نهال بلوبری نلسون؛ از گونه های تجاری و پر بار بلوبری می باشد که اخیرا در میان باغداران محبوبیت فراوانی یافته است. این رقم از نهال های بلوبری در مناطق سردسیر کوهستانی می روید. از جمله نهال هایی است که دارای بازدهی سریعی بوده و به مقدار فراوانی محصول تولید می کند. دارای میوه هایی با عطر و طعمی لذیذ و بی نظیر بوده و به همین خاطر در بازار تا حد زیادی فروش آن افزایش یافته است.

زادگاه نهال بلوبری نلسون

زادگاه نهال بلوبری، کشور ترکیه است. بعدا کشور های دیگر اروپایی و آمریکایی نیز به کشت آن پرداختند. اما نهال بلوبری نلسون برای اولین بار در کشور کانادا تولید شد و از نهال های بومی این کشور محسوب می شود.

پایه اصلی نهال بلوبری نلسون

برای تکثیر نهال بلوبری نلسون می توان از روش جدید و پیشرفته ای به نام روش کشت بافت استفاده نمود که بر اساس مهندسی ژنتیک می باشد. با کمک روش های جدید، با جدا سازی یک سلول از بخشی از گیاه و جای گذاری آن در محیط کشت که سرشار از مواد مغذی مورد نیاز گیاه می باشد، شرایط بهتری را برای کشت و پرورش یک گیاه جدید فراهم می سازند.

این روش جدید تکثیر، دارای مزیت های فراوانی است از جمله اینکه می توان نهال هایی با کیفیت تر و با دوام تر از نهال قبلی را تولید و تکثیر نمود که در شرایط مختلف دمایی و اقلیمی، مطابقت و مقاومت بیشتری دارد. هم چنین می توان از این روش تکثیر برای زمانی استفاده کرد که می خواهید تعداد زیادی نهال تولید نمایید.

مشخصات نهال بلوبری نلسون

نهال بلوبری نلسون از جمله نهال هایی که به نور خورشید علاقه زیادی دارد و باید در محیطی جهت کاشت قرار بگیرد که بتواند نور خورشید را به صورت غیر مستقیم دریافت کند. این نهال دارای برگ های کشیده و بیضی مانندی است که شیار دارند و تحت تاثیر فصل پاییز قرار نمی گیرند. نهال بلوبری نلسون از ریشه ای بسیار مستحکم و انبوه برخوردار است.

آب و هوای مناسب برای کاشت نهال بلوبری نلسون

برای کاشت نهال بلوبری نلسون، باید به این نکته توجه داشته باشید که منطقه مناسب کاشت این نهال، دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است. در این آب و هوا رشد و باردهی بهتری از نهال حاصل می گردد. چون نهالی نور دوست است برای تولید میوه هایی مرغوب و فراوان، باید حدود 6 ساعت در روز از نور خورشید بهره مند شود.

نهال بلوبری نلسون برای رشد بهتر، باید از هوای خنک تابستان و یخبندان زمستان بی نصیب نماند. این شرایط تنها در آب و هوای سردسیری و نیمه سردسیری مهیا می شود.

فواصل کاشت نهال های بلوبری نلسون

نهال های بلوبری نلسون از لحاظ طول و پهنا چندان رشد نمی کنند، به همین دلیل نیاز نیست که در فواصل زیادی نسبت به هم کاشته شوند. اما فاصله آن ها در حدی که بتوانند به قدر کافی از نور خورشید بهره ببرند و ریشه ها مواد مغذی خود را از خاک اطرافشان دریافت کنند کافیست. برای کاشت نهال های بلوبری نلسون حدود 2 متر فاصله مناسب است.

خاک مناسب نهال بلوبری نلسون

شما قصد کاشت هر نوع نهالی را که داشته باشید باید با آب و هوا و خاک منطقه تان سازگاری و مطابقت داشته باشد تا بتوانید از آن عملکرد خوبی حاصل کنید. برای کاشت نهال های بلوبری نلسون، باید خاک منطقه مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد تا مطمئن شوید که دارای میزان اسیدیته و مواد معدنی کافی باشد.

خاک مناسب برای کشت این نهال، باید دارای خاصیت اسیدی و پی اچی بیشتر از 6 باشد. هم چنین می توانید برای دستیابی به خاکی مطلوب جهت کاشت، مقادیری گوگرد به آن اضافه کنید تا حالتی اسیدی پیدا نماید.

زمان کاشت نهال بلوبری نلسون

برای دستیابی به بیشترین راندمان و بازدهی از نهال بلوبری نلسون، باید بدانید که چه زمانی برای کاشت این نهال مناسب تر است؟ چون نهالی علاقه مند به نور خورشید است، باید در محیطی به دور از سایه و در زیر نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد، تا بتواند محصولات خوب و با کیفیتی تولید کند. در فصل تابستان نهال بلوبری نلسون به فروش می رود تا باغداران بتوانند در فصل پاییز اقدام به کاشت آن نمایند. زیرا در فصل پاییز و زمستان نهال ها در خواب زمستانی فرو می روند.

کوددهی مناسب نهال بلوبری نلسون

برای غنی سازی خاک گلدان، باغچه و یا باغ می توان از کود های حیوانی و شیمیایی مختلفی استفاده کنید. کود هایی هم چون کود های ازته، فسفردار، نیتروژنه، پتاسیم و غیره از این نوعند. اما برای کوددهی مناسب هم باید اصول و زمان اصلی آن را در نظر گرفت. بهترین زمان برای کوددهی نهال ها، در فصل زمستان و آخر های ماه شهریور است که دوره برداشت محصول دیگر تمام شده است.

 

ارتفاع و طول عمر نهال بلوبری نلسون

از طریق ارتفاع نهال از زمانی که اقدام به کشت می کنید تا انتهای عمر آن، می توانید تخمین بزنید که رشد مطلوبی داشته است یا خیر؟ به این روش می توان میزان عملکرد درخت را بررسی نمود . ارتفاع درخت تحت تاثیر عواملی هم چون ژنتیک نهال و یا رقم قرار نمی گیرد، بلکه کاملا به نحوه نگهداری و مراقبت باغداران و کشاورزان وابسته است.

اگر نهال های بلوبری نلسون در شرایط مناسب و مطلوبی برای رشد خود قرار بگیرند، می توانند تا 3 متر رشد کنند که این ارتفاع مربوط به ارقام کوتاه قامت نهال بلوبری می شود.

هرس درخت نهال بلوبری نلسون

برخی اشتباها تصور می کنند که بوته های بلوبری نیاز نیست هرس گردند، اما اگر می خواهید که میزان رشد نهال ها و باردهی مطلوب تری از آن ها حاصل شود حتما باید در زمان مناسبی آن هارا هرس نمایید. به کمک هرس نمودن نهال ها، عمر مفیدشان افزایش می یابد. هرس درختان بلوبری به دو روش فرم دهی و باردهی صورت می گیرد. هر چند هرس فرم دهی چون نهال دارای بدنه چندان بزرگی نمی باشد ضروری نیست و در صورت دلخواه و جهت رشد بهتر نهال صورت می گیرد.

نیاز سرمایی نهال بلوبری نلسون

نهال بلوبری نلسون از جمله نهال های مناطق سردسیری است که در برابر کم آبی و سرمای بیش از حد دوام بالایی دارد. نهال بلوبری نلسون که نهالی دیر گل است برای اینکه بتواند در برابر سرما مقاومت بالایی داشته باشد، باید نیاز سرمایی اش به طور کامل برطرف شود. نیاز سرمایی این نهال حدود 800 الی 1000 ساعت و در دمای منفی 7 درجه سانتی گراد است. با دریافت نیاز سرمایی نهال، در فصل بهار شکوفه های زیبایی پدیدار می شود.

عمر مفید نهال بلوبری نلسون

نهال بلوبری نلسون دارای عمر مفید 3 ساله است و در این سال ها میوه هایی با طعمی بی نظیر و بسیار مرغوب تولید می کند که برای صادرات به کشور های دیگر ارسال می گردد و سود بسیار خوبی را نصیب باغداران می کند. نهال های بلوبری نلسون دارای سن حیات چندان طولانی نیستند، هر چند به روش ها و تکنیک های جدید مهندسین کشاورزی تلاش کرده اند که عمر مفید آن را به 4 الی 5 سال برسانند. برای این موضوع باید تجربه و تخصص کافی در اختیار داشته باشید و حتما از افراد آگاه و متخصص کمک بگیرید.

میوه نهال بلوبری نلسون

میوه های نهال بلوبری نلسون، دارای رنگی زیبا و بسیار خوش عطرند. دارای میوه های گرد با رنگی آبی لاجوردی هستند که وزن هر کدام به 5 گرم و قطری بین 2 الی 5 سانتی متر می رسد. هر چه منطقه کشت، آبیاری و کوددهی گیاه ایده آل و بهتر باشد، اندازه میوه ها درشت تر خواهد بود. میوه های بلوبری دارای طعمی شیرین و لذیذ هستند و با توجه به میزان مرغوبیتی که دارند، از قیمت های مختلفی برخوردارند.

ارتفاع از سطح دریا نهال بلوبری نلسون

با توجه به اینکه مناطق نزدیک به سطح دریا دارای هوای سردتری هستند، بنابراین برای حصول بازدهی و راندمان بیشتر، نهال های بلوبری نلسون باید در مناطق کوهستانی و سردسیر کاشته شوند که حدود 2500 متر از سطح دریا ارتفاع دارند. اگر نهال ها در ارتفاع مناسبی از سطح دریا کاشته نشوند، بر مرغوبیت و باردهی آن ها تاثیر منفی می گذارد.

مقاومت نهال بلوبری نلسون در برابر آفات و بیماری ها

نهال های بلوبری نلسون در برابر آفات و بیماری ها دارای مقاومت بی نظیری هستند و با سم پاشی می توانید تا حد زیادی دسترسی آفات و بیماری ها را به این نهال ها کاهش دهید.

باردهی نهال بلوبری نلسون

حدود 2500 بوته نهال بلوبری را می توان در هر هکتار از زمین زراعی و یا باغ کاشت. بنابراین سود دهی و درآمد قابل توجهی حاصل می شود. هر سال حدود 3 الی 4 کیلوگرم بلوبری از نهال ها بدست می آید که مقدار قابل توجه و ارزنده ای است. نهال بلوبری نلسون؛ نهالی است که از کاشت آن می توانید در زمان بسیار کوتاهی بازدهی و سود فراوانی کسب نمایید.

رقم گرده افشانی نهتل بلوبری نلسون

از طریق وزش باد و حشرات عملیات گرده افشانی نهال ها صورت می گیرد و برای گرده افشانی آن ها نیازی به کاشت رقم خاصی ندارید. هم چنین می توان به وسیله برس های مویی نرم، گرده ها را انتقال دهید و با جابجا کردن برس بر روی سطح برگ های گیاه، اقدام به انتقال گرده ها نمایید.

خرید نهال بلوبری نلسون و قیمت آن

برخی از باغداران به نهال بلوبری نلسون بیشتر به عنوان درختی تزیینی نگاه می کنند، اما عده ای به هدف بهره برداری و دریافت سود فراوان، اقدام به خرید و کاشت آن در زمین های کشاورزی خود می کنند. برای خرید نهالی مرغوب و شاداب بهتر است به نهالستان های معتبری که زیر نظر جهاد کشاورزی فعالیت می کنند مراجعه نمایید. نهالستان بهمن آبادی از با سابقه ترین و بزرگ ترین نهالستان های موجود در کشورمان است که انواع نهال های بلوبری از جمله رقم نلسون را، با کیفیتی بالا و شناسنامه و کارت سلامت به شما مشتریان عزیز ارائه می دهد. جهت خرید نهال ها می توانید به دو روش عمده حضوری و اینترنتی اقدام نمایید.

قیمت نهال های بلوبری نلسون در نهالستان های مختلف متفاوت است. علت آن روش های گوناگون تکثیر نهال و نحوه مراقبت و پرورش این نهال ها می باشد. نهالستان بهمن آبادی؛ نهال های بلوبری نلسون را با مناسب ترین قیمت موجود در بازار به شما عرضه می کند. جهت استعلام قیمت دقیق آن ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *