گل یاس یک گیاه زینتی محسوب می شود که دارای گل های معطر و به رنگ بنفش و سفید می باشد. گل های درخت یاس دارای انواع مختلفی هستند که به آن یاس عمامه ای نیز می گویند. روش نگهداری از این گیاه زیبا دارای شرایط خاصی است و باید در دما و نور مناسبی قرار بگیرد. گل های این درخت به حالت خوشه ای شکوفا می شوند و در رنگ بندی های مختلفی موجودند. نام علمی این درخت سیرینگا ولگاریس است که در سایز های درختچه ای و کوچک در طبیعت رشد می کنند. زادگاه اصلی این درخت به شبه جزیره بالکان مربوط می شود و در کشور هایی هم چون یونان، آلبانی، بلغارستان، کرواسی، اسلوونی، مقدونیه، صربستان، رومانی و بخش های شمالی کشور ترکیه نیز یافت می شود. این گیاه دارای ارتفاعی در حدود 6 الی 7 متر است و ساقه هایی با ضخامت 20 سانتی متر دارد.

تنه درخت به رنگ خاکستری و قهوه ای بوده و در درختان کم سن تر رنگ تنه سبز می باشد. برگ هایی به طول 4 الی 12 سانتی متر دارد. گل های آن به رنگ روشن تا تیره بنفش هستند. به طور معمول رنگ گل های یاس بنفش هستند و به همین خاطر با عنوان یاس بنفش نیز معروف می باشد. یاس های خوشه ای بنفش و سفید دارای عطر دل انگیزی هستند. میوهای کپسولی به اندازه 1 الی 2 سانتی متر دارند. رنگ میوه ها قهوه ای بوده و از بذر آن ها برای کشت و تکثیر درخت استفاده می کنند. یاس خوشه ای در زبان انگلیسی لیلاک نامید می شود.

روش نگهداری از درخت یاس خوشه ای

درخت یاس خوشه ای در انتهای فصل بهار و ابتدای فصل تابستان گل می دهد. برای مراقبت از آن باید اصول خاصی رعایت شود؛ از جمله اینکه آبیاری، خاک، نور و کود دهی آن باید در حد مناسب و مطلوبی باشد. هرس درخت باد به اندازه ای مناسب و به روش بونسای صورت گیرد. هر کدام از موارد باید در نگهداری درخت به درستی رعایت شوند، مثلا باید بدانید که درخت به چه میزان آبیاری شود؟ این درخت به میزان آبیاری متوسطی نیاز دارد، یعنی اگر احساس کردید که خاک گیاه خشک شده است آن را آبیاری نمایید.

خاک مناسب

برای نگهداری از این گیاه باید بدانید که از چه نوعی خاکی برای بستر کشت آن استفاده کنید. میزان خاک شاید چندان اهمتی نداشته باشد، اما باید حتما خاک از زهکشی مطلوبی برخوردار باشد. بافت خاک متوسط باشد یعنی بیش از حد سنگین و نه بیش از حد سبک باشد. در چنین خاکی گیاه رشد مطلوبی را تجربه خواهد کرد. برای ترکیب خاک از خاک برگ، خاک معمولی و کود حیوانی استفاده کنید.

نور مناسب

هر گیاهی برای رشد و ادامه حیات خود به میزانی نور نیاز دارد. برای درخت یاس خوشه ای حدود 6 لی 7 ساعت نور در طی روز کافیست. در صورتی که نور کافی به گیاه نرسد، برگ های آن در فواصل زیادی نسبت به یکدیگر رشد خواهند کرد. ساقه ها بیش از حد بلند شده و برگ ها روشن تر خواهند شد. هم چنین از میزان گل های درخت کاسته شده و با فاصله بیشتری از هم قرار می گیرند.

دمای مناسب

برای رشد مطلوب درخت لازم است که در دمای مناسبی کاشته شود. بهترین دما برای رشد مطلوب درخت یاس، دمای 15 درجه سانتی گراد است. برای اینکه گل دهی خوبی از درخت حاصل شود، باید آن را در دمای 25 درجه سانتی گراد قرار دهید. این گیاه در مقابل هوای سرد دارای تحمل زیادی است، اما ماندن در این هوا موجب صدمه به برگ ها و نابودی گیاه خواهد شد.

تکثیر گیاه

برای اینکه درخت یاس گل های بیشتری حاصل کند، برای تکثیر آن از روش های مناسبی هم چون کشت بذر و قلمه زنی استفاده می کنند. این روش ها باید در مراحل مختلفی صورت بگیرند تا در روند رشد گیاه اختلالی ایجاد نشود. در روش تکثیر درخت یاس از طریق کاشت بذر باید بذر ها را به مدت یک شبانه روز کامل در آب ولرم بخیسانید. سپس در دمای حدود 20 الی 30 درجه سانتی گراد آن ها را قرار دهید. حدود 16 ساعت زمان لازم است که بذر ها در زیر نور سفید قرار بگیرند و بعد نیز به اندازه 8 ساعت باید آن ها را به یک محیط تاریک انتقال دهید. بعد از یک هفته بذر ها جوانه می زنند، سپس باید آن ها را به درون گلدان انتقال دهید. این نهال به تدریج شروع به رشد می کند، شما می توانید در محیط خانه نیز از درختچه یاس خوشه ای نگهداری کنید.

در روش تکثیر بذر به روش قلمه زنی باید سر شاخه ها را توسط چوب نرمی جدا نمایید. این روش تکثیر بهتر است که در انتهای فصل بهار و ابتدای فصل تابستان انجام شود. برای تکثیر درخت یاس خوشه ای، روش های دیگری نیز وجود دارند؛ هم چون خوابانیدن ساقه و پیوند زنی. اما روش های بیان شده بهتر عمل خواهند کرد.

مطالب مهم در مراقبت از یاس خوشه ای

هنگامی که گیاه در مراحل اولیه زندگی خود می باشد بهتر است که آن را هرس نکنید. یعنی در حدود 3 الی 4 سال اولیه زندگی خود به هرس نیازی ندارد. هرس نباید در انتهای فصل زمستان و در فصل پاییز تا زمستان انجام شود. به هیچ عنوان اقدام به کاشت درخت در کنار دیوار یا درخت بلند نکنید، چون در این صورت نور کافی به درخت نمی رسد و موجب اتلاف گیاه خواهید شد. برای رشد و نگهداری بهتر از گیاه، باید در فواصل 3 الی 4 متری نهال ها را بکارید. هنگامی که دروه گل دهی گیاه تمام می شود، چوب های بیمار و خشک شده درخت را جدا کنید. این موضوع به رشد مطلوب درخت کمک بیشتری می کند و ساقه های جوان در معرض آسیب قرار نخواهند گرفت.

علت گل ندادن یاس خوشه ای

در هنگام نگهداری از درخت شاید شاهد گل ندادن آن باشید. یکی از دلایل مهم این موضوع، نبودن نور کافی در محیط است چون گیاه به حدود 6 الی 7 ساعت نور خورشید در طی روز نیاز دارد، در این صورت است که می تواند رشد مطلوبی را تجربه کند و به خوبی گل دهد. در اثر کشت گیاه در محیط چمن کاری شده ممکن است که بر اثر نیتروژن بالای کود های شیمیایی دچار آسیب شود و در نتیجه نتواند به خوبی گل دهد.

درختان یاس خوشه ای در معرض برخی از آفات و بیماری ها قرار می گیرند. سفیدک پودری از جمله آفاتی است که به این درختان آسیب زیادی وارد می کند. در انتهای فصل تابستان بیشتر شاهد این آفات خواهید بود. از دیگر آفت های نابود کننده گیاه می توان به شپشک سپر دار و زنبور های پرنده اشاره کرد. زنبور های پرنده موجب بریدن برگ های گیاه به صورت هلالی شده و آن ها را تخریب می کنند. برای اینکه از پیشرفت این آفات جلوگیری کنید بهتر است که برگ ها و ساقه های آسیب دیده را جدا سازید، یا از سم اکسید کلراید مس برای نابودی آن ها استفاده کنید.

فواید درخت یاس خوشه ای

برای زیبا سازی فضا گل های یاس خوشه ای گزینه مناسبی محسوب می شوند. در صنایع ساخت عطر از گل های آن به وفور استفاده می شود. اما این گل ها می توانند منجر به بروز آلرژی و حساسیت شوند. از روغن گیاه برای خوش بو کردن فضای محیط استفاده می شود که ناشی از بخار برگ های گیاه می باشند. از دیگر فواید گل های یاس خوشه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ممانعت از پیری زود رس

پایین آوردن تب

کم کردن استرس

بهبود مشکلات گوارشی

خرید درختچه یاس خوشه ای

برای خرید این درختچه خاص و منحصر به فرد، می توانید به نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید. در نهالستان ما انواع نهال ها، درختچه های زینتی، بذر ها و گیاهان بوته ای در بالاترین کیفیت ممکن و با نازل ترین قیمت موجود می باشند. جهت خرید و ثبت سفارش، کافیست به وب سایت اینترنتی ما مراجعه نمایید و با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید. هم چنین جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد بیماری ها و آفات و چگونگی نگهداری از درختچه یاس خوشه ای می توانید از طریق کانال های ارتباطی و یا تلفنی با کارشناسان و متخصصان ما ارتباط برقرار نموده و از مشاوره های تخصصی ایشان بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *