قبل از اینکه اقدام به کاشت نهال به قرمز نمایید، باید اطلاعات جامعی در مورد نهال و مشخصات کاشت آن کسب کنید. بدین ترتیب با علم و آگاهی کافی، نهال مورد نظر خود را خریداری خواهید کرد. مشخصات نهال به قرمز شامل موارد زیر می شوند:

نهالی دیر گل است.

دارای میوه هایی بسیار شیرین و مطبوع می باشد.

دارای آنتی اکسیدان های فراوانی است، به همین خاطر با مصرف آن می توانید از بروز بیماری هایی هم چون سرطان و یا آلزایمر جلوگیری کنید.

داری ویتامین سی فراوانی است و برای افرادی که دارای مشکلات کم خونی هستند بسیار مفید می باشد.

میوه های کوچکتری نسبت به ارقام دیگر به دارد.

زادگاه نهال

نهال به قرمز مربوط به کشور ایتالیا می شود و دارای میوه هایی گوشتی و شیرین است. بسیار مهم است که بدانید زادگاه اصلی این نهال کدام کشور و منطقه است؛ چون در خرید میوه نهال تاثیر زیادی می گذارد. نهال های به قرمز اگر به صورت پیوندی خریداری شوند، دارای میوه های بسیار مرغوبی خواهند بود.

پایه اصلی نهال

تمامی کارشناسان و متخصصانی که در نهالستان ها فعالیت می کنند به این موضوع آگاه هستند که برای تولید میوه های مرغوب نهال مذکور، مهم ترین موضوع انتخاب یک پایه مناسب است. برای پایه این نهال می توانید درخت به استفاده کنید. چون میزان مطابقت این نهال پایه و پیوندک بسیار بالا است، می توان یک نهال با کیفیت در اختیار داشت.

مشخصات نهال

مشخصات این نهال عبارتند از:

دارای عمر مفید 40 الی 50 ساله است.

زادگاه اصلی این نهال مربوط به کشور ایتالیا است.

دارای میوه هایی به رنگ قرمز است.

مناسب کاشت در مناطق گرم و خشک است.

ارتفاع آن نهایتا به 5 متر می رسد.

نهالی دیر گل می باشد.

درختی دیر رس بوده و در مهرماه میوه های آن قابل برداشت می باشند.

بازدهی این نهال سریع بوده و در دومین سال کاشت خود میوه هایی زیبا و با کیفیت تولید می کند.

مشخصات بیان شده از نهال به قرمز، موجب وجه تمایز آن نسبت به سایر نهال ها شده و باغداران تمایل زیادی به تهیه و خرید این نهال دارند.

آب و هوای مناسب کاشت نهال

این نهال متعلق به مناطق گرمسیری است، بنابراین باغداران می توانند اقدام به کاشت آن در مناطق گرم و خشک نمایند. در این مناطق بازدهی درخت بی نهایت خوب است، اما نمی توان گفت در آب و هوای سردسیری نمی تواند رشد خوبی داشته باشد، بلکه این آب و هوا نیز برای رشدشان مطوب می باشد. چون نهالی است که در مقابل آبیاری کم و خشکی هوا دارای دوام بالایی است، می تواند یک امتیاز خوب برای خرید آن توسط کشاورزان و باغداران تلقی شود.

فواصل کاشت نهال ها

در هنگام کاشت این نهال ها باید به فواصل کاشت آن ها بسیار توجه نمایید. چرا که با حد فاصله مناسب درختان می توانند نور و اکسیژن کافی برای رشد خود دریافت کنند. در صورت عدم توجه به این نکته، مجبور به حذف این درختان خواهید شد و سرمایه تان نابود می شود. بنابراین قبل از اینکه اقدام به خرید نهال ها کنید، عملیات نقشه برداری محل کاشت نهال ها را به درستی تعیین نمایید، که بتوانید تا حد ممکن نهال ها را در منطقه ای که دارید بکارید. بهترین فاصل بین این درختان حدود 3 در 4 متر است.

خاک مناسب نهال

برای اینکه بتوانید نهال های به قرمز را در محیطی مناسب بکارید، باید به عوامل مهمی هم چون خاک منطقه و بستر سازی مطلوب برای کاشت نهال ها توجه کنید. خاک های شنی، رسی و لومی که دارای خاصیت کمی اسیدی هستند و از زهکشی مناسبی برخوردارند، بهترین خاک ها برای کاشت این نهال ها هستند. با افزایش میزان نفوذ پذیری خاک، ریشه ها قدرت دریافت هوا و اکسیژن بیشتری را خواهند داشت و به خوبی رشد می کنند. به همین دلیل باید به خوبی خاک را قبل از کاشت نهال ها شخم بزنید و سپس اقدام به حفاری گودال هایی با عمق مناسب نمایید.

زمان مناسب کاشت نهال

در موقع کاشت نهال ها، به زمان کاشت آن دقت زیادی کنید. برای نهال های به قرمز بهترین زمان، در انتهای فصل پاییز و انتهای فصل زمستان می باشد. هم چنین در اوایل فصل بهار قبل از این که درختان از خواب زمستانی بیدار شوند، می توانید اقدام به کاشت نهال ها کنید. اگر می خواهید نهال ها را در باغ بکارید، باید در انتهای فصل پاییز اقدام نمایید تا باردهی نهال ها زودتر حاصل شود.

کود دهی نهال

برای این نهال ها بهترین کود، کود های طبیعی و شیمیایی می باشد که موجب افزایش باردهی درختان تا پایان عمر اقتصادی شان می شوند و تاثیر فراوانی بر رشد بهتر درختان خواهند گذاشت.

ارتفاع درخت در طول عمر

درختان به قرمز تا پایان عمر خود به ارتفاع 5 متر می رسند. اگر درخت هر سال هرس گردد، ارتفاع آن ممکن است که از 5 متر کمتر شود.

هرس درخت به قرمز

هرس درختان بر روی افزایش طول عمر مفید و باردهی آن ها تاثیر بسیار خوبی می گذارد. در هرس این درختان، باید شاخه های اضافی و خشک شده حذف شوند. شاخه های خشکیده باعث انتقال آفات و بیماری ها به سایر اجزای درخت خواهند شد. هرس درختان به قرمز دارای مزایای زیر خواهد بود:

عملکرد و راندمان درخت را بالا می برد.

موجب افزایش باردهی درخت می شود.

بیماری ها و آفات را نابود می کند.

از شکسته شدن شاخه ها جلوگیری می کند.

با نوردهی مناسب، موجب بهبود عملیات فتوسنتز درختان می شود.

نیاز سرمایی نهال

نیاز سرمایی؛ از دیگر مسائل مهمی است که کشاورزان در موقع کاشت نهال باید به آن دقت زیادی کنند. در واقع با گذراندن دوره سرمایی، نهال ها از خواب زمستانی خود بیدار می شوند و در برابر هوای سرد و یخ زدگی، مقاومت بیشتری خواهند یافت. نیاز سرمایی نهال به قرمز، حدود 100 الی 400 ساعت در دمای کمتر از 7 درجه سانتی گراد است. در ماه فرودین که نهال ها از خواب زمستانی بیدار می شوند، می توانید شاهد روند گل دهی و تولید میوه های بسیار با کیفیت و مرغوب آن ها باشید.

عمر مفید نهال

نهال مذکور دارای عمر اقتصادی 40 ساله است و در این میزان عمر مفید، می توانید از بازدهی و بهره وری این درختان نهایت استفاده را کنید. اما سن حیات آن ها بین 6 الی 70 سال است، که با پایان یافتن عمر مفید درختان تا پایان سن حیات، میزان بازدهی درختان به شدت کاهش می یابد.

ارتفاع نهال از سطح دریا

نهال های این رقم به مناسب کشت در مناطق گرمسیری هستند و باید در نواحی گرم و خشک کاشته شوند، پس نیازی به کاشت در نواحی بلند و مرتفع ندارند. نهال ها باید در ارتفاع 400 متر از سطح دریا کاشته شوند تا رشد مطلوبی را تجربه کنند.

مصونیت و مقاومت نهال در برابر آفات و بیماری ها

برای نگهداری و حفظ نهال ها از آفات و بیماری ها، باید از سموم مناسبی استفاده کنید. تمامی بیماری ها و آفات می توانند به این نهال آسیب بزنند، بنابراین باید مقاومت درختان را به وسیله سموم شیمیایی افزایش دهید.

برداشت نهال

در هر هکتار شاهد 70 تا 80 تن میوه از این نهال ها خواهید بود. میوه های حاصل از این درختان به قدری مرغوبند که به کشور های دیگر هم صادر می گردند. بنابراین با خرید این نهال ها، می توانید سرمایه خود را حظ کنید و در همان سال های ابتدایی کاشت نهال ها به درآمد قابل توجهی دست یابید. این نهال ها دارای بازدهی سریعی هستند و از همان سال دوم، میوه های با کیفیتی را تولید می کنند.

رقم گرده افشان مناسب برای نهال

این نهال دارای قدرت خود باروری و خود سازگاری است، با این حال متخصصان کشاورزی برای افزایش باردهی نهال ها در هر هکتار، از یک رقم گرده افشان مناسب استفاده می کنند. این رقم مناسب، می تواند نهال کوزه ای باشد که بر روی لقاح مادگی آن تاثیر بسزایی می گذارد.

مدت آبیاری

نهال های به قرمز چندان نیاز به آبیاری ندارند. نهال های کم سن و سال به قرمز برای این که به درختانی قدرتمند تبدیل شوند، باید ماهی دو بار آبیاری گردند.

برای آبیاری مناسب نهال ها باید به نکاتی توجه نمایید از قبیل:

مطلع باشید که در منطقه شما، هر هفته و هر ماه چه میزان بارندگی وجود دارد، سپس با علم به این موضوع برای آبیاری ماهانه و یا هفتگی نهال ها برنامه ریزی کنید.

در فصل هایی هم چون بهار یا پاییز بارندگی ها افزایش می یابند، بنابراین باید به میزان کمتری نهال ها را آبیاری کنید.

در فصل تابستان چون گرمای هوا بیشتر است، برای اینکه میزان باردهی نهال ها را افزایش دهید، باید به صورت دقیق و منظم آبیاری شوند. در صورتی که نهال ها به میزان کافی در این فصل آب دریافت نکنند، روند رشدشان با مشکل مواجه خواهد شد.

بهترین روش آبیاری جهت جلوگیری از اتلاف آب، روش آبیاری قطره ای است.

خرید نهال

با خرید نهال به قرمز از نهالستان به صورت مستقیم و بدون واسطه، می توانید تا حد امکان نهال هایی با قیمت بسیار مناسب تر تهیه و خریداری نمایید. نهالستان بهمن آبادی که از نهالستان های معتبر کشورمان است، از عرضه کنندگان مستقیم انواع نهال می باشد. نهال های پیوندی موجود در مجموعه بهمن آبادی، دارای شناسنامه و کارت سلامت بوده و در نهایت سلامت و کیفیت کافی به مشتریان عزیز ارائه می گردند.

این نهال ها زیر نظر افراد متخصص و مهندسین مجرب جهاد کشاورزی رشد و پرورش می یابند. برای دریافت نتیجه بهتر، اکثر نهال ها به صورت اصلاح شده و پیوندی می باشند. در هنگام خرید، قیمت نهال به قرمز مورد توجه باغداران و کشاورزان قرار می گیرد. شرایط رشد و نگهداری نهال علاوه بر هزینه خرید نهال، بر روی سود دهی و درآمد سالانه آن ها بسیار مهم و موثر است. برای اطلاع از قیمت های به روز این نهال ها، می توانید با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *