نهال سیب فوجی؛ دارای میوه هایی با اندازه های متوسطی است. میزان شکر موجود در میوه حاصل از این درخت، حدود 10 درصد است و دارای طعمی بسیار لذیذ و خوشمزه است. این سیب ها را برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار می دهند. به دلیل مرغوبیت و سطح کیفی بالایی که میوه های این درخت دارند، سطح تقاضا برای فروش آن ها افزایش یافته است. برای کاشت نهال سیب فوجی باید مناطقی را پیدا کنید که دارای آب و هوای سرد و نیمه سرد می باشند.

زادگاه اصلی نهال سیب فوجی، کشور آمریکا است. در کشور آمریکا؛ شرایط رشد این نهال به طور کامل فراهم است و دارای آب و هوا و خاک مناسبی می باشد. هر چند این نهال را در بسیاری از نقاط دیگر جهان که دارای شرایط مناسبی هستند هم می توان کاشت.

برای کاشت نهال سیب فوجی، نیاز به پایه های گوناگونی است. درست است که می توانید جهت کاشت از طریق بذر این نهال هم اقدام کنید، ولی مستلزم صرف زمان زیادی می باشد. بنابراین بهترین راه این است که از پایه های بذر و یا رویشی استفاده کنید. هم چنین می توان از پایه های کوتاه هم بهره برد که در فصل برداشت، چیدن میوه ها بسیار راحت تر خواهد بود.

خصوصیات بارز نهال سیب فوجی

با توجه به پایه نهال، باردهی محصول متفاوت می باشد. اگر نهال پایه کوتاه باشد، دارای میزان باردهی بیشتری نسبت به نهال های پایه بلند است. هم چنین در پایه کوتاه این نهال، رشد میوه ها بسیار سریع تر است. نهال سیب فوجی، ارتفاع زیادی ندارد و سریعا رشد و به باروری می رسد. بنابراین می توان از نهال سیب فوجی، حتی در محیط هایی با متراژ پایین هم، میوه های زیادی را حاصل نمود.

زنبور های عسل از شکوفه های این درخت مواد مغذی خود را دریافت می کنند و شاخه های این درخت، محیط مناسبی برای لانه سازی پرندگان خواهد بود.

آب و هوای مناسب برای رشد نهال سیب فوجی

همان طور که در ابتدا بیان کردیم آب و هوای سرد و نیمه سرد برای شد این نهال بسیار مساعد است. در این آب و هوا می تواند باردهی مطلوبی داشته باشد. برای رشد بهتر نهال سیب فوجی، باید دمای منطقه حدود 20 تا 21 درجه سانتی گراد باشد. در دماهای بسیار پایین مثلا کمتر از منفی 25 درجه سانتی گراد، درخت دچار سرما زدگی خواهد شد.

فاصله کاشت نهال های سیب فوجی

برای کاشت نهال های سیب فوجی، باید به موارد مختلفی هم چون پایه نهال و ارتفاع آن توجه کنید. اگر پایه نهال سیب فوجی، دارای اندازه استانداردی باشد، در نتیجه باید نهال ها در فواصل 4 تا 5 متری نسبت به یکدیگر قرار داشته باشند. اما اگر پایه نهال سیب فوجی نیمه کوتاه باشد، در فواصل 3 تا 4 متری و اگر کوتاه باشند، در فواصل 2 تا 3 متری نسبت به یکدیگر قرار بگیرند.

خاک مناسب برای کاشت نهال سیب فوجی

چون نهال سیب فوجی در دسته دانه دار ها قرار می گیرد، باید خاکی داشته باشد که دارای بافتی لومی و ترکیبی از شن و ماسه باشد. این خاک برای رشد نهال سیب فوجی، بهترین خاک است. نهال سیب فوجی از طریق چنین خاکی، می تواند مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند و میوه خوبی حاصل نماید.

زمان کاشت نهال سیب فوجی

بهترین زمان کاشت نهال سیب فوجی، فصل پاییز است. به زمان کاشت توجه کنید، در غیر این صورت متحمل هزینه و ضرر های جبران ناپذیری خواهید شد.

کود مناسب برای نهال سیب فوجی

جهت افزایش بازدهی و عملکرد نهال سیب فوجی، باید علاوه بر تامین خاک مناسب، از کود هایی جهت تقویت نهال استفاده کنید. چون خاک به تنهایی نمی تواند تمامی ویتامین ها مواد غذایی مورد نیاز نهال را در اختیارش قرار دهد. به کمک یک روش کوددهی مطلوب، می توانید نهالی با رشد بسیار عالی و گلدهی خوبی را داشته باشید.

ارتفاع درخت سیب فوجی

نهال سیب فوجی باید در برابر امراض و آفت ها به خوبی مراقبت شود و در رابطه با تمامی پایه های این نهال مصداق دارد. چون برخی از پایه های این نهال کوتاه هستند، بنابراین نمی توان شاهد ارتفاع زیادی از آن بود و تنها تا ارتفاع معینی رشد می کنند.

هرس نمودن درخت سیب فوجی

هرس نمودن این نهال موجب افزایش رشد و میزان باردهی آن خواهد شد. باغداران و یا افرادی که دارای تجربه و تخصص کافی هستند، باید اقدام به عملیات هرس نمودن درخت نمایند تا راندمان و بازدهی بیشتری حاصل گردد. اگر عملیات هرس نمودن درخت سیب فوجی به درستی صورت نگیرد، در نتیجه رشد و باردهی خوبی نخواهد داشت و این موضوع ممکن است تا سال ها طول بکشد.

نیاز سرمایی نهال سیب فوجی

نهال سیب فوجی، نیاز سرمایی متوسط رو به پایینی دارد. نیاز سرمایی برای این نهال، حدود 18000 نا 30000 دقیقه است. برای این که نهال سیب فوجی، بتواند میوه های مرغوب و با کیفیتی را تولید کند، باید نیاز سرمایی آن به طور کامل تامین شود.

عمر اقتصادی نهال سیب فوجی

عمر مفید این نهال از نیم قرن بیشتر است. این عمر کاملا مطلوب و مقرون به صرفه است و خرید آن برای باغداران می تواند به یک سرمایه گذاری عالی تبدیل شود.

در صورتی که تمامی موارد برای رشد نهال سیب فوجی به صورت اصولی و درست رعایت شود، عمر مفید و اقتصادی آن ممکن است به 100 سال هم برسد.

میزان باردهی درخت سیب فوجی

این درخت دارای باردهی با حجم بالایی است. به گونه ای که شاهد رویش تعدادی میوه بر روی هر شاخه این درخت خواهید بود. بنابراین می توان گفت درخت سیب فوجی، درختی با باردهی عالی است که میزان آن به 120 تن در هر هکتار می رسد.

خرید نهال سیب فوجی

برای افرادی که قصد خرید نهال سیب فوجی را دارند توصیه می گردد که مشخصات لازم جهت رشد و کاشت این نهال را مطالعه کنند و به مراکز و نهالستان هایی مراجعه کنند که دارای سابقه کار و تجربه فراوانی در زمینه کاشت و تامین نهال می باشند. در این صورت می توانند نهال سیبی با نشاط و مرغوب تهیه کنید. نهالستان بهمن آبادی با دارا بودن سال ها تجربه کار، نهال مورد نظر شما را همراه با اطلاعات جامعی ارائه می دهد به گونه ای که بتوانید مراحل کاشت تا برداشت این نهال را به بهترین وجه ممکن به انجام برسانید.

قیمت نهال سیب فوجی، در مراکز مختلف متفاوت می باشد. با افزایش سن نهال، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. چون برای رشد آن مراقبت های بیشتری از کوددهی، آبیاری، هرس و سایر موارد صورت گرفته است. جهت استعلام دقیق قیمت نهال سیب فوجی، می توانید با شماره های درج شده در وب سایت نهالستان بهمن آبادی تماس بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *