد شد. بیماری هایی هم چون زنگ، سفیدک برگ، کرم صد پا، شته و لارو می توانند موجب آسیب به ریشه، ساقه و برگ و میوه آن شوند. بر اثر ایجاد لکه هایی سفید و زرد بر روی برگ درختان ازگیل، ساقه و ریشه نهال ها ضعیف و پوسیده می شوند و فرآیند گل دهی آن ها متوقف خواهد شد. باغداران به وسیله سموم شیمیایی و کوددهی مناسب، می توانند این آفات و بیماری ها را از بین ببرند.

باردهی نهال ازگیل ژاپنی

حدود 40 تن محصول در هر هکتار از این نهال تولید می گردد. اگر باغداران از نهال های پیوندی استفاده کنند، دارای میوه هایی درشت، سالم با عطری بی نظیر خواهند شد. میوه های باکیفیت این درخت، به کشور های دیگر نیز صادر می گردند.

این نهال زودگل بوده و با شروع ماه آذر گل می دهد و در آغاز فصل بهار، شاهد میوه های لذیذ و خوشمزه آن بر روی درخت خواهید بود. میوه های این نهال بسیار شیرین هستند و به همین خاطر طرفداران زیادی دارند. از میوه های آن برای مصارف غذایی و دارویی فراوانی استفاده می کنند. باغداران تمایل بالایی به کاشت این نهال ها در باغ های خود دارند.

رقم گرده افشان نهال ازگیل ژاپنی

نهال های ازگیل ژاپنی، نهال هایی خود بارور هستند و به وسیله حشراتی هم چون زنبور عسل و یا از طریق باد، شروع به گرده افشانی می کنند. شما اگر قصد خرید نهال تک پایه ازگیل ژاپنی را دارید، باید حتما برای گرده افشانی آن از یک نهال مناسب استفاده کنید.

خرید نهال ازگیل ژاپنی و قیمت آن

نهال ها ازگیل ژاپنی، نهال هایی زینتی هستند که توسط نهالستان های معتبر کشور عرضه می گردند. یکی از نهالستان های معتبر کشور که زیر نظر جهاد کشاورزی فعالیت می کند، نهالستان بهمن آبادی است که عرضه کننده انواع نهال هایی هم چون نهال ازگیل ژاپنی می باشد. هم چنین شما می توانید نهال درخواستی خود را با قیمت بسیار مناسب تری پیش خرید نموده و در فصل کاشت آن را تهیه کنید. قیمت نهال ازگیل ژاپنی از نهالستان بهمن آبادی، چون به صورت مستقیم و بدون واسطه تهیه می شود، بسیار مناسب تر و ارزان تر خواهد بود. جهت خرید و استعلام قیمت این نهال، با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *