نهال گردو هارتلی:

نهال گردو هارتلی از جمله نهال هایی از ارقام گردو می باشد که، دارای بازدهی بسیار بالایی است. اما محصول حاصل از این درخت در مدت زمان طولانی تری برداشت می شود. نهال گردو هارتلی؛ از گیاهان بومی کالیفرنیا است که به صورت گسترده در این منطقه کشت می شوند. نهالستان بهمن آبادی قصد دارد در این مقاله شما را با مشخصات گردو هارتلی و نحوه خرید آن آشنا کند، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشخصات گردو هارتلی:

برای اولین بار در سال 1915 میلادی، فردی به نام هارتلی، این گیاه را در دره ناپا کشف و معرفی نمود. این نهال در حجم وسیعی در منطقه کالیفرنیا به کشت می رسد. این نهال؛ دارای باردهی بسیار خوبی است و در عین حال از عملکرد و کارایی بالایی برخوردار است. بعد از 16 روز شروع به برگ دهی می کند و محصولی تولید می کند که بسیار مرغوب و با کیفیت است.

اما میوه این نهال دیر هنگام برداشت می شود. از لحاظ رشد به صورت عمودی و قائم رشد می کند و دارای ارتفاعی متوسط تا بزرگ است. برای اینکه رشد مطلوبی از این نهال حاصل شود، باید خاک پای آن دارای مواد مغذی و حاصلخیزی کافی باشد. اگر آب و هوای منطقه سرد باشد، امکان رشد خوبی نخواهد داشت. نهال گردو هارتلی، نهالی حساس به آفات و امراض می باشد.

میوه حاصل از این نهال، دارای مغز بزرگی بوده و رنگ روشنی دارد. می توان گفت اندازه مغز این گردو، در حدود 5/6 گرم است.

شرایط اقلیمی مساعد برای رشد نهال گردو هارتلی:

همان طور که بیان نمودیم نهال گردو هارتلی دیر برگ و ثمره می دهد، به همین دلیل مناسب کاشت در مناطقی که دارای فصل رشد کوتاهی هستند نمی باشد. این مناطق به نهال هارتلی فرصت خوبی برای رشد مناسب نمی دهند، در نتیجه موجب می شوند که میزان باردهی درخت کاهش یابد. برای رشد مطلوب نهال گردو هارتلی، باید آب و هوایی معتدل مدیترانه ای و بارندگی زیادی وجود داشته باشد، در این حالت است که به خوبی می تواند رشد کند.

بری اینکه نهال گردو هارتلی، شروع به باردهی نماید، باید دوره سرمایی کافی حدود 600 تا 800 ساعت در فصول سرد سال هم چون پاییز و زمستان بگذراند. دمای محیط باید حدود 5 تا 10 درجه سانتی گراد باشد. ارقام های دیگری از گردو وجود دارند که در هنگام خواب زمستانی خود، نسبت به دمای منفی 21 درجه سانتی گراد حساسیت نشان می دهند.

خاک مناسب برای رشد نهال گردو هارتلی:

خاک دارای زهکشی مناسب، جهت رشد نهال گردو هارتلی، بهترین خاک است. چون این نهال، دارای ریشه هایی با رشد عمیق می باشد. بنابراین باید این نهال را در زمین های کشاورزی بکارید که دارای عمقی در حدود 1 و نیم متر تا 2 متر هستند. خاک مورد نیاز کاشت نهال، باید دارای 20 درصد بافت لومی و 40 درصد شن و سیلت باشد. خاک هایی با این خصوصیات، دارای زهکشی مناسبی نیز هستند.

خاک های دارای بافت سفت و محکم و عمق کم موجب می شوند که رطوبت در خاک باقی بماند و ریشه ها با گذشت زمان دچار پوسیدگی شوند.

آبیاری مناسب برای رشد نهال گردو هارتلی:

برای نهال گردو هارتلی؛ آبیاری از جمله فاکتور های مناسب برای رشد این نهال است. نیاز نهال جهت آبیاری، متناسب با عواملی هم چون سن درخت، تراکم کاشت و وضعیت آب و هوایی منطقه صورت می گیرد. به طور کلی ارقام مختلف گردو، نیاز به به حدود 1000 تا 7000 متر مکعب آب در هر هکتار دارند. میزان بارندگی در منطقه، باید به 760 میلی متر برسد و اگر منطقه دارای میزان بارندگی کمی است، باید آبیاری به میزان بیشتری صورت بگیرد.

نحوه کاشت نهال گردو هارتلی:

چون نهال گردو هارتلی، دارای ریشه هایی با رشد عمیق و گسترده است، بنابراین باید به فاصله کاشت بین نهال ها بسیار دقت کنید. به طور معمول نهال های گردو، در فاصله های 7 در 7 و یا 8 در 8 متر نسبت به یکدیگر کاشته می شوند. در واقع می توان گفت که در هر هکتار زمین زراعی، حول و حوش 100 تا 200 نهال گردو کاشته می شوند.

آفات و امراض مرتبط با نهال گردو هارتلی:

امراضی هم چون آنتراکنوز، گال باکتریایی طوقه، شانکر باکتریایی پوست، پوسیدگی طوقه و ریشه و بلایت از جمله امراضی هستند که به نهال گردو هارتلی آسیب می زنند. هم چنین آفت هایی مانند کرم به، شته گردو، مگس پوست گردو، کنه گال زگیلی برگ گردو، پروانه فری، کرم خراط و کرم سیب، سلامتی نهال گردو را با خطراتی جدی روبرو خواهند کرد. از آن جایی که این نهال به شدت در مقابل آفات و بیماری های بیان شده حساس است باید به خوبی نگهداری و آفت کشی شود.

نحوه هرس نهال گردو هارتلی:

برای اینکه درخت، رشد و ثمردهی بهتری داشته باشد، نیاز به هرس کردن دارد. برای نهال گردو هارتلی بهترین زمان جهت هرس نمودن درخت، از اسفند تا فروردین ماه است. در هنگام هرس باید تمامی شاخه های خشک و صدمه دیده حذف شوند. با توجه به نوع باردهی و رشد رقم گردو، هرس درختان با یکدیگر فرق می کند. اگر نهال گردو دارای باردهی انتهایی باشد، باید به صورت کلاسیک هرس گردد و اگر دارای باردهی جانبی باشد، باید به صورت محور تغییر شکل یافته هرس گردد.

خرید نهال گردو هارتلی:

نهالستان بهمن آبادی از بزرگترین نهالستان های موجود در استان البرز می باشد که تمامی نهال های خود را به صورت مستقیم به مشتریان عرضه می کند. به طور قطع در فروش مستقیم چون هیچ واسطه ای دخیل نمی باشد، انواع ارقام نهال با قیمت مناسب تری به دست باغدار خواهد رسید. شما می توانید هر نوع رقم گردو را از جمله نهال گردو هارتلی، با بالاترین کیفیت ممکن و نازل ترین قیمت موجود در بازار، همراه با کارت سلامت و مجوز رسمی از ما دریافت نمایید.

جهت خرید و ثبت سفارش خود با شماره های درج شده در سایت نهالستان بهمن آبادی تماس بگیرید. اگر قصد دارید از قیمت های به روز و دقیق نهال گردو هارتلی مطلع شوید با کارشناسان ما به صورت آنلاین ارتباط برقرار نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *