نهال گوجه سبز سلطانی؛ دارای مشخصات خاص و متمایزی نسب به سایر نهال های گوجه سبز می باشد، به همین خاطر مورد توجه باغداران زیادی قرار گرفته است و سطح تقاضا برای آن در حال افزایش است. در واقع باغداران به این نتیجه دست یافته اند که با خرید این نهال و کاشت آن در باغ های میوه خود، می توانند سود فراوانی کسب کنند. نهال مذکور دارای مشخصات مهم زیر می باشد:

دارای عمر مفید 70 ساله است.

میوه های درشت با وزن بالایی دارد.

نهالی زود بازده محسوب می شود.

در هر هکتار زمین حدود 30 الی 40 تن میوه می دهد.

میوه های به ثمر نشسته؛ دارای سطح کیفی بسیار بالایی هستند به گونه ای که به عنوان میوه های صادراتی به کشور های دیگر نیز صادر می گردند.

به میزان آبیاری متوسطی نیاز دارد.

زادگاه اصلی نهال

زادگاه اصلی این نهال به کشور آمریکا بر می گردد. نهالی است که قابلیت انطباق با شرایط محیطی گوناگون را دارد و میوه های مرغوب فراوانی تولید می کند. به همین خاطر کشور های آسیایی و اروپایی از جله ایران خواهان کشت آن می باشند. در نهالستان های معتبر کشور، نهال گوجه سبز سلطانی به صورت پیوندی و اصلاح شده به مشتریان عرضه می گردند.

پایه مناسب برای نهال

انتخاب یک پایه مناسب برای این نهال، از اهمیت بالایی برخوردار است. نهالی است که به دو صورت بذری و پیوندی قابل تولید است. طبق تحقیقات کشاورزی انجام شده برای باغ ها، بهترین رقم تجاری محسوب می شود که به صورت پیوندی و یا اصلاح شده تهیه می گردد. برای اینکه عملکرد و بازدهی نهال را افزایش دهند، از یک رقم پایه برای آن استفاده می کنند. بهترین رقم پایه برای این نهال؛ پایه آلوچه وحشی است که هم دارای مقاومت بالایی است و هم بازدهی و راندمان خوبی دارد.

مشخصات نهال

در تمامی طول عمر و سن حیات خود، دارای ارتفاعی بین 5 تا 6 متر است.

نهالی دیر گل است.

دارای میوه های با کیفیتی است که در بازار در حجم بالایی به فروش می روند.

اندازه میوه ها درشت و وزین بوده و اندازه آن ها بین 40 الی 60 گرم است.

از نهال های بومی کشور آمریکا محسوب می شود.

در مقابل رطوبت بیش از اندازه خاک آسیب پذیر است.

آب و هوای مناسب برای کاشت نهال

در هنگام خرید این رقم از نهالستان های معتبر، کارشناسان و متخصصان نهالستان مطالب و نکات مهمی را برای شما بیان می کنند که جهت کاشت نهال بسیار مهم و حیاتی هستند. از جمه این که نهالی حساس به رطوبت است و باید در مناطقی کاشته شود که دارای آب و هوای خشک و نیمه خشک می باشد، تا عملکرد بهتری را از آن مشاهده کنید. چون نهالی دیر گل است، می تواند در آب و هوای سردسیر و نیمه سردسیر هم کاشته شود و حتی در صورت تغییرات آب و هوایی این گونه مناطق، در فصل بهار شکوفه ها نابود نخواهند شد.

فواصل کاشت نهال ها از یکدیگر

در صورتی که نهال های گوجه سبز سلطانی در فواصل مناسبی نسبت به یکدیگر کاشته شوند، قادر خواهند بود که هوا را به خوبی از بین شاخه های خود عبور داده و نور مناسبی را از خورشید دریافت کنند. بدین ترتیب درختان، میوه های مرغوب تری تولید خواهند کرد. کارشناسان مجرب کشاورزی بر این باورند که بهترین فاصله کاشت این نهال ها نسبت به یکدیگر برای زمین های صاف 4 متر است. در زمین های شیب دار این فاصله از 3 تا 4 متر قابل تغییر است و با توجه به اینکه شیب مورد نظر به سمت شمال است و یا جنوب، این فاصله مشخص می شود.

خاک مناسب کاشت نهال

برای کاشت این نهال به هیچ عنوان از خاک هایی که آهکی هستند استفاده نکنید؛ چون میزان مرغوبیت میوه های نهال را به شدت کاهش می دهد. خاک هایی که دارای پی اچ خنثی هستند، بهترین خاک جهت کاشت این نهال می باشند. حتما قبل از اینکه نهال ها را به زمین زراعی منتقل نمایید، خاک منطقه را برای آزمایش به یک آزمایشگاه خاک ببرید تا مورد آنالیز قرار بگیرد. اگر خاک منطقه تان دارای مواد آلی و معدنی کافی برای رشد نهال نیست، باید در جهت غنی سازی و یا متعادل نمودن آن عملیاتی صورت بگیرد.

زمان کاشت نهال گوجه سبز سلطانی

طبق نظریات علم گیاه شناسی برای کاشت این نهال، بهترین زمان هنگامی است که ریشه ها هنوز در خواب زمستانی قرار دارند. بنابراین برای کاشت آن ها به گونه ای برنامه ریزی کنید که نهال ها در خواب زمستانی فرو روند، ولی خاک هنوز دارای گرمای کافی می باشد و ریشه ها در اثر کاشت آسیبی نمی بینند. معمولا بهترین زمان کشت نهال در وسط های فصل پاییز تا انتهای فصل زمستان و اوایل بهار است.

کود مناسب نهال

هنگامی که قصد خرید نهال گوجه سبز سلطانی را دارید، علاوه بر قیمت نهال بهتر است نکات دیگری هم چون روش کود دهی نهال و نوع آن را از کارشناسان و متخصصان نهالستان جویا شوید. برای این نهال ها عمدتا از کود دامی پوسیده استفاده می کنند تا عملیات خاک ورزی به درستی صورت گیرد. در سال اول کشت نهال از کود های نیتروژن دار استفاده نمی کنند، چون منجر به کاهش سیستم دفاعی نهال و تسریع بخشیدن به عملیات ثمردهی آن می گردد. کود هایی هم چون هیومیک اسید و فسفردار، باید در حد کافی به پای نهال ریخته شوند تا موجب افزایش باردهی درخت و رشد مطلوب آن گردند.

ارتفاع درخت گوجه سبز سلطانی

هرس نمودن و فرم دهی درخت از دیگر نکات مهمی هستند که در موقع خرید نهال از سوی کارشناسان فروش مطرح می شوند. این درخت در طول عمر خود ارتفاعی بین 5 الی 6 متر را خواهد داشت. اگر هرس آن به صورت مرتب انجام شود، ارتفاع آن از 5 متر بیشتر نخواهد شد، در این صورت هم باردهی درخت به میزان بالاتری می باشد و هم نگهداری آن توسط باغداران به سهولت انجام می گیرد.

هرس درخت

اگر عملیات هرس نمودن درخت به درستی و اصولی صورت نگیرد، امکان دارد که ارتفاع آن به 8 متر هم برسد. با افزایش ارتفاع درخت نیاز آن به آبیاری، کود و سم پاشی نیز افزایش پیدا می کند. در نتیجه هزینه های بیشتری گریبان گیر باغداران خواهد شد. از طرفی شاخه ها در هم پیچیده می شوند و نمی توانند در حد مطلوبی نور خورشید را دریافت کنند و گردش هوا در بین شاخه ها کاهش می یابد. این موضوع رشد و باروری نهال را تحت تاثیر قرار می دهد و آن رادر مقابل آفات و بیماری ها آسیب پذیر می کند. بهترین زمان جهت هرس نمودن درخت گوجه سبز سلطانی، در وسط های فصل پاییز و یا اوایل فصل بهار است.

نیاز سرمایی نهال

نهال گوجه سبز سلطانی از جمله نهال هایی است که در مناطق سردسیر امکان رشد دارد، بنابراین باید نیاز سرمایی نهال در حد کافی تامین گردد. این نهال به طور کلی به 1000 تا 1500 ساعت دمای کمتر از 5 درجه سانتی گراد نیاز دارد. در این دوره نهال ها به خواب زمستانی فرو می روند و میزان سرمایی را که احتیاج دریافت به طور کامل دریافت می کنند.

عمر مفید نهال

باغداران و کشاورزان به کاشت نهال گوجه سبز سلطانی علاقه زیادی دارند؛ علت آن طول عمر بالای درخت است. این درخت حدود 70 سال طول عمر مفید دارد و شما تا 70 سال می توانید از سود و مزایای آن بهره مند شوید.

اما در رابطه با سن حیات درخت، حدود 10 سال بعد از پایان عمر اقتصادی درخت، سن حیات آن تمام می شود. با پایان یافتن عمر مفید، درخت دیگر باردهی نداشته و ممکن است در مقابل آفات و بیماری ها آسیب پذیر شود. معمولا بعد از اتمام سن حیات درخت توسط باغداران حذف می شود، چون دیگر صرفه اقتصادی ندارد.

مصونیت و مقاومت درخت در برابر آفات و بیماری ها

درخت گوجه سبز سلطانی در برابر بیماری های باکتریایی، قارچی و ویروسی مقاومت بالایی دارد. اما بیماری شانکر و آفات به آن صدمه می زنند و درخت در مقابل آنها قدرت دفاعی چندانی ندارد. آفاتی هم چون کفشدوزک، کنه تار عنکبوتی، کنه خاکی، زنبور عسل و مگس پارازیت درخت را نابود می کنند. باید به وسیله تله طبیعی و آفت کش، سیستم دفاعی درخت را تقویت نمایید. در صورتی که درخت شدیدا در معرض آسیب باشد، بهتر است که از سم ها و کود های شیمیایی استفاده کنید. در صورت نیاز با افراد متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

باردهی درخت گوجه سبز سلطانی

هر چه باغداران به نحو بهتری از درختان مراقبت و نگهداری به عمل آورند و شرایط آب و هوایی منطقه یاری کند، به طور قطع باردهی و کیفیت میوه های حاصل از درخت نیز بهتر خواهد بود. در هر سال درختان حدود 35 تن میوه می دهند که این میزان بسیار خوب و سود آور برای کشاورزان تلقی می گردد. حدود 2 سال بعد از کشت نهال، باردهی آن آغاز می گردد. شاید در سال دوم کاشت درخت تنها 5 الی 10 عدد میوه دهد، اما در سال های بعدی این رقم به میزان قابل توجهی خواهد رسید. به گونه ای که در سال پنجم کشت خود، درآمد بسیار خوبی را نصیب باغداران و کشاورزان خواهد کرد.

خرید نهال گوجه سبز سلطانی و قیمت آن

جهت خرید نهال، می توانید به نهالستان معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید و علاوه بر مشاهده محصول خود، تمامی اطلاعات لازم در مورد چگونگی کشت و نگهداری از نهال را از کارشناسان فروش ما جویا شوید. تمامی نهال های موجود در نهالستان بهن آبادی، دارای شناسنامه و کارت سلامت می باشند و زیر نظر مهندسین مجرب جهاد کشاورزی رشد و پرورش یافته اند. برای دریافت قیمت دقیق و به روز این نهال، با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید. کارشناسان ما در 24 ساعت شبانه روز آماده پاسخگویی به شما عزیزان خواهند بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *