گیاه آگاو امریکانا یا خنجری در دسته کاکتوس ها قرار می گیرد که متعلق به مناطق خشک و کویری مکزیک می باشد. این گیاه که از خانواده نرگس است با نام علمی agave American شناخته می شود. کلمه آگاو در یونانی به معنای تحسین بر انگیز می باشد و به این خاطر گیاه را با این اسم می شناسند که دارای زیبایی بی حد و اندازه و رشد بسیار سریعی است. بر روی گیاه آمریکانا؛ برگ های پهنی وجود دارد که دارای 2 متر طول هستند. برگ هایی به رنگ سبز با رگه هایی از کرم و زرد دارد. در حواشی برگ ها تیغ های تیز کوچکی وجود دارند که به رنگ سفید مایل به قهوه ای می باشند.

برای این که بتوانید از گیاه آگاو در محیط های آپارتمانی و یا اداری به خوبی نگه داری کنید و گیاه همواره سرحال و با نشاط باشد نیاز است که قواعد و اصولی را رعایت فرمایید. ما در این مقاله قصد داریم تمام نکات لازم را برای نگهداری از این گیاه برای شما به طور کامل شرح دهیم، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به اطلاعات مفید و جامعی از شرایط نگهداری از این گیاه زیبا دست یابید.

نکات مهم برای نگهداری از گیاه آگاو آمریکانا

در رابطه با شرایط نگهداری از این گیاه مقاوم و زیبا، مسائل و نکات مهمی وجود دارند که به شرح زیر می باشند:

نور مناسب

از آنجایی که گیاه آگاو متعلق به نواحی گرم و خشک مکزیک است، بنابراین برای اینکه رشد خوبی را تجربه نماید به نور فراوان نیاز دارد؛ در واقع با دریافت نور فراوان و مستقیم خورشید، برگ های گیاه دچار خطر سوختگی نخواهند شد، بلکه شادابی و نشاط گیاه به طرز بهتری حفظ می شود. در صورتی که در محیط های آپارتمانی خود دارای نور کافی نیستید، بهتر است که به خرید و نگهداری از این گیاه فکر نکنید و در عوض به فکر تهیه گیاهان سایه دوستی هم چون گیاه قاشقی باشید.

آبیاری مناسب

برای اینگه گیاه آگاو رشد خوبی داشته باشد، باید به صورت مرتب آبیاری گردد. در فصل هایی که رشد گیاه سریع تر است هم چون هم چون بهار و تابستان، باید هر 5 الی 6 روز یک بار به گیاه آب دهید. اما در فصل های سرد سال هم چون پاییز و زمستان این گیاه به آب چندان زیادی نیاز ندارد. آگاو در مقابل خشکی بسیار مقاوم عمل می کند، بنابراین دقت کنید که هرگز محیط کاشت گیاه را غرقابی نکنید.

خاک مناسب

برای گیاه آگاو باید به فکر تهیه خاکی باشید که زهکشی مطلوبی دارد. در خاک هایی با زهکشی مناسب به خوبی آب از میان ذرات خاک خارج شده و به این شکل نیست که در خاک باقی بماند و موجب پوسیدگی ریشه شود. بهترین خاک برای کشت گیاه؛ خاک های مخصوص گیاهان کاکتوسی است. اگر نتوانید خاک کاکتوس فراهم کنید، می توانید مقادیری خاک باغچه را با ماسه ترکیب نموده و در دسترس گیاه قرار دهید.

دمای مناسب

این گیاه در مقبل تغییرات دمایی دارای تحمل بالایی است و حتی قادر است که در برابر دمای منفی 5 درجه سانتی گراد مقاوم بماند. در فصل هایی که هوا سردتر است، باید دمای محیط را به 4 الی 6 درجه سانتی گراد برسانید. در فصل های گرم سال نیز دمای هوا ممکن است بیشتر از 30 درجه سانتی گراد شود که در این صورت می توانید گیاه را به محیط بیرون از منزل انتقال دهید. گیاه آگاو در برابر دمای بالا مقاومت بی نظیری دارد و بسیار سرحال و با نشاط خواهد بود. چون گیاهی است که دارای رشد سریع و روش مراقبتی راحتی است، در محیط هایی هم چون باغچه و یا بیرون منزل نگهداری می شود.

کوددهی مناسب

همانطور که قبلا بیان کردیم منطقه بومی گیاه آگاو منطقه ای کویری است. این نشان می دهد که گیاه برای رشد مناسب خود نیاز چندانی به کود و مواد غذایی پیدا نمی کند، اما اگر قصد دارید که گیاه رشد سریع تری را تجربه کند، می توانید هر چند ماه یک بار به آن کود هایی را به صورت محلول یا غیر محلول بدهید و یا در هنگام عوض کردن گلدان گیاه، حتما برای آن از خاک تازه و غنی استفاده نمایید. به این علت که بعد از هر بار آبیاری گیاه و با رشد آن، از میزان مواد معدنی خاک کاسته می شود و برای این که گیاه مواد معدنی و آلی بیشتری دریافت کند، می توانید هر سال خاک گیاه را با خاک جدید و مطلوبی جایگزین نمایید.

تکثیر گیاه آگاو

برای تکثیر گیاه می توانید از دو طریق کاشت بذر و پاجوش عمل نمایید، اما روش تکثیر پاجوش روشی کاربردی و مناسب تر است. تکثیر گیاه از روش پاجوش بدین صورت است که اقدام به جدا نمودن پاجوش های کوچک بخش های پایینی گیاه مادر می کنید و سپس آن ها را در خاک مناسبی می کارید. بعد از کاشت باید به میزان کافی به پاجوش های جوان آب دهید و هرگز در معرض هوای سرد قرار نگیرند. هنگامی که پاجوش ها ریشه دادند، آن ها را در معرض نور مستقیم و فراوان خورشید قرار دهید تا به خوبی رشد کنند.

بیماری های گیاه آگاو امریکانا

به طور معمول این گیاه دچار آفت و بیماری نمی گردد، اما باز هم امکان دارد که با مشکلاتی درگیر شود. این مشکلات و چالش های گیاه شامل موارد زیر می شوند:

افتادگی برگ ها: اگر گیاه به درستی آبیاری نشود و آب کافی در اختیار آن قرار نگیرد، احساس تشنگی کرده و برگ های آن حالت شل و آویزانی پیدا می کنند؛ بنابراین باید بعد از هر بار خشک شدن خاک در مقادیر کافی به گیاه آب دهید.

کم رنگ شدن برگ ها: اگر در محیط نگهداری گیاه نور کافی وجود نداشته باشد، برگ ها شروع به کم رنگ شدن می کنند. بری حل این مشکل نیاز است که گلدان گیاه را به محل های پر نور و در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید.

زرد شدن برگ ها: در صورتی که به گیاه بیش از حد آب دهید ریشه های آن دچار پوسیدگی می شوند. بنابراین نیاز است که به قدر کافی به گیاه آب دهید و تنها بعد از خشک شدن خاک سطحی گیاه آن را آبیاری نمایید.

کاربرد های گیاه

از هر کدام از بخش های گیاه برای مورد خاصی استفاده می شود هم چون:

برگ ها: در برگ های گیاه، ماده ای به نام هکوژنین وجود دارد که برای ساخت کورتیزول و هورمون های جنسی در صنایع دارو سازی مورد استفاده قرار می گیرد. هکوژنین دارای استروئید های فراوان است. از طرفی برگ های گیاه مقادیر زیادی قند و فیبر دارند که در برخی از کشور ها از طریق له نمودن این برگ ها و قرار دادن آن ها بر روی زخم، موجب تسکین و بهبوم زخم ها می شوند. هم چنین توسط فیبر های فراوان موجود در گیاه طناب، نخ و پارچه درست می کنند.

ریشه: در کشو هایی هم چون هند از ریشه این گیاه برای مواردی هم چون ضد عفونی کردن استفاده می کنند. چون ریشه گیاه دارای ماده ای به نام ساپونین است که با آن صابون درست می کنند. برای خارج کردن ساپونین از ریشه گیاه، در ابتدا ریشه و برگ های گیاه را ریز کرده و سپس آن را با آب می جوشانند و در انتها ماده ای به نام ساپونین حاصل می گردد.

شیره: در کشور هایی هم چون هند و چین از شیره گیاه برای التیام بخشیدن به درد چشم و دندان استفاده می کنند. چون در شیره گیاه ویتامین سی وجود دارد که ملین است و برای رفع زخم ها و جراحات مناسب است. برای درمان مشکلات دیگری هم چون اسهال خونی، یبوست، سوء هاضمه، نفخ شکم و زردی از شیره گیاه استفاده می شود. هم چنین شیره حاصل از ساقه گل دهنده برای تهیه شربت مناسب است.

مغز گیاه: درون مغز گیاه ماده ای به نام ساکارین وجود دارد که بعد از تراشیدن پوست گیاه قابل خوردن می باشد.

بذر: برای تهیه نان و به عنوان یک ماده رقیق کننده، بذر گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید درختچه زینتی آگاو

برای خرید این درختچه زینتی مقاوم، می توانید به نهالستان معتبر و بزرگ بهمن آبادی مراجعه نمایید. ما انواع نهال ها و درختچه های زینتی خود را به سراسر کشور عرضه می کنیم. گیاهان ما دارای گواهینامه و استاندارد های بهداشتی از وزارت جهاد کشاورزی می باشند. جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود، کافیست با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *