به نهال گلابی سیبری، نهال گلابی سردسیری نیز گفته می شود. به این علت که نهال مذکور تنها در نواحی سرد کوهستانی امکان رشد خوبی خواهد داشت. این نهال نسبت به سایر ارقام گلابی، از کیفیت بالایی برخوردار است. میوه حاصل از این درخت دارای طعمی ترش، ملس و بسیار آبدار است. زادگاه نهال گلابی سیبری، شهر اصفهان است و دارا طرفداران بسیار و فروش بالایی است.

این نهال دارای ارتفاع چندان بلندی نبوده و شاخ و برگ فراوانی دارد. به دلیل خصوصیاتی که دارد مناسب کاشت در نواحی سردسیر است و به می تواند سرمای هوا را به خوبی تحمل کند. میوه این نهال؛ می تواند برای مدتی طولانی بر روی شاخه های درخت پایدار باقی بمانند.

هم چنین در انبار هم می تواند برای مدتی طولانی نگهداری شود، بدون اینکه رنگ و یا طعم آن تغییری کند. در واقع می توان این میوه را به مدت 6 ماه نگهداری نمود.

ویژگی های نهال گلابی سیبری:

برای اینکه نهال گلابی سیبری بتواند به میزان خوبی ثمره بدهد و میوه های این نهال از مرغوبیت بالایی برخوردار باشند، باید شرایط اقلیمی و آب و هوایی مساعدی در محیط کشت حکم فرما باشد. در واقع باید به میزان آبیاری، کوددهی و هرس نمودن به موقع نهال در فرآیند کاشت تا برداشت توجه نمود. برای کشت این نهال باید خاکی با خصوصیات زهکشی شده و سرشار از مواد هوموسی در دسترس باشد.

آبیاری مناسب برای نهال گلابی سیبری، آبیاری قطره ای است و جهت کاشت باید نهال ها در عمقی به اندازه 60 تا 120 متری کاشته شوند، تا بتوانند به میزان کافی آب مورد نیاز خود را جذب کنند.

فاصله کاشت نهال گلابی سیبری:

همان طور که بیان نمودیم؛ سرمنشا اصلی این نهال، استان اصفهان است. جهت کاشت نهال ها باید به فواصل آن ها نسبت به یکدیگر دقت کنید. برای زمین های کشاورزی که در مناطق بادگیر واقع شده اند و یا شیب زیادی دارند، باید نهال ها را در فواصل 3 در 3 یا 3 در 4 نسبت به یکدیگر بکارید. اگر زمین مورد نظر دارای شیب کمی باشد، یا تقریبا هموار و صاف باشد، نهال ها باید در فواصل 4 در 4 یا 4 در 5 نسبت به یکدیگر کاشته شوند.

در این فواصل کاشت، ریشه نهال ها دیگر دچار آسیب نخواهند شد و نور کافی را دریافت می کنند. این موضوع باعث می شود که باغ جلوه بهتری پیدا کند، در عین حال بهتر بتوانید میوه حاصل از نهال را برداشت نمایید.

درخت گلابی سیبری دارای ارتفاع چندان بلندی نیست. تقریبا می توان گفت ارتفاع این درخت از 4 تا 5 متر می باشد. این درخت قد بلندی ندارد و از شاخ و برگ فراوانی برخوردار است. هر نهال برای رویش گل ها و بخش های رویشی خود، نیاز سرمایی خاصی دارد. در مورد نهال گلابی سیبری، باید گفت که میوه های این نهال طول می کشد تا برسند و باید حدود 600 تا 1500 ساعت در برابر سرما قرار بگیرند، تا بتوانند به خوبی گل و ثمر دهند.

تمامی ارقام گلابی از عمر مفید بالایی برخوردارند و میوه های حاصل از آن ها دارای عمری اقتصادی هستند. گلابی سیبری نیز دارای عمر مفید 35 تا 40 ساله است. بنابراین خرید این نهال، برای باغداران صرفه اقتصادی و سود فراوانی به همراه دارد.

میوه های حاصل از درخت گلابی سیبری، دارای اندازه هایی متوسط و وزنی در حدود 150 گرم می باشند. در رابطه با ارتفاع مناسب جهت کشت نهال ها باید گفت که میزان ارتفاع نهال از سطح دریا باید حدود 1300 تا 2200 متر باشد. ارتفاع کاشت نهال، در میزان ثمردهی و کیفیت میوه ها تاثیر می گذارد. بنابراین برای اینکه بازدهی و عملکرد خوبی از درخت گلابی سیبری حاصل شود، باید به ارتفاع کاشت آن توجه زیادی نمایید.

بسیاری از ارقام گلابی در برابر آفت پسیل، مقاومت بالایی ندارند و سریعا دچار آسیب می شوند، اما گلابی سیبری از این قاعده مستثنی می باشد و تنها یک بار در سال نیاز به آفت کشی دارد. آتشک می تواند شدیدا به این درخت آسیب بزند، بنابراین باید از آن به دور بماند. علایم بروز آتشک در شکوفه های این درخت مشاهده می شود و به محض رویت باید نابود گردد تا به ریشه درخت نرسد، در غیر این صورت هیچ نوع سمی حتی قوی ترین آن هم کارساز نخواهد بود.

درخت گلابی سیبری دارای عملکرد بسیار مطلوب و مناسبی است و میزان باردهی آن کاملا وابسته به نوع پایه درخت می باشد. پایه درخت را، بذر نهال مشخص می کند و از سن 5 تا 8 سالگی شروع به باردهی می کند.

رشد این درخت نسبت به سایر ارقام گلابی دارای رشد متوسطی است. برای این که شروع به باردهی کند، باید عمیات گرده افشانی صورت بگیرد و برای گرده افشانی نیاز به ارقام شاه میوه و درگزی وجود دارد. بنابراین برای هر 30 اصله این نهال باید یک عدد رقم گرده افشان وجود داشته باشد که باردهی موثری صورت بگیرد.

شکل ظاهری میوه نهال گلابی سیبری:

میوه های حاصل از این نهال دارای ظاهری شبیه به سیب دارند. رنگ گلابی سیبری سبز مایل به زرد است و دارای طعم ملس و کمی ترش است و بافتی سفت، سفید رنگ و سرشار از سلول های سنگی دارد.

 

قیمت و خرید نهال گلابی سیبری:

برای افرادی که قصد خرید نهال گلابی سیبری را دارند پیشنهاد می شود که با خواندن این مقاله، اطلاعات لازم را کسب نمایند تا بتوانند خریدی مطمئن و رضایت بخش را تجربه کنند. در هنگام خرید نهال گلابی سیبری بهتر است به میزان مرغوبیت و سطح کیفی نهال توجه زیادی کنید و از نهالستان هایی اقدام به تهیه و خرید نهال کنید که از میزان اعتبار و سابقه کار آن ها اطمینان داشته باشید.

نهالستان بهمن آبادی؛ از بزرگترین تامین کنندگان انواع ارقام گلابی از جمله نهال گلابی سیبری می باشد. اگر شرایط مناسبی جهت کشت این نهال در اختیار دارید، می توانید با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید تا با کیفیت ترین نهال خود را با مناسب ترین قیمت به شما عرضه کنیم. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در وب سایت نهالستان بهمن آبادی در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *