درخت فندق گردویی دارای میوه هایی شبیه به گردو بوده و اطراف آن ها را پوسته ای ضخیم و چوبی به رنگ حنایی فرا گرفته است. مغز درونی میوه فندق، دارای رنگی سفید متمایل به شیری می باشد. نهال فندق گردویی دارای مشخصات منحصر به فردی است که آن را از سایر ارقام فندق و نهال های بومی کشورمان متفاوت می کند. درخت فندق گردویی؛ دارای ریشه ای است که به صورت افقی رشد می کند و می توانید در حد قابل توجهی آن را پا جوش بزنید.

این نهال دارای ارتفاع قدی زیادی نیست و حالتی درختچه ای دارد. میوه هایی با مغز درشت دارد که حدود 70 درصد از میوه را در بر می گیرد. میوه درختان فندق گردویی را می توانید هم به صورت بو داده و هم تازه مصرف کنید، چون میوه ها در برابر دمای بالا دارای مقاومت بالایی هستند، هم چنین برای تولید نمودن مواد غذایی مختلفی در کارخانه ها از آن ها استفاده می شود.

نهال فندق گردویی مناسب کاشت در مناطق گرمسیری است و در دمای 40 درجه سانتی گراد به خوبی رشد می کند. این نهال از عمر مفید بالایی برخوردار است و حدود 90 سال عمر کرده و بازدهی دارد.

زادگاه اصلی نهال فندق گردویی

نهال فندق گردویی از نهال های بومی کشور ایران است. این نهال در برابر هوای سرد بسیار با دوام است؛ به همین خاطر آن را در مناطق کوهستانی و دارای ارتفاعات بلند می کارند. چون دارای مقاومت و سازگاری نسبتا خوبی است، در هر نقطه ای از کشور قبل کاشت است. این موضع موجب افزایش محبوبیت این نهال در میان باغداران و کشاورزان شده است.

مشخصات نهال فندق گردویی

به دیل مشخصات مهمی که نهال های فندق گردویی دارا هستند، در حد بالایی در بازار به فروش می روند. مواردی از قبیل:

دارای سیستم دفاعی بسیار خوبی هستند.

دارای قدرت باروری بالایی می باشند.

جهت مراقبت از نهال ها، نیاز به پرداخت هزینه بالایی نیست.

این نهال ها نیاز به آبیاری چندان زیادی ندارند.

با قدرت بالایی شروع به گسترش ریشه های خود می کنند.

می توانید برای مدتی طولانی آن ها را در انبار های خود نگهداری کنید.

ارقامی تجاری محسوب می شوند.

در همان سال های اولیه رشد خود ثمر می دهند.

نهالی زود گل می باشد.

آب و هوای مناسب کاشت نهال فندق گردویی

برای کاشت نهال فندق گردویی، نیاز به آب و هوای گرمسیری، نیمه گرمسیری و مرطوب و معتدل وجود دارد. این درخت تمایل زیادی به جذب رطوبت دارد، بنابراین در صورت کاشت در مناطق خشک، باید حتما به اندازه ای زمین های باغ را آبیاری کنید که بتوانید نیاز رطوبتی نهال ها را تامین نمایید.

فواصل کاشت نهال های فندق گردویی

برای اینکه عملیات گرده افشانی نهال ها به درستی و به صورت مناسبی صورت بگیرد، باید حتما در هنگام کاشت به فاصله بین نهال ها دقت کنید. نهال ها به صورت خطی و در فواصل 4 متری نسبت به یکدیگر قرار می گیرند. اگر زمین باغ دارای شیب باشد، فواصل کاشت را کاهش می دهید. در حالت معمولی می توان حدود 600 نهال فندق گردویی را در یک هکتار زمین کاشت.

خاک مناسب کاشت نهال فندق گردویی

قبل از اینکه اقدام به خرید نهال فندق گردویی کنید، باید زمین را جهت کاشت نهال ها آماده کنید. در این میان توجه کنید که خاک ها باید دارای زهکشی مناسبی باشند، چون با بهبود زهکشی خاک میزان باردهی درخت نیز افزایش می یابد. اگر خاک دارای ذرات منسجم و بدون منفذی باشد، ریشه های نهال ها نمی توانند به اعماق خاک نفوذ کنند و در هم پیچیده می شوند. بدین ترتیب مشکلات و بیماری های زیادی برای ریشه و طوقه نهال رخ می دهد.

زمان کاشت نهال فندق گردویی

همان طور که گفتیم نهال های فندق گردویی مناسب کاشت در آب و هوای گرم و معتدل هستند، بنابراین باید در اواسط آذرماه شروع به کاشت نهال ها در زمین های باغ کنید. در این زمان نهال ها همگی در خواب زمستانی فرو رفته اند و شروع به برگ ریزی می کنند. به دلیل گرمای خاک، ریشه های نهال دچار آسیب نخواهند شد. در صورت کاشت نهال ها در زمان مناسب می توانید در سال بعد شاهد فرآیند گلدهی و باروری نهال باشید. اگر در میانه آذرماه نتوانستید نهال های فندق گردویی را بکارید، در اواسط اسفند ماه هم می توانید اقدام به کاشت نهال های فندق گردویی کنید.

کوددهی مناسب نهال فندق گردویی

با توجه به رشد سریع ریشه های نهال فندق گردویی، نیازی به کوددهی فراوانی وجود ندارد. در ابتدا به وسیله کود های دامی پوسیده، می توانید نیاز غذایی نهال ها را تامین کنید. برای هر هکتار از زمین، باید حدود 12 الی 15 کیلوگرم کود دامی اضافه گردد.

اگر خاک منطقه فاقد هر گونه مواد غذایی مورد نیاز نهال ها باشد، میوه های مرغوبی توسط نهال ها تولید نمی شوند. به کمک کود های ازته، پتاسیم و فسفر دار می توانید خاک را غنی نموده و در حدود 1 و نیم متر فاصله از نهال را، شروع به شخم زنی خاک نمایید.

ارتفاع درخت فندق گردویی

درختان فندق گردویی در طول عمر خود تا ارتفاع 4 الی 6 متر به خوبی رشد می کنند، البته در صورتی که باغداران در حد کافی از آن ها مراقبت کنند. به طور کلی این درختان حالتی درختچه ای دارند و چندان بلند قد نمی باشند. البه قد کوتاه آن ها یک حسن تلقی می شود، چون هم نیاز کمتری به مواد غذایی دارند و هم برای پرورش آن ها نیازی به صرف هزینه بالایی نیست.

هرس درخت فندق گردویی

برای هرس فرم دهی درختان فندق گردویی باید از سال دوم و سوم شروع کنید. به صورت سربرداری اقدام به هرس نمودن نهال های فندق گردویی کنید. درختان فندق گردویی به صورت جانبی رشد می کنند و با هرس نمودن می توانید بر میزان باردهی درختان بیفزایید. هنگامی که درختان به سن بلوغ رسیدند، باید علف های هرز اطراف آن را هرس نمایید. بهترین زمان برای هرس نمودن نهال های فندق گردویی، انتهای فصل زمستان می باشد.

نیاز سرمایی نهال فندق گردویی

یکی از موارد مهمی که کشاورزان برای کاشت نهال های فندق گردویی باید به آن توجه کنند، نیاز سرمایی آن ها در خواب زمستانی است. این درختان نیاز سرمایی چندانی ندارند و می توانند در 400 الی 800 ساعت و دمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد نیاز سرمایی خود را برطرف کنند. با تامین نیاز سرمایی نهال ها، شکوفه ها در زمان مشخصی روییده و به میوه های با کیفیتی تبدیل خواهند شد. هم چنین در شرایط محیطی مختلف، دارای مقاومت بالاتری خواهند بود.

عمر اقتصادی نهال فندق گردویی

درختان فندق گردویی دارای عمر اقتصادی خوب و مطلوبی هستند. با توجه به عملکرد بالا و عمر اقتصادی خوبی که این نهال ها دارند، از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار می باشند. شما تنها با پرداخت مبلغ کمی می توانید حدود 100 سال از میوه های درخت، بهره برداری اقتصادی کنید.

بعد از طی نمودن عمر مفید، میزان بازدهی و عملکرد درخت کاهش می یابد و نگهداری درخت برای باغداران از لحاظ اقتصادی صحیح نمی باشد، چرا که تولید هزینه های زیادی خواهد کرد. اما باغداران می توانند درخت ها را قطع نموده و اقدام به فروش قطعات مختلف چوب آن نمایند. عمر حیات درختان فندق گردویی، به 100 سال هم می رسد.

ارتفاع کاشت نهال فندق گردویی از سطح دریا

بسیار مهم است که در هنگام خرید نهال فندق گردویی، از کارشناسان ارتفاع کاشت آن از سطح دریا را بپرسید. ارتفاع نهال فندق گردویی از سطح دریا باید حدود 200 تا 1500 متر باشد. میزان رطوبت موجود در خاک، باید از 50 درصد کمتر شود.

مقاومت درخت فندق گردویی در مقابل آفات و بیماری ها

درختان فندق گردویی همان طور که قبلا بیان کردیم، دارای سیستم دفاعی قوی هستند. برای تکثیر این درختان می توانید از روش های علمی استفاده نمایید. حتما توجه کنید که نهال هایی سلامت و شناسنامه دار تهیه و خریداری نمایید. بیماری هایی هم چون پروانه سفید، پوسیدگی ریشه، سفیدک پودری و کرم چوب خوار از جمله آفات و بیماری هایی هستند که می توانند به درختان فندق گردویی آسیب بزنند.

میزان باردهی درخت فندق گردویی

در هر هکتار، درختان فندق گردویی حدود 6 الی 8 تن بار می دهند. میوه های حاصل از این درخت در صورتی که شرایط مناسبی برای پرورش آن ها در نظر گرفته شده باشد، بسیار با کیفیت و مرغوب می باشند به گونه ای که به کشور های دیگر صادر می شوند. این میزان باردهی بسیار عالی بوده و موجب محبوبیت آن ها در میان باغداران و کشاورزان شده است.

حدود 8 تن محصول در هر هکتار؛ با توجه به قیمت فندق گردویی، سود قابل توجهی به باغداران می رسد. این درختان دارای رشد خوبی هستند. هنگامی که باغداران در فصل پاییز اقدام به کاشت این نهال ها می کنند، حدود یک سال بعد نهال ها گل داده و تبدیل به میوه های مرغوبی خواهند شد. از 5 الی 6 سالگی، نهال ها شروع به باردهی می کنند.

رقم مناسب برای گرده افشانی نهال فندق گردویی

نهال فندق گردویی نهالی تک پایه و زود گل می باشد. جهت گرده افشانی خود نیاز به رقم خاصی دارد که زود گل باشد و در یک زمان مشخص همراه با نهال فندق گردویی اقدام به گل دهی نماید.

خرید نهال فندق گردویی

اگر قصد خرید نهال فندق گردویی را دارید، باید این مژده را به شما بدهیم که با تهیه این نهال برای باغ های خود، می توانید به یک درآمد هنگفت سالانه دست یابید که همواره ثابت می باشد. بهتر است برای خرید نهال حتما به نهالستان هایی مراجعه کنید که دارای اعتبار کافی باشند.

نهالستان بهمن آبادی از بزرگ ترین و با سابقه ترین نهالستان های موجود در کشورمان است که انواع نهال های خود را همراه با کارت سلامت و شناسنامه به مشتریان عزیز ارائه می دهد. جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی، به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید. هم چنین می توانید قیمت دقیق نهال هایی هم چون نهال فندق گردویی را از ایشان استعلام بگیرید و به صورت مستقیم و با قیمتی بسیار مقرون به صرفه اقدام به خرید آن کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *