یکی از مقاوم ترین و با کیفیت ترین نهال های گوجه سبز موجود در بازار، نهال گوجه سبز برغانی است. درخت گوجه سبز برغانی، محصولات فراوانی تولید می کند و توسط باغداران در حد وسیعی کاشته می شود. گوجه سبز برغانی دارای کاربرد های متنوعی هم چون تازه خوری، تهیه لواشک، خشکبار و غیره می باشد. میزان بازدهی و راندمان این نهال نسبت به سایر ارقام گوجه سبز، بالاتر بوده و زودتر به بار می نشیند.
زادگاه نهال گوجه سبز برغانی
این نهال در کشور ایران و در منطقه برغان شهر کرج رشد می کند. برغان از مناطق سر سبز و خوش آب و هوای کشورمان است و به همین دلیل گوجه سبز های موجود در این ناحیه، از لحاظ کیفیت و مرغوبیت حرف اول را می زنند. به دلیل تولید میوه های فراوان با بازدهی مطلوب، این نهال در بین باغداران و کشاورزان، بسیار محبوب و مورد پسند واقع شده است.
به گونه ای که حتی در خارج از کشور نیز خواهان زیادی پیدا کرده است و این نهال به سایر کشور ها نیز صادر می گردد. در حال حاضر نهال گوجه سبز برغانی در بسیاری از کشور ها کاشته می شود.
پایه نهال گوجه سبز برغانی
برای افزایش میزان رشد نهال و بالا بردن سطح کیفی گوجه سبز ها، از روش پیوند زنی برای تکثیر این نهال استفاده می کنند. این روش طرفدران زیادی دارد. در رابطه با اینکه چه نهالی مناسب پیوند زدن به نهال گوجه سبز برغانی می باشد، باید گفت نهال و یا بذر آلوچه وحشی، بهترین پایه برای این نهال است. نهال آلوچه وحشی دارای مقاومت بالایی نسبت به سایر نهال ها، در برابر شرایط نا مساعد محیطی می باشد.
مشخصات ظاهری نهال گوجه سبز برغانی
نهال گوجه سبز برغانی نسبت به سایر ارقام گوجه سبز، سود دهی بیشتری را به همراه دارد. در فصل بهار شکوفه های زیبای این نهال ظاهر شده و بعد از آن شاهد رشد میوه های مرغوب و با کیفیت آن خواهید بود. در هنگام خرید نهال گوجه سبز برغانی، بهتر است نهال هایی را انتخاب کنید که دارای سن رشد کمتری نهایت تا 3 سال باشند. هر چه سن نهال کمتر باشد، امکان سازگاری و خو گرفتن آن با محیط کشت راحت تر خواهد بود.
آب و هوای مناسب برای کاشت نهال گوجه سبز برغانی
همان طور که بیان کردیم زادگاه اصلی نهال گوجه سبز برغانی، شهر کرج است. این شهر دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است. بنابراین بهترین آب و هوا برای کشت آن، آب و هوای معتدل و سردسیر است. این نهال به دلیل ویژگی هایی که دارد، به راحتی می تواند در مقابل سرمای دیر رس بهار مقاومت کند. به هیچ عنوان اقدام به کشت نهال گوجه سبز برغانی، در آب و هوای گرم و خشک نکنید؛ چرا که چنین آب و هوایی منجر به پایین آوردن راندمان و کارایی درخت و ایجاد میوه هایی نامطلوب و بی کیفیت خواهد شد. فروش این نهال ها در مناطقی که دارای آب و هوای سردسیر کوهستانی و معتدل هستند، از لحاظ اقتصادی مفید می باشد.
فواصل کاشت نهال های گوجه سبز برغانی
اگر نهال های گوجه سبز برغانی، در فواصل مناسبی نسبت به یکدیگر کاشته شوند، در نتیجه می توانند نور خورشید را به میزان بیشتری دریافت نمایند. این نهال باید روزی بین 4 تا 6 ساعت نور خورشید دریافت کند. نهال گوجه سبز برغانی، نهالی آفتاب دوست است و برای اینکه بتوانید بهترین بازدهی را آن دریافت کنید، باید در حد کافی نور دریافت کند.
برای رسیدن به این هدف باید نهال های گوجه سبز برغانی، در فاصله های 4 در 4 متری در زمین های صاف و مسطح نسبت به یکدیگر کاشته شوند. اگر زمین دارای شیب باشد، باید در فواصل 3 در 3 متری نهال ها کاشته شوند تا به خوبی نور خورشید را دریافت و عملیات فتوسنتز انجام دهند.
خاک مناسب برای کاشت نهال گوجه سبز برغانی
شاید نهال گوجه سبز برغانی در مقابل خاک هایی هم چون خاک سنگین، شور، اسیدی و مرطوب بتواند مقاومت کند، چون بسیار مقاوم و مستحکم است، اما در مجموع خاکی که برای نهال گوجه سبز برغانی مورد استفاده قرار می گیرد، باید دارای بافتی غنی و سرشار از مواد مغذی باشد. بهترین کار این است که خاک منطقه کشت خود را به آزمایشگاه های خاک شناسی برده و آن را آزمایش نمایید.
بهترین خاک برای کاشت نهال گوجه سبز برغانی؛ خاک شنی، لومی با پی اچی خنثی است که دارای بافت سنگینی نباشد.
زمان مناسب برای کاشت نهال گوجه سبز برغانی
برای اینکه بتوانید میزان بازدهی نهال گوجه سبز برغانی را افزایش دهید، روش های زیادی هم چون پیدا کردن بهترین زمان برای کاشت این نهال وجود دارد. در این صورت می توانید موجب افزایش بازدهی درخت و تولید میوه هایی با کیفیت شوید. در صورت رعایت نکردن این مسئله، به طور قطع درگیر مشکلات و نتایجی برعکس خواهید شد. یکی از مهم ترین مشخصات نهال در مطلوب ترین شرایط رشد، قرمز بودن تنه آن است.

کوددهی مناسب نهال گوجه سبز برغانی
در طی مرحل رشد نهال، باید به کوددهی آن نیز توجه داشته باشید. برای هر نهال میزان کوددهی فرق می کند، که بعد از عملیات زهکشی خاک و شخم زنی، عملیات کوددهی نهال ها صورت می گیرد. برای نهال گوجه سبز برغانی بهتر است از کود های فسفاته، ازته، هوموس دار، هیومیک اسید، مواد آلی و معدنی و غیره استفاده کنید. دقت کنید که همان گونه که کوددهی می تواند مواد مغذی مورد نیاز گیاه را جهت رشد فراهم سازد، زیاده روی در آن هم می تواند نتایج برعکسی را به بار آورد.
ارتفاع درخت گوجه سبز برغانی
اگر می خواهید نهال گوجه سبزی را خریداری کنید که برای کشت آن هزینه زیادی نکنید، نهال گوجه سبز برغانی بهترین گزینه است. این نهال در طی کل سال های عمر خود، تا ارتفاع 5 متر قد می کشد که به اندازه یک درختچه می باشد. این قد کوتاه نقص محسوب نمی شود، بلکه به نفع نهال خواهد بود و موجب سهولت بخشیدن به عملیات داشت و برداشت آن می شود. بنابراین نهال هایی که دارای ارتفاع کم تری هستند، از قیمت بیشتری برخوردارند.
هرس کردن نهال گوجه سبز برغانی
در همان سال های اولیه رشد نهال، یعنی از سال ششم تا دوازدهم باید عملیات هرس نمودن درخت را انجام دهید. برای هرس نمودن نهال به روش اسکلت و سربرداری شاخه های اضافی، حتما از نظرات کارشناسان و افراد متخصص استفاده کنید، تا شاخه های اضافی؛ بیهوده رشد نکنند. هرس نمودن درخت باید کاملا اصولی و توسط افرادی حرفه ای صورت بگیرد. بیش از حد تنک و هرس نمودن نهال، می تواند منجر به ضعیف شدن و عدم تحمل نهال در برابر سرمای بیش از حد گردد.
نیاز سرمایی نهال گوجه سبز برغانی
نهال گوجه سبز برغانی؛ نیاز به هوای سرد و کوهستانی دارد تا نیاز سرمایی اش تامین گردد. این نهال نیاز سرمایی کمتر از منفی 7 درجه سانتی گراد و در حدود 600 تا 1800 ساعت دارد. باغداران با تامین نیاز سرمایی نهال، موجب تسریع در روند گلدهی و باردهی آن می شوند. نهال های گوجه سبز برغانی، به هیچ عنوان نباید در مناطق گرم و خشک کاشته شوند، چون نمی توانند نیاز سرمایی نهال را تامین کنند و دارای سرمای کافی نمی باشند.

عمر مفید نهال گوجه سبز برغانی
نهال گوجه سبز برغانی، دارای عمر مفید 55 تا 70 سال می باشد. میزان طول عمر نهال به مراقبت ها و شرایط رشد نهال بستگی دارد. نهال گوجه سبز برغانی؛ از جمله نهال هایی است که خرید آن از لحاظ اقتصادی کاملا به صرفه می باشد. اگر این نهال در معرض آفات و بیماری ها قرار نگیرد و از همان ابتدا با روش های مناسبی نگهداری گردد، تا حداکثر 70 سال عمر خواهد کرد.
میوه درخت گوجه سبز برغانی
میوه های حاصل از این درخت بسیار آبدار و لذیذ بوده و هسته بسیار کوچکی دارند. وزن میوه این درخت حدودا از 20 تا 30 گرم است. اگر میوه ها بیش از حد بر روی درخت باقی بمانند، امکان دارد تغییر رنگ داده و از قرمز به زرد متمایل شوند. در این صورت میزان کیفیت محصول کاهش یافته و دیگر چندان محبوب نخواهند بود. رنگ میوه های این نهال قرمز تیره و درون آن دارای بافتی زرد رنگ می باشد و بسیار شیرین و خوشمزه هستند.
ارتفاع مناسب کاشت نهال گوجه سبز برغانی از سطح دریا
چون نهال گوجه سبز برغانی، مناسب کاشت در مناطق سردسیر و کوهستانی است، بنابراین باید در ارتفاع کاشته شود و ارتفاع مناسب هر نهال نسبت به سطح دریا حدود 600 تا 2200 متر است.
آفات و بیماری های نهال گوجه سبز برغانی
برای اینکه نهال گوجه سبز برغانی در معرض آفات و بیماری ها قرار نگیرد، بهتر است که ریشه این نهال بیش از اندازه رطوبت نداشته باشد. در غیر این صورت ریشه ها پوسیده و دچار بیماری گال گیاهی خواهد شد. اگر ریشه نهال بیش از حد خشک گردد، هم در معرض آسیب حشرات چوب خوار قرار خواهد گرفت. بنابراین ریشه ها باید در شرایطی کاملا مطلوب و متعادل قرار داشته باشند. بیماری های آسیب زننده به این نهال عبارتند از: آرد آلو، شته، بیماری غربالی و غیره.


خرید نهال گوجه سبز برغانی
برای افرادی که جهت خرید نهال گوجه سبز برغانی نیاز به مشاوره حرفه ای و تخصصی در مراحل مختلف رشد نهال دارند، می توانند به وب سایت نهالستان معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایند و تمامی سوالات خود را از مرحله کاشت تا برداشت از مشاورین و متخصصین ما جویا شوند. نهال های موجود در نهالستان بهمن آبادی همگی دارای کارت سلامت و شناسنامه می باشند و با ارزان ترین قیمت و بالاترین کیفیت به مشتریان عزیز ارائه می گردند.
قیمت نهال گوجه سبز برغانی
جهت استعلام قیمت دقیق و به روز نهال گوجه سبز برغانی از طریق کانال های ارتباطی و شماره های مندرج در سایت، با کارشناسان ما تماس بگیرید. مشاورین ما در تمامی ساعات شبانه روز پاسخ گوی سوالات شما عزیزان خواهند بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *