ارقام مختلف انگور با توجه به دانه دار بودن و یا بی دانه و رنگ آن ها دارای تنوع بالایی هستند. انگور های بدون دانه یاقوتی، به دلیل طعم شیرین، لذیذ و رنگ زیبا و دلنوازی که دارند بسیار محبوب بوده و توجه باغداران زیادی را در جهت خرید و کاشت به خود جلب کرده اند. انگور های یاقوتی به دلیل خصوصیات بی نظیری که دارند؛ جزو ارقام صادراتی انگور محسوب می شوند و باغداران از فروش آن ها سود قابل توجهی را کسب کرده اند.

انگور های یاقوتی همانند یاقوت دارای رنگ قرمز تیره ای هستند و از حبه های پر تراکم و شیرینی برخوردارند. از انگور های یاقوتی برای موارد مختلفی هم چون تولید کشمش، آبمیوه و تازه خوری استفاده می شود. نهال های یاقوتی، نهال هایی زود رس هستند و به تعداد بالایی در تاکستان های انگور کشت می شوند.

زادگاه نهال انگور یاقوتی

این نهال ها در اکثر کشور های دنیا تولید شده و به بهره برداری می رسند. انگور های یاقوتی بخش زیادی از بازار ها را در سراسر دنیا پوشش می دهند. این انگور ها در کشور ایران و افغنستان برای اولین بار تولید شده و سپس در نقاط دیگری از دنیا نیز کاشته شدند. در حال حاضر نهال های این درخت در شهر هایی هم چون کرمانشاه و سیستان و بلوچستان کشت شده و سهم وسیعی از بازار ایران و جهان را در بر می گیرند.

مشخصات نهال انگور یاقوتی

به دلیل مشخصات بی نظیری که این نهال ها دارا هستند، افراد زیادی اقدام به خرید آن نموده اند. این نهال ها در برابر آب و هوای خشک بسیار مقاوم عمل می کنند و نیاز به آبیاری چندان زیادی ندارند. هم چنین در مقابل آفت ها و بیماری ها نیز نهالی مقاوم است. دارای حبه هایی متراکم در خوشه های انگور می باشند که همانند دانه های یاقوت در کنار هم جمع شده اند. این نهال که بسیار زیبا بوده جنبه تزیینی نیز داشته و از میوه های خوشمزه و آبداری برخوردار است.

پایه اصلی نهال

این نهال از نهال های پایه کوتاه محسوب می شود و این می تواند خصیصه مثبتی برای هر نهال باشد. برای تکثیر این نهال ها باید از روش قلمه زنی استفاده کنید. برای روش قلمه زنی باید آن شاخه هایی که دارای عمر یک ساله هستند و طول 45 الی 50 سانتی متری دارند مورد انتخاب قرار بگیرند. در فصل پاییز و انتهای ماه دی، باید اقدام به جدا سازی قلمه ها نمایید و در دمای 4 درجه سردخانه و هوایی مرطوب آن ها را نگهداری کنید تا در فصل بهار برای روش قلمه زنی مورد استفاده قرار بگیرند.

آب و هوای مناسب کاشت نهال

درست است که نهال های انگور یاقوتی نهال هایی بسیار گرما دوست هستند، اما مانند هر نهال دیگری ممکن است که گرمای شدید به آن ها آسیب بزند. دمای مناسب برای کاشت این نهال ها حدود 15 الی 18 درجه سانتی گراد است. این نهال ها در برابر هوای سرد تحمل بالایی دارند و حتی قادرند در برابر دمای 25 درجه سانتی گراد دوام بیاورند.

فواصل کاشت نهال ها از یکدیگر

برای کاشت نهال ها باید فواصل مناسب آن ها را از یکدیگر بدانید. با رعایت حد فاصله مناسب نهال ها، دیگر شاخه ها در هم پیچیده نمی شوند و می توانند محصولات بهتر و با کیفیت تری تولید کنند. برای نهال های یاقوتی؛ بهترین فاصله کاشت حدود 3 در 3 متر است.

خاک مناسب نهال

خاک های دارای نفوذ پذیری زیاد که ریشه ها می توانند به خوبی در آن نفس بکشند و مواد مغذی مورد نیاز خود را فراهم کنند، بهترین خاک برای رشد نهال های یاقوتی می باشند. خاک مناسب موجب رشد بهتر و باردهی مرغوب تر نهال خواهد شد. خاک های شنی و رسی؛ بهترین خاک برای کاشت این نهال ها هستند و خاک های اسیدی به هیچ عنوان برای کاشت این نهال ها مناسب نمی باشند.

زمان کاشت نهال ها

برای اینکه بتوانید میزان راندمان و بازدهی نهال ها را افزایش دهید، باید به زمان کاشت آن ها دقت نمایید. برای کاشت نهال های یاقوتی، بهترین زمان در فصل پاییز تا انتهای ماه اسفند است. اگر کاشت نهال ها تا پایان خواب زمستانی به تعویق بیفتد، در روند گلدهی و رشد میوه های نهال اختلال به وجود می آید.

کوددهی نهال های انگور یاقوتی

برای تولید محصولات مرغوب تر و با کیفیت تر از این درختان باید خاکی با کود کافی در اختیار نهال ها قرار بگیرد. کود های آلی و دارای مواد غذایی درشت و کوچک برای رشد این نهال ها، بسیار مطلوب و ایده آل می باشند.

ارتفاع درخت تا پایان سن حیات

اگر باغداران شرایط خوبی را برای رشد نهال ها ایجاد نمایند و مراقبت های اصولی و مورد نیاز نهال را انجام دهند، نهال ها تا 4 متر ارتفاع دارند. ارتفاع مناسب این نهال ها، موجب برداشت راحت تر محصول خواهد شد و چیدن آن ها به سهولت انجام می گیرد.

هرس درخت

با هرس به موقع و صحیح نهال ها، می توانید آن ها را در مقابل آفات و بیماری ها محافظت نمایید. این کار موجب جوان تر شدن درخت می شود و مانع از پیر شدن زود به هنگام نهال ها می شود. برای اینکه میزان باردهی درختان را افزایش دهید، باید در فصول تابستان و زمستان اقدام به هرس نمودن اصولی و صحیح نهال ها نمایید.

نیاز سرمایی نهال در فصل زمستان

نهال های انگور یاقوتی در مقابل هوای سرد با دمای کم به خوبی مقاومت می کنند. برای اینکه نهال ها از خواب زمستانی بیرون بیایند، باید دمای 6 تا 10 درجه سانتی گراد دریافت کنند. برای رشد بهتر نهال ها، هوای گرم و معتدل نیاز است. این نهال ها باید حدود 100 ساعت گرمای خورشید را دریافت نمایند که این میزان باید هر سال برای نهال ها فراهم شود.

عمر مفید نهال

عمر مفید و یا اقتصادی نهال ها که به معنای توانایی درخت تا زمانی است که می تواند محصول تولید کند، به باغداران در هنگام انتخاب و خرید نهال کمک شایان و قابل توجه ای می کند. هر چه نهال دارای عمر اقتصادی بالاتری باشد، در نتیجه باغداران تمایل بیشتری به خرید آن خواهند داشت. برای این نهال ها عمر مفید 90 تا 95 ساله وجود دارد که موجب افزایش سطح تقاضا برای خرید آن شده است. سن حیات این نهال ها به 100 سال هم می رسد و جز نهال های هستند که عمر بالایی دارند و همواره محصولاتی مرغوب تولید می کنند.

ارتفاع کاشت نهال ها از سطح دریا

این نهال ها به رطوبت خاک تمایل زیادی دارند و باعث می شوند که محصولات مرغوب و با کیفیت تری تولید کنند، به همین خاطر برای کاشت آن ها ارتفاع مناسب از سطح دریا باید حدود 1260 متر باشد.

مصونیت و مقاومت نهال ها در برابر آفات و بیماری ها

آفات و بیماری های بیشماری وجود دارند که ممکن است به این نهال ها آسیب بزنند، به همین دلیل باید باغداران به درستی از این نهال ها مراقبت و رسیدگی به عمل آورند که بتوانند از بیماری ها و آفات مصون بمانند. روش هایی هم چون هرس نمودن صحیح و به موقع نهال، یخ دهی در فصل زمستان، آبیاری کافی، کوددهی صحیح، نابود کردن علف های خودرو و سم پاشی در زمان مناسب، موجب بالا بردن میزان مقاومت آن ها خواهد شد. چون انگور های یاقوتی به صورت متراکمی در خوشه ها قرار گرفته اند، ممکن است در معرض آفت کرم خوشه خوار قرار بگیرند و مرغوبیت میوه ها را کاهش دهند.

باردهی نهال در هر هکتار

نهال های انگور یاقوتی در هر هکتار به میزان قابل توجهی بار می دهند، به همین خاطر جزو نهال های محبوب باغداران هستند. در هر 10 هزار متر حدود 240 تن محصول با کیفیت از نهال ها حاصل می گردد.

باردهی نهال

برای اینکه نهال ها شروع به باردهی نمایند، باید سه مرحله اصلی پوره، غوره و انگور دهی را بگذرانند. در انتهای فصل بهار؛ پوره ها تبدیل به غوره می شوند و در انتهای ماه مرداد انگور هایی زیبا و مرغوب تولید می شوند. در همان سال اول کاشت نهال، میوه ها رشد می کنند. این موضوع موجب شده است که تقاضا برای خرید نهال های یاقوتی به حداکثر برسد.

رقم مطلوب برای گرده افشانی

برای تکثیر نهال های انگور باید عملیات گرده افشانی صورت بگیرد. برای گرده افشانی این نهال، نیاز به دو رقم انگور وجود دارد و برای هر 10 اصله از نهال انگور یاقوتی، باید یک رقم نهال انگور وجود داشته باشد.

میزان آبیاری

در هر فصلی از سال، میزان آبیاری این نهال ها متفاوت است. در فصل زمستان درختان نیازی به آبیاری زیاد ندارند و باید فاصله بین آبیاری ها را بیشتر کنید. اما با بیدار شدن درختان از خواب زمستانی، باید همانند قبل آن ها را آبیاری کنید. تا بتوانند آب و مواد غذایی مورد نیاز خود را از خاک دریافت کنند. برای این که درختان جوانه بزنند، باید هر هفته یک بار به آن ها آب بدهید و در فصل گرم تابستان، میزان آبیاری درختان را بیشتر نمایید.

با علم به میزان آبیاری نهال، می توانید میوه هایی با سطح کیفی بالا در اختیار داشته باشید. انگور های یاقوتی پر تراکم، تنها به یک آبیاری مطلوب و مرغوب نیاز دارند. روش آبیاری این درختان به صورت دیم می باشد. در روش آبیاری دیم، درختان به مقدار کمتری آبیاری خواهند شد. هم چنین میزان و روش آبیاری، به کاشت این نهال ها در مناطق خشک و کم آب کمک بسزایی می کند.

خرید نهال انگور یاقوتی و قیمت آن

برای کاشت نهالی مقرون به صرفه با میوه های با کیفیت و درجه یک، خرید این نهال می توان بهترین گزینه محسوب شود و برای خرید این نهال ها باید به فروشگاه ها و نهالستان های معتبری هم چون نهالستان بهمن آبادی مراجعه فرمایید. قبل از خرید نهال از ما، می توانید قیمت نهال ها را از کارشناسانمان استعلام بگیرید. جهت خرید نهال، با شماره های درج شده در وب سایت نهالستان بهمن آبادی تماس بگیرید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *