نهال های هلو و شلیل، دارای یک نوع ژنتیک از لحاظ ماهیتی و ساختاری هستند، به همین خاطر دارای مشخصات مشابه فراوانی می باشند. تنها فرق میان این دو از لحاظ طعم، نداشتن کرک بر روی پوست خود می باشد. شلیل های شبرنگ از جمله ارقام پیوندی هستند که دارای طعم بسیار بهتری نسبت به هلو و یا شلیل می باشند. شلیل شبرنگ دارای رنگ و طعم منحصر به فردی نسبت به سایر ارقام شلیل می باشد.

این نهال دارای راندمان و عملکرد بسیا مطلوبی است، به همین دلیل فروش آن بالا بوده و باغداران زیادی تمایل به کشت آن دارند. نهال شلیل شبرنگ، نهالی آفتاب دوست است، ولی با این وجود تاب تحمل سرما را نیز دارد و نسبت به سایر ارقام خانواده خود، دارای رشد بسیار سریع تری است. در ادامه خواندن این مقاله، با ما همراه باشید تا بیشتر شما را با مشخصات نهال شلیل شبرنگ آشنا کنیم.

زادگاه نهال شلیل شبرنگ

نهال شلیل شبرنگ؛ از جمله نهال های بسیار محبوب موجود در کشورمان است که توانسته است سهم قابل توجهی از بازار کشورمان را از آن خود کند، علاوه بر آن جهت صادرات نیز به کشور های دیگر ارسال می گردد.

مشخصات ظاهری نهال شلیل شبرنگ

به دلیل مشخصات منحصر به فردی که این نهال دارد، بسیار مورد توجه باغداران قرار گرفته است. این نهال به شدت پر بازده بوده و دارای میوه های بسیار مرغوب و با کیفیت است. شلیل های شبرنگ را می توان برای مدت طولانی در انبار ها نگهداری کرد. این نهال دارای مقاومت بی نظیری است، به همین خاطر در اغلب مناطق کشور قابل کشت و بهره برداری است.

دارای میوه هایی با طعم شیرین و دلنشین است و پوست نازک قرمز رنگی دارد. به دلیل رنگی کمرنگ تر نسبت به سایر شلیل ها، به خوبی قابل شناسایی است. نهالی مقاوم در برابر آفات و امراض گوناگون است و با اغلب خاک ها قابلیت سازگاری دارد.

پایه نهال شلیل شبرنگ

شلیل های شبرنگ را می توان از طریق بذر تکثیر کرد و پرورش داد. اما امروز از این شیوه برای تکثیر نهال شلیل شبرنگ استفاده نمی شود؛ چرا که هم مدت زیادی می گذرد تا به مرحله بهره برداری برسد و هم ممکن است میوه های چندان با کیفیتی از آن حاصل نشود. برای اینکه زودتر بتوانید به سود حاصل از پرورش و باردهی نهال های شلیل شبرنگ دست یابید توصیه می کنیم که نهال های پرورش یافته را به صورت آماده از نهالستان های معتبر تهیه و خریداری کنید. خرید نهال های آماده از لحاظ اقتصادی، بسیار مناسب تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

نهال شلیل شبرنگ که از نهال های بومی کشور خودمان است، با آب و هوای کشور ما به خوبی سازگار و هماهنگ است و می تواند در شهر های مختلفی کاشته شود. نهال شلیل شبرنگ در آب و هوای گرم دارای رشد بهتری است، ولی در آب و هوای سرد، رشد این نهال با مشکلاتی روبرو خواهد شد و امکان دارد دچار سرما زدگی شود. نهال شلیل شبرنگ برای اینکه بتواند شرایط رشد ایده الی را تجربه کند، بهتر است در دمای 23 درجه سانتی گراد پرورش یابد.

فواصل کاشت نهال شلیل شبرنگ

نهال های شبرنگ بهتر است در مناطقی کاشته شوند که بتوانند نور آفتاب را به صورت مستقیم دریافت کنند و عملیات اکسیژن رسانی به نهال به درستی صورت بگیرد. به طور قطع میزان اکسیژن دریافتی نهال، بر وضعیت و کیفیت شلیل های شبرنگ تاثیر می گذارد. برای اینکه ریشه های نهال شبرنگ بتوانند به خوبی رشد کنند، بهتر است که در فواصل 2 تا 3 متری نسبت به یکدیگر قرار بگیرند.

خاک مناسب برای نهال شلیل شبرنگ

خاک مناسب برای رشد نهال شلیل شبرنگ باید بافتی سبک، اسیدی با شوری کم داشته باشد. قبل از اینکه اقدام به کاشت نهال ها نمایید، باید مطمئن شوید که خاک مورد نظر دارای خاصیت اسیدی باشد و مولکول های هوا را به خوبی از بین ذرات خود عبور دهد. خاک های شنی؛ بهترین خاک ها برای کاشت نهال های شبرنگ هستند و اگر خاک سنگین و رسی باشد، به هیچ عنوان نمی توان نهال های شلیل شبرنگ را درون آن کاشت.

بهترین زمان بری کاشت نهال های شبرنگ

دو عامل قیمت نهال و زمان کاشت، از مهمترین مواردی هستند که در هنگام کاشت نهال باید به آن ها توجه کنید. بهترین زمان برای کاشت نهال های شبرنگ، اواخر ماه اسفند است و اگر در زمان بیان شده موفق نشدید که نهال ها را بکارید، می توانید در فصل بهار جهت کاشت آن ها اقدام نمایید.

کوددهی مناسب نهال شلیل شبرنگ

کود های نیتروژن دار که در ترکیبات آن از مواد معدنی و آلی استفاده شده است، بهترین کود برای پرورش نهال های شبرنگ است. نمی توان تنها از یک نوع کود برای پرورش این نهال ها استفاده کرد و علاوه بر کود های نیتروژن دار باید از کود های حیوانی به همراه کمپوست گیاهی هم استفاده نمود.

ارتفاع درخت شلیل شبرنگ

برای جلوگیری از رشد ارتفاع بیش از حد درختان شبرنگ، باید هر سال آن را هرس نمایید. اگر درخت بیش از حد بلند شود، برداشت از آن برای باغداران سخت شده و باید از ابزار آلات مخصوصی استفاده کنند. با نگهداری صحیح و اصولی و هرس نمودن آن هنگامی که نهال ها وارد سن بلوغ می شوند، می توانند ارتفاعی حدود 4 تا 6 متر داشته باشند.

هرس نمودن درخت شلیل شبرنگ

در هرس نمودن درختان شبرنگ، باید شاخه ها در هم پیچیده شده و اضافی تنک شوند. عملیات هرس کردن در همان سال های ابتدایی موجب رشد بهتر نهال ها می شود و میزان باردهی آن را افزایش می دهد. بنابراین برای اینکه از رشد طولی و افزایش بیش از حد ارتفاع آن جلوگیری کنید، باید اقدام به هرس نمودن نهال در زمانی مناسب نمایید.

بهترین زمان جهت هرس نمودن نهال ها، فصل بهار است چرا که گلدهی نهال ها با کیفیت بیشتری صورت می گیرد و می توانند نور بیشتری از خورشید را دریافت نمایند.

نیاز سرمایی نهال شلیل شبرنگ

برای رشد بهتر شلیل شبرنگ بهتر است در مناطقی که دارای آب و هوای معتدلی هستند آن ها را بکارید. این نهال ها حتما باید نیاز سرمایی خود را که حدود منفی 7 درجه سانتی گراد است دریافت کنند تا رشد و باردهی مطلوبی داشته باشند. نیاز سرمایی نهال های شبرنگ، بین 500 تا 1000 ساعت است.

عمر مفید نهال شلیل شبرنگ

باید نهال هایی که دارای طول عمر مفید بالا و میزان باردهی مطلوبی هستند را برای کاشت انتخاب کنید. درختان شبرنگ دارای عمر مفیدی بین 10 تا 15 سال هستند، که از لحاظ اقتصادی خرید آن ها کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه است.

اگر به صورت مفید و اصولی از این درختان نگهداری کنید، این درختان تا 20 سال هم عمر می کنند. چون سن حیاتشان بالاست، بنابراین خرید و کاشت آن ها کاملا توجه پذیر و اقتصادی است.

میوه درخت شلیل شبرنگ

میوه های این درخت حدود 300 تا 400 گرم وزن دارند. اندازه متناسب و کیفیت بالای میوه های این نهال موجب شده است که باغداران زیادی، تمایل به خرید آن برای باغ های خود داشته باشند. جهت خرید نهال های شلیل شبرنگ، می توانید به نهالستان بهمن آبادی مراجعه کنید و باکارشناسان مجرب و متخصص ما مشورت کنید.

ارتفاع کاشت نهال های شلیل شبرنگ از سطح دریا

ارتفاع کاشت نهال های شبرنگ از سطح دریا، به میزان رطوبت خاک و شرایط اقلیمی منطقه بستگی دارد. اگر خاکی دارای رطوبت بیش از حدی باشد، نهال ها دچار آفات و بیماری خواهند شد. قبل از اینکه باغداران عزیز اقدام به خرید این نهال ها نمایند، باید ارتفاع منطقه خود را از سطح دریا بدانند و در این رابطه اطلاعات کافی کسب کنند. بهترین ارتفاع کاشت نهال های شبرنگ از سطح دریا، حدود 900 تا 2300 متر است.

آفات و بیماری های آسیب زننده به نهال شلیل شبرنگ

آفاتی هم چون عنکبوت قرمز، شته درخت، کرم میوه و بیماری هایی هم چون سوختگی قهوه ای، سوختگی شکوفه های نهال، پیچیده شدن برگ ها می توانند منجر به آسیب به نهال های شبرنگ شوند. برای اینکه نهال ها دچار چنین بیماری های نشوند، نیاز به مراقبت ونگهداری صحیح و اصولی دارند و باید در محیطی کاشته شوند که توسط سموم شیمیایی به خوبی آفت کشی شده باشند.

میزان باردهی نهال شلیل شبرنگ

نهال های شلیل شبرنگ؛ می توانند حدود 50 تن در هکتار محصول دهند. این میزان باردهی بسیار عالی است، ولی نیاز به مراقبت بالایی از سوی باغداران دارد. نهال های شلیل شبرنگ بعد از 3 الی 4 سال، شروع به باردهی مطلوب می نمایند و ممکن است در سال های ابتدایی چندان ثمر ندهند.

رقم مناسب برای گرده افشانی نهال شلیل شبرنگ

برای باروری و تکثیر، نهال های شبرنگ نیاز به هیچ رقمی برای گرده افشانی نیاز ندارند. این نهال که از طرفداران بسیاری برخوردار است، به صورت طبیعی و خود به خودی بارور می شود. البته می توان برای گرده افشانی و تکثیر بهتر نهال ها از کندو های زنبور عسل استفاده کرد.

مدت آبیاری نهال شلیل شبرنگ

نهال های شلیل شبرنگ باید هفته ای یکبار آبیاری شوند. در آبیاری باید خاک پای نهال ها، اندکی مرطوب گردد و اگر در فصل بارندگی قرار دارید، میزان آبیاری را کاهش دهید؛ چرا که منجر به پوسیدگی ریشه و خشک شدن نهال ها می شود. حدود 10 لیتر آب در هفته و بین 3 تا 7 متر مکعب آب به صورت سالانه برای این نهال ها کفایت می کند.

خرید نهال شلیل شبرنگ

برای باغداران و مشتریانی که می خواهند جهت خرید نهال شلیل شبرنگی اقدام نمایند، باید به منطقه اقلیمی و شرایط آب و هویی آن توجه کنند. هر چند در بسیاری از شهر ها و مناطق کشورمان می توان این نهال را کاشت. برای خرید نهال های شلیل شبرنگ، به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه کنید. در نهالستان ما، تمامی نهال ها دارای شناسنامه و کارت سلامت می باشند. جهت خرید بهترین نهال شلیل شبرنگ و استعلام دقیق قیمت آن، می توانید با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *