آکوبا یک درختچه زینتی زیبا و بسیار با دوام است که هم در محیط منزل و هم در محیط باغچه قابل پرورش و نگهداری است. این درختچه زیبا در برابر کم آبی و هوای سرد، مقاومت بی نظیری را از خود نشان می دهد. برخی از آپارتمان های مدرن امروزی به گونه ای طراحی شده اند که بخشی از قسمت های آن ها در فصل های گرم سال، به حالت رو باز و در فصل های سرد سال تبدیل به فضایی بسته می شوند. برای طراحی منزل با گیاه آکوبا باید شرایط نگهداری از آن را بدانید. با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و دقیقی را از این درختچه زینتی بی نظیر بدست آورید.

مشخصات گیاه آکوبا

گیاه آکوبا هم برای مکان های باز و هم برای مکان های بسته قابل نگهداری می باشد. این گیاه دارای برگ های بسیار زیبایی است که همواره سبز می باشند و از طرفی بسیار با دوام و مقاوم است. مزایای بیان شده موجب شده اند که گیاه آکوبا به یک درختچه بسیار پر طرفدار آپارتمانی تبدیل شود. به این گیاه شمشاد ژاپنی هم می گویند. این درختچه که همواره سرسبز باقی می ماند، در مناطقی که دارای رطوبت و نم بالایی هستند هم چون کشور های چین و ژاپن رشد می کند.

در مناطق جنگلی و دشت و کوه های این کشور ها به وفور شاهد رشد گیاه زیبای آکوبا خواهید بود. اگر این کیاه برای رشد خود دارای شریاط مساعدی باشد، ممکن است که ارتفاع آن به 5 متر هم برسد. اگر برای باغ و یا ویلای خود به دنبال یک دیوار حائل و یا پرچینی مناسب می گردید، گیاه آکوبا می تواند گزینه خوبی محسوب شود. در مناطق باز و آزاد؛ این درخت به ارتفاع 1 و نیم تا 2 و نیم متری می رسد و در محیط های سر بسته تا 1 متر نهایتا قد می کشد.

این گیاه به راحتی تکثیر یافته و قابل نگهداری می باشد. علاوه بر زیبایی منحصر به فرد به دلیل مقاومت بالایی که دارد، افراد زیادی تمایل به خرید آن دارند. برگ های این گیاه با توجه به میزان نوری که دریافت می کند و نوع خاکی که دارد از رنگ های سبز مختلفی برخوردارند که دارای لکه های زرد و سفید می باشند. برگ ها حالت صافی دارند و در حواشی آن ها دندانه های ریزی موجود است. برخی از گونه های آکوبا فاقد دندانه در حواشی برگ هایشان می باشند و به طور کلی برگ ها صاف هستند.

این گیاه گل می دهد و درون هر گل آذین آن 10 شکوفه ایجاد می شود. گل ها به ابعاد 8 میلی متری رسیده و دارای 4 گلبرگ ارغوانی رنگ هستند. برای اینکه گیاه گل دهد، می توانید دو گیاه نر و ماده آن را در کنار هم بگذارید. اگر گیاه ماده گل دهد، در فصل پاییز میوه های قرمز رنگی به وجود می آورد.

انواع گونه های آکوبا

Longifolia

Crotonifolia

Nana

Crassifolia

روش مراقبت از درختچه زینتی آکوبا

همان طور که قبلا بیان کردیم این درختچه قابلیت نگهداری هم در محیط منزل و هم در باغچه را دارد. از این گیا بسیار زیبا و شاداب، می توان به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای مراقبت کرد، اما برای مراقبت از آن باید به نکات مهمی توجه کنید تا گیاه دچار اتلاف و نابودی نگردد.

خاک مناسب

این گیاه قابلیت کاشت در هر نوع خاکی را دارد. چون بستر کاشت بر روی رشد گیاه تاثیر چندانی ندارد. اما خاک های سنگین که دارای زهکشی مناسبی نمی باشند، به طور قطع برای رشد گیاه مناسب نخواهند بود، چون موجب حفظ آب در بافت خود شده و بعد از مدتی موجب پوسیدگی ریشه گیاه و نابودی آن می شوند. بنابراین این گیاه را می توان در هر خاکی به جز خاک های سنگین کاشت.

البته در هر نوع خاکی هم بازدهی مطلوبی از گیاه حاصل نخواهد شد. چون خاک باید دارای شرایط مساعدی برای رشد حداکثری گیاه باشد. برای کاشت گیاه آکوبا بهترین خاک دارای خاصیت اسیدی کمی است. خاک باید به قدر کافی حاصلخیز بوده و از زهکشی مطلوبی برخوردار باشد. برای این که زهکشی خاک را افزایش دهید، می توانید مقادیری ماسه به آن بیفزایید. بهترین خاک برای کاشت این گیاه ترکیبی از پیت ماس، خاک برگ و خاک رس است.

نور مناسب

اگر در محیط آپاتمانی خود نور گیر خوبی ندارید، برای نگهداری از گیاه آکوبا مشکلی به وجود نمی آید. محیط های نیمه سایه، نیمه روشن برای رشد گیاه مناسبند. در محیط های سایه روشن گیاه رشد بهتری را تجربه خواهد کرد. در صورتی که نور زیادی به گیاه برسد ممکن است که دیگر رشد نکند. این گیاه به هیچ عنوان نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد. مکان قرار گرفتن گلدان نباید در پشت پنجره های بدون پرده باشد.

در صورت کاشت گیاه در محیط باغچه نیز باید از نور مستقیم آفتاب، حتی در فصل های سرد سال در امان بماند. چون برگ های گیاه شروع به سوختن می کنند. باید در کنار دیوار های بلند و یا در زیر سایه درختان قرار بگیرند. برای این که تمام بخش های گیاه از نور غیر مستقیم آفتاب بهره مند شوند و گیاه به صورت متقارنی رشد کند، باید هر ماه به اندازه 180 درجه گلدان گیاه را بچرخانید.

آبیاری مناسب

اگر از جمله افرادی هستید که درگیری و مشغله های فراوانی دارید و نمی توانید به صورت مرتب از گیاهان آپارتمانی خود نگهداری کنید و به آن ها آب دهید، گیاه آکوبا دچار مشکل خاصی نخواهد شد. چون این گیاه در برابر خشکی خاک و کم آبی دارای مقاومت بالایی است و برای مدت چند روز می تواند در مقابل کم آبی دوام بیاورد. اما اگر بیش تر از حد گیاه در معرض خشکی خاک قرار بگیرد تلف می شود. برگ های گیاه حالت چرمی دارند و به همین خاطر میزان تبخیر سطحی آب را کم می کنند و دیگر نیازی به آبیاری مکرر ندارند.

هنگامی اقدام به آبیاری گیاه کنید که متوجه شوید چند سانتی متر از خاک سطحی گیاه خشک شده باشد. در فصل هایی که هوا سرد تر است به میزان کمتری گیاه را آبیاری کنید. چون آبیاری بی اندازه، خاک را باتلایق و خیس می کند و در نتیجه ریشه های گیاه ممکن است دچار پوسیدگی و یا بیماری قارچی فیتو فترا شوند.

رطوبت مناسب

زادگاه اصلی این گیاه مناطق مرطوب و در حواشی رودخانه ها می باشد. بنابراین نیاز به رطوبت بالایی دارد. در صورت کاشت در باغچه باید هر بعد از ظهر به آن آب دهید. در محیط های آپارتمانی هم برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه از دستگاه بخار، ساخت جزیره و یا روش غبار پاشی استفاده کنید. اگر رطوبت کافی در اختیار گیاه قرار نگیرد؛ برگ ها خشک، شکننده و زرد خواهند شد و احتمال بروز بیماری های قارچی نیز افزایش می یابد.

دمای مناسب

چون گیاه آکوبا در برابر سرما مقاومت بالایی دارد، به همین خاطر در نواحی سردسیر، ویلا ها و یا باغچه ها دچار مشکل نمی شود. نیازی نیست که در فصول سرد آن را به درون منزل انتقال دهید، اما گیاه هرگز نباید در معرض یخبندان قرار بگیرد و در هنگام یخبندان دور و اطراف آن را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید. این گیاه علاقه چندانی به محیط های خیلی گرم ندارد و نباید در معرض آفتاب مستقیم باشد. بهترین دما برای رشد مطلوب گیاه آکوبا، دمای بین 16 الی 22 درجه سانتی گراد است. در فصل های گرم با استفاده از روش غبارپاشی دما هوا را بهبود بخشید. هرگز در این فصول گیاه را در مجاورت وسایل گرمایشی قرار ندهید.


خرید گیاه آکوبا

برای خرید گیاه آکوبا می توانید به مراکز فروش نهال که دارای اعتبار کافی هستند مراجعه نمایید. یکی از نهالستان های بزرگ و معتبر کشور، نهالستان بهمن آبادی است که عرضه کننده انواع نهال ها، درختچه های زینتی آپارتمانی، بذر ها، انواع کود ها، سموم شیمیایی و سایر محصولات تخصصی کشاورزی در بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به سراسر کشور می باشد.

جهت خرید درختچه زینتی مقاوم و بی نهایت زیبای آکوبا، می توانید به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه فرمایید و ضمن دریافت مشاوره رایگان و تخصصی در مورد نحوه نگهداری و مراقبت از این گیاه زیبا و روش جلوگیری از بروز آفات و بیماری های متعدد آن، با شناخت و آگاهی کافی جهت خرید این درختچه زینتی زیبا اقدام نمایید. کارشناسان ما در تمامی ساعات شبانه روز در خدمت شما عزیزان خواهند بود. جهت خرید و ثبت محصول مورد نظر خود با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *