این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با انواع ارقام گیلاس آشنا کنیم و برای خرید نهال گیلاس شما را راهنمایی کنیم.

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند.

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند.

 

نهال گیلاس

نام انگلیسی : Cherry

 

نام علمی : Prunus avium

 

خانواده : Rosaceae

 

یکی از خوش طعم ترین ‌ و خوش عطر ترین میوه های تابستانی گیلاس است که بسیار محبوب و پرطرفدار است. این میوه آب دار ، کوچک و با تنوع رنگ است . هسته این میوه سفت و کوچک است که به وسیله گوشت میوه احاطه شده است و به یکدیگر چسبیده اند. از اواخر اردیبهشت ماه الی اوایل تیر ماه زمان میوه دهی گیلاس است . اندازه این درخت حدودا بین ۵ الی ۱۰ متر است. بعضی ارقام گیلاس خود بارور و برخی نیاز به گرده افشانی دارند. این میوه نیز همانند هلو و گوجه شاخه های اضافی دارد که باید آن ها را هرس کرد. چرا که این شاخه های اضافی جوانه زایشی داشته و در نوک شاخه جوانه رویشی دارند. هنگام کاشت درخت گیلاس به ۴ متر فاصله بین هر درخت گیلاس نیاز دارید. اگر درخت گیلاس شما اندازه آب نرمال دارد باید دو برابر فاصله گذاری را انجام دهید. پس از کاشت درخت ، آن را به وسیله مواد مغذی و مواد معدنی با توجه به نیازهای درخت تغذیه کنید. 

 

۱) خرید نهال گیلاس تک دانه ی سیاه :

یکی از ارقام محبوب و پر طرفدار گیلاس در بازار میوه و تره بار است که تاریخچه قدیمی دارد. پوست میوه ان تیره و براق و گوشتی قرمز و دارای بافت سفت است. این رقم از نیمه دوم فروردین ماه گلدهی را اغاز می کند. بهتر است ان را در مناطق سردسیر بکارید.

 

 

۲) خرید نهال گیلاس پایه رویشی گیزیلا :

از ارقام اصلاح شده و پایه کوتاه گیلاس است. این رقم باردهی بسیار زود هنگامی دارد و بسیار پر بار است. مناسب برای باغدارانی است که رقم خاص می پسندند.  این رقم مناسب پیوند زدن است. یکی از مهم ترین فاکتور ها برای پرورش ان ابیاری منظم و کافی است که باعث رشد بهتر گیاه می شود.

 

 

۳) خرید نهال گیلاس رژینا :

این رقم بومی کشور فرانسه است و باردهی بسیار مطلوبی دارد. از جمله ارقام اصلاح شده می باشد. بهتر است ان را در مناطق گرمسیر بکارید چرا که گلدهی ان زود هنگام است و اگر در منطقه ای سردسیر بکارید در فصل بهار به شکوفه ها صدمه می زند. این رقم پیوندی بر پایه البالو شیرین تولید شده است.

 

 

۴) خرید نهال گیلاس ناپلئونی :

یکی دیگر از انواع نهال های گیلاس است که رقمی تجاری با صرفه اقتصادی است. این رقم گیلاس  طول عمری حدود 30 سال دارد. یکی از مهم ترین ویژگی های ان مقاومت در برابر سرما است. طعم شیرین ان نسبت به ارقام دیگر بیشتر است. بهتر است ان را در مناطق سردسیر بکارید. این نوع نهال در اکثر نقاط ایران قابل کشت است.

 

 

۵) خرید نهال گیلاس سیلویا :

رقم گیلاس سیلویا بومی کشور فرانسه است. بهتر است ان را در مناطق گرمسیر بکارید. چرا که گلدهی را از فروردین ماه اغاز می کند و رقمی زود رس محسوب می شود. میوه ان از اردیبهشت ماه قابل برداشت است. این رقم در بازتر میوه و تره بار رقمی نوبرانه است.

 

 

۶) خرید نهال گیلاس تک دانه مشهد :

یکی دیگر از ارقام گیلاس است که باردهی بسیار بالایی دارد و کیفیت محصول ان فوق العاده است. طول عمر ان حدودا بین 28 الی 32 سال است. میوه ان قرمز رنگ با اندازه ای متوسط است. این رقم مورد پسند اکثر باغداران است چرا که بسیار خوش طعم است و در بازار میوه و تره بار طرفداران زیادی دارد.

 

 

۷) خرید نهال گیلاس زرد ارومیه :

یکی دیگر از ارقام گیلاس است که بسیار با کیفیت است و میوه هایش به صورت خوشه ای نمایان می شوند. این رقم از سال دوم کاشت باردهی را اغاز می کند. با کیفیت ترین محصول خود را از سال پنجم به بعد تولید می کند. از جمله ارقام زود بازده می باشد و میوه هایی با اندازه متوسط دارد. بهتر است ان را در مناطق کوهستانی بکارید.

۸) خرید نهال گیلاس فرنگی : 

این رقم گیلاس به طور عمده در استان خراسان رضوی پرورش داده می شود. میوه آن را به صورت تازه خوری، تهیه کمپوت و تهیه مربا به کار می برند. محصول دهی خوبی دارد و رنگ پوست و گوشت میوه آن قرمز مایل به زرشکی است.

 

 

۹) خرید نهال گیلاس صورتی لواسان :

گیلاس صورتی لواسان یکی دیگر از گونه های گیلاس در ایران است که کیفیت باردهی بسیار بالایی دارد. عمر مفید درخت گیلاس صورتی لواسان حدودا بین ۲۴ الی ۲۶ سال است. از آنجایی که رقمی دیر گل است بهتر است آن را در منطقه ای سردسیر و معتدل بکارید. رقمی بسیار محبوب و پر طرفدار است و این محبوبیت علاوه بر طعم خوب آن به دلیل رنگ خاصش است.

 

 

 ۱۰) خرید نهال گیلاس آمبرانس:

در ادامه معرفی انواع ارقام گیلاس به گیلاس آمبرانس می رسیم که بومی کشور اسپانیا است. میوه این رقم گوشتی و آب دار است و آب میوه اش قرمز تیره است. هسته این رقم درشت است. برای اینکه باروری داشته باشد باید گرده افشانی را برای آن انجام دهید. سرعت رشد درخت آن متوسط است. گلدهی این رقم از اوایل فروردین ماه آغاز می شود. این رقم در ایران کشت نمی شود.

 

 

 

۱۱) خرید نهال گیلاس آنابلا:

یکی دیگر از ارقام گیلاس ، گیلاس آنابلا است که بومی کشور آلمان است. رنگ پوست و گوشت میوه این رقم قرمز تیره مایل به زرشکی است. درخت آن تاج گسترده و شاخ و برگ های زیادی دارد. این رقم دیر گل است اما سرعت رشد درخت آن بسیار زیاد است. میوه آن کشیده و کمی دراز است.

 

 

۱۲) خرید نهال گیلاس آرسینا:

این رقم گیلاس بومی کشور فرانسه است. وضعیت باردهی خوب و با کیفیت است. میوه آن گوشتی سفت ، آب دار با پوستی براق دارد. هسته این رقم از گوشت آن جدا است. شاخه های این رقم به طور عمود رشد می کند. میوه آن درشت است. گلدهی را از اردیبهشت ماه آغاز می کند.

 

 

 

۱۳) خرید نهال گیلاس بوتنر اسپات:

یکی دیگر از ارقام گیلاس است که بومی کشور آلمان است. میوه آن زرد رنگ ، آب دار و سفت است. میوه آن اندازه ای متوسط دارد و درخت آن شاخ و برگ فراوانی دارد. همچنین سرعت رشد درخت متوسط است. تکثیر این رقم به صورت بذری است که از سال های اول نیز باردهی را آغاز می کند. از گونه ارقام زود گل است. یکی از مهم ترین ویژگی های آن مقاومت در برابر سرما است. 

 

 

۱۴) خرید نهال گیلاس کاستور:

این رقم گیلاس بومی کشور هلند است. پوست میوه آن براق و قرمز مایل به زرشکی است. این رقم خوش طعم و خوش عطر است. باردهی آن متوسط است و محصولی که تولید می کند اندازه ای درشت و قلبی شکل دارد. گوشت این میوه نرم و شیرین است. درخت آن به صورت عمودی رشد می کند و شاخه های کم و پراکنده ای دارد.

 

۱۵) خرید نهال گیلاس چینوک:

یکی از گونه های پیوندی گیلاس ، گیلاس چینوک است که بومی کشور آمریکا است. میوه این رقم درشت ، قلبی شکل و گرد است که پوستش نازک و قهوه ای رنگ می باشد. از جمله با کیفیت ترین و پر بار ترین گونه های گیلاس است .

 

 

 

۱۶) خرید نهال گیلاس كولنی:

گیلاس کولنی بومی کشور انگلستان است. میوه آن گوشتی آب دار ، سفت و قرمز رنگ است. پوست میوه براق ، نازک و قرمز تیره است. از جمله درختان زود رس می باشد و میوه آن را از اواخر تیر ماه می توان برداشت کرد. مقدار باردهی این رقم خوش طعم و دلچسب متوسط است. طعم این میوه شیرین است.

 

 

 

۱۷) خرید نهال گیلاس دلارکا:

این رقم گیلاس بومی کشور ایتالیا است. از جمله باکیفیت ترین و خوش طعم ترین گیلاس های جهان است. میوه آن سفت ، آب دار و قرمز و زرد کم رنگ است. برگ های این رقم کشیده ، لبه دندانه ای و نوک تیز است. رشد درخت آن به صورت عمودی است.

 

 

۱۸) خرید نهال گیلاس دل مونت:

گیلاس دل مونت بومی کشور ایتالیا است. نام دیگر این رقم در ایتالیا عروس صورتی است. پوست آن ضخیم و با گوشتی آب دار، سفت و طعمی ملس است. پوست میوه این رقم زرد رنگ با لکه های قرمز است. رشد درخت آن به صورت عمودی است. همچنین سرعت رشد خوبی دارد.

 

 

 

۱۹) خرید نهال گیلاس ارلی ریورز:

این رقم تاریخچه ای قدیمی دارد گفته می شود که اولین بار در کشور انگلستان پرورش داده شده است. سرعت رشد این رقم بسیار زیاد است و اندازه میوه های آن متوسط است و گوشتی آب دار و نرم دارد. همچنین رنگ آن قرمز تیره است. باردهی بسیار بالایی دارد.

 

 

 

۲۰) خرید نهال گیلاس امپرور فرانسيس:

یکی دیگر از ارقام گیلاس است که بومی کشور انگلستان است. این رقم گوشت سفت ، آب دار و زرد رنگ دارد. ارتفاع این درخت بین ۱ الی ۳ متر است و ریشه آن اغلب بیش از ۵ متر رشد می کند. میوه این رقم قلبی شکل و گرد است که اندازه آن متوسط است. از شهریور ماه قبل برداشت است. 

 

 

 

۲۱) خرید نهال گیلاس فوریا:

گیلاس فوریا بومی کشور ایتالیا است. هسته این رقم از گوشت آن است ‌. از جمله ارقام دیر گل است و میوه آن از اواخر مرداد ماه قابل برداشت است. درخت آن به صورت عمودی رشد می کند. میوه آن به صورت خوشه ای نمایان می شود. یکی از خوش طعم ترین ارقام گیلاس است.

 

بهترین مرکز خرید نهال گیلاس :

یکی از بهترین و معتبرترین مراکز خرید نهال گیلاس ، نهالستان بهمن آبادی می باشد که دارای سابقه چندین ساله در این کار است و شما برای خرید انواع ارقام نهال گیلاس می توانید هم به صورت حضوری هم به صورت تلفنی از آن ها به طور رایگان مشاوره گرفته و در صورت تمایل خرید فرمایید. این نهالستان هر نوع رقم گیلاس را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار داده و نحوه کاشت و نگهداری آن را از صفر تا صد به شما آموزش می دهند.

قیمت نهال گیلاس :

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *