نهال شلیل کیوتا؛ از جمله ارقام شلیلی است که به کشور ایران وارد می شود. زادگاه شلیل کیوتا، کشور فرانسه است و در کشور های دیگر به نام شیل کیوتو هم معروف شده ست. دارای میوه هایی بسیار درشت و آبدار است. از لحاظ ظاهری میوه های این نهال، از سایر ارقام شلیل زیباتر هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی مشخصات ظاهری نهال شلیل کیوتا و نحوه خرید آن بپردازیم، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعات مفیدی را کسب نمایید.

خصوصیات ظاهری نهال شلیل کیوتا

این نهال از رشد و راندمان بالایی برخوردار بوده و همین دلیل موجب گردیده است که مورد توجه باغداران زیادی واقع شود. اکثر باغداران به کاشت این نهال در باغ های خود مشغولند و به همین خاطر میزان تولید و فروش حاصل از این میوه افزایش یافته است.

نهال شلیل کیوتا؛ دارای تنه ای بسیار مستحکم و مقاوم است و به همین دلیل در برابر هر گونه ضربه و عوامل نا مساعد محیطی مقاومت نموده و کمتر زخمی و دچار آسیب می شود. این نهال دارای میوه هایی بسیار زیبا و لذیذ است که طم شیرین و خوشمزه ای دارند.

خوردن شلیل کیوتا برای افرادی که قصد لاغر شدن دارند پیشنهاد می گردد، می توانند از این میوه در میان وعده های غذایی خود استفاده کنند و به راحتی وزن کم کنند. از پیوند دو میوه شفتالو و آلوی وحشی، میوه شلیل کیوتا حاصل می شود و در واقع نهال شلیل کیوتا حاصل پیوند دو نهال نام برده است. میوه های شلیل کیوتا به اندازه ای مقاوم و دارای طول عمر بالایی هستند که حتی اگر به مدت یک ماه در انبار نگهداری شوند رنگ و ظاهر آن ها تغییری نمی کند، اما بهتر است که به صورت تازه مصرف گردند.

با گذشت زمان ممکن است بخشی از مواد مغذی و ویتامین های موجود در میوه هدر بروند، بنابراین جهت جذب ویتامین های بیشتر توصیه می شود که آن را تازه مصرف نمایید.

زادگاه شلیل کیوتا

همان طور که در ابتدای مقاله عنوان کردیم؛ نهال شلیل کیوتا در کشور فرانسه تولید شده و به کشور ها دیگری صادر می شود. در کشور فرانسه به مقدار زیادی نهال شلیل کیوتا کشت می گردد.

فواصل کاشت نهال های شلیل کیوتا

نهال های شلیل کیوتا باید در فوصل 3 در 3 متری نسبت به یکدیگر کاشته شوند. با رعایت حد فاصله مناسب، نهال دارای رشد و باردهی بسیار بهتری خواهد بود و باغ شما حالت مرتب تری پیدا می کند.

ظاهر شلیل کیوتا

میوه های حاصل از نهال شلیل کیوتا دارای سایزی بزرگ و رنگ قرمزی هستند. میوه ها بافتی گوشتی و آب دار داشته و طعمی بسیار لذیذ و دلچسب دارند. شکل ظاهری شلیل های کیوتا موجب شده است که افراد زیادی خواهان خرید آن باشند و این نوع شلیل ها دارای طرفداران بی شماری هستند.

شلیل های کیوتا دارای وزنی بین 50 تا 100 گرمی هستند. در صورتی که مراقبت خوبی از درخت شلیل کیوتا به عمل آورید، به موقع آبیاری کنید و عملیات کود دهی و هرس نمودن درختان به طور صحیح و اصولی انجام شود، در نهایت میوه هایی درشت و مرغوب خواهید داشت.

میزان ارتفاع درخت شلیل کیوتا

به طور کلی درخت شلیل کیوتا و دیگر شلیل ها دارای ارتفاع چندان بلندی نیستند و شما به راحتی می توانید با کمترین زحمتی میوه های حاصل از این درخت را برداشت نمایید. بهتر است در هنگام چیدن شلیل های کیوتا، مراقب ساقه های جوان و حساس این درخت باشید تا زخمی و دچار آسیب نشوند.

نیاز سرمایی نهال شلیل کیوتا

نهال شلیل کیوتا بین 400 تا 1000 ساعت و در دمایی کمتر از 7 درجه سانتی گراد باید نیاز سرمایی خود را دریافت نماید. با قرار گرفتن در چنین شرایط محیطی، نهال ها به خوبی استراحت می کنند و بعد از آن از خواب زمستانی بیدار شده و آماده باردهی می شوند. در صورتی که نهال ها نیاز سرمایی مطلوب خود را دریافت نکنند، در فرآیند رشد و باروری خود دچار اختلال خواهند شد. هنگامی که نهال نیاز سرمایی مناسب خود را دریافت نمود، به مدت 12 روز بعد اقدام به گل دهی می نماید.

عمر مفید نهال شلیل کیوتا

نهال شلیل کیوتا؛ قادر است عمری به اندازه 30 سال داشته باشد، البته در صورتی که شرایط رشد و عوامل محیطی خوبی برای رشد درخت فراهم شده باشد. اما نمی توان به طور قطعی گفت که در طی این 30 سال تمام میوه های حاصل از درخت، دارای سطح کیفی خوبی باشند. عمر مفید و اقتصادی این درخت به طور کلی به 12 سال می رسد.

ارتفاع کاشت نهال شلیل کیوتا از دریا

ارتفاع کاشت نهال کیوتا از دریا دارای اهمیت بسیا زیادی است؛ چرا که بر میزان مرغوبیت میوه ها و رشد مطلوب آن ها اثر می گذارد. به دلیل شرایط محیطی و آب و هوایی گوناگون در ارتفاع های مختلف، این موضوع حائز اهمیت است. در برخی از نهال ها، ارتفاع از سطح دریا بر روی روند رشدشان تاثیر فراوانی می گذارد و در برخی دیگر تفاوتی ایجاد نمی کند و قابلیت کاشت در هر گونه ارتفاعی را دارند.

چه آفاتی به نهال شلیل کیوتا آسیب می زنند؟

آفات از جمله موارد مهمی هستند که سیستم رشد نهال را مختل نموده و موجب کاهش سطح کیفی میوه های حاصل از درخت می شوند. هر چند نهال شلیل کیوتا در برابر آفت های متعددی مقاوم بوده و کمتر دچار آسیب می شود. اما ممکن است این نهال نیز همانند سایر نهال ها و ارقام در معرض آفت زدگی قرار بگیرد. بنابراین باید به روشی صحیح و اصولی سم پاشی گردد، تا از هر گونه آفات و بیماری ها مصون و مقاوم بماند.

میزان باردهی درخت شلیل کیوتا

تمامی ارقام شلیل ها در هر هکتار، حدود 10 الی 40 تن بار می دهند، که این میزان متغیر به شرایط اقلیمی و منطقه کشت بستگی دارد. این میزان باردهی برای باغداران، بسیار مطلوب و سودآور خواهد بود.

نهال شلیل کیوتا از سال دوم کاشت خود اقدام به باردهی می کند و شاید نتوانید در سال های اولیه کشت، محصول قابل توجهی از آن دریافت نمایید. اما بسیار مهم است که در سال های اولیه چگونه از نهال مراقبت کنید، تا بتوانید در سال های بعدی از باردهی مطلوب و قابل توجه آن استفاده کنید.

رقم مناسب جهت گرده افشانی

نهال شلیل کیوتا مانند سایر ارقام و نهال های دیگر، برای باروری خود نیازی به عملیات گرده افشانی ندارد. عملیات گرده افشانی این نهال، به صورتی طبیعی رخ داده و روند رشدی خود را طی می کند. برای پیوند زدن نهال شلیل کیوتا، باید از پایه درختانی هم چون شفتالو و آلوی وحشی استفاده کنید.

میزان آبیاری لازم برای نهال شلیل کیوتا

درخت شلیل کیوتا که نهالی فرانسوی است به حدود 5 الی 15 متر مکعب آب در طی سال نیازمند است. اگر نهال شلیل کیوتا نتواند آب مورد نیاز خود را دریافت کند، در روند رشد آن اختلال ایجاد می شود و میوه هایی بی کیفیت و کوچک از آن حاصل می گردد. حتی در برابر آفات و امراض هم مقاومت خود را از دست خواهد داد.

قیمت نهال شلیل کیوتا

بسیار مهم است که نهال شلیل کیوتا را از چه نهالستان و مکانی تهیه و خریداری نمایید. تنها کافیست به مراکز فروش و نهالستان های اینترنتی نهال مراجعه نمایید، به راحتی می توانید قیمت نهال شلیل کیوتا را استعلام بگیرید. نهالستان بهمن آبادی سال های سال است که در زمینه تامین و عرضه انواع ارقام نهال ها فعالیت می کند. ما نهال های خود را با بهترین کیفیت و ارزان ترین قیمت، به شما مشتریان عزیز عرضه می کنیم.

جهت دریافت قیمت دقیق و به روز نهال شلیل کیوتا می توانید با شماره های درج شده در وب سایت نهالستان بهمن آبادی تماس بگیرید. کارشناسان ما در تمامی ساعات شبانه روز، آماده پاسخ گویی به سوالات و ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان خواهند بود.

خرید نهال شلیل کیوتا

با خرید نهال شلیل کیوتا از نهالستان بهمن آبادی، نهالی با نشاط و با کیفیت در اختیار خواهید داشت و در کنار آن از سایر مزیت های مجموعه ما، هم چون ضمانت برگشت وجه پرداختی در صورت عدم رضایت و مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند خواهید شد. تمامی نهال های موجود در نهالستان بهمن آبادی، دارای کارت سلامت و گواهی بهداشت می باشند و زیر نظر افرادی متخصص و در شرایط کاملا ایده آل کشت می گردند.

مجموعه ما آماده ارائه و ارسال انواع نهال؛ از جمله نهال شلیل کیوتا به سراسر نقاط کشور می باشد. با خرید آنلاین، شما با صرف کمترین زمان و هزینه می توانید نهالی با کیفیت را تهیه و خریداری نمایید؛ چرا که در این شیوه خرید تمامی واسطه ها حذف می گردند و شما به طور مستقیم با خود تولید کننده در ارتباط خواهید بود.

نهالستان بهمن آبادی با برخورداری از افرادی متخصص و کاردان، خدمات خود را به تمامی سازمان های دولتی و غیر دولتی ارائه می دهد. جهت دریافت اطلاعات بیشتری در رابطه با نهال شلیل کیوتا و نحوه کاشت تا برداشت این نهال با شماره های ما تماس بگیرید. مشاوران ما به صورتی کاملا دقیق، شما را راهنمایی خواهند کرد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *