نهال گیلاس فرنگی؛ از جمله ارقام بسیار مقاوم محسوب می شود که در برابر عوامل نا مساعد محیطی و کم آبی از تحمل بالایی برخوردار است. این نهال حدود 60 تا 80 تن محصول در هر هکتار تولید می کند. برای مناطقی مناسب کاشت می باشد که، دارای آب و هوای گرم و خشک هستند و باید حتما حدود 6 تا 8 ساعت هر روز در معرض نور مستقیم خوشید قرار بگیرند. این نهال دارای میوه هایی با اندازه ای متوسط می باشد که دارای طعم و مزه بی نظیری هستند.

زادگاه نهال گیلاس فرنگی

در فصل بهار گل های نهال گیلاس فرنگی شکوفا می شوند. این نهال هر سال در فصل بهار، زودتر از سایر نهال ها شروع به گلدهی می کنند و به همین خاطر میوه های آن زودتر حاصل می شوند. زادگاه نهال گیلاس فرنگی، کشور فرانسه است و از نهال های بومی این کشور می باشد که به کشور های دیگر از جمله ایران صادر می شود.

پایه نهال گیلاس فرنگی

تمامی نهال های گیلاس فرنگی، دارای پایه هایی جهت پیوند زدن می باشند. هر چند می توان هسته آن را کاشت تا تبدیل به نهالی گردد. شما می توانید برای نهال گیلاس فرنگی از قلمه استفاده کنید تا، نهالی بسیار بزرگتر در اختیار داشته باشید.

عملیات پیوند زنی، از روش های مدرن و جدید تکثیر نمودن است که در آن رقم گیلاس مربوطه را بر روی پایه درخت پیوند می زنند. در این روش، خصوصیات بهتری از درخت حاصل می شود. پایه های مناسب جهت پیوند زن نهال گیلاس فرنگی، پایه های پرونوس آویوم و پایه تلخ می باشند.

مشخصات ظاهری نهال گیلاس فرنگی

نهال گیلاس فرنگی، دارای ارتفاعی بلند و تنه ای باریک است. در فصل زمستان، برگ های این درخت شروع به ریزش می کنند و در فصل بهار بدون این که هیچ برگی بر روی شاخه های درخت وجود داشته باشد، شروع به شکوفه زدن می کنند. اگر قصد خرید نهال گیلاس فرنگی را دارید، نهالی بخرید که تنها یک تا دو سال از عمر آن گذشته باشد. برای نهال هایی که دارای ریشه های لختی هستند، باید آن نهالی را انتخاب و تهیه نمایید که دارای ریشه هایی گسترش یافته و شاخه هایی با اندازه های نه زیادی کوچک و نه زیادی بزرگ باشد.

علت این است که نهال در سال های اولیه رشد خود سعی می کند که ریشه خود را توسعه بخشد. برای اینکه به استحکام و افزایش قدرت درخت در برابر عوامل نامساعد محیطی کمک نمایید، می توانید بخش بالایی درخت را تا حدود 3/1 از شاخه های آن هرس نمایید.

آب و هوای مناسب برای کاشت نهال گیلاس فرنگی

در این بخش می خواهیم در رابطه با شرایط مناسب برای کشت نهال گیلاس فرنگی با شما صحبت کنیم. اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید؛ شرایط آب و هوایی و منطقه کاشت نهال است. مناطقی که دارای آب و هوای سرد و یا دره ای می باشند، به هیچ عنوان مناسب کاشت این نهال نیستند. چرا که این نهال در مناطق گرم و جنوبی، که در معرض نور مستقیم خورشید هستند به خوبی رشد می کند.

چون نهال گیلاس فرنگی نهالی دیر گل است، باغداران در دامنه های شمالی اقدام به کاشت آن می نمایند. بهترین شرایط کاشت این نهال، آب و هوای گرم و خشک و خاکی با زهکشی با کیفیت می باشد. نهالستان بهمن آبادی انواع نهال هایی هم چون نهال گیلاس فرنگی را، با کیفیتی بسیار بالا به همراه شناسنامه و گواهی سلامت به مشتریان عزیز عرضه می کند. ما در سریع ترین زمان ممکن نهال درخواستی شا را به هر نقطه ای از کشور که بخواهید ارسال می کنیم.

فواصل کاشت نهال های گیلاس فرنگی

چون نهال های گیلاس فرنگی دارای ارتفاع زیادی هستند، باید در محیطی کاشته شوند که بتوانند به رشد و گسترش ریشه های خود بپردازند. اگر شرایط رشد برای گیاه به نحو احسنی برقرار شود، می توانید انتظار یک باروری خوب را داشته باشید.

یکی از موارد مهم در رشد مطلوب نهال، رعایت نمودن فواصل کاشت نهال های گیلاس فرنگی نسبت به یکدیگر است. نهال های گیلاس فرنگی باید در فواصل 4 در 4 متری نسبت به یکدیگر کاشته شوند، تا به خوبی در خاک ریشه دوانده و محصول خوبی از آن ها حاصل گردد.

خاک مناسب برای کاشت نهال گیلاس فرنگی

نهال های گیلاس فرنگی باید در خاکی کاشته شوند که از زهکشی خوبی برخوردار باشد. خاک مناسب برای کاشت باید دارای مقادیری از نیتروژن، فسفر و پتاسیم باشد. میزان پی اچ خاک باید حدود 5.5 الی 8 باشد که بهترین حالت آن حدود 6.5 است. به هیچ عنوان از خاک هایی که دارای بافت رسی و سنگین با رطوبت زیاد هستند استفاده نکنید، چون ریشه گیاه دچار پوسیدگی می شود.

برای خاک های خیس باید از یک بستر، که سرشار از مواد کمپوستی است استفاده نمایید. برای ثمردهی و شکوفه زدن درخت گیلاس فرنگی، خاک باید دارای رطوبت کافی باشد. در مواقع کم آبی، باید حتما هر هفته به این نهال ها آب دهید.

زمان کاشت نهال گیلاس فرنگی

مناسب ترین زمان جهت کاشتن نهال های گیلاس فرنگی، فصل بهار است. جهت کشت باید خاک را از قبل آماده و مهیا سازید و گودال هایی با عمق مناسب ریشه های نهال را حفاری نمایید. خاکی که در انتهای گودال ها قرار گرفته اند را شل سازید. سپس نهال ها را، درون گودال های حفاری شده قرار دهید. چون نهال های گیلاس فرنگی همگی به صورت پیوندی می باشند، باید به گونه ای درون گودال ها قرار بگیرند که بخش پیوندی آن ها در بالای زمین واقع گردد.

سپس گودال ها را با خاک مناسب پر نمایید. اگر خاک دارای بافت مرغوبی نباشد و غنی از مواد مغذی مورد نیاز نهال نباشد، حتما مقداری کپوست یا مواد معدنی به خاک بیفزایید تا تبدیل به خاکی غنی گردد. در مواقعی که گودال ها را پر می کنید، توجه نمایید که خاک را به آرامی بکوبید تا منافذ آن مسدود نشود و هوای کافی به ریشه ها برسد.

بعد از پر نمودن گودال ها تا نیمه به آن آب بیفزایید تا خاک هایی که دور و بر ریشه ها قرار گرفته اند، به خوبی ته نشین گردند. سپس به پر کردن گودال ها ادامه دهید و در انتها دوباره به آن آب بیفزایید. در فصل پاییز باید، هفته ای یک بار به نهال های گیلاس فرنگی آب دهید.

کود مناسب برای نهال گیلاس فرنگی

کود موجب می شود که از رشد علف های هرز در زمین جلوگیری می کند، رطوبت موجود در خاک به خوبی حفظ شود و ریشه، غذای مورد نیاز خود را از خاک دریافت نماید. هر سال باید عملیات کوددهی به این درختان صورت گیرد. مگر اینکه خاک دارای مواد مغذی کافی باشد. در فصل بهار مقداری کمپوست و کود حیوانی بر روی سطح خاک بپاشید. کوددهی بیش از حد، می تواند باعث ایجاد بیماری و کاهش ثمردهی شود، بنابراین در کوددهی زیادی روی نکنید.

روش هرس کردن نهال گیلاس فرنگی

این نهال نسبت به سایر نهال ها، نیاز به هرس چندانی ندارد. درختی است که ترجیح می دهد فاق های باریکی تولید کند، بنابراین باید آن را به گونه ای هرس نمایید که شاخه های جانبی امکان رشد خوبی داشته باشند. در این راستا می توانید به کمک پخش کننده ها، زاویه شاخه ها را تغییر دهید. فاق های باریک، دارای قدرت تحمل بالایی در برابر سرمای حاصل از فصل زمستان نیستند. با افزایش سن درخت، بهتر است که از میزان شاخه ها بکاهید تا سایر شاخه ها بتوانند اکسیژن و نور آفتاب بیشتری را دریافت نمایند. در هفت سال اولیه رشد درخت، بخش های مرده، شکسته و شاخه های کوتاه را تنک کنید تا بر میزان باروری درخت بیفزایید.

همه درختان گیلاس فرنگی دارای یک شاخه قوی هستند که مانع از رشد سایر شاخه ها می شود، حتما در عملیات هرس کردن این شاخه ها را حذف نمایید. مراقب باشید درخت را بیش از حد هرس نکنید؛ چرا که موجب پیری زود رس آن خواهید شد و دیگر درخت تاب تحمل سرمای زمستان را نخواهد داشت. در هرس کردن باید، شاخه هایی که در فصل های قبلی روییده اند را تنک کنید. بهترین زمان جهت هرس کردن درخت، فصل بهار می باشد.

عمر مفید نهال گیلاس فرنگی

نهال گیلاس فرنگی حدود 80 سال عمر مفید اقتصادی می کند و میوه می دهد. میوه هایی که دارای اندازه ای متوسط و به رنگ قرمز تیره می باشند.

ارتفاع مناسب نهال گیلاس فرنگی از سطح دریا

ارتفاع مناسب این نهال از سطح دریا حدود 150 تا 2900 متر است.

خرید نهال گیلاس فرنگی و قیمت نهال گیلاس فرنگی

نهالستان بهمن آبادی با دارا بودن سال ها تجربه کار در زمینه کشت نهال و فروش و عرضه آن، آماده ارائه انواع ارقام نهال از جمله نهال گیلاس فرنگی به مشتریان عزیز می باشد. تمامی نهال های موجود در نهالستان بهمن آبادی، دارای گواهی سلامت و مجوز های جهاد کشاورزی هستند. اگر قصد تهیه و خرید نهالی با کیفیت و شاداب را دارید که در محیطی مصون از بیماری و آفات کشت شده باشد، با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید.

ما نهال هایی با کیفیت بالا و مناسب ترین قیمت که دارای اصالت کافی می باشند را، به شما عزیزان عرضه خواهیم کرد. جهت سفارش نهال و دریافت اطلاعات کافی در رابطه با نهال مود نظر خویش، با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *