یکی از درختچه های بسیار زیبای آپارتمانی گل بابا آدم است که در دسته گیاهان آپارتمانی شیک و لاکچری قرار می گیرد. اسامی دیگر این درختچه زیبا فیل، فیل گوش و آلوکازیا است که برای افرادی که علاقه زیادی به نگهداری درختچه های بسیار بزرگ دارند مناسب است. این گیاه مناسب کاشت در مناطق باتلاقی است و بیشتر در نواحی استوایی جهان دیده می شود. زادگاه اصلی آن به مناطقی هم چون جنوب و جنوب شرقی آسیا بر می گردد. در این مقاله قصد داریم شما را با نکاتی مهم در رابطه با پرورش و نگهداری درختچه بابا آدم آشنا کنیم، بننابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشخصات ظاهری درختچه بابا آدم

این گیاه استوایی دارای برگ هایی بزرگ و افتاده با ظاهری زمخت است. برای تکثیر این گیاه از کاشت پیاز و غده های ریشه دار عمل می کنند. برگ های این درخت بر زیبایی و جذابیت آن می افزاید. ساقه گیاه ممکن است تا 60 الی 90 سانتی متر هم رشد کند. این درختچه دارای ارتفاع بین 90 لی 150 سانتی متر است. این ارتفاع به محیط هایی هم چون منازل و آپارتمان ها مربوط می شود. در محیط های خارج از منزل و در فضا های باز امکان دارد ارتفاع آن به 5 متر هم برسد.

این درختچه دارای برگ هایی به حالت یر کنی و بسیار بزرگ است. گیاه برای این که بتواند به رشد مطلوب و قابل توجهی دست یابد، نیاز است که نور کافی خورشید را دریافت نماید، در این صورت دارای برگ های پهن تر و با دوام تری خواهد بود. بر روی برگ های گیاه لکه های سفید و قرمز رنگی وجود دارند. این گیاه دارای گونه های متعددی در سطح جهان است. تا کنون 15 گونه مختلف از این گیاه کشف شده است. گیاه بابا آدم گیاهی چند ساله است.

برگ های آن ها از لحاظ رنگی بسیار متنوعند، بعضی از آن ها به رنگ بنفش متمایل به سیاه، بعضی سبز و سفید هستند. برگ ها به دم برگ ها متصلند که در ابتدا کم رنگ بوده و با گذشت زمان تیره تر می شوند. برخی از انواع بابا آدم دارای برگ هایی با رگ برگ های سفید، کرم و قرمزی می باشند. ساقه های گیاه همانند پوست مار هستند و بر روی سطح آن ها، پرز ها و کرک های خشنی قرار گرفته اند. در برخی از کشور ها هم چون بخش های شمالی آمریکا، این گیاه به صورت یک ساله پرورش داده می شود.

در فصل هایی هم چون زمستان که هوا سرد تر است، غده گیاه را از خاک بیرون می آورند و در هوای گرم تر از آن نگهداری می کنند. اما هنگامی که فصل بهار فرا می رسد، دوباره غده های گیاه را می کارند، به همین خاطر این گیاه مناسب کاشت در فضای باز نیز می باشد. به طور معمول این درخچه زینتی زیبا گل نمی دهد، ولی اگر می خواهید گل هایی از گیاه حاصل شود باید شرایط مناسب و مطلوبی برای رشد آن ایجاد گردد. اگر گیاه گل دهد، یعنی دارای سلامت کامل است. گل های گیاه به رنگ سفید و کرمی هستند که در نیمه دوم فصل بهار شامل شکوفا شدن آن ها خواهید بود.

طریق پرورش گیاه بابا آدم

با توجه به اینگه گیاه بابا آدم، از گیاهان مناطق استوایی است، باید در محیط های گرم و مرطوب قرار بگیرد. در چنین محیط هایی دارای بازدهی بسیار مطلوبی خواهد بود. به همین خاطر مناطق شمالی کشورمان بهترین آب و هوا را برای رشد گیاه دارد. بنابراین برای نگهداری این گیاه در محیط خانه باید آب و هوای گرم و مرطوبی را ایجاد نمایید. در صورت که نور کافی و رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود، این گیاه به رشد قابل توجهی دست می یابد.

نور مناسب

این گیاه که دارای برگ های پهن و بزرگی است، نیازمند نور خورشید در حد کافی است نور بیش از حد و مستقیم خورشید می تواند منجر به سوختگی برگ های آن شود. نور بیش از حد خورشید مشکلات زیادی را برای گیاه ایجاد می کند. اما نور خورشید به صورت غیر مستقیم و فیلتر شده بری رشد گیاه بسیار مطلوب خواهد بود. بهترین مکان برای قرار گرفتن گلدان گیاه در پشت پنجره های جنوبی منزلتان است تا گیاه بتواند چندین ساعت در روز از نور غیر مستقیم خورشید بهره مند گردد.

در صورتی که نور کافی به گیاه نرسد، برگ های آن حالتی شل و آویزان پیدا می کنند. شما می توانید برای تامین نور کافی گیاه از لامپ های ال ای دی استفاده کنید. این لامپ ها با طول موجب مناسبی که دارند، موجب بالا رفتن بازدهی گیاه در حد زیادی می شوند.

آبیاری مناسب

برای این که گیاه بابا آدم ساقه های گوشتی و آب داری داشته باشد، باید به میزان مناسبی آبیاری شود. جهت رشد بهتر برگ های عریض و بزرگ گیاه، باید در طی فصل تابستان هر هفته 2 الی 3 بار به آن آب دهید. اگر میزان آبیاری گیاه افزایش یابد، ریشه گیاه پوسیده و نابود می گردد. اگر مشاهده کردید که خاک گلدان خشک شده است و دیگر رطوبتی ندارد برای آبیاری مجدد آن اقدام کنید. هم چنین مطمئن شوید که خاک و گلدان دارای زهکشی مناسبی باشند تا آب را از بین ذرات خود و از فضای گلدان خارج کنند و آب اضافی منجر به پوسیدگی ریشه نگردد. در فصل هایی که هوا سرد است رشد گیاه متوقف می شود، بنابراین باید در فصل های سرد به میزان یک بار در هفته به آن آب دهید. در فصل زمستان تنها در صورتی که مشاهده کردید خاک گلدان خشک شده است اقدام به آبیاری آن نمایید.

رطوبت و دمای مناسب

چون رطوبت و هوای استوایی برای رشد گیاه بابا آدم مناسب است، بنابرین باید به تامین رطوبت مورد گیاه توجه زیادی کنید. در روز هایی که گیاه آبیاری نمی شود، با استفاده از روش هایی رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید. روش هایی هم چون غبارپاشی و اسپری کردن آب بر روی گیاه روش های مناسبی هستند. ساخت جزیره هم روش مناسبی است. برای ساخت جزیره مقداری سنگ ریزه در زیر گلدان بریزید و سپس آن را با آب پر کنید. گلدان را به صورت مستقیم بر روی سنگ ریزه ها قرار دهید، به گونه ای که با آب گلدان تماسی نداشته باشد.

به تدریج که آب زیر گلدان بخار شد، ریشه ها رطوبت مورد نیاز خود را دریافت می کنند. چون سنگ ریزه ها از تبخیر ناگهانی آب جلوگیری می کنند. دما هم تاثیر مهمی در رشد گیاه دارد. دمای پایین باعث خشک شدن این گیاه زیبا می شود و دمای بالا منجر به پژمردگی گیاه می گردد. بنابراین برای نگهداری از این گیاه در محیط های داخلی، باید دمای محیط را به 15 الی 25 درجه سانتی گراد برسانید. بهتر است که این گیاه در کنار پنجره نباشد، چون بر اثر تغییرات دمایی دچار مشکل خواهد شد. بهتر است که میان گلدان و پنجره حدود یک متر فاصله باشد تا گیاه را از تغییرات دمایی محفوظ بدارید. به هیچ عنوان گیاه بابا آدم را در کنار وسایل سرمایشی و گرمایشی قرار دهید.

خاک مناسب

برای کاشت گیاه و رشد مطلوب آن نیاز است که بستر کاشت مناسبی را فراهم سازید. خاک هایی که دارای بافت سبک و مواد غذایی کافی هستند برای کاشت گیاه مناسبند. اگر خاک دارای مواد آلی کافی باشد، گیاه درون آن به خوبی رشد خواهد کرد. برای ترکیب خاک مناسب گیاه بهتر است که از پرلیت و پیت ماس استفاده نمایید و درون گلدانی که دارای زهکشی مطلوبی است آن را بریزد. برای کود دهی تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه از کود های 20-20-20 استفاده کنید. این کود ها تمامی احتیاجات گیاه بابا آدم را فراهم می کنند. برای کوددهی گیاه در فصل هایی هم چون بهار و پاییز اقدام کنید. در چنین فصل هایی ماهی دوبار کوددهی انجام شود کافیست.

خرید درختچه زینتی بابا آدم

برای خرید این درخت زیبا و منحصر به فردی می توانید به نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید. در نهالستان ما انواع درختچه های زینتی، نهال ها، گل های بوته ای، بذر ها و دیگر محصولات تخصصی کشاورزی در بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت موجود می باشند. جهت خرید و ثبت نهایی سفارش محصول مورد نظر خود، می توانید به وب سایت اینترنتی ما مراجعه نمایید و این درختچه زیبا را در کمال سلامت و کیفیت از ما تحویل بگیرید. برای خرید و ثبت سفارش با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *