درختچه زینتی الیاگنوس همواره سرسبز بوده و دارای ارتفاعی در حدود 4 الی 5 متر است. در برخی از مواقع که شرایط رشد گیاه بسیار ایده آل است امکان دارد که ارتفاع آن به 7 متر هم برسد. این درخت دارای تاجی به اندازه 3 متر می باشد و به صورت انبوه رشد می کند. الیاگنوس دارای ساقه ای با تیغ های کوچک و اندازه 8 سانتی متر است. بر روی ساقه گیاه برگ هایی با ضخامت زیاد و به حالت بیضوی رشد می کنند که دارای طولی به اندازه 10 سانتی متر هستند. بر روی سطح برگ ها حالتی مومی مانند و پوسته پوسته وجود دارد.

در زیر سطح برگ ها به رنگ سفید نقره ه ای بوده و دارای رگه هایی قهوه ای رنگ است. این درختچه دارای گل هایی به رنگ زرد یا سفید می باشد که بوی بسیار معطر و دل انگیزی دارند. در فصل پاییز شکوفه های گیاه می رویند. بر روی گیاه هم گل های نر و هم گل های ماده در یک زمان می رویند که به وسیله زنبور های عسل عملیات گرده افشانی گیاه انجام می شود. این درختچه دارای میوه های سنجد زینتی بوده که به حالت گرد و به رنگ قرمز با فلس های نقره ای هستند.

اندازه میوه ها 1 و نیم سانتی متر است و یک هسته دارند. پرندگان هسته های گیاه را به نقاط مختلفی جا به جا می کنند. در فصل بهار میوه های درخت می رسند و می توانید برای برداشت آن ها اقدام نمایید. درخت سنجد تزیینی یا الیگانوس با سرعت بالایی رشد می کند و طول هر شاخه ممکن است به بیشتر از یک متر هم برسد. در محیط هایی که به حالت سایه، نیم سایه و یا بدون سایه هستند این درخت دارای رشد مطلوبی خواهد بود با این وجود تمایل بیشتری به مکان های آفتابی و نور گیر دارد. برای بستر کاشت درخت سنجد تزیینی بهترین خاک ترکیبی از خاک لومی، شنی، ماسه ای و رسی می باشد. خاک مورد نظر باید دارای زهکشی مناسبی باشد.

با این وجود گیاه در اغلب خاک ها دارای رشد مساعدی است، اما بهتر است که خاک مورد نظر دارای خاصیت قلیایی باشد. گیاه سنجد تزیینی در مناطی که دارای آب و هوای معتدلی هستند و دمای آن ها بین 5 الی 21 درجه سانتی گراد است رشد خوبی دارد. گیاه مذکور بهتر است که بیش از حد آبیاری نشود، چون تنها به مقادیر کمی آب نیاز دارد و در برابر مسائل کم آبی دارای تحمل بالایی است.

زادگاه بومی سنجد تزیینی

این گیا به طور طبیعی در مناطقی هم چون اروپا و آسیای شمالی رشد می کند. در کشور ما نیز در استان هایی هم چون آذربایجان، قره داغ، ارومیه، کالیبار، قزوین، قم، شیراز، اصفهان، خراسان و سایر بخش ها شاهد کشت این درخت زیبا و منحصر به فرد هستید.

شرایط نگهداری از درختچه الیگانوس یا سنجد تزیینی

هر گیاهی برای ادامه حیات و رشد مطلوب خود، نیازمند اصول و قواعدی در نگهداری می باشد که در صورت رعایت و پایبند بودن به این اصول، می توانید گیاهی همواره سرسبز و با نشاط در اختیار داشته باشید. درختچه سنجد تزیینی نیز هم چون بسیاری از گیاهان دیگر دارای نکات و شرایط خاصی است. به عنوان مثال برای هرس کردن این گیاه باید در فصل زمستان اقدم نمایید و هرس درخت بدین صورت باشد که سر شاخه ها تنک گردند تا در فصل بهار درخت شاخه های جدیدی ایجاد کند. این امر به زیبای و آراستگی هر چه بیشتر درخت کمک بسزایی می کند. برای کوددهی درخت نیز باید در فصل بهار اقدام کنید.

این گیاه باید در مناطقی که دارای آفتاب کاملی هستند کاشته شد تا بتواند در طی روز از 6 الی 8 ساعت نور خورشید بهره مند شود. در صورتی که نور کافی به گیاه نرسد و محیط به صورت سایه باشد در روند گلدهی درخت اختلال ایجاد می شود. محیط های بیش از حد سایه دار موجب می شوند که درخت دارای بازدهی مطلوبی در گل دهی و میوه دهی نباشد. هم چنین موجب می شود که ساقه ها حالتی طویل و باریک پیدا کنند و میان برگ ها فواصل بیشتری وجود داشته باشد. بنابراین اگر در منطقه ای سکونت دارید که دارای آفتاب زیادی است بهتر است تا حد ممکن این گیاهان را در مکان های سایه دار نکارید.

آبیاری مناسب

درخت سنجد تزیینی همواره سر سبز است. این درخت به آب زیادی نیاز ندارد، چون از درختان سرسخت و مقاوم به آب محسوب می شود. در ماه هایی هم چون تیر و مرداد که رشد گیاه به حداکثر میزان خود می رسد، بهتر است که هر 15 روز یک بار آبیاری شوند. بعد از پایان زمان رشد هر 40 روز یک بار آبیاری شوند کافیست.

دما و رطوبت مناسب

این درخت سرسبز در مقابل هوای سرد فصل زمستان و پاییز دارای تاب تحمل بالایی است. به گونه ای که قادر است تا دمای 35 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند. در مکان هایی که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند و در فصل تابستان هوا منطقه به شدت گرم است، این درختان قادرند تا دمای 45 درجه سانتی گراد را نیز تحمل نمایند. یکی از چالش هایی که درختان سنجد برای زندگی در محیط کشور ما با آن درگیر هستند رطوبت بیش تر از 65 درصد است. بهتر است که در چنین شرایطی این درخت را نکارید. در این شرایط گل های درخت سنجد شروع به ریزش می کنند و دیگر میوه ای از درخت حاصل نخواهد شد.

خاک مناسب

برای کاشت گیاه به خاکی که دارای بافت متوسطی است نیاز دارید. در مکان هایی که به صورت کوهپایه ای هستند، شرایط مناسبی برای کشت گیاه وجود دارد. برای مغذی کردن خاک بستر کشت گیاه، می توانید از کود های دامی استفاده کنید. برای کشت درخت در ماه اسفند گودال هایی به عمق 10 الی 30 سانتی متر در زمین حفاری کنید و نهال ها را در فواصل 4 الی 5 سانتی متری نسبت به یکدیگر بکارید.

کاربرد درختچه سنجد تزیینی

این درختچه همواره سرسبز بوده و با سرعت زیادی رشد می کند. به همین خاطر آن را در کنار بزرگراه ها، میدان ها، پرچین ها و برای ساخت محوطه به کار می گیرند. میوه و هسته این درخت برای مصارف خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد که به صورت خام و پخته شده قابل مصرف است. میوه این درخت دارای عطر و بوی بسیار مطبوعی است. به عنوان دارو از بخش های مختلف گیاه استفاده می شود. به عنوان مثال میوه درخت دارای خواص ضد سرطانی است و موجب پیشگیری از بروز سرطان می شود. از برگ و ساقه آن برای درمان آسم، سرفه، اسهال و بواسیر استفاده می شود.

تکثیر درختچه

برای تکثیر این درختچه از روش کاشت بذر استفاده می کنند. هنگامی که دانه ها رسیدند آن ها را درون یک محفظ سرد و بسته می کارند، بعد از جوانه زدن بذر ها که حدود 4 هفته زمان می برد، آن ها را به منطقه بیرون از محفظه انتقال دهید. این گیاه از طریق روش قلمه زنی و قلمه های چوب نیم خشبی نیز قابلیت تکثیر و کاشت دارد.

علت کاشت درخت سنجد

این درخت دارای فواید فروانی برای سلامت انسان هستند. از میوه درخت برای صنایع مختلفی هم چون دارو سازی، عطر سازی، غذایی، بهداشتی و چوب آن استفاده می شود. این درخت که برای رشد خود به آب و هوای معتدل نیاز دارد در مقابل هوای سرد و مشکلات کم آبی نیز تاب تحمل بالایی دارد. درخت از میوه های لذیذ و مطبوعی برخوردار است که دارای خواص بی نظیری می باشند. برای بیماری های مختلفی هم چون اسهال، زخم معده و مشکلات لثه این گیاه دارای مزایای فراوانی است.

خرید درختچه زینتی الیگانوس یا سنجد زینتی

برای خرید این درختچه مفید و منحصر به فرد می توانید به نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید. در نهالستان ما انواع نهال ها، درختچه های زینتی، بذر ها، کود ها و سموم شیمیایی در نهایت کیفیت و بالاترین استاندارد های بهداشتی به مشتریان عزیز عرضه می شوند. افرادی که قصد تهیه و خرید درختچه سنجد زینتی را دارند، می توانند به وب سایت اینترنتی ما مراجعه نمایند و از طریق شماره های درج شده در وب سایت و یا کانال های ارتباطی با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار نمایند. کارشناسان ما در تمام ساعات شبانه روز پاسخ گوی سوالات شما عزیزان می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *