از جمله گیاهان آپارتمانی بسیار جذاب و محبوب در میان سایر گیاهان شفلرا می باشد. این گیاه دارای اصول نگهداری بسیار راحتی است، با این وجود باید شرایط مراقبت از آن را به خوبی بدانید تا همواره گیاهی شاداب و سالم در اختیار داشته باشید. به گیاه شفلرا پنجه کلاغی هم گفته می شود که دارای نام علمی schefflera actinophylla است. این گیاه در کشور استرالیا رشد می کند و در آنجا همانند درختچه ای زیبا و سرسبز از دل زمین می روید و به ارتفاع 3 تا 6 متر می سد.

این گیاه در مقابل شرایط بد محیطی دارای مقامت بالایی است، به همین خاطر است که در محیط های آپارتمانی دوام زیادی می آورد و از گیاهان محبوب محسوب می شود. برخی از گونه های شفلرا دارای برگ های ابلق هستند و برخی دیگر دارای پایه های کوتاهی می باشند. این گیاه قابل استفاده در هنر بونسای بوده و همانند گیاهی مینیاتوری از آن مراقب می شود. از طریق حذف نمودن جوانه های انتهایی، شاخه های جانبی شفلرا پرورش می یابد و تنها دارای یک شاخه اصلی است.

مشخصات ظاهری گیاه شفلرا

این گیاه همواره سر سبز و دارای ساقه های تک و برگ های پنجه ای شکلی است. برگ ها همانند پنجه هایی از 5 برگچه مستطیلی شکل تشکیل شده اند که بسیار براق و درخشانند. برخی از برگچه های جوان به تعداد 3 الی 7 عدد هم می رسند. در محیط های گلخانه ای و خانه ها به ندرت گل می دهند.

روش نگهداری از گیاه شفلرا و احتیاجات آن:

نور مناسب

این گیاه نیازمند دریافت نور خورشید به صورت غیر مستقیم است و قادر است که درجه های مختلفی از نور خورشید را تحمل کند. این گیاه در مقابل سایه مقاومت بالایی دارد. برخی از گونه های آن دارای برگ های ابلقی هستند. در صورتی که نور کافی به گیاه نرسد، برگ ها سبز بودن خود را از دست می دهند، بنابراین بهتر است در مکان هایی که دارای نور بیشتری هستند گلدان را انتقال دهید.

در صورتی که گیاه دارای نور کافی نباشد، برگ ها شروع به زرد شدن می کنند، برگ های بخش های پایینی بیشتر در معرض این مشکل قرار می گیرند. نور دریافت شده از پنجره های غربی یا شرقی برای این گیاه مناسب ترند. در صورتی که بیش از حد نور به گیاه برسد، برگ ها شروع به سوختن می کنند. باید هفته ای یک بار گلدان را بچرخانید تا همه بخش های گیاه از نور خورشید بهره مند شوند.

آبیاری مناسب

با وجود این که گیاه قادر است در مقابل خشکی هوا تحمل بالایی داشته باشد، اما خاک باید دارای رطوبت کافی باشد. بنابراین باید در فصل تابستان هر 2 الی 3 بار در هفته و در فصل زمستان یک بار در هفته به آن آب دهید. اگر گیاه شفلرا دچار کمبود آب شدید شود، برگ ها شروع به پژمرده شدن می کنند، باید در حدود یک ربع آن را درون تشتی پر از آب بگذارید. اگر بیش از حد به گیاه آب دهید، برگ ها دچار زرد شدن می کنند. باید در بین هر دو آبیاری اجازه دهید تا خاک در حدی خشک شود و به اندازه کافی به آن آب دهید.

غبار پاشی شفلرا

در فصل های گرم سال هم چون بهار یا تابستان باید هر هفته اقدام به غبار پاشی گیاه نمایید.

رطوبت شفلرا

برای اینکه برگ های شفلرا در حد کافی رطوبت دریافت کند، باید هر هفته به کمک اسپری رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید. به این وسیله برگ ها براق شده و دیگر نیازی به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی ندارید.

دمای مناسب

برای گیاه شفلرا باید دمای هوا بین 18 تا 27 درجه سانتی گراد باشد، در صورتی که دمای محیط از 27 درجه سانتی گراد بیشتر باشد ساقه های گیاه بیش از حد بلند شده و امکان دارد که منحرف شوند. توجه داشته باشید که دمای محیط در فصل زمستان به زیر 18 درجه سانتی گراد نرسد وگرنه گیاه شدیدا آسیب می بیند. باید برگ ها را به صورت مستمر غبار پاشی کنید و اگر دارای آلودگی می باشند، توسط دستمال تمیز و مرطوبی اقدام به تمیز نمودن آن ها کنید. اگر بخواهید از مواد براق کننده استفاده کنید، باید هر 1 ماه یک بار اقدام نمایید.

خاک مناسب

برای گیاه شفلرا باید از خاکی استفاده کنید که دارای بافت متوسطی و پیت ماس باشد. هم چنین می توانید از ترکیبی از خاک معمولی، خاک برگ و پیت ماس استفاده کنید.

روش عوض کردن گلدان شفلرا

هنگامی که گیاه هنوز جوان است و در حال رشد می باشد باید در طی سال دو بار اقدام به تعویض کردن گلدان نمایید. اما با افزایش سن گیاه باید در طی سال یکی دو مرتبه اگر نمی توانید گلدان آن را عوض کنید، تنها خاک سطحی آن را با خاک جدید و دارای کمپوست تازه تعویض کنید. اگر متوجه شدید که گیاه دارای ارتفاع غیر معمولی است، باید برای آن یک قیم تهیه کنید. بنابراین تا زمانی که گیاه هنوز سن کمی دارد و جوان است یعنی در 5 سال اول حیات خود، باید یک تا 2 بار در سال و بعد از آن هر سال از گلدانی با سایز بزرگ تر استفاده کنید.

کوددهی مناسب

در صورتی که احساس کردید برگ ها زرد و دچار رنگ پریدگی شده اند، برای تامین مواد غذایی باید از کود های محلول مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید. برای کوددهی گیاهان شفلرا باید نصف مقدار بیان شده را به کار ببرید.

برای اینکه برگ های گیاه همواره تمیز باقی بمانند و بتوانند در حد کافی رطوبت مورد نیاز خود راتامین کنند باید از روش غبارپاشی استفاده کنید. سعی کنید تا حد امکان از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید. اما در حدود یک بار در ماه مشکلی ندارد. اگر برگ ها دچار کمبود مواد غذایی مورد نیاز خود شوند زرد می شوند.

طریقه هرس کردن گیاه شفلرا

برای اینکه از افزایش بیش از حد قد گیاه جلوگیری کنید و گیاه ظاهر آراسته تری داشته باشد، باید اقدام به هرس کردن آن نمایید. برای داشتن گیاهی با یک تنه اصلی باید در ابتدا ساقه های کوچک متصل به بدنه اصلی را جدا کنید و اجازه ندهید که طولشان به 5 سانتی متر برسد. ساقه ها را با دست از ساقه اصلی از آن جدا کنید و نیازی به استفاده از چاقو نیست. البته اگر ساقه ها دارای ضخامت بیشتری باشند، می توانید از چاقوی های تیز باغبانی استفاده کنید.

سپس باید تاج گیاه را کنترل کنید و اگر ساقه ها به صورت افقی رشد کنند، وقتی تاج به حد کافی بلند شد باید آن را قطع کنید و به حالت کروی یا بیضی شکل در آورید. در صورتی که گیاه دارای چند ساقه باشد، هنگامی که گیاه دارای سن کمی است، باید آن را از ارتفاع 15 سانتی متری قطع کنید تا جوانه های جانبی رشد نکنند. در هنگام هرس شاخه هایی که دچار آسیب شده اند را تنک کنید. در صورتی که گیاه شفلرا را در محیط خانه نگهداری می کنید، باید در فصل پاییز آن را هرس نمایید تا ریشه های جدید بتوانند به نحو مطلوبی به رشد خود ادامه دهند.

روش تکثیر گیاه

به دو روش می توانید گیاه شفلرا را تکثیر کنید هم چون:

روش تکثیر از طریق بذر

روش تکثیر از طریق قلمه زدن

روش تکثیر از طریق خواباندن ساقه ها

روش تکثیر از طریق ریشه هوایی

روش خرید گیاه شفلرا

برای خرید گیاه شفلرا مراکز فروش و نهالستان های متعددی در سطح کشور وجود دارند که به صورت آنلاین و حضوری محصولات خود را به تمامی شهر های موجود در کشور ارسال می کنند. یکی از نهالستان های معتبر موجود در کشور، نهالستان بزرگ بهمن آبادی است که عرضه کننده انواع محصولات هم چون نهال ها، درختچه های زینتی، انواع کود ها، سموم شیمیایی و غیره می باشد. نهال های موجود در مجموعه ما در زیر نظر کارشناسان و مهندسین با تجربه کشاورزی پرورش یافته و در کمال سلامت و کیفیت با منصفانه ترین قیمت به مشتریان عزیز در سراسر کشور عرضه می شود.

مشتریان عزیز می توانند از طریق تماس با شماره های درج شده در وب سایت ما ضمن دریافت مشاوره تخصصی به صورت رایگان از محصولات کیفیت ما بهره مند شوید. جهت خرید و ثبت سفارش خود با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار کنید و درخواست خود ثبت کنید تا در مدت زمان کوتاهی و به سهولت محصول مورد نظرتان را درب منزل از ما تحویل بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *