با خرید نهال پسته بادامی موفق خواهید شد بهره وری باغ های خود را تا حد زیادی افزایش دهید. این نهال با دارا بودن شاخه هایی خاکستری، میوه های تخم مرغی شکل ایجاد می کند که در زیر شاخه ها آویزان شده اند. از لحاظ اندازه، از تمامی ارقام پسته کوچک تر است، ولی در برابر آفات، بیماری ها، سرمای شدید، خاک نامناسب و غیره به شدت مقاوم است.

زادگاه نهال پسته بادامی

این پسته متعلق به شهر زرند کرمان است. نهالی بومی بوده و منشا اصلی این نهال ها به بخش های مرکزی آسیا بر می گردد.

پایه اصلی نهال پسته بادامی

برای تکثیر نهال پسته بادامی از پایه اصلی نهال بادام زمینی استفاده می کنند. برای تکثیر نمودن ارقام پیوندی، غالبا نهال پسته بادامی به کار می رود. به این خاطر که نهال پسته بادامی، دارای قیمت مناسب و قدرت رشد بالایی است.

مشخصات نهال پسته بادامی

نهال های پسته بادامی دارای یک تاج متوسط بوده و شاخه و برگ های آن به گونه ای رشد می کنند که در بخش انتهایی آن 4 شاخه دیگر می روید. در بخش ابتدایی شاخه سه عدد برگ و در بخش میانی شاخه دو عدد برگ بزرگ قرار گرفته است.

آب و هوای مناسب نهال پسته بادامی

نهال پسته بادامی در بسیاری از نقاط کشور قابل کاشت می باشد. اما بهترین شرایط رشد، در نواحی نیمه گرمسیری ایجاد می شود. مناطقی که دارای زمستانی با دمای منفی 15 درجه سانتی گراد هستند و تابستان هایی با دمای حداکثر 40 درجه سانتی گراد دارند، دارای آب و هوای مناسبی برای کاشت نهال های پسته بادامی هستند. در صورت بارش باران بهاری شدید، عملیات گرده افشانی نهال با مشکل روبرو خواهد شد، بنابراین نواحی که دارای چنین آب و هوایی هستند، مناسب کاشت نهال پسته بادام نمی باشند.

فواصل کاشت نهال های پسته بادامی

با توجه به اینکه نهال های پسته بادامی دارای رشد عرضی هستند و تاج این نهال ها بسیار وسیع می شوند، باید در هنگام کاشت فواصلی را در نظر بگیرید که شاخه ها به حد کافی نور خورشید را دریافت کنند و در هم دیگر پیچیده نشوند. اگر فاصله مناسبی برای کاشت آن ها در نظر گرفته نشود، موجب رشد نامناسب آن ها در دوره بلوغ خواهید شد و خسارت جبران ناپذیری به باغدار ها وارد می شود.

خاک مناسب کاشت نهال پسته بادامی

برای رشد نهال های پسته بادامی؛ باید خاک منطقه خود را برای آزمایش و بررسی های لازم به آزمایشگاه خاک شناسی ببرید. خاک هایی که دارای بافت متوسطی هستند و پی اچ خنثی دارند، بهترین خاک برای رشد این نهال ها هستند. خاک ها باید دارای زهکشی مناسبی باشند تا ریشه نهال ها بتوانند به خوبی به صورت افقی و عمودی در خاک نفوذ کرده و به رشد خود ادامه دهند. اگر ریشه ها شرایط رشد خوبی داشته باشند، نهال ها هرگز ضعیف نخواهند شد و میوه های با کیفیتی تولید می کنند.

زمان مناسب برای کاشت نهال پسته بادامی

برای مناطقی با تنش های محیطی فراوان، کاشت نهال پسته بادامی مناسب است؛ چرا که این نهال به شدت مقاوم بوده و می تواند تنش های محیطی را به خوبی تحمل کند. برای کاشت نهال، هوا نه بسیار سرد و نه بسیار گرم باشد. بهترین دمای کاشت بین 10 الی 25 درجه سانتی گراد است، بنابراین انتهای ماه اسفند تا ابتدای ماه اردیبهشت برای کاشت نهال های پسته بادامی مناسب می باشد.

کود دهی مناسب نهال

برای کوددهی صحیح و اصولی نهال ها باید حتما از نظرات افراد متخصص استفاده کنید. در هنگام خرید از مراکز فروش نهال و نهالستان ها می توانید برنامه کود دهی مناسب این نهال ها را جویا شوید. نهال های پسته بادامی؛ برای تولید میوه های مرغوب و با کیفیت به کود های حاوی گوگرد، فسفر، منیزیوم، روی، پتاسیم و غیره نیازمند هستند .

در زمانی که نهال ها به خواب زمستانی فرو رفته اند بهتر است که کود های حاوی فسفر به پای نهال ها ریخته شوند تا به خوبی تقویت گردند. بهترین زمان برای کود دهی، در انتهای ماه اسفند تا اوایل ماه فروردین است. مرحله بعدی کود دهی در ماه خرداد است که باید کود های سولو پتاس محلول در آب به نهال ها داده شوند.

ارتفاع درخت

این نهال ها در طول عمر خود علاوه بر رشد طولی، دارای رشد عرضی قابل توجهی نیز می باشند. رشد این نهال ها از لحاظ عرضی به اندازه 4 متر و از لحاظ طولی 4 متر است. این ارتفاع و عرض مربوط به درختان پایه کوتاه می باشد.

هرس نهال

با هرس نمودن صحیح و اصولی نهال ها بر طول عمر مفیدشان افزوده می شود. هم چنین هرس نمودن بر بالا رفتن میزان بازدهی و تولید میوه های با کیفیت کمک بسزایی می کند. در برخی مواقع بر اثر وزش باد شدید، برخی از شاخه های درخت شکسته و معیوب می شوند و همین امر موجب می گردد که شاخه های جانبی درخت هم نتوانند به خوبی رشد کنند. با هرس نمودن و حذف شاخه های خشک و آسیب دیده، می توانید اسکلت درخت را تقویت کنید.

نیاز سرمایی نهال

نیاز سرمایی این نهال ها حدود 800 ساعت است و در دمایی کمتر از منفی 7 درجه سانتی گراد صورت می گیرد. برای اینکه نهال ها بتوانند از خواب زمستانی بیدار شوند و در فصل بهار به موقع شکوفه دهند، باید حتما نیاز سرمایی خود را در فصل زمستان تامین نمایند.

عمر مفید نهال

اگر شرایط رشد مطلوبی برای نهال ها فراهم گردد، می توانند 60 الی 70 سال عمر مفید داشته باشند. نهال های پسته بادامی دارای عمر مفید طولانی هستند و به همین خاطر نهال هایی بسیار پر سود می باشند. این نهال ها محبوب باغداران بوده و سطح تقاضا برای خرید آن ها در حال افزایش است.

این نهال ها که در شرایط اقلیمی گوناگون بسیار مقاوم و با دوامند، سن حیاتشان به 100 سال می رسد. با پیشرفت علم کشاورزی در طول زمان، می توان سن حیات این درختان را افزایش داد.

ارتفاع نهال ها از سطح دریا

برای کاشت این نهال ها، باید ارتفاع مناسبی از سطح دریا در نظر گرفته شود تا نهال ها بتوانند باردهی مطلوبی داشته باشند. بهترین ارتفاع از سطح دریا برای نهال های پسته بادامی، 500 الی 2000 متر است. با توجه به تغییر ارتفاع از سطح دریا، میزان بارندگی و رطوبت موجود در هوا نیز دچار تغییر خواهد شد.

مصونیت نهال در مقابل آفات و بیماری ها

یکی از آفت های آسیب زننده به نهال های پسته پسیل می باشد، اما نهال پسته بادامی در مقابل این آفت به شدت مقاوم است. در برخی از خاک ها قارچ هایی خاک زی قرار گرفته اند که موجب کاهش عملکرد خاک می شوند؛ هم چون قارچ ورتیسلیور،قارچ فیتو فترا، قارچ اوفوزاریومنیز. هر چند با یک سم پاشی صحیح و اصولی می توانید تا حد زیادی مقاومت این درختان را در برابر آفات و قارچ ها افزایش دهید.

باردهی نهال و برداشت آن

درختان پسته برای باغداران سود قابل توجهی را فراهم می کنند. در صورتی که به نهال بادامی به خوبی رسیدگی شود، در سال می تواند حدود 5 تن در هر هکتار زمین بار دهد. این نهال زود رس است و در انتهای ماه خرداد می توانید اقدام به برداشت محصولات آن نمایید. قیمت میوه های نوبر آن، دارای مبالغ بیشتری در بازار می باشد. شروع باردهی اقتصادی نهال بعد از 2 الی 3 سال حاصل می گردد.

رقم گرده افشان مناسب

به وسیله باد و حشرات عملیات گرده افشانی این نهال ها صورت نمی گیرد و باید به دنبال یک رقم گرده افشان مناسب بود. برای هر 10 اصله از نهال، یک رقم گرده افشان مناسب نیاز است.

میزان آبیاری نهال

میزان آبیاری نهال ها با توجه به زمان کاشت و منطقه کاشت متفاوت است. اگر در فصل گرم تابستان باشند، باید هر 10 روز یک بار آبیاری گردند و اگر در فصل سرد زمستان باشند، هر 20 الی 30 روز نیاز به آبیاری پیدا می کنند.

نهال های پیوندی و بذری پسته، نیاز به آبیاری چندان زیادی ندارند و در برابر کم آبی و شوری خاک، نهال های مقامی هستند. برای آبیاری نمودن این رقم پسته، باید از روش آبیاری قطره ای استفاده کرد. به هیچ عنوان برای آبیاری این نهال ها از روش غرقابی استفاده نکنید؛ چون موجب نابودی درختان خواهید شد.

گلدهی درخت

بین 15 تا 30 فروردین هر سال شاهد گل های زیبای پسته بادامی بر روی درخت خواهید بود. گل های درخت در مقابل سرمای زود رس بهاره، مقاومت نسبتا خوبی دارند و در مناطقی که دچار سرمای زود رس می شوند، می توانید با دقت کافی اقدام به کاشت این نهال ها نمایید.

زمان برداشت نهال

میوه های این نهال میان رس هستند و در ماه مرداد بهترین زمان برای برداشت محصول و فروش آن ها در بازار است. این نهال ها از ارقام پایه کوتاه محسوب می شوند، بنابراین به راحتی می توانید میوه ها را در زمان برداشت از شاخه ها جدا کنید. جهت برداشت کردن نیازی نیست هزینه های بالایی برای استخدام کارگر بپردازید؛ چرا که به راحتی و در زمان کوتاهی صورت می گیرد.

خرید نهال پسته بادامی و قیمت آن

برای خرید این نهال می توانید به دو روش حضوری و اینترنتی اقدام فرمایید. هم چنین توصیه می شود تنها از نهالستان هایی نهال ها را خریداری کنید که دارای اعتبار کافی باشند، تا از خرید نهال های خود کمال رضایت را داشته باشید. نهال های موجود در مجموعه بهمن آبادی، دارای شناسنامه و کارت سلامت هستند و همگی از گارانتی برخوردارند. قیمت نهال ها تحت تاثیر عوامل مختلفی می باشد؛ هم چون بازار پسند بودن رقم نهال، صادراتی بودن میوه های حاصل از آن و غیره.

جهت خرید نهال پسته بادامی با قیمت مناسب و کیفیت بالا، با شماره های درج شده در وب سایت نهالستان بهمن آبادی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *