نهال انگور عسگری یکی از پر طرفدارترین نهال های انگور در کشور ما به حساب می آید که دارای میوه هایی با سطح کیفی بسیار بالایی می باشد. این نهال با میوه های درشت و بدون دانه ای که تولید می کند، مورد توجه باغداران زیادی قرار گرفته و در بازار در حد بالایی به فروش می روند. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که قصد خرید این نهال را دارید توصیه می کنیم به طور کامل با مشخصات، شرایط کشت و مراقبت از آن آشنا شوید تا بتوانید میوه هایی با کیفیت از این نهال ها به ثمر برسانید.

برای اینکه نهال عسگری رشد بهتری را تجربه کند، باید از داربست بعد از کاشت نهال ها استفاده نمایید. چون نهال ها هم چون پیچکی دور داربست می پیچند و نوعی گیاه رونده به شمار می روند. این امر موجب می شود که شاخه و برگ ها بهتر بتوانند هوای مورد نیاز خود را دریافت کنند. به همین ترتیب از آفات و بیماری ها مصون بمانند و نیاز کمتری به هرس پیدا خواهند کرد.

زادگاه اصلی نهال

این نهال از نهال های بومی کشور خودمان است. در مقابل شرایط مختلف آب و هوای بسیار مقاوم عمل می کند، بنابراین نهال انگور عسگری را می توان در شهر های مختلفی از استان ایران کشت نمود.

مشخصات نهال

مشخصات منحصر به فرد این نهال موجب افزایش فروش آن در بازار شده است. از مشخصات بارز و خاص این نهال می توان به مواردی هم چون زودرس بودن، دوام بالا در برابر شرایط آب و هوای مختلف، عمر مفید طولانی مدت، قیمت مقرون به صرفه، حبه های درشت و آبدار، ظاهر زیبا، میوه هایی با عطری بی نظیر و شیرین، بدون دانه بودن حبه ها، مطابقت و سازگاری با منطقه کشت های گوناگون، تحمل پذیری بالا در برابر اکثر خاک ها هم چون خاک های رسی، آهکی و سطح تقاضای بالا برای خرید آن را بیان نمود.

پایه اصلی نهال

جهت کاشت نهال در باغ های میوه، باغداران در هنگام خرید نهال باید اطلاعات کافی در مورد مشخصات نهال، تاریخ کاشت، زمان گلهدهی و باردهی، زمان برداشت محصول، بالغ شدن میوه ها، نیاز سرمایی نهال، ارتفاع درخت، مقاومت نهال در برابر آفات و بیماری ها، خاک و آب مناسب و غیره کسب نمایند. برای تکثیر این نهال از روش قلمه زنی استفاده می کنند.

آب و هوای مناسب کاشت

در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و معتدل هستند، نهال های عسگری به خوبی رشد می کنند و میوه هایی با سطح کیفی بسیار بالا تولید خواهند کرد. برای نگهداری بهتر آن ها در مقابل این عوامل، داربست هایی نصب می گردد که نقش نگهدارنده این نهال ها را بر عهده دارد. سرمای زیاد به نهال ها شدیدا آسیب می زند و رشد و حیات آن ها را با چالش مواجه می کند. در واقع دمایی حدود منفی 18 درجه سانتی گراد موجب اتلاف کامل این نهال ها خواهد شد.

آب و هوای مناسب برای کاشت نهال ها گرم و معتدل است. نهال ها در برابر آب کم و گرما مقاوم هستند، به همین دلیل باغداران در مناطق کم آب هم می توانند این نهال را بکارند.

فواصل کاشت نهال ها

برای اینکه نهال انگور عسگری بتواند باردهی و میوه های خوب و با کیفیتی تولید کند، موقع کاشت فاصله هر نهال با دیگری باید به خوبی رعایت گردد. جهت افزایش بازدهی کمی و کیفی، نهال ها بهتر است که در فواصل 2 در 3 متری نسبت به یکدیگر کاشته شوند. رعایت حد فاصله مناسب و کافی، موجب جریان هوا به صورت مطلوب از بین شاخه ها و برگ های آن می شود. فاصله بیان شده با توجه به نوع و شیب زمین متغیر خوهد بود.

خاک مناسب نهال

برای اینکه باردهی و میوه های با کیفیتی از نهال انگور عسگری حاصل گردد، باید برای کاشت آن ها خاکی مناسب وجود داشته باشد. برای اینکه نهال ها بهتر بتوانند به رشد و نمو خود ادامه دهند، باید خاک هایی رسی که آمیخته به آهک و دارای بافت سبک است در اختیار آن ها قرار بگیرند. خاک های دارای بافت سبک موجب می شوند که ریشه ها بتوانند در حد کافی و مطلوب، مواد غذایی، آب و اکسیژن مورد نیاز خود را از خاک دریافت کنند.

زمان مناسب کاشت نهال

بعد از تهیه و بستر سازی خاک مناسب نهال، باید در آخرین روز های فصل زمستان اقدام به کاشت نهال های انگور عسگری نمایید. در سال های اولیه کشت، نهال ها دارای ساقه های نازکی هستند و توان تحمل سرمای زمستان را ندارند، بنابراین قبل از خواب زمستانی باید اقدام به کاشت آن ها نمایید. برای کاشت نهال ها باید گودال هایی حفاری نمایید که دارای عمق نیم متری باشند و ریشه ها بتوانند به راحتی به گسترش خود ادامه دهند. بعد از کاشت نهال باید آن ها را آبیاری کنید تا ریشه ها در خاک ثابت باقی بمانند.

کوددهی مناسب نهال

کود های شیمیایی برای این نهال ها بهترین می باشند. این کود ها باید دارای عناصری هم چون ازت و فسفر باشند. در صورتی که کود مناسبی در اختیار نهال انگور عسگری قرار نگیرد، روند باردهی و گلدهی درخت دچار مشکل می شود و در مقابل سرمای زمستان تحمل پایینی خواهند داشت. پتاسیم موجود در کود های شیمیایی، به استحکام شاخه ها و رشد بهتر آن ها کمک بسیاری می کند.

ارتفاع درخت

این درختان در تمام طول عمر خود با توجه به وضعیت آب و هوایی، میزان آبیاری، هرس کردن، سمپاشی، کوددهی و خاک مناسب دارای ارتفاع های مختلفی می باشند. در صورتی که تمامی شرایط رشد و نمو درختان مطلوب باشد، می توانند به اندازه 4 متر رشد کنند و در غیر این صورت ارتفاع آن ها نهایتا به 1 الی 2 متر می رسد.

هرس درخت

برای هرس نمودن نهال انگور عسگری؛ باید یک بار در سال اقدام نمایید. هرس بر روی کیفیت میوه ها تاثیر می گذارد. جهت انجام عملیات هرس، وسایل تمیز و عاری از هر گونه آلودگی باشند تا نهال ها به بیماری های مختلف دچار نشوند.

نیاز سرمایی درختان

این درختان در برابر سرمای زمستان بسیار حساس هستند و در صورت سرمازدگی نمی توانند به رشد و نمو خود ادامه دهند. برای اینکه درختان از خواب زمستانی بیدار شوند، باید در یک دمای مشخص نیاز سرمایی خود را برطرف نمایند. با گذراندن یک دوره 2 الی 3 ماهه، نیاز سرمایی نهال ها برای رشد و نمو بهتر و گلدهی فصل بهار برطرف می شود. هوای سرد پاییز و زمستان؛ نیاز سرمایی نهال را تامین می کند.

عمر مفید نهال

در هنگام خرید نهال؛ باغداران باید به عمر مفید آن توجه کافی داشته باشند. در این مدت درخت می تواند باردهی کافی داشته باشد. بعد از پایان یافتن عمر مفید درخت، باردهی اتمام می یابد. نهال انگور عسگری؛ نهالی مقرون به صرفه و دارای بازدهی بالا می باشد.

ارتفاع کاشت نهال انگور عسگری از سطح دریا

ارتفاع نهال از سطح دریا بر روی عوامل جوی و میزان رطوبت خاک موثر است. ارتفاع نهال از سطح دریا؛ بر روی رشد و باردهی نهال تاثیر زیادی می گذارد. میزان ارتفاع این نهال از سطح دریا 1265 متر است.

باردهی درخت

باردهی درخت در طول عمر مفید خود در هر 10 هزار متر زمین حدود 35 الی 40 تن می باشد که با توجه به آن قیمت نهال مشخص می شود و باغداران را به خرید آن تشویق می کند.

از اوایل ماه اسفند نهال ها شروع به جوانه زنی می کنند و در اوایل ماه خرداد میوه ها به طور کامل رسیده و آماده فروش در بازار می گردند. نهال انگور عسگری؛ نهالی زود رس بوده و در زمانی کوتاه می توانید شاهد باردهی آن باشید.

رقم گرده افشانی مناسب نهال

این انگور در رنگ های مختلف زرد، قرمز و سبز در نقطه های مختلفی از کشورمان تولید می گردد. از میوه این نهال برای کاربرد های مختلفی هم چون مصرف تازه خوری، تهیه آبغوره و سرکه استفاده می شود. برای اینکه عملیات رشد و باردهی نهال به درستی صورت بگیرد، به یک رقم مناسب برای گرده افشانی نیاز دارد. تنها 38 درصد از عملیات گرده افشانی توسط نهال به صورت طبیعی انجام می شود، مابقی توسط کاشت رقم دیگری از انگور صورت می گیرد.

میزان آبیاری نهال

نهال ها باید به میزان نور و گرمای خورشید در حد کافی دست یابند تا میوه هایی مرغوب و با کیفیت تولید کنند. هر چه دما و گرمای هوا افزایش می یابد، نیاز درختان به آبیاری هم بیشتر می شود. نهال انگور عسگری به یک خاک با نفوذ پذیری بالا و آب و هوای گرم و معتدل نیاز دارد تا به خوبی رشد کند. در فصل های گرم تابستان باید هر 2 الی 3 بار در هفته درختان آبیاری شوند. در فصل های بارندگی با دمای معتدل هر دو هفته یکبار آبیاری کافی است.

زمان برداشت نهال

به دلیل زود رس بودن نهال در اوایل ماه خرداد، میوه های درخت قابل برداشت هستند. برای برداشت از نهال، باید زمان برداشت آن را بدرستی ارزیابی کنید تا میوه ها هنگامی که به قدر کافی بالغ می شوند از روی شاخه چیده شوند.

خرید نهال انگور عسگری و قیمت آن

برای اینکه نهال انگور عسگری را خریداری نمایید، باید از کیفیت نهال و قیمتی که دارد مطلع شوید. برای دستیابی به این هدف؛ نهالستان و مراکز فروش متعددی در سطح کشور وجود دارند که عرضه کننده این نهال می باشند. اما تمامی نهالستان ها دارای اعتبار کافی نبوده و ممکن است در نهایت نهالی بیمار و بی کیفیت را به شما ارائه دهند. بنابراین در انتخاب و خرید نهال از نهالستان بهتر است وسواس و دقت زیادی به خرج دهید.

نهالستان بهمن آبادی از بزرگ ترین و معتبرترین نهالستان های موجود در کشور است که انواع ارقام نهال را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به شما کشاورزان و باغداران عزیز عرضه می نماید. جهت خرید به دو صورت حضوری و غیر حضوری، با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید. خرید مستقیم و بدون واسطه از نهالستان ما موجب شده است که انواع نهال با قیمت بسیار مناسب تری به دست باغدار برسد. جهت استعلام دقیق قیمت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *