بونسای جنسینگ یکی از گیاهان خاص و منحصر به فرد آپارتمانی می باشد که در تمام گل فروشی ها به فروش می رود. این گیاه دارای روند رشد بسیار سریعی است و به راحتی تکثیر می شود. به همین خاطر دارای قیمت مناسبی است و برای پیوند زدن آن از گیاه فیکوس استفاده می شود. با این پیوند برگ های بونسای جلوه و زیبایی بیشتری خواهند است. اگر افراد نمی خواهند برای خرید گیاه آپارتمانی خود هزینه زیادی کنند، می توانند گیاه زیبای بونسای جنسینگ را با قیمت بسیار مناسبی از گل فروش ها و نهالستان های عرضه کننده گیاهان آپارتمانی تهیه و خریداری نمایند.

مشخصت گیاه بونسای جنسینگ

جنسینگ از گیاهان بومی شرق آسیا محسوب می شودکه خاصیت دارویی دارد و به دلیل ریشه هایش در میان افرد محبوبیت بالایی دارد. گیاه جسینگ در دسته خانواده موراسه قرار می گیرد که از برگ های بیضی شکل با نوک های تیزی برخوردار می باشد. گیاه جنسینگ در برابر کم آبی به شدت مقاوم است، اما در برابر دمای پایین آسیب پذیر است. بر اثر پیوند زدن این گیاه با جنسینگ، شاخه های آبشاری شکل، برگ های بیضی مانندی با نوک تیز و رنگ سبز روشن ایجاد خواهند شد که به تدریج رنگ آن ها به تیرگی می رود.

شرایط نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ

این گیاه برای ادامه حیات خود نیاز به دریافت شرایط مناسبی هم چون نور کافی، خاک سبک و حاصلخیز، آبیاری در حد متوسط و دمای مناسب در حد 25 درجه سانتی گراد دارد.

نور مناسب گیاه

این گیاه باید در حد کافی از نور خورشید بهره مند شود تا به خوبی رشد کند. نور باید به صورت فیلتر و غیر مستقیم در اختیار گیاه قرار بگیرد. نوری که از پشت پنجره های جنوبی به گیاه بتابد، بهترین نور برای رشد گیاه است . در صورت عدم دریافت نور کافی و مناسب، برگ های بونسای شروع به ریختن می کنند. بنابراین قبل از اینکه اقدام به خرید این گیاه زیبا نمایید، بهتر است مکانی برای قرار دادن گلدان در نظر بگیرید. اگر به تهیه این گیاه علاقه دارید، ولی در منزل خود دارای نور کافی نمی باشید، برای تامین نور مناسب گیاه می توانید از نور مصنوعی استفاده کنید تا شرایط نگهداری گیاه به خوبی فراهم شود.

دمای مناسب

زادگاه اصلی این گیاه دارای آب و هوای گرمسیری است، بنابراین برای نگهداری آن در محیط منزل باید دمایی در حدود 25 الی 35 درجه سانتی گراد برای آن فراهم شود. اگر دما از 28 درجه سانتی گراد کمتر باشد، باید از شیوه غبارپاشی استفاده کنید تا گیاه بتواند از رطوبت کافی بهره مند شود. اگر دمای هوا پایین باشد، گیاه دچار آسیب می شود، بنابراین در فصلی که هوا سرد است اگر گلدان گیاه در بیرون از منزل قرار دارد، آن را به درون منزلتان انتقال دهید تا در دمای بالاتری قرار بگیرد. کم ترین دمایی که توسط گیاه بونسای جنسینگ قابل تحمل است، دمای 15 درجه سانتی گراد می باشد.

خاک مناسب

برای کاشت گیاه در گلدان از خاکی استفاده کنید که دارای زهکشی بالا و بافت سبکی باشد. خاک باید بتواند مقادیری رطوبت را در بافت خود انباشته کند. جهت افزایش ذخیره رطوبت در بافت خاک، می توانید ترکیبات پرلیت و کوکوپیت را به آن بیفزایید. هم چنین ترکیبات دیگری را می توانید برای خاک گلدانتان به کار ببرید هم چون:

30 درصد کوکوپیت- 20 درصد برگ- 20 درصد خاک باغچه- 15 درصد کود دامی- 10 درصد ماسه- 5 درصد پوست برنج

25 درصد کوکوپیت- 20 درصد خاک باغچه- 30 درصد برگ-15 درصد ورمی کمپوست- 10 درصد ماسه

50 درصد کوکوپیت- 25 درصد خاک باغچه- 15 درصد کود دامی- 10 درصد ماسه

70 درصد پیت ماس- 20 درصد خاک باغچه- 10 درصد ماسه

آبیاری مناسب

در خاک گلدان همواره باید مقداری رطوبت ذخیره شود. بنابراین باید در حد متوسط اقدام به آبیاری گیاه کنید. البته این به معنای باتلاقی کردن خاک نیست، چون در این صورت گیاه نابود خواهد شد. بنابراین دقت کنید که زهکشی گیاه به نحو درستی انجام شود تا آب اضافی در زیر گلدان انباشته نشود، در این صورت ریشه گیاه دچار پوسیدگی می شود. اگر بیش از حد به گیاه آب دهید، برگ های گیاه زرد شده و شروع به ریختن می کنند. هنگامی اقدام به آبیاری گیاه نمایید که مشاهده کنید حدود 2 الی 3 سانتی متر از خاک سطحی گلدان خشک شده است. در فصولی که گیاه در حال خواب است و رشد چندانی ندارد نیاز نیست که آن را زیاد آبیاری کنید.

کوددهی مناسب

گیاه بونسای جنینگ دارای برنامه غذایی و زمان بندی مناسبی برای کوددهی می باشد و فرقی با سایر گیاهان زینتی نمی کند. برای کوددهی این گیاه زیبا می توانید از کود های مخصوص گیاهان زینتی به مدت هر دو هفته یک بار استفاده کنید. این کود همراه با آبیاری در اختیار گیاه قرار می گیرد. بهتر است که مقادیری از اسید فسفریک، ویتامین و نیروژن در کود ها موجود باشد تا نتیجه بهتری در رشد آن ها حاصل گردد. بهترین زمان برای کوددهی این گیاه، در ابتدای فصل بهار تا انتهای فصل تابستان است.

هرس و تعویض گلدان بونسای جنسینگ

برای هرس کردن این گیاه بهتر است که در فصل بهار و تابستان اقدام نمایید. طریقه هرس کردن گیاه بدین منوال است که بعد از رویش 5 الی 6 برگ بر روی گیاه، تعداد آن ها را به 2 الی 3 برگ برسانید. برای تعویض گلدان گیاه نیز باید هر 2 الی 3 سال یک بار اقدام کنید. برای عوض کردن گلدان گیاه تعجیل نکنید و حتما زمانی که می خواهید گلدان آن را تعویض نمایید، به میزان مناسبی هرس ریشه را انجام دهید. در واقع علت اصلی عوض کردن گلدان، قرار دادن فضای کافی در اختیار گیاه برای رشد بهتر ریشه می باشد.

تکثیر گیاه

برای تکثیر گیاه بونسای جنسینگ می توانید از دو روش کاشت بذر و قلمه گیری استفاده کنید. در روش تکثیر از طریق کاشت بذر، باید بذر ها را بر روی خاک پخش نمایید و بر روی بذر ها مقداری خاک قرار دهید تا به خوبی پوشش داده شوند. توسط آب پاشی بر روی سطح خاک مقداری آب بریزید. توسط مشمایی شفاف سطح خاک گلدان را به خوبی بپوشانید، با این کار رطوبت کافی در اختیار گیاه قرار می گیرد و بذر ها بهتر ریشه می زنند. در روز باید حدود 2 الی 3 ساعت مشما را از روی سطح خاک بردارید تا بذر ها در معرض بیماری های قارچی قرار نگیرند.

در روش تکثیر گیاه از طریق قلمه زنی؛ باید اقدام به جدا نمودن قلمه ای از گیاه نمایید و بعد قلمه مورد نظر را درون گلدان کوچکی که دارای خاک سبک و حاصلخیزی است قرار دهید. خاک باید دارای پیت بوده و به قدر کافی مرطوب باشد. قلمه باید در یک کیسه پلاستیکی باشد، سپس درب پلاستیک را محکم کنید. این پلاستیک هم چون محیطی گلخانه ای برای گیاه عمل می کند و موجب می شود که رطوبت کافی در اختیار گیاه قرار داشته باشد.

هنگامی که قلمه درون پلاستیک قرار دارد، باید از نور آفتاب به صورت مستقیم بهره مند شود. بعد از اینکه 4 الی 6 هفته سپری شد، درب پلاستیک را باز و گیاه را خارج می کنید. قلمه ای که درون خاک قرار می دهید باید در سطح خود ریشه هایی داشته باشد، سپس مراحل و نکات لازم برای نگهداری و مراقبت از گیاه بونسای جنسینگ را طبق موارد بیان شده در این مقاله به درستی رعایت می کنید تا گیاه رشد مطلوبی را تجربه نماید.

خرید درختچه ژاپنی بونسای جنسینگ

برای خرید این درختچه زینتی زیبا، می توانید به نهالستان معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید. نهالستان بهمن آبادی دارای چندین سال سابقه کار در زمینه تولید و عرضه انواع نهال ها، گل ها و درختچه های آپارتمانی، بذر ها، کود ها و سایر محصولات تخصصی کشاورزی می باشد. ما در نهالستان خود محصولاتی مرغوب و با کیفیت را به شما عزیزان عرضه می کنیم. هدف اصلی مجموعه ما تنها فروش محصولات نمی باشد، بلکه رضایت حداکثری مشتریان هدف غایی ما می باشد.

جهت خرید درختچه ژاپنی بونسای جنسینگ به وب سایت ما مراجعه نمایید و خرید خود را به دو صورت آنلاین و یا تلفنی ثبت نمایید. در صورتی که برای نگهداری و یا جلوگیری از بروز مشکلات و بیماری متعدد گیاه بونسای جنسینگ، نیاز به دریافت مشاوره داشتید کارشناسان با تجربه و حاذق ما انواع مشاوره های تخصصی خود به صورت کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار می دهند. جهت خرید و ثبت نهایی سفارش محصول مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *