این درخت دارای شاخه هایی پر بار و زیبا است، به همین خاطر در میان افراد محبوبیت بالایی دارد. این درخت حس آراش بخش و خوبی را به اطرافیان القا می کند. دارای ارتفاع چندان زیادی نیست و هم چنین تنه چندان ضخیمی ندارد، همانند چتری شاخه های خود را آویزان کرده است. درخت ارغوان به مراقبت زیادی نیاز ندارد در هر شرایط زیست محیطی امکان حیات دارد. دارای برگ هایی همانند قلب و دایره ای مانند است که لبه های آن ها صاف می باشند. این درختچه زینتی با شروع فصل بهار شروع به گل دهی می کند. گل های زیبایی به صورت خوشه ای از شاخه های آن می رویند و صحنه ای دل انگیز و جذاب را به وجود می آورند. در مناطقی که دارای خاک هایی آهکی هستند رشد سریع تری دارد و دارای عمر کوتاهی در حدود 20 سال است.

روش نگهداری از درخت ارغوان

این درخت که حالتی تزیینی دارد در طب سنتی هم از آن استفاده می شود. برخی از بیماری ها با آن قابل درمانند. ارغوان در مقابل هوای سرد و کمبود آب دارای تحمل بالایی است و در هر نوع خاکی رشد می کند. فرقی نمی کند که خاک اسیدی، خنثی یا قلیایی باشد. برای نگهداری از گیاه باید شرایطی رعایت شوند تا گیاهی همواره شاداب و سرحال در اختیار داشته باشید. این شرایط عبارتند از:

خاک مناسب: همان طور که پیش تر بیان کردیم این درخت قابل کاشت در هر نوع خاکی می باشد و در واقع نسبت به بستر کاشت خود حساس نیست. اما خاک هایی که حالت گچی و آهکی دارند و از مواد مغذی کافی برخوردارند شرایط بهتری را برای رشد گیاه فراهم می کنند. برای خرید خاک و یک بستر کشت ایده آل می توانید به فروشگاه بهمن آبادی مراجعه فرمایید.

آبیاری مناسب: این درخت به میزان آبیاری در حد متوسط نیاز دارد. چون در مقابل خشکسالی تحمل بالایی دارد، همین که در فصل تابستان هفته ای دو مرتبه به آن آب دهید کفایت می کند. بهتر است تا حد امکان رطوبت در خاک باقی نماند، چون موجب نابودی ریشه های گیاه می شود.

نور مناسب: این درخت در مناطق آفتابی رشد خوبی دارد. حتما باید در طی روز از 6 ساعت نور کامل خورشید بهره مند گردد، بنابراین اگر قصد نگهداری از آن در محیط منزل را دارید بهتر است در مکان هایی هم چون بالکن و یا حیاط خانه تان قرار داشته باشد.

دمای مناسب: چون درخت ارغوان درختی محکم و مقاوم است در مقابل هوای سرد بسیار با دوام است. این درخت قادر است که دمای منفی 15 درجه سانی گراد را هم به خوبی تحمل کند.

کوددهی مناسب: این درخت نیازمند کود چندانی نیست، اما چند سالی که از رشد و حیات آن گذشت باید به مدت هر 3 الی 4 سال یک بار به آن کود دهید. برای دستیابی به این منظور کود های چند منظوره مناسب ترند که باید قبل از شروع فصل سرما در اختیار گیاه قرا بگیرند. در این صورت شاهد رشد مطلوب درخت خواهید بود.

بیماری های درخت: یکی از بیماری هایی که ممکن است درخت ارغوان را درگیر کند، بیماری لکه برگی است. اگر در محل زندگی گیاه رطوبت خاک بیش از حد باشد، درخت به این بیماری دچار می شود که برای رفع آن باید از سموم و قارچ کش های مناسبی استفاده کنید. در نهالستان بهمن آبادی انواع سموم و قارچ کش ها در بالاترین کیفیت ممکن عرضه می شوند. برای خرید می توانید به فروشگاه آنلاین ما مراجعه فرمایید.

هرس مناسب: برای هرس کردن درخت باید در فصل پاییز اقدام نمایید، در این صورت به رشد و سلامت گیاه آسیبی وارد نمی شود. برای هرس درخت لازم است که شاحه های بیمار و مرده را جدا سازید.

روش تکثیر درخت ارغوان

برای تکثیر این درخت می توانید از سه روش کاشت بذر، قلمه زدن و خوابانیدن اقدام کنید. کاشت بذر از همه روش ها راحت تر است که باید در ابتدای فصل پاییز بذر ها را در بستر کشت مناسبی بکارید. برای کاشت و تکثیر گیاه باید مراحل زیر را انجام دهید:

بذر را از مراکز فروش آن تهیه و خریداری نمایید. توسط چاقوی تیز و تمیزی بر روی بذر ها چند شکاف کوچک ایجاد کنید و یا توسط کاغذ سنباده ای سطح پوسته بذر را بسایید تا نازک تر شود.

بذر ها را یک شبانه روز کامل در آب ولرم بخیسانید تا زودتر جوانه بزنند.

در گلدانی مقداری ماسه ریخته و بذر ها را درون آن قرار دهید و بر روی آن ها پلاستیکی شفافی بکشید.

گلدان را در دمای 4 الی 5 درجه سانتی گراد قرار دهید. برای نگهداری از آن طبقات پایینی یخچال نیز مناسب می باشند.

بعد از نگهداری گلدان حاوی بذر به مدت 5 الی 7 هفته در دمای یخچال، آن را به گلدان دیگری که دارای خاکی با زهکشی مناسب است منتقل کنید. برای بذر ارغوان بهترین خاک ترکیبی از 30 درصد خاک باغچه، 30 درصد ماسه، 20 درصد برگ و 20 درصد کود دامی است.

برای جوانه زنی بذر ها بهترین دما بین 15 الی 20 درجه سانتی گراد است. حدود 15 الی 1 ماه که گذشت بذر ها شروع به جوانه زدن می کنند.

خواص درخت ارغوان

درخت ارغوان در کشور ما بیشتر جنبه زینتی دارد و کمتر از خواص دارویی آن بهره مند می شوند. اما توجه به این نکته الزامی است که درخت ارغوان نه تنها زیبایی دارد، بلکه می توانید از ریشه، برگ ها، گل ها حتی پوست ان برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده کنید. به عنوان مثال از پوست و چوب درخت برای درمان بیماری آبسه، از گل های آن برای درمان خلط سینه و تنفس بهتر، از گل سوخته آن برای قطع خونریزی استفاده می شود. بنابراین گل و پوست و رشه این گیاه به صورت دم کرده دارای خواص درمانی فوق العاده ای می باشد.

درخت ارغوان دارای گل های ترش مزه ای است که در برخی از کشور ها به وسیله آن ها ترشی درست می کنند. از جمله خواص این گیاه در طب سنتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گیاه دارای طبعی سرد و معتدل است، از طرفی طبع گرم و مرطوبی نیز دارد. به عنوان ملین و مسهل نیز به کار می رود.

تمام خلط های موجود در بدن را برطرف می کند.

برای درمان برونشیت بسیار مفید است، کافیست حدود 10 گرم از آن را در شیر گرمی مخلوط نموده و مصرف کنید.

برای تقویت معده و کبد بسیار مناسب است.

اگر حدود 5 گرم از آن را با اب ترکیب کرده و قبل از غذا مصرف کنید، می توانید مشکلات ناشی از صفرا را به طور کامل برطرف کنید.

به طور قطع برای درمان فشار خون و دیابت ماده ای بی نهایت مفید تلقی می شود.

این گیاه موجب پایین آوردن حرارت قلب و کبد می شود و آن را از بین می برد.

انواع درخت ارغوان

درخت ارغوان افغانی: در مناطقی هم چون پل دختر، پشت کوه و تنگه ملادی وجود دارد که دارای برگ هایی کوچک تر نسبت به انواع درختان ارغوان موجود در شمال کشور می باشد.

ارغوان آمریکایی: زادگاه اصلی این نوع درخت ارغوان به منطقه تگزاس آمریکا برمی گردد که وارد کشور ما شده و در حال حاضر در باغ ها و باغچه های کشور شاهد کشت آن هستید.

ارغوان کانادایی: توسط سازمان اکولوژی نوشهر بذر این گیاه وارد کشورمان شده و از درختان بومی آمریکای شمالی می باشد. دارای گل های صورتی رنگ و رشد نسبتا خوبی است.

درخت ارغوان چینی: گل های کم رنگی دارد که در انتهای اسفند ماه و ابتدای فصل بهار شکوفه می زنند. در وسط های ماه فرودین برگ های گیاه رشد می کنند و در انتهای فصل پاییز خزان می کنند. از درختان بومی کشور های چین و ژاپن می باشد.

ارغوان غربی: این درخت در مناطقی از کشورمان هم چون خراسان رضوی، ایلام، شاهرود، کرمان، گیلان، همدان، لرستان و کرمانشاه به صورت خودرو رشد می کند، اما از درختان بومی کشور های جنوبی اروپا و جنوب غربی آسیا محسوب می شود. در اواسط فصل تابستان شروع به گل دهی می کند و دارای گل هایی ارغوانی رنگ است.

خرید درخت ارغوان

درخت زیبای ارغوان در نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی در نهایت سلامت و کیفیت و در گونه های مختلف موجود می باشد. مشتریان عزیز که قصد تهیه این درخت زیبا و منحصر به فرد را دارند، می توانند به وب سایت اینترنتی ما مراجعه نموده و درخواست خرید خود را ثبت کنند. کارشناسان ما در اولین فرصت، سفارش شما را برایتان ارسال خواهند کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *