نهال سیب عروس؛ دارای محصولاتی لذیذ و آبدار است. رنگ سیب های این نهال، بسیار زیبا و خوش رنگ بوده و به صورت ترکیبی از دو رنگ سفید و قرمز است. میوه های حاصل از این درخت، دارای طعمی شیرین و اندازه های درشتی هستند.

زادگاه نهال سیب عروس

به نهال سیب عروس نهال هلندی نیز گفته می شود. به علت این که نهال مذکور متعلق به کشور هلند است. نهال سیب عروس در کشور های زیادی کاشته می شود و به دلیل تولید محصولاتی بی شمار، همواره مورد توجه باغداران زیادی قرار گرفته و ایشان تمایل دارند که تعداد زیادی از آن ها را در باغ های خود بکارند. به همین خاطر نهال سیب عروس ازکشور هلند، به کشور های زیادی صادر می گردد.

پایه نهال سیب عروس

برای نهال سیب عروس، نمی توان تنها از یک نوع پایه استفاده کرد. این نهال را می توان بر روی پایه های متعددی قرار داد. نوع استفاده از هر پایه، با توجه به نظر و سلیقه باغداران و شرایط محیطی صورت می گیرد. در حال حاضر پایه های کوتاه و نیمه کوتاه بذری، نسبت به پایه های بلند بیشتر مورد توجه قرار می گیرند . چرا که در پایه های کوتاه، می توان شاهد تولید محصولات بیشتری بود، در حالی که در پایه های بلند نصف این مقدار وجود دارد.

خصوصیات نهال سیب عروس

نهال سیب عروس در برابر عوامل و شرایط نامساعد محیطی هم چون وزش شدید باد، برف، باران و غیره بسیار مقاوم می باشد. از مشخصات نهال سیب عروس می توان به طول عمر بالای آن و باردهی بی نظیری که دارد اشاره کرد. به دلیل وجه تمایز و مزایای شگفت انگیز این نهال نسبت به سایر ارقام سیب، باغداران تمایل بیشتری به کاشت این نهال ها در باغ ها و زمین های زراعی خویش دارند.

آب و هوای مناسب کاشت نهال سیب عروس

اگر برای کاشت نهال سیب عروس، شرایط آب و هوایی به خوبی برقرار شود، در نتیجه باغداران سریع تر به هدف مورد نظر خود دست می یابند. آب و هوا شامل مواردی هم چون دما، رطوبت، نور، حرارت و غیره می شود که تغییر در هر کدام از موارد بیان شده، موجب ایجاد تغییراتی در نهال سیب عروس و میوه های حاصل از آن خواهد شد.

نهال سیب عروس برای اینکه رشد و باردهی مطلوبی داشته باشد، باید انرژی کافی را دریافت نماید. این موضوع بر روی گل دهی و تولید میوه های نهال بسیار موثرند. نهال سیب عروس قادر است که دمای تا منفی 30 درجه سانتی گراد را تحمل کند و اگر دما از این حد کمتر شد، بر روی میزان مرغوبیت نهال تاثیر می گذارد و حتی منجر به مرگ نهال خواهد شد.

فواصل کاشت نهال های سیب عروس

برای کاشت نهال های سیب عروس؛ بیش از هر چیز باید به فواصل کاشت آنها نسبت به یکدیگر توجه نمایید. فواصل باید در حد استاندارد در نظر گرفته شوند، تا بعد از اینکه نهال ها به سن بلوغ رسیدند، هیچ اختلالی در روند رشد، تردد میان نهال ها، هرس نمودن، عبور کامیون ها جهت حمل میوه های باغ و غیره ایجاد نشود.

خاک مناسب برای نهال سیب عروس

قبل از این که نهال ها را در زمین زراعی و باغ های خود بکارید، باید شرایط کشت و خاک مناسب را برای آن فراهم سازید. جهت آماده نمودن خاک باید توجه نمایید که آب برای مدتی طولانی نباید در خاک باقی نماند و عملیات زهکشی خاک به درستی صورت گیرد که این موضوع جهت کاشت نهال سیب عروس بسیار مهم است.

زمان مناسب برای نهال سیب عروس

بسیار مهم است که نهال های سیب عروس در چه نوع منطقه و آب و هوایی کاشته شوند. برای کاشت نهال های سیب عروس در آب و هوای معتدل، بهتر است فصل پاییز را انتخاب کنید. اگر منطقه مورد نظر دارای آب و هوای سردسیر کوهستانی بود در فصل پاییز و قبل از این که نهال ها به خواب زمستانی بروند، یا در انتهای فصل زمستان تا میانه فصل بهار، اقدام به کاشت نهال های سیب عروس نمایید.

کوددهی مناسب نهال سیب عروس

برای نهال های سیب عروس باید عملیات کوددهی به روشی اصولی و صحیح صورت گیرد؛ چرا که کوددهی مناسب بر روی بهره وری و کیفیت میوه های حاصل از آن تاثیر فراوانی می گذارد. اگر روش کوددهی بدون راهنمایی افراد متخصص در زمینه کشاورزی و به دلخواه صورت بگیرد، نهال ها میوه ای نخواهند داد و شکوفه ها قبل از اینکه تبدیل به میوه شوند می ریزند؛ بدین ترتیب موجب تلف شدن نهال ها خواهید شد. برای کوددهی نهال های سیب عروس باید از کود های ترکیبی استفاده کنید تا رشد و باردهی مطلوبی از آن حاصل گردد.

ارتفاع درخت سیب عروس

نهال سیب عروس از جمله نهال هایی است که دارای ارتفاع کم و یا متوسطی می باشد. هر چند این ارتفاع هرگز اندازه ثابتی ندارد و کاملا به پایه ای که برای نهال ها انتخاب شده است بستگی دارد.

هرس نمودن درخت سیب عروس

در صورت هرس نمودن صحیح درخت های سیب عروس و حذف شاخه های معیوب و خشکیده، می توان به رشد جوانه ها و شاخه های جوان تر کمک موثری نمود. برای هرس نمودن نهال ها، باید از نظر افراد متخصص و مجرب در این زمینه کمک بگیرید، تا در زمانی مناسب به بهترین روش آن ها را هرس نمایید.

نیاز سرمایی نهال سیب عروس

با دریافت نیاز سرمایی، نهال ها می توانند سرمای کافی جهت خواب زمستانی خود را در اختیار داشته باشند. نهال های سیب عروس؛ تقریبا از اوایل فصل پاییز تا اواسط زمستان، در خواب زمستانی فرو می روند. اگر نهال ها سرمای مورد نیاز خود را دریافت نکنند، در نتیجه در فصل بهار هیچ گونه شکوفه ای ایجاد نمی کنند و نمی توانند باردهی مطلوب و مناسبی داشته باشند.

عمر مفید نهال سیب عروس

نهال سیب عروس از طول عمر خوبی برخوردار است. حدود 30 تا 50 سال این درختان میوه می دهند و شما می توانید در طی این سال ها از محصولاتشان استفاده کرده و آن ها را به فروش برسانید. به طور کلی تمامی درخت های سیب، دارای طول عمر بالایی می باشند. نهال سیب عروس نیز همانند سایر ارقام سیب می تواند تا 100 سال و یا حتی بیشتر به حیات خود ادامه دهد.

میوه نهال سیب عروس

میوه های نهال سیب عروس از لحاظ وزن با یکدیگر فرق می کنند و دارای اندازه هایی بین 100 تا 200 گرمی هستند. دلیل بزرگتر بودن برخی از میوه ها، دریافت غذای مناسب و رعایت اصول نگهداری از نهال ها می باشد.

ارتفاع نهال سیب عروس از سطح دریا

دما در رشد نهال سیب عروس تاثیر زیادی می گذارد. هر چه ارتفاع سطح کاشت نهال از سطح دریا بیشتر شود، میزان دمای هوا کاهش یافته و منطقه از هوای سردتری برخوردار خواهد بود. ارتفاع نهال های سیب عروس از سطح دریا، باید حدود 2200 متر باشد.

مقاومت نهال سیب عروس در برابر آفات و بیماری ها

نهال سیب عروس در برابر آفات و بیماری ها، دارای مقاومت قابل توجهی است. هر چند باغداران نیز باید مواردی را رعایت کنند تا مقاومت این نهال ها افزایش یابد. به همین دلیل باغداران در هنگام خرید نهال ها، باید از افراد متخصص در این زمینه، روش های افزایش مقاومت نهال را بپرسند. روش هایی هم چون حذف نمودن شاخه ها و برگ های آسیب دیده و از بین بردن آفت ها، می تواند موجب افزایش مقاومت نهال ها در برابر آفات و بیماری ها شود. با حذف شاخه های معیوب و بیمار، دیگر آفات و بیماری ها راهی برای نفوذ به نهال ها نخواهند یافت.

باردهی نهال سیب عروس

نهال های سیب عروس در هر هکتار، حجم قابل توجهی بار می دهند. حدود 159 هزار کیلو در هر هکتار می توان از درختان سیب عروس، میوه برداشت نمود. هر چند عدد بیان شده دقیق نیست و هرگز نمی توان میزان مشخصی را برای آن بیان نمود. هنگامی که سه سال از رشد اولیه نهال می گذرد، شروع به باردهی می کنند و باغدارای موفق خواهند شد که حجم فراوانی از محصولات آن را در بازار به فروش برسانند.

رقم مناسب برای گرده افشانی نهال سیب عروس

نهال های سیب عروس؛ جهت گرده افشانی خود نیاز به رقم خاصی ندارند و به صورت طبیعی گرده افشانی کرده و بار می دهند. اما در کل برای اینکه میزان کیفیت باردهی و رشد درختان بهبود یابد، بهتر است که از چند رقم نهال سیب استفاده کنید و آن ها را در باغ خود بکارید.

میزان آبیاری نهال سیب عروس

میزان آبیاری بر روی روند رشد نهال های سیب عروس تاثیر زیادی می گذارد. اگر نهال ها بیش از اندازه آبیاری گردند، ریشه های آن ها در گذر زمان فاسد و دچار پوسیدگی خواهد شد. در تابستان باید برای اندازه و نحوه آبیاری نهال های سیب عروس تصمیم بگیرید. چون در فصل زمستان درختان نیاز به آبیاری چندان زیادی ندارند و با همان بارندگی های سالانه می توانند آب مورد نیاز خود را دریافت نمایند.

نهال های سیب عروس نیازی نیست که زیادی آبیاری گردند؛ به همین خاطر شیوه آبیاری غرقابی و بارانی به هیچ عنوان مناسب نمی باشد و موجب ایجاد تلفات زیادی خواهد شد. برای آبیاری نهال های سیب عروس از روش های مختلفی استفاه می شود، ولی در مجموع روشی مناسب است که به اندازه و در حد کفایت به نهال آب برساند. روش آبیاری قطره ای برای نهال سیب عروس بهترین روش است.

 

خرید نهال سیب عروس

برای خرید نهال سیب عروس، می توانید به نهالستان های متعددی در سطح شهر خود مراجعه کنید. یکی از بزرگترین مراکز فروش و تامین نهال سیب عروس، نهالستان بهمن آبادی می باشد که شما می توانید با مراجعه به این نهالستان، نهال های شاداب و با کیفیتی را خریداری کنید و با کشت آن ها در باغ خود بعد از سه سال به نتیجه ای مطلوب دست یابید. برای دریافت و استعلام دقیق قیمت نهال های سیب عروس، با شماره های درج شده در وب سایت نهالستان بهمن آبادی تماس گرفته و از راهنمایی ها و خدمات مشاورین ما بهره مند شوید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *