روش نگهداری از درختچه اژدها بسیار راحت است، چون این گیاه به آبیاری چندان زیادی نیاز ندارد. به موجب استفاده از این گیاه در محیط های منازل و یا محل کار، هوای محیط تصفیه می شود. فقط نباید در معرض نور مستقیم و تغییرات شدید دمایی قرار بگیرد، چون به شدت به این دو عامل حساس است.

درختچه اژدها یا دراگون

این درختچه از گیاهان بومی مناطق معتدل آفریقا محسوب می شود، اما در بخش های دیگری از سراسر جهان نیز به علت های گوناگون و سلیقه های مختلفی که وجود دارد، اسامی دیگری هم چون خون سیاوشان، درخت پول و یا درختچه ماداگاسکار را نیز به آن نسبت داده اند. یکی از علت های معروف شدن و محبوبیت بیش از حد این درختچه زیبا، رشد نمودن آن در قاره آفریقا است. ما در این مقاله قصد داریم روش نگهداری از درختچه دراگون را به شما بیاموزیم، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نگهداری از درختچه دراگون در محیط منزل

اگر قصد نگهداری از این درختچه زیبا را در محیط منزل خود دارید، برای اینکه همواره گیاهی سرسبز و با نشاط در اختیار داشته باشید، باید به نکاتی در جهت نگهداری صحیح از آن توجه کنید. این گیاه موجب تصفیه هوا و تولید اکسیژن در حد زیادی می شود و در نتیجه آلاینده هایی هم چون بنزن، فرمالدئید، زایلن و تولوئن را از بین می برد. این گیاه دارای برگ های سبز رنگی است که انواع مختلفی دارند. برخی از گونه های این درختچه زیبا دارای خطوط باریک قرمز و یا زرد رنگی در حاشیه برگ های باریک و طویل خود می باشند.

این گیاه دارای برگ های سمی برای حیوانات خانگی است، بنابراین اگر در محیط منزل خود حیوان خانگی دارید بهتر است که مراقب باشید که توسط او بلعیده نشود؛ چرا که منجر به ایجاد حساسیت گردیده و بر اثر خوردن آن ها دچار ناراحتی معده و مسومیت خواهند شد. اما برای انسان ها مسمومیتی در پی ندارد. حیوانات هم چون سگ و گربه بر اثر خوردن آن دچار آبریزش دهان، اسهال و استفراغ می شوند.

میزان آبیاری مناسب درختچه دراگون

این گیاه دارای مقاومت بالایی است و بر اثر بی آبی تحمل خود را از دست نمی دهد. بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که زمان آبیاری گیاهانتان را فراموش می کنید نگران نباشید؛ چرا که با کمی مراقبت، مجددا نشاط و سرحالی خود را باز می یابد. این درختچه نیز چندانی به آبیاری ندارد و در اثر آبیاری بیش از حد، برگ ها حالتی آویزان پیدا می کنند و در نهایت می ریزند.

برای نگهداری ایده آل و مطلوب گیاه بهتر است که رطوبت محیط را به روش غبارپاشی فراهم سازید. اما روش غرقابی برای این گیاه جواب نمی دهد. در فصل های سردی هم چون زمستان بهتر است که مدت آبیاری تان را به ماهی یک بار رسانید، اما در روز های گرم تابستان هر دو هفته یک بار آبیاری گیاه مناسب است. بهترین زمان برای آبیاری گیاه زمانی است که احساس کنید حدود 2 الی 3 سانت از خاک سطحی گلدان خشک شده است.

فلوراید

این گیاه در مقابل فلوراید موجود در آب سریعا واکنش نشان می دهد. در صورتی که آب حاوی فلوراید در اختیار گیاه قرار بگیرد ممکن است که دچار سوختگی برگ ها و به وجود آمدن لکه های زرد و قهوه ای بر روی برگ های آن شود. برای خاک گلدان دقت کنید که از ترکیب پرلیت کم استفاده نمایید و برای این که خاک نتواند فلوراید زیادی را به خود جذب کند بهتر است که پی اچ آن بین 6 الی 6 و نیم باشد. هم چنین کود های سوپر فسفات به هیچ عنوان برای گیاه مناسب نمی باشند.

هرس کردن درختچه

این گیاه دارای شرایط نگهداری بسیار راحتی است و نیازی به مراقبت زیادی ندارد. در فصل پاییز برگ های گیاه می ریزند که این امری طبیعی است، بنابراین نگران نباشید. معمولا ریزش برگ ها از بخش های پایینی گیاه رخ می دهند. از بخش های پایینی برگ ها کم کم شل شده و شروع به ریزش می کنند. این گیاه ارتفاع کمی دارد، اما در صورتی که شرایط ایده آلی برای نگهداری و رشد گیاه فراهم شود، ارتفاع آن ممکن است که به 2 متر هم برسد که در این صورت شرایط نگهداری از آن در محیط منزل کمی سخت می شود، بنابراین باید سعی کنید که رشد آن را تا حد لازم کنترل نمایید.

برای جلوگیری از رشد طول و ارتفاع درختچه می توانید در فاصله های زمانی مشخصی اقدام به هرس نمودن درختچه دراگون نمایید. به گونه ای که برگ ها و ساقه چوبی آن را جدا نمایید، بدین طریق دیگر از رشد قدی آن جلوگیری می کنید و بعد از مدتی مجددا گیاه شروع به جوانه زدن و رشد کردن می نماید. در صورتی که محل نگهداری درختچه اژدها بر روی اپن منزل و یا میز باشد، حتما برای اینکه از رشد قدی آن ممانعت نمایید، اقدام به هرس به موقع گیاه کنید. اما حجم گلدان را تغییر ندهید. در ابتدای هر سال می توانید اقدام به تعویض گلدان گیاه اژدها و انتقال آن به گلدانی با سایز بزرگ تر نمایید تا رشد گیاه متوقف نشود.

اما اگر مشاهده نمودید که گیاه دارای رشد مطلوبی است، دیگر سایز گلدانتان را تغییر ندهید و در عوض خاک گلدان را با خاک جدید و حاصلخیزی تعویض کنید، به گونه ای که نیاز های غذایی گیاه به طور کامل تامین و گیاه تقویت گردد.

نور مناسب گیاه

درختچه دراگون باید تا حد ممکن از نور طبیعی حورشید بهره مند شود، اما نوری که به صورت مستقیم در دسترس گیاه قرار نگیرد. در اثر حرارت و نور مستقیم خورشید، برگ های گیاه شروع به سوختگی و لک شدن می کنند. نور باید از پشت پرده منزل بر روی گیاه بتابد. برای نگهداری مطلوب گیاه لازم است که آن را در دمای 24 درجه سانتی گراد قرار دهید، در این صورت است که گیاه رشد مطلوب و بدون وقفه ای را تجربه خواهد کرد. این گیاه شوک و تغییرات ناگهانی دما را دوست ندارد و به شدت آسیب می بیند.

بیماری های گیاه اژدها

این درختچه دارای انعطاف بالایی است و در مقابل بیماری های مختلف بسیار مقاوم عمل می کند. اما این بدین منظور نیست که در برابر همه بیماری ها ایمن بوده و آسیبی نمی بیند. این درختچه نیز همانند بسیاری از گیاهان دیگر ممکن است که به آفت زدگی دچار شود. اگر در معرض نور بیش از حد خورشید باشد، به شدت آسیب دیده و برگ های آن شروع به کوچک شدن می کنند. از طرفی آفتاب شدید و بیش از حد، موجب ریزش برگ ها هم می شود. در اثر قرار گرفتن در آب و هوای گرم و خشک بخش های جنوبی کشور، به بیماری مبتلا می گردد.

خرید درختچه دراگون

همان طور که در این مقاله بیان کردیم شیوه نگهداری و مراقبت از درختچه اژدها کار چندان سختی نیست، اما باید دقت کنید که بیش از حد به گیاه آب ندهید؛ چون این گیاه دارای مقاومت بالایی در مقابل کم آبی و شرایط آب و هوایی مختلف می باشد. این درختچه زیبا به صورت طولی رشد می کند که باید در زمان مناسبی برای هرس کردن و تعویض گلدان آن اقدام کنید تا از رشد طولی و ارتفاع آن جلوگیری نمایید. نگهداری این درختچه در صورتی که رشد قدی آن بیش از حد باشد، به طور قطع کاری سخت و طاقت فرسا خواهد بود.

درختچه دراگون توسط مراکز و نهالستان های متعددی در سطح کشور عرضه می گردد. یکی از بزرگ ترین و معتبرترین نهالستان های موجود در کشور، نهالستان بهمن آبادی می باشد که عرضه کننده انواع نهال ها، درختچه های زینتی، گل ها، بذر ها، انواع کود ها، سموم شیمیایی، آفت کش و غیره به سراسر کشور است.

متقاضیان عزیز در صورتی که قصد تهیه و خرید درختچه مقاوم و زیبای دراگون را دارند، می توانند از دو طریق تلفنی و یا حضوری درخواست خود را با کارشناسان فروش ما در میان بگذارند تا در مدت زمان کوتاهی این گیاه زیبا را در نهایت کیفیت و سلامت به همراه نازل ترین قیت موجود در بازار از نهالستان ما تحویل بگیرند. برای خرید و ثبت نهایی سفارش خود، با شماره های درج شده در وب سایت نهالستان بهمن آبادی تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *