درخت مگنولیا از جمله درختانی است که در فصل پاییز دچار خزان می شود، اما در سایر فصل های دیگر همواره سبز بوده و از شاخه و برگ های سبز برخوردار است. این درخت در انتهای فصل زمستان گل هایی بی نهایت زیبا و درشت ایجاد می نماید. درخت مگنولیا که با نام علمی MAGNOLIA STELLATE شناخته می شود، در دسته خانواده MAGNOLIACEAE قرار می گیرد. به مگنولیا بنفش اسامی دیگری هم چون مگنولیا بنفش، استکانی و لاله ای نیز داده اند. زادگاه بومی درخت مگنولیا به آسیا میانه و آمریکای مرکزی مربوط می شود. این درخت در مناطقی که دارای خاک هایی مرطوب و خنثی هستند و از آب و هوای گرم و نیمه گرم برخوردارند به خوبی رشد می کند.

گل های این گیاه به رنگ های سفید صورتی و یا زرد روشن هستند. گل های بسیار خاص و زیبا با عطری شگفت انگیز که هر بیننده ای را به خود جلب می کنند. به دلیل زیبایی بی نظیر این گل ها برای طراحی و تزئین فضا مورد استفاده قرار می گیرند. گیاه مگنولیا در سال دوم یا سوم حیات خود گل می دهد. در واقع در اوایل بهار و به مدت سه ماه شاهد گل دهی این درخت منحصر به فرد خواهید بود.

درخت مگنولیا که درختی خزان پذیر است، همواره سبز بوده و از شاخه و برگ های سبزی برخوردار می باشد. در انتهای فصل زمستان شاهد گل دهی این درخت زیبا خواهید بود که از بومیان منطقه جنوب شرقی آمریکا محسوب می شود. این درخت دارای گل هایی به رنگ سفید تا قرمز می باشد و قبل از این که برگ های درخت باز شوند گل ها پدیدار می گردند. گل های درخت دارای عطر منحصر به فردی هستند.

چون درخت دارای ظاهری بسیار زیبا است توجه بینندگان زیادی را به خود جلب می کند و با افزایش سن آن تاج درخت حالتی انبوه و بیضی شکل پیدا می کند. اغلب گونه های درخت مگنولیا دارای ارتفاع زیادی هستند، اما در حال حاضر متخصصان کشاورزی سعی می کنند که از طریق اصلاح نژاد، گونه هایی با ارتفاع کوتاه تر را تولید نمایند. به گونه های کم ارتفاع آن مگنولیای بنفش یا زمستانه گفته می شود که دارای گل هایی به رنگ صورتی و بنفش است و اغلب آن ها دارای ارتفاع نهایتا 6 متری می باشند. زمان شکوفه زدن درخت در فصل بهار و قبل از باز شدن برگ ها است.

شرایط نگهداری از درخت مگنولیا زمستانه

برای نگهداری از درخت مگنولیا زمستانه، باید به شرایط و اصولی پایبند باشید تا درخت همواره نشاط و شادابی خود را حفظ کند. در ادامه خواندن این مقاله با ما همراه باشد تا به نکات قابل توجهی در رابطه با شرایط نگهداری از این درخت زیبا و منحصر به فرد دست یابید.

آبیاری مناسب

با افزایش عمر و رسیدن درخت به سن بلوغ بر میزان مقاومت آن در مقبال خشکی خاک افزوده می شود، اما با این وجود برای نگهداری و حفظ شادابی درخت بهتر است که به صورت مرتب و طبق برنامه ریزی مشخصی به آن آب دهید. اگر خاک گیاه بیش از حد خشک شود، نوک برگ های آن دچار سوختگی شده و شکوفه ها شروع به ریزش می کنند، در نهایت در روند گلد هی درخت اختلال ایجاد می شود.

خاک مناسب

برای کاشت درخت مگنولیا به خاکی با بافت غنی و حاصل خیز نیاز است که از مواد غذایی کافی برای رشد گیاه برخوردار باشد. خاک هایی که دارای زهکشی مناسبی باشند، تا بعد از هر بار آبیاری، آب اضافی را از لابه لای ذرات خود خارج کنند و مانع از پوسیدگی ریشه گیاه شوند. چنین خاکی باید دارای اسیدیته 5 الی 5.6 باشد تا روند رشد و گل دهی خود با بهترین کیفیت ممکن انجام دهد.

دمای مناسب

درخت مگنولیا تاب تحمل بیشتری در مقابل گرمای هوا نسبت به سرما دارد. در فصل تابستان بهتر است به صورت روتین و مرتب به درخت آب دهید تا بتواند در مقابل گرمای هوا به خوبی مقاومت نماید و به رشد بی وقفه خود ادامه دهد. از آنجایی که درخت مگنولیا دارای گونه های متعددی در سطح جهان است، هر کدام از گونه ها در مقابل سرمای هوا دارای درجه تحمل ها متفاوتی می باشند. اما به طور کلی درخت مگنولیا در آب و هوای معتدل و مرطوب، رشد بهتری را تجربه خواهد کرد.

نور مناسب

برای رشد مطلوب و افزایش روند گلدهی درخت بهتر است که نور کامل و مستقیم به درخت مگنولیا بتابد. در صورتی که این درخت نور کافی دریافت نکند، برگ های آن دچار رنگ پریدگی شده و غنچه های درخت شروع به ریزش می کنند. هم چنین از میزان گلدهی درخت کاشته شده و ساقه ها باریک و طویل خواهند شد.

نکاتی مهم در رابطه با کشت و پرورش درخت مگنولیا زمستانه

درخت مگنولیا در مقابل آب و هوای گرم و خشک دارای تحمل بالایی می باشد و به این نوع آب و هوا رغبت بیشتری نشان می دهد، اما درصورت کاشت در مناطق سردسیر نیاز است که از یک پناهگاه امن برای محافظت از آن استفاده نمایید. این درخت در خاک هایی که دارای رطوبت مناسبی است به خوبی رشد می کند. در چنین خاک هایی درخت دارای مقاومت بالایی است. گیاه مگنولیا در برابر خشکی تحمل بالایی دارد. در ماه هایی که دمای هوا بالاتر است، باید به صورت مرتب و منظم به گیاه آب دهید. درخت مگنولیا زمستانه نیازمند نور آفتاب به صورت کامل و مستقیم است، اما اگر نور در مقادیر کمی هم باشد برای گیاه مشکلی را ایجاد نمی کند.

اما اگر نور خورشید در حد زیادی به گیاه نتابد، شکوفه ها شروع به ریزش می کنند، برگ ها حالتی رنگ پریده پیدا می کنند و ساقه ها بیش از حد طویل و بلند خواهند شد. برای اینکه گیاه مگنولیا رشد بهتر و گلدهی با کیفیت تری را تجربه نماید، باید در مکان مناسبی کاشته شود که دارای مواد ارگانیک هم چون کود پوسیده گاوی و خاک برگ ها کافی باشد. خاک هایی که دارای زهشکی خوبی باشند و میزان اسیدیته آن ها به 5 الی 5.6 باشد درخت مگنولیا رشد بسیار بهتری را تجربه خواهد کرد.

روش تکثیر گیاه

برای تکثیر درخت مگنولیا از سه طریق زیر قابلیت تکثیر دارد هم چون:

کشت بذر ها: برای تکثیر از طریق کشت بذر می توانید بذر ها را به مدت 24 ساعت در آب بخیسانید، بدین ترتیب لایه نارنجی رنگ روی پوست ها راحت تر جدا می شود، سپس در خاک مناسب که دارای رطوبت کافی است و از نور مستقیم خورشید دور است آن را بکارید. باید دقت کنید که در هنگام جوانه زدن بذر، خاک هرگز خشک نگردد.

قلمه زنی: در صورتی که در فصل بهار مگنولیا گل دهد، باید از قلمه های سبز گیاه بعد از اینکه دوره گلدهی آن به اتمام رسید استفاده نمایید و در یک خاک با شرایط مناسب کاشته شود، اما شروع گلدهی گیاه در فصل تابستان می باشد. برای تهیه قلمه های نیمه چوبی گیاه باید بعد از پایان یافتن دوره گلدهی اقدام نمایید. اگر خاک دارای محیطی مرطوب و زهکشی با کیفیت باشد، قلمه ها را کاشته و به دور از نور مستقیم خورشید نگه داری نمایید. قبل از اینکه قلمه ها را ببرید بهتر است از هورمون ریشه زایی برای ان ها استفاده نمایید تا عملیات ریشه زنی تسریع گردد، در غیر این صورت قلمه ها راحت ریشه نخواهند زد.

پیوند زنی: بری گلدهی گیاه از طریق روش پیوند زنی باید حدود 5 سال صبر کنید. برای تکثیر از طریق روش پیوند زنی از طریق پایه بذر لازم را تهیه کنید و از درخت مادر، پیوندک ها را بریده و برای پیوند زنی مورد استفاده قرار دهید.

خرید مگنولیا زمستانه

برای خرید مگنولیا زمستانه می توانید به فروشگاه بزرگ و معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید. نهالستان بهمن آبادی عرضه کننده انواع نهال ها، درختچه های زینتی، بذر ها، کود های شیمیایی و سایر محصولات تخصصی کشاورزی در نهایت کیفیت و سلامت به مشتریان عزیز عرضه می کند. جهت خرید و ثبت سفارش این درخت زیبا و استثنایی، کافیست به وب سایت اینترنتی ما مراجعه نمایید و از طریق شماره های درج شده در وب سایت با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار نمایید تا در مدت زمان کوتاهی و در هر مکانی که مایل باشید آن را برای شما ارسال نمایند. تمامی نهال ها و گیاهان عرضه شده در فروشگاه ما، دارای قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای می باشند، چون ما نهال های خود را به صورت مستقیم و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهیم. جهت خرید و ثبت سفارش محصول تنها کافیست با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *