خرید نهال گردو فرانکت:

اگر قصد دارید برای باغ خود به دنبال یک رقم مناسب از گردو باشید که از کیفیت خوبی برخوردار باشد و برای سالیان طولانی به عنوان یه منبع سرمایه گذاری خوب برایتان محسوب شود، بهتر است در رابطه با ارقام گوناگون گردو تحقیقات کافی انجام دهید و گونه مناسبی را انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم در رابطه با مشخصات نهال گردو فرانکت و نحوه خرید آن با شما صحبت کنیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشخصات نهال گردو فرانکت:

کاشت نهال گردو فرانکت برای مناطقی مناسب است که سردسیر باشند. این گردو؛ از جمه ارقام دیر گل بوده و به دلیل اینکه می تواند به خوبی سرمای زیاد را تحمل کند، در مناطقی که دارای آب و هوای سرد و ارتفاعات بلندی هستند؛ هم چون نواحی کوهستانی به خوبی رشد می کند و از بازدهی بالایی برخوردار است.

این گردو از نمونه های بسیار اقتصادی است که عملکرد خوبی دارد. این گردو دارای مغزی روشن و پر چرب است و بخش بیشتری از میوه را مغز آن تشکیل می دهد، بنابراین از لحاظ اقتصادی کاملا مقرون به صرفه است. در سن بلوغ ارتفاع این درخت به حدود 5 تا 7 متر می رسد.

این نهال دارای برگ های پهنی است، به گونه ای که برگ های این نهال، نسبت به سایر ارقام گردو عریض تر می باشد. میوه این درخت دارای ظاهری کشیده و تخم مرغی شکل است. دارای پوستی با ضخامت کم است، به همین دلیل نوعی گردو پوست کاغذی به شمار می رود که دارای پوستی روشن است. دارای مغزی سفید و خوشمزه است که به راحتی از بخش چوبی آن جدا می شود . اندازه گردو های این نهال از 40 تا 45 میلی متر و حدود 12 گرم وزن دارند.

شرایط اقلیمی مناسب برای رشد نهال گردو فرانکت:

این گردو در قرن 19 میلادی توسط باغداری به نام فرانکت که فردی فرانسوی بود کشف و معرفی گردید. تقریبا 65 درصد باغ های کشور فرانسه را، نهال های این گردو شامل می شود. این رقم به تازگی وارد کشور ما شده و هنوز باغداران اطلاع زیادی از آن ندارند.

نهال گردو فرانکت باید در ارتفاع 700 تا 1300 متر از سطح دریا کاشته شود و می تواند سرمای زمستان تا حدود منفی 20 درجه سانتی گراد را تحمل کند. تحمل گرمای این رقم گردو حدود 35 درجه سانتی گراد است.

 

میزان باردهی نهال گردو فرانکت:

برای اینکه بتوانید نهال گردو فرانکت را بکارید، باید قواعد خاصی را رعایت کنید. این نهال از سن 3 تا 5 سالگی خود ثمر می دهد. اما رشد باردهی اقتصادی آن از سن بلوغ شروع می شود، یعنی درخت به سن 6 سالگی رسیده باشد. میزان بار و ثمره حاصل از این درخت به پایه آن بستگی دارد.

همان طور که بیان کردیم خرید این نهال از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است. میزان باردهی این درخت برای هر سال، حدود 45 تا 50 کیلوگرم است. در هر هکتار زمین، می توان حدود 250 تا 300 درخت گردو فرانکت کاشت که میزان کارایی و باردهی آن را نشان می دهد.

بسیار مهم است که شرایط ایده آلی برای رشد و کاشت نهال فراهم شده باشد، به عنوان مثال در میزان کوددهی، آبیاری، زهکشی و سایر موارد اساسی برای رشد نهال گردو، هیچ گونه کوتاهی به عمل نیاید. در این صورت است که باردهی بی نظیری از این درخت را مشاهده خواهید کرد.

عمر مفید نهال گردو فرانکت:

میزان عمر مفید درخت گردو فرانکت، متاثر از موارد مختلفی است که در هنگام کاشت نهال باید به آن ها توجه شود. با رعایت نمودن نکات و اصول لازم به خصوص در سال های اولیه رشد نهال، این درخت حدود 100 سال عمر مفید خواهد داشت. کاشت این نهل نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است، که بعد از گذشت 100 سال حتی می توان از چوب با کیفیت و ارزشمند این درخت هم استفاده بهینه کرد.

مرحله کاشت نهال گدو فرانکت:

برای کات نهال گردو فرانکت باید گودال های به عمق 1 و نیم متر تا 3 متر حفاری نمایید که دارای زهکشی های مناسبی باشند. بهترین زمان جهت کاشت این نهال در فصل پاییز است. نهال ها باید درون خاک زهکشی شده به اندازه 25 تا 75 درصد و عمق 1 متری قرار بگیرند. چون این نهال ها پیوندی هستند باید دقت کنید که در هنگام کاشتن بخش پیوندی از خاک بیرون باشد.

نهال های گردو فرانکت بهتر است در فواصل 6 در 7 و یا 7 در 8 متری نسبت به یکدیگر کاشته شوند. البته فواصل کاشت به میزان تابش نور خرسید در آن منطقه نیز بستگی دارد. به عنوان مثال اگر در آن منطقه، آفتاب زیاد باشد، بهتر است در فواصل 6 در 7 و اگر آفتاب زیادی نداشته باشد، در فواصل 7 در 8 نسبت به یکدیگر قرار بگیرند. این درخت تحمل سرما یا گرمای بیش از حد را ندارد و نسبت به هر دو حساس است.

 

آبیاری نهال گردو فرانکت:

در فصل بارانی پاییز باید در طی یک هفته حدود 7 لیتر آب به هر نهال برسد. نهال درخت فرانکت، می تواند در برابر یخ زدگی دوام خوبی داشته باشد، اما بهتر است به میزان آب دهی آن در فصول سرما دقت کنید. در فصل بهار لازم است که هر 10 روز یکبار به آن آب دهید و در فصل تابستان هر هفته باید آبیاری شود.

خرید نهال گردو فرانکت:

نهالستان بهمن آبادی مشاوره های لازم برای خرید بهترین و باکیفیت ترین ارقام نهال از جمله نهال گردو فرانکت را به شما رائه خواهد داد و در رابطه با شرایط آب و هوایی و دیگر موارد شما را به طور کامل راهنمایی خواهد کرد. قبل از این که زمین خود را زهکشی کنید، نسبت به خرید این نهال اقدام نمایید تا در طی مدت زمان آماده شدن نهال، شرایط خاک نیز جهت کاشت نهال گردو فرانکت مهیا و آماده شده باشد.

نهالستان بهمن آبادی؛ نهال های خود را به تمامی نقاط مختلف کشور ارسال می کند. جهت خرید و ثبت سفارش با تیم کارشناسان ما در سایت، ارتباط برقرار نمایید و از مشاوره های ایشان در زمینه خرید بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *