درختچه افرا مجنون قرمز

یکی از درختچه های زینتی زیبا، درختچه افرا مجنون قرمز است که از درختان بومی کشور ژاپن محسوب می شود، علاوه بر آن در کشور های دیگری هم چون کره، چین، مغولستان و غیر نیز قابل کاشت می باشد. برگ های این درخت به رنگ قرمز هستند و به دلیل زیبایی خیره کننده ای که دارد افراد زیادی تمایل به خرید آن دارند. این درخت در صورتی که دارای شرایط مساعدی برای زندگی باشد در محیط های باز ممکن است به ارتفاع 9 متر هم برسد. اما در محیط های آپارتمانی دارای ارتفاع کمتری خواهد بود. به طور کل ارتفاع این درخت بین 2 ای 9 متر برآورد شده است. در صورتی که برگ های درخت تغییر رنگ دهند و از حالت قرمز به رنگ دیگری متمایل شوند، یعنی شرایط زندگی درخت نامطلوب بوده و باید به فکر بهبود شرایط آن باشید.

رشد سالانه درخت در حدود 30 الی 60 سانتی متر است. برای رسیدن به بالاترین میزان ارتفاع خود ممکن است سال های زیادی طول بکشد. درخت افرا دارای رشد کندی است، ولی بعد از چند سال که از عمر آن می گذرد رشد خوبی را تجربه خواهد کرد و همان طور که بیان کردیم این قابلیت را دارد که به ارتفاع 9 الی 10 متری برسد. بنابراین اگر قصد دارید درختی با ارتفاع زیاد داشته باشید، خرید درخت مجنون افرا را به شما پیشنهاد می کنیم. در صورتی که اقدام به کاشت نهال این درخت نمایید، شاهد رشد سریع تر آن خواهید بود.

این درخت در هنگام بلوغ، رشد کمتری را خواهد داشت. بنابراین اگر درخت قد بلند می خواهید، باید آن را به صورت نهال تهیه و خریداری نمایید و اگر مایل هستید که درخت ارتفاع کمتری داشته باشد آن را در سن بالاتری خریداری نمایید. در این صورت رشد درخت بسیار کمتر خواهد بود و هم چنین درخت هر چه سن بیشتری داشته باشد، رشد قدی زیادی نداشته و کاشت آن راحت تر می باشد و دیگر دلیلی بر نابودی درخت وجود ندارد. برای اینکه ریشه درخت صدمه نبیند، باید به نکاتی در هنگام کاشت توجه نمایید.

شرایط مورد نیاز برای نگهداری از افرا مجنون قرمز

این درخت برای کاشت و نگهداری شرایط راحتی دارد، ولی بهتر است وضعیت آب و هوایی نیز برای رشد آن مساعد باشد که با علم کافی از این موضوع می توانید محافظت مناسبی از درخت به عمل آورید و آن را از هر آسیبی مصون نگه دارید. به عنوان مثال درخت مجنون قرمز هرگز نباید در مجاورت هوای سرد و یخبندان قرار بگیرد؛ چرا که هوای یخبندان، درخت را به چالش ها و مشکلات متعددی دچار می کند.

هم چنین بادهای تند می توانند صدمه شدیدی به درخت وارد کنند و در باد های تند هرگز نمی توان اقدام به کاشت درخت نمود. برای کاشت درخت افرا قرمز، باید در فصل پاییز اقدام نمایید. هر چند برخی از افراد تمایل دارند که در فصل بهار این درخت را بکارند. درست است که بسیاری از درختان در فصل پاییز در حال خواب و استراحت هستند، اما درخت افرا از این قاعده مستثنی بوده و می توانید در این فصل به راحتی آن را بکارید.

نور مناسب

نور از مهم ترین مسائلی است که برای رشد و نگهداری از گیاه باید در حد کافی تامین شود. این گیاه نیازمند نور فراوانی است اما باید بدانید که نور مستقیم خورشید به برگ های گیاه آسیب می زند، بنابراین باید در محیط های سایه و نیم سایه آن را قرار دهید. مکان های سر پوشیده نیز برای زندگی گیاه مناسبند.

خاک مناسب

این درخت در خاک های متنوع امکان کاشت دارد، هر چند درخت افرا در خاک هایی که دارای زهکشی مطلوبی هستند رشد بسیار بهتری را تجربه خواهد کرد. خاک پیرامون درخت باید مالچ پاشی گردد. هم چنین میزان آب دریافتی گیاه در حد کافی باشد چون کم آبی به گیاه صدمات جدی وارد می کند. با روش مالچ پاشی خاک اطراف درخت همواره مرطوب باقی می ماند. بنابراین حتی اگر به میزان کمی آن را آبیاری کنید، با روش مالچ پاشی رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شده و مانع از خشک شدن خاک اطراف آن می شوید.

خاک مرطوبی که دارای مواد غذایی کافی باشد به رشد مطلوب گیاه کمک بسزایی می کند. در خاک های رسی و سنگین باید این درخت را در عمق بیشتری بکارید تا از خطر پوسیدگی و بیماری آن را مصون نگه دارید. اگر خاک منطقه کاشت دارای پی اچ بالایی باشد، منجر به زرد شدن برگ های درخت و بیماری کلروز می شود.

آبیاری مناسب

آبیاری دومین نکته مهمی است که برای نگهداری از گیاه دارای اهمیت زیادی می باشد. هنگامی که قصد کاشت درخت را دارید بعد از کاشت سریع آن را آبیاری نمایید. هنگامی که مدتی گذشت میزان آبیاری را به هفته ای یک بار برسانید. در خت افرا در مقابل خشکی خاک چندان تحملی ندارد و نباید دچار تنش های کم آبی شود. بنابراین افراد در هنگام تهیه و نگهداری از این درخت، باید به موضوع آبیاری آن توجه ویژه ای نمایند.

کوددهی مناسب

برای کوددهی درخت افرا قرمز، باید از کود مناسبی استفاده نمایید. کود هایی که دارای نیتروژن کمی هستند برای کوددی این گیاه مناسب ترند. بهترین کود برای درخت افرا مجنون قرمز کود N15 است در فواصل 15 الی 30 سانتی متری درخت اقدام به کوددهی آن نمایید. درخت به راحتی این کود ها را از ریشه به تمام بخش های خود می رساند.

هرس مناسب

درخت افرا مجنون قرمز حتی اگر هرس نشود هم ظاهر زیبا و آراسته ای دارد. اما اگر تمایل به هرس کردن آن را دارید، می توانید شاخه های اضافی و سربار درخت را جدا نمایید تا به شکلی که مد نظر دارید برسد. برای هرس کردن درخت افرا در ماه هایی هم چون مرداد یا شهریور اقدام فرمایید.

کاشت افرا مجنون قرمز

در صورتی که کاشت این درخت زیبا به درستی انجام شود، شاهد رشد عالی و قابل قبولی از آن خواهید بود. بیشتر درختان به این خاطر که در خاک های نامساعدی کاشته شده اند رشد خوبی را نخواهند داشت، بنابراین در هنگام کاشت باید به دو عامل خاک و هم چنین زمان کاشت توجه زیادی نمایید. در رابطه با زمان کاشت می توانید در فصل پاییز اقدام نمایید، چون ریشه گیاه تثبیت شده و پایدار باقی می ماند. هم چنین سرما و گرمای بیش از حد هوا نیز به گیاه در این فصل آسیبی وارد نمی کند.

دما و رطوبت مناسب

بیتشر افراد در مناطق گرم و خشک اقدام به کاشت این گیاه می کنند. چون در این مناطق شاهد عملکرد بهتر درخت خواهند بود. تنها منطقه ای که برای کاشت درخت مناسب نمی باشد همان طور که قبلا بیان کردیم مناطقی با باد های شدیدند.

تکثیر درختچه افرای قرمز

برای تکثیر این درختچه زیبا می توانید به دور کاشت بذر و یا قلمه زنی اقدام فرمایید. در روش کاشت بذر باید بذر ها را به مدت یک هفته در آب خیس کنید و هر روز آب را عوض کنید. از خشک شدن بذر های افرا خودداری کنید و با کاشت آن ها را در عمق یک سانتی متری، در خاکی از ماسه و در یک مکان سایه دار بکارید. در روش قلمه زنی در محل گلخانه ها و با ایجاد زخم، توسط پودر اسید ایندول دو درصد و 5 درصد بنومیل به ریشه دار کردن قلمه ها کمک کنید، سپس اقدام به کاشت آن ها در خاک کنید.

در روش پیوند زنی در مکان های باز برای نهال های بذری خود پیوند تی شکلی ایجاد می کنید و در فصل بهار سال بعد در صورتی که شاهد رویش پیوندکی بر روی نهال بودید از بخش بالای آن سربرداری نمایید. هنگامی که گیاهان بذری برای عملیات پیوند زنی آماده هستند آن ها را به درون گلخانه بیاورید و در صورتی که ریشه ها دارای علایم رشد بودند، یعنی می توانید برای پیوند زنی گیاه اقدام فرمایید.

خرید درختچه افرا مجنون قرمز

برای خرید این درختچه زیبا و دیدنی می توانید به نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید. در نهالستان ما انواع نهال ها، درختچه های زینتی، گل ها، بذر ها، کود های شیمیایی، سموم و سایر ادوات مختص کشاورزی در نهالستان ما در نهایت کیفیت و با بالاترین استاندارد های ممکن موجود می باشند. در صورتی که تمایل به خرید محصول مورد نظر خود داشتید، با شماره های ما تماس بگیرید تا در مدت زمان کوتاهی و به سهولت آن را در هر مکانی که بخواهید تحویل بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *