گیاه بانو یا لیدی پالم با نام علمی rhapid excels شناخته می شود. این گیاه آپارتمانی از محبوبیت بالایی برخوردار است و در دسته گیاهان اریکاسه قرار می گیرد. این گیاه متعلق به مناطق بومی جنوبی کشور چین و تایوان است و برای محیط درون منزل و یا اداره ها یک گیاه آپارتمانی زیبا محسوب می شود. گیاه زیبای راپیس قادر است تا ارتفاع 3 الی 4 متر رشد کند. این گیاه دارای ساقه های متعددی است که با رشد این ساقه ها، بر زیبایی گیاه راپیس افزوده می شود.

نخل های لیدی یا راپیش دارای گونه های متعددی هستند که هر کدام ابعاد و سایز های مختلفی دارند. تقریبا ابعاد ساقه آن ها حدود 1 الی 3 سانتی متر و طول برگ هایشان به حدود 20 الی 60 سانتی متر می رسد.

شرایط مراقبت از گیاه لیدی

قبل از اینکه برای خرید این گیاه زیبا اقدام فرمایید، باید از شرایط مراقبت از آن هم چون آبیاری، دما، نور و خاک مناسب برای کاشت آن اطلاعات و شناخت کافی کسب نمایید. بنابراین در صورتی که قصد خرید نخل راپیس را دارید، بعد از دریافت اطلاعات کافی در مورد شرایط محیطی این گیاه، قاطعانه تصمیم بگیرید که قصد خریداری آن را دارید یا خیر؟

آبیاری مناسب

آبیاری گیاه راپیس از مهم ترین نکات در رابطه با نگهداری این گیاه می باشد. اگر بیش از حد و یا به میزان کمی به گیاه آب دهید، به طور قطع با مشکلات متعددی هم چون پوسیدگی، خشکی گیاه و به وجود آمدن لکه های قرمز رنگی بر روی آن دچار شود. در رابطه با آبیاری گیاه باید طبق یک برنامه ریزی دقیق و اصولی رفتار نمایید و در صورتی که تا عمق 2 الی 3 سانتی تر از سطح خاک خشک شده باشد، برای آبیاری مجدد آن اقدام نمایید. برای آبیاری گیاه راپیس باید نکاتی را مد نظر قرار دهید؛ از جمله اینکه بیش از حد گیاه را آبیاری نکنید. این موضوع موجب پیدایش لکه های قرمز رنگی بر روی ساقه و برگ های گیاه می شود و این به معنای پوسیدگی ریشه می باشد.

دمای مناسب

این گیاه در قیاس با سایر گیاهان در برابر تغییرات دمایی دارای دوام و مقومت بالایی می باشد. تقریبا محدوده دمایی که برای نگهداری از این گیاه تعریف شده است بین منفی 5 الی 30 درجه سانتی گراد است. در این بازه دمایی باید از گیاه لیدی پالم نگهداری کنید. بهترین محدوده دمایی برای نگهداری از این گیاه زیبای آپارتمانی در حدود 15 الی 26 درجه ساتی گراد است، که در این بازه دمایی بهترین رشد خود را تجربه خواهد کرد.

همان طور که بیان کردیم گیاه لیدی پالم دارای گونه های مختلفی می باشد، اما گونه ابلق آن نیاز نوری متفاوتی نسبت به سایر گونه های لیدی پالم دارد و باید حتما در خاکی کاشته شود که دارای دمای پایین تر و محیطی خنک تر است.

نور مناسب

این گیاه نیاز نوری چندان زیادی ندارد، بنابراین برای نگهداری از آن باید محیط هایی را انتخاب نمایید که دارای حالت نیمه سایه هستند. در این حالت تمامی نیاز های نور گیاه تامین خواهد شد. محیط های نیمه سایه دارای ویژگی هایی از این قبیل است که گیاه باید در طی روز تقریبا از 4 الی 5 ساعت نور مستقیم خورشید و در بعد از ظهر ها از سایه کامل بهره مند شود. انتظارات گیاه از یک محیط نیمه سایه به طور کامل بر آورده خواهد شد.

خاک مناسب

برای کاشت گیاه راپیس در محیط گلدان، باید از خاک هایی استفاده کنید که دارای بافت سبک و زهکشی مطلوبی می باشند. این خاک ها تمامی شرایط ایده آل جهت رشد مناسب گیاه را در اختیار دارند. برای بدست آوردن چنین خاکی در جهت رفع نیاز های گیاه، باید طبق ترکیب پیت موس به همراه برگ و شن استفاده کنید که از ترکیبات مناسب برای خاک گیاه محسوب می شود.

از طرفی به کار گیری قلوه سنگ های کوچک و تکه های سفال شکسته به ابعاد 3 الی 5 سانتی متر به زهکشی بهتر خاک کمک بسزایی می کند. از آن جایی که گیاه راپیس دارای رشد تدریجی و آهسته ای است، بنابراین نیازی نیست که بیش از حد به آن کود دهید. برای کوددهی باید طبق فرمول 10-10-10 به اندازه نصف غلظت در زمان های که رشد گیاه سریع تر است؛ هم چون بهار و یا تابستان به صورت ماهانه در دسترس گیاه قرار دهید.

در فصل هایی هم چون پاییز و زمستان نباید کودی در اختیار گیاه قرار بگیرد چون در این دوره گیاه در خواب فرو می رود، رشد چندانی ندارد و نیاز غذایی پیدا نمی کند. چون رشد این گیاه به کندی پیش می رود، بنابراین انبوه و متراکم بودن ریشه ها مشکلی ایجاد نمی کند و برای تعویض گلدان هر دو ساعت یک بار اقدام نمایید کافیست.

روش تکثیر نخل راپیس

روش تقسیم برای تکثیر گیاه راپیس متداول ترین روش تلقی می شود. در فصل بهار و تابستان که رشد بهتری از گیاه را شاهد هستید، بهتر است برای تکثیر نمودن گیاه اقدام فرمایید. تقسمیم گیاه بهتر است که در فواصل دو سال یک بار رخ دهد. برای انجام عملیات تکثیر از طریق روش تقسیم باید در ابتدا اقدام به حارج نمودن گیاه از گلدان نمایید و چون همان طور که بیان نمودیم، ریشه ها یه به صورت متراکم و در هم پیچیده شده اند، باید توسط یک قیچی بسیار تیز باغبانی توده های ریشه را قسمت کنید. سپس هر بخش از توده ریشه را در یک گلدان جداگانه بکارید. هنگامی که تقسیم هر گیاه را در گلدان کاشتید، باید میزان برگ های هر گیاه را کاهش دهید تا مانع از کم شدن آب گیاه و وارد کردن استرس به آن شوید.

روش هرس کردن نخل

این گیاه نیازمند هرس چندانی نمی باشد، اما در صورتی که دارای برگ های پیر و زرد رنگ بود، آن ها را از سایر بخش های گیاه جدا سازید، بدون اینکه به ساقه گیاه آسیبی وارد کنید. هم چنین بخش هایی از ساقه که صدمه دیده اند و یا بر اثر سرما تلف شده اند را از گیاه تنک نمایید.

آفات و بیماری های گیاه

از جمله آفاتی که می توانند به این گیاه صدمه وارد کنند می توان به مواردی هم چون شته، کنه، شپشک آرد آلود اشاره کرد. بیماری های آسیب زننده به گیاه نیز شامل لکه برگی قارچی، یا باکتریایی و پوسیدگی ریشه را نام برد.

تعویض خاک و گلدان

گیاه لیدی پالم ترجیح می دهد که در گلدانی قرار بگیرد که ریشه هایش دارای حالت متراکمی باشند. برای تعویض گلدان باید گلدانی را انتخاب کنید که دارای یک سایز بزرگ تر از ابعاد گلوله ریشه باشد. هم چنین در انتهای گلدان سوراخ های کافی در جهت خروج آب اضافی تعبیه شده باشند. بهتر است که در فصل بهار هر سال گیاه را در یک گلدان بزرگ تر قرار دهید.

برای تعویض گلدان باید ریشه ها را به آهستگی از درون گلدان خارج کنید، بدون اینکه به گلوله ریشه ها آسیبی وارد شود و مزاحمتی برای آن ها ایجاد کنید و در نهایت آن را درون گلدان جدیدی قرار داده و دور و اطراف آن را خاک تازه و حاصل خیزی بریزید. خاک در اطرف گیاه باید به خوبی محکم شده باشد و به میزان قابل توجهی به آن آب دهید.

انواع گیاه لیدی پالم

گیاه لیدی پالم همان طور که در قبل بیان کردیم دارای گونه های مختلفی می باشد که عبارتند از:

لیدی پالم کوبان: این نوع لیدی پالم دارای برگ های گسترده ای است و ترجیح می دهد که به سمت بیرون متمایل شود.

لیدی پالم داروما: این گونه دارای برگ هایی باریکی است که تمایل دارد به صورت عمودی رشد کنند.

لیدی پالم تنزان: این گونه دارای برگ هایی است که حالت حلقه ای دارند و به سرعت رشد می کنند.

لیدی پالم کوداروما: این گونه دارای ابعاد کوچکی است و به کندی رشد می کند.

لیدی پالم zuikonishiki: این گونه دارای برگ هایی به حالت راه راه و سفید رنگ است.

خرید نخل لیدی پالم

نهالستان بهمن آبادی عرضه کننده انواع گیاهان زینتی آپارتمانی، نهال ها و سایر محصولات تخصصی کشاورزی با قیمت بسیار مناسب و بالاترین کیفیت ممکن به سراسر کشور می باشد. تمامی گیاهان موجود در فروشگاه ما دارای کارت سلامت و گواهی بهداشت می باشند و در نهایت سلامت و کیفیت به مشتریان عزیز ارائه می گردند. جهت خرید و ثبت سفارش محصول با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار نماید تا در مدت زمان کوتاهی و در هر مکانی که بخواهید آن را تحویل بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *