درخت پول یا گل آپارتمان پاچیرا از گیاهان بومی مرکزی و شرقی آسیا می باشد که به سرعت رشد کرده و ظاهری بسیار زیبا و جذاب دارد. شرایط نگهداری و زیبایی بی نظیر این درخت، موجب محبوبیت بالای آن در بین گیاهان آپارتمانی شده است. در مناطقی که دارای نور کم تا متوسطی هستند، این گیاه به خوبی رشد می کند. همانند گیاه بامبو می توانید شاخه درخت پول را نیز به هم ببافید تا ظاهر زیباتری پیدا کند. به این درخت، پاچیرا و یا درخت شانس هم گفته می شود و در آداب و سنن کشور چین وجود آن در محیط، به افزایش سود و درآمد کمک بسیاری می کند، به همین خاطر در اداره ها و منازل به وفور دیده می شود.

این گیاه بسیار زیبا است، ولی قیمت بالایی دارد و در دسته گیاهانی قرار می گیرد که به خارج از کشور صادر می شود. در فرهنگ فنگ شویی اعتقاد بر این است که این درخت دارای موج مثبتی است و موجب بهبود اوضاع اقتصادی می شود. به همین خاطر است که در بین عموم مردم محبوبیت فراوان دارد و افراد زیادی به تولید آن مشغولند. این گیاه بسیار سریع رشد می کند و دارای برگ های سبز تیره رنگی است که حالت پنجه ای دارند و ساقه ای بلند و رتجاعی دارد که با بافته شدن آن ها به هم، می توانید موجب زیباتر شدن گیاه شوید. این گیاه به میزان کمی آب و نور به صورت غیر مستقیم نیاز دارد و شرایط نگهداری از آن بسیار راحت است.

نوع نیاز و شیوه مراقبت از درخت پول

نگهداری کردن از درخت پول یا پاچیرا بسیار راحت است. در صورت کاشت گیاه در محیط خانه، باید روش نگهداری از آن را بلد باشید. با ما همراه باشید تا در مورد روش نگهداری از این گیاه زیبا به نکات مهمی دست یابید.

نور مناسب گیاه

این گیاه در محیط هایی که دارای نور کم و سایه مانند هستند؛ هم چون گوشه سالن پذیرایی و یا لابی هتل ها، پنجره های شرقی برای نگهداری از بهترین مکان ها محسوب می شوند. در اواسط روز که نور خورشید شدیدتر است، باید مراقب باشید که نور مستقیم به گیاه نتابد وگرنه دچار آسیب خواهد شد. میزان نور کم تا متوسط و یا محیط های سایه دار هیچ اشکالی در روند رشد گیاه ایجاد نمی کنند، به همین خاطر برای نگهداری در محیط های آپارتمانی گل پاچیرا واقعا گزینه مناسبی است.

آبیاری مناسب

گیاه پاچیرا به خاک های مرطوب رو به خشک به خوبی رشد می کنند. بهتر است اجازه ندهید که خاک و ریشه گیاه خیس شود، چون موجب صدمه و اتلاف گیاه خواهد شد. با توجه به بدنه گیاه متوجه می شوید که در بخش های پایینی ضخامت ساقه بیشتر است، این بدین معنا است که گیاه می تواند مقدار زیادی آب در ساقه خود ذخیره کند و در مواقع کم آبی از آن استفاده کند و در مواقع خشکی به بخش های دیگر خود انتقال دهد. در فصل های تابستان به میزان یک بار در هفته و در فصول تابستان به میزان دو بار در هفته باید به این درخت آب دهید. مراقب باشید که در هنگام آبیاری هیچ قطره آبی بر روی ساقه گیاه ریخته نشود، چون موجب پوسیدگی ساقه خواهد شد. هم چنین از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری کنید و تا زمانی که سطح خاک کاملا خشک نشده است اقدام به آبیاری مجدد گیاه نکنید، چون بر اثر آبیاری بی اندازه برگ های گیاه زرد شده و نوک برگ ها سیاه می شوند.

دمای مناسب برای درخت پول

برای اینکه درخت پول رشد بهتری داشته باشد، باید در دمای بین 16 تا 24 درجه سانتی گراد قرار بگیرد، هم چنین دریافت رطوبت بالایی در حدود 50 درصد خاک برای رشد این درخت بسیار مطلوب می باشد. بهتر است که زیاد اقدام به جا به جا کردن گلدان گیاه نکنید؛ چرا که گیاه دچار آسیب شده و ممکن است که برگ هایش ریخته و بدین ترتیب نامساعد بودن شرایط محیطی خود را اعلام نماید.

 خاک مناسب

برای گل پاچیرا باید از خاک هایی با ترکیبی از پیت ماس و یا خاک های هلندی با پرلیت 60 به 40 استفاده کنید. این خاک ها دارای زهکشی مطلوب و تهویه مناسبی هستند، اما سعی کنید که از کمپوست برای ترکیبات این خاک استفاده نکنید، چون موجب سفت شدن بافت خاک و تجمع آب درون آن می شود که در نهایت به پوسیدگی ریشه گیاه و اتلاف گیاه منتهی می شود.

رطوبت مناسب

بسیار مهم است که برای گیاه پاچیرا میزان رطوبت هوا به چه میزان باشد؟ میزان رطوبت هوا باید در حدود 40 الی 55 درصد باشد. در صورتی که در زیر گلدانی گیاه را درون یک سینی دارای سنگریزه آب قرار دهید و یا در طی هر دو روز یک بار توسط اسپری بر روی آن آب بپاشید، رطوبت مورد نیاز گیاه تامین می شود. تقریبا باید در حدود 50 درصد هوای محیط پیرامون گیاه دارای رطوبت باشد.

کوددهی مناسب

کوددهی گیاه به منظور تامین مواد غذایی مورد نیاز آن از ماه اردیبهشت تا شهریور هر 14 روز یک بار صورت می گیرد. برای این گیاه باید از کود های مخصوص گیاهان سبز استفاده کنید. میزان کودی که در اختیار گیاه قرار می گیرد، باید به اندازه نصف غلظت پیشنهادی باشد. شما علاوه بر کود های بیان شده می توانید از کود های جامد مخصوص هم استفاده کنید و با قرار دادن آن ها در خاک، مواد غذایی مورد نیاز آن ها را تامین نمایید. حواستان باشد که بیش تر از حد به گیاه کود ندهید؛ چرا که موجب آسیب به آن شده و از رشد مطلوب درخت پول جلوگیری می کند، هم چنین از قدرت و مقاومت گیاه می کاهد.

تمیز کردن برگ های درخت پول

در صورتی که آلودگی و یا املاح و ذرات آب بر روی برگ ها باقی بمانند، ممکن است که سبزی و زیبایی آن ها دیده نشوند و در نهایت موجب کدر شدن سطح برگ های گیاه گردند. شما می توانید با بهره گیری از روش های معمولی برگ ها را تمیز کنید تا همانند حالت قبلی خود شوند.

تعویض گلدان

این گیاه نیاز ندارد که به صورت مرتب گلدان آن را با گلدان جدیدی جایگزین کنید. برای تعویض گلدان و خاک گیاه، باید زمانی اقدام کنید که گیاه هنوز چندان رشد نکرده است و هم چنان ساکن است. برای تعویض گلدان باید از گلدان بزرگ تر استفاده کنید و هنگامی که گیاه در حالت خواب است گلدان آن را عوض کنید. در انتهای فصل پاییز تا انتهای فصل زمستان برای این کار وقت دارید. در این زمان گل پاچیرا رشد چندان زیادی ندارد و به راحتی می توانید جهت تعویض گلدن آن اقدام نمایید.

تکثیر گل پاچیر

برای تکثیر این گل زیبا می توانید از دو روش تکثیر از طریق بذر و یا از روش قلمه زدن استفاده کنید. برای تکثیر از طریق بذر باید در حدود 24 تا 48 ساعت بذر ها را در آب ولرم قرار دهید. درون خاکی که دارای بافت نرم و رطوبت کافی است به عمق یک سانت گودالی ایجاد کنید و بذر ها را قرار دهید. بهتر است که توسط پلاستیک شفافی روی بذر ها را بپوشانید. دمای محیط باید در حدود 24 درجه سانتی گراد باشد، بعد از جوانه زنی بذر ها، پلاستیک را برداشته و آن را در کنار پنجره شمالی منزلتان جا به جا کنید.

برای تکثیر از طریق قلمه باید در فصل پاییز ساقه های جدید را از گیاه جدا کنید. ساقه ها باید حداقل دارای دو گره باشند و سپس آن ها را درون ترکیبی از خاک پرلیت و یا پیت ماس بکارید. هنگامی که قلمه ها ریشه زدند، به درون گلدانی که دارای خاک سبک و حاصل خیز هستند آن ها را انتقال دهید.

خرید درخت پول یا گل پاچیرا

برای خرید این درختچه زیبا و منحصر به فرد، می توانید به نهالستان بهمن آبادی مراجعه فرمایید و این گیاه را در نهایت شادابی و سلامت از ما تهیه و خریداری نمایید. نهالستان بهمن آبادی عرضه کننده انواع نهال ها، درختچه های زینتی، سموم شیمیایی، کود ها و سایر محصولات تخصصی کشاورزی با بالاترین سطحی کیفی و نازل ترین قیمت به شما عزیزان می باشد. جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *