راهنمای خرید بهترین نهال میوه

وقتی بر اساس بر اساس شرایط محیطی و ناحیه و عوامل اقتصادی، نوع و رقم نهالتان را انتخاب کردید باید برای خرید نهال اقدام نمایید. می دانید که هر نهالی برای کاشت مناسب نمی باشد. برای آنکه محصول مرغوب و باکیفیتی داشته باشید باید نهال باکیفیت و سالمی هم خریداری نمایید. در این مقاله درباره موارد مهم در راهنمای خرید بهترین نهال میوه می پردازیم. اگر قصد خرید نهال را دارید همراهمان باشید.

برای اینکه در کار باغبانی موفق باشید و محصولات خود را با قیمت بالایی بفروشید باید اصول فنی کاشت نهال و خرید نهال باکیفیت را به خوبی اجرا کرده باشید. اگر تمام موارد اصولی در کاشت را هم رعایت کنید اما نهال خوب و سالمی را خریداری نکرده باشید همه زحمت و سرمایه تان به هدر می رود. پس اهمیت خرید بهترین نهال برای زمین شما بسیار بسیار مهم است.

خرید نهال میوه باکیفیت

خرید نهال میوه
خرید نهال میوه باکیفیت

نهال درخت میوه بعد از اینکه دوره بلوغ رویشی را گذراند، به مرحله باردهی وارد می شود. باغبان در طول این مدت هم وقت و هم سرمایه و زحمت زیادی را متحمل می شود. اگر در نهالستان سستی و خطایی روی دهد، باعث می شود که درختان سست و ضعیف و رنجور بشوند. پس محصولاتی بی کیفیت و دارای نقصان تولید می شود و باغبان و باغدار ضرر خواهد کرد.

با خرید بهترین نهال میوه از نهالستان بهمن آبادی این اطمینان را داشته باشید که بهترین نوع نهال و سالم ترین نهال را خریداری کرده و باکیفیت ترین محصول را برداشت خواهید کرد.

نکات مهم در خرید بهترین نهال

 خرید بهترین نهال
نکات مهم در خرید بهترین نهال
  • برای خرید نهال میوه باید دقت کنید که نهالستان مطمئن و باسابقه ای را انتخاب نمایید.
  • از سالم بودن نهال خود مطمئن باشید.
  • نهال پیوندی باید پایه و پیوندک آن مشخص باشد. اگر پایه و پیوندک تطابق نداشته باشند، نهالی نامناسب و نامتناسب به وجود می آید. در نتیجه خیلی هم زود از بین میرود.
  • نهال پیوندی باید از نظر سن یکسال از زمان پیوندش و یا در حدود دو سال از زمان کاشت بذر در خزانه گذشته باشد. نهال هایی که از این سن کمتر و یا بیشتر باشند، برای کاشت و محصول دهی خووب در باغ مناسب نیستند. اما برای واکاری درختهایی که خشک شده اند، می توان در بعضی مواقع از نهال های بالای 2 سال هم استفاده کرد.
  • جوانه هایی که بر روی تنه درخت قرار دارند باید سالم باشند. مخصوصا آن هایی که در دو سوم زیر تنه درخت هستند. زیرا باعث می شود که بعد از کاشت در زمین اصلی شاخه های لازم را در جاهای لازم درخت به وجود آورند. اما در نهال های مسن این جوانه ها به اصطلاح کور شده اند و از بین رفته اند و توانایی تبدیل به شاخه شدن را ندارند.
  • نهال پیوندی باید دارای ساقه ای عمودی باشد. از محل پیوند هم به طوری مستقیم به سوی بالا رشد داشته باشد. با پایه هیچ گره و یا زاویه ای هم نباید پیدا کرده باشد. یعنی تنها نهال باید عمود بر سطح زمین باشد.
  • از موارد مهم در راهنمای خرید بهترین نهال میوه این است که نهال از هرگونه بیماری و آفت و انگل عاری باشد. با کاشت نهال سالم و عاری از بیماری ها، هزینه های کمتری را برای سموم و آفت کش هم پرداخت می کنید و دردسرتان کم تر است.
  • نهال سالم زیر نظر سازمان جهاد و کشاورزی است و دارای شناسنامه  گواهینامه سلامت و قرنطینه می باشد.
  • نهال سالم دارای طول و قطری استاندارد و کافی است. ارتفاع 80 و طول قطر بین 1 تا 1.5 استاندارد و مناسب است.

چرا خرید نهال میوه سالم اهمیت دارد

چرا خرید نهال میوه سالم اهمیت دارد

با انتخاب و خرید نهال سالم و رعایت موارد فنی در باغداری می توان محصولات باکیفیتی را تولید کرد و در نتیجه درامد بهتری را هم کسب می نماییم. از ویژگی های سالم بودن نهال موارد زیر می باشد.

ریشه ها در نهال میوه سالم نباید دارای پیچ خوردگی، تابخوردگی و گره خورده باشد. ریشه ها را از نظر سوختگی،سرما زدگی، پوسیدگی و یا بیماری باید بررسی شوند.

پوست نهال میوه نباید آسیب دیده باشد، آلوده به بیماری و حشرات نباشد و نهال های میوه تندرست با روند رشد طبیعی و پربنیه و قوی و مطلوب باشند.

 نهال سالم پرریشه و چند شاخه است و از نظر ظاهری صاف است. نهالی که چند شاخه داشته باشد خیلی بهتر و زودتر باردهی دارد.

از کجا نهال میوه باکیفیت بخریم.

بعد از آشنایی با راهنمای خرید بهترین نهال میوه باید فروشگاه معتبری را برای خرید نهال انتخاب نمایید.

اگر خرید نهال را از نهالستان های نامعتبر انجام دهید، همه هزینه و وقت خود را کاملا هدر داده اید. برای باغبان هیچ چیز بدتر از این نیست که محصولات بی کیفیت و نامرغوب حاصل کارش شود. رشد بد نهال های بی کیفیت تا سال هاب سال در باغستان شما اثرگذار هستند.

برای اینکه شکی در خرید نهال سالم نداشته باشید، باغستانی را انتخاب نمایید که همه محصولات دارای شناسنامه و گواهی بهداشت باشند تا خیالتان از خرید نهال باکیفیت راحت باشد. باید مجوز نهالستان و سابقه اش را بررسی نمایید. نهالستان بهمن آبادی با داشتن تمامی موارد ذکر شده و سابقه فروش موفق تونانسته است رضایت باغداران و زمین داران کشاورز را جلب کند. نهالستان ایرانیان تری از زمان خرید نهال تا برداشت آن در خدمت عزیزان می باشد. می توانید برای خرید بهتر با کارشناسان و متخصصین ما در ارتباط باشید. ّادی آبادی

سخن آخر

در این مطلب به موارد مهم و کاربردی در ارتباط با راهنمای خرید بهترین نهال میوه پرداختیم. در ادامه تاکید بر این بود که خرید نهال را از نهالستان های معتبر خریداری نمایید. خرید نهال سالم خیال شما را از بابت هزینه ها و زحمتی که می کشید، راحت می کند.

سوالات متداول راهنمای خرید بهترین نهال میوه

نهال چند ساله بخریم؟

در خرید نهال دقت داشته باشید که از نظر سن یکسال از زمان پیوندش و یا در حدود دو سال از زمان کاشت بذر در خزانه گذشته باشد.

نهال گردو چند ساله بکاریم؟

بهتر است برای خرید نهال گردو، نهالی یکساله انتخاب نمایید. نهال دو ساله سالم هم می تواند برای کاشت مناسب باشد.

آیا نهال سه ساله برای کاشت مناسب است؟

نهال سه ساله برای کاشت اصلا گرینه خوبی نیست و توصیه نمی شود. سازگاری خوبی با فضای جدید پیدا نمی کنند و  رشد ریشه‌ها زمان بر می شود و زمان باردهی محصولات بسیار زیاد خواهد شد. در کل نهال های زیر یکسال و بیشتر از 2 سال برای کاشت مناسب نیستند.