درختچه پورنج یا کامکاوات مارومی یکی از آسان ترین درخت های میوه برای نگهداری در محیط منزل است. کامکاوات مارومی یا پرتقال های تزیینی دارای میوه های خوشمزه ای است که در محیط منزل می توانید برای نگهداری و پرورش آن اقدام نمایید. این درختچه ها فوق العاده زیبا هستند که با برخورداری از برگ های سبز و براق و میوه های نارنجی روشن؛ دارای ظاهری بسیار جذاب و منحصر به فرد می باشند. این میوه ها در دسته مرکبات قرار می گیرند که یکی از محبوب و معروف ترین نوع آن ها پورنج و یا کامکاوات مارومی می باشد.

میوه های کامکاوات حتی اگر هنوز کاملا نرسیده باشند هم به قدر کافی شیرین هستند. برخی از آن ها دارای بافت ترشی می باشند و بدون نیاز به هیچ افزودنی دیگری به راحتی قابل خوردن و یا استفاده در انواع سالاد ها و غذا ها می باشند. اگر درخت کامکاوات در بیرون از محیط منزل پرورش و نگهداری شود، ممکن است که ارتفاع آن به حد 2 متر و نیم و پهنای 1.8 متر هم برسد. اما در صورت کاشت آن ها در گلدان به طور قطع شاهد سایز های کوچک تری خواهید بود.

شرایط نگهداری از درختچه کامکاوات مارومی

نور مناسب

این گیاه باید در معرض نور کامل خورشید قرار بگیرد. درصورتی که درختچه پورنج بتواند در حدود 6 ساعت از نور کامل خورشید بهره مند شود، بیشترین میزان رشد خود را تجربه خواهد کرد. اگر این گیاه در محیط درون منزل نگهداری شود، باید تا حد زیاد در معرض نور خروشید قرار داشته باشد، بنابراین بهترین مکان برای نگهداری از آن در محیط درون خانه در کنار پنجره های آفتاب گیر می باشد. البته مراقب باشید که گیاه بیش از حد در کنار نور افتاب نباشد، چون برگ های گیاه دچار سوختگی می شوند. یکی از منابع نوری که می توانید در اختیار گیاه قرار دهید نور لامپ است. به دلیل بودن درختچه کامکاوات در نور فراوان و مستقیم شاهد رشد و بهره وری بهتر آن خواهید بود.

خاک مناسب

درختچه پورنج در خاک هایی که دارای پی اچ های مختلفی هستند قابلیت رشد و پرورش را دارند، اما در صورتی که اقدام به کاشت مستقیم آن ها در محیط باغچه کنید، باید دارای خاک غنی و حاصلخیز با سطح کیفی بالایی باشند. هم چنین با اضافه نمودن مقادیری ماسه و سنگ ریزه به خاک می توانید به زهکشی هر چه بهتر این خاک ها کمک کنید.

آبیاری مناسب

آب یکی از مهم ترین نکاتی است که برای نگهداری مرکباتی هم پورنج باید به آن ها دقت کنید. به خصوص برای درختچه های مرکبات گلدانی این نکته از اهمیت بالاتری برخوردار خواهد بود. خاک گلدان همواره باید دارای رطوبت کافی باشد، ولی این بدین معنا نیست که خاک کاملا خیس شده باشد. برای بررسی نمودن میزان رطوبت خاک کافیست که انگستان خود را بر روی خاک قرار دهید و چند ثانیه ای نگه دارید در صورتی که احساس کردید دستتان مرطوب شده است؛ یعنی هنوز زمان آبیاری به آن فرا نرسیده است و در صورتی که احساس کردید خاک خشک شده است، باید در حدی به گیاه آب دهید که آب اضافی از زیر گلدان شروع به خارج شدن نماید. در صورتی که گیاهتان را در محیط خانه نگهداری می کنید در فصل های زمستان که انواع وسیل حرارتی و گرمایشی فعال می باشند، سعی کنید که خاک گلدانتان را همواره مرطوب نگه دارید تا به سلامتی و سرزندگی درختچه پورنج کمک بسزایی نمایید.

دما و رطوبت مناسب

این درختچه های زیبا در دمای کمتر از 18 درجه فارنهایت دارای بازدهی مطلوبی نمی باشند، بنابراین باید در چنین دمایی حتما در محیط منزل نگهداری شوند و در صورتی که نگهداری آن در محیط منزل برای شما امکان پذیر نیست برای آن ها یک پوشش و یا محافظ مناسبی را تهیه کنید تا از سرمازدگی این درختچه های زیبا و منحصر به فرد خود داری کنید. بهترین دما برای نگهداری درختچه زیبای کامکاوات در محیط بیرون از منزل بین 8 الی 10 درجه فارنهایت می باشد و در فصل بهار باید در مکانی بیرون از منزل آن را نگهداری کنید و در شب ها که دمای هوا کمی پایین تر است و سرمای موجود در هوا بیشتر می باشد آن را به درون خانه جابه جا نمایید.

کود دهی مناسب

این درختچه های جذاب به کود هایی نیاز دارند که دارای ساختاری گیاهی هستند. در فصل های زمستان نمی توان از کود های گیاهی استفاده کرد. در فصل بهار باید به میزان کمتری به این درختچه کود دهید. در فصل هایی که رشد گیاه سریع تر باشد باید از کود های مایع استفاده کنید. حتما بعد و قبل از کوددهی به گیاه آب کافی دهید تا از سوختگی آن جلوگیری کنید.

تعویض گلدان

برای تعویض گلدان درختچه کامکاوات باید هر دو الی سه سال یک بار اقدا کنید. برای تعویض گلدان حتما از گلدانی استفاده کنید که یک سایز از گلدان قبلی بزرگ تر باشد. برای جا به جا کردن گلدان گیاه بهترین زمان فصل بهار است. در این فصل برگ های گیاه به مقدار بهتر و سریع تری رشد خواهند کرد.

روش تکثیر گیاه از طریق قلمه زدن درختچه کامکاوات

به طور معمول تکثیر درختچه های کامکاوات از طریق بذر می باشد و نمی تواند از طریق ریشه پرورش یابد. هم چنین یکی دیگر از روش های تکثیر گیاه، قلمه زدن آن ها از طریق ساقه زیر زمینی پرتقال یا گریپ فروت می باشد.

انواع متعدد درختچه های کامکاوات

دو نوع از درختچه های کامکاوات؛ نگامی و مارومی می باشد. میوه های درختچه نگامی حالتی بیضی شکل و میوه های درختچه مارومی حالتی کروی و شبیه به پرتقال دارند. هنگامی که پوست میوه های درخت حالتی نارنجی تیره پیدا کردند و به قدر کافی نرم شدند، یعنی زمان برداشتشان فرا رسیده است و قابل استفاده می باشند. برای برداشت میوه ها باید از یک چاقو و یا قیچی تیز استفاده نمایید و مراقب باشید که هیچ شاخ و برگ اضافه ای به همراه میوه جدا نگردد.

چه گلدانی برای درختچه کامکاوات مناسب استفاده است؟

برای درختچه های کامکاوات می توان از گلدان های پلاستیکی، چوبی و یا سنگی استفاده کرد. حتما گلدان دارای سایز بزرگ و از زهکشی مناسبی برخوردار باشد. اگر از زهکشی مناسب گلدان اطمینان ندارید هم راستا با زیر گلدانی پایه دار از ظرفی استفاده کنید تا مانع از خیس شدن فرش شما شود، به این ترتیب مطمئن می شوید که زهکشی گلدانتان به درستی عمل می کند. بهتر است که گلدان در مکانی قرار بگیرید که هوا به خوبی در آن جریان داشته باشد و زهکش ها و منفذ های گلدان مسدود نباشند.

هرس کردن درختچه کامکاوت

این درختچه های زیبا نیازی به هرس کردن مداوم ندارند، اما در فصل های که رشد گیاه سریع تر است هم چون فصل بهار هنگامی که میوه های آن را برداشت کردید می توانید برای هرس کردن آن اقدام فرمایید. در این صورت شاخه ها و برگ های گیاه در حد کافی و متعادلی خواهند بود.

بیماری ها و آفات گیاه

بیماری هایی هم چون پوسیدگی ریشه و حمله حشرات موجب آسیب به درختچه کامکاوات می شوند. گیاه نباید در معرض رطوبت بیش از حد قرار بگیرد تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. خاک گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد و هیچ گونه کودی در اطراف خاک گلدان وجود نداشته باشد. این موارد اگر به خوبی رعایت شوند هیچ مشکل و بیماری برای گیاه حاصل نخواهد شد. آلفید ها از جمله آفت هایی هستند که ممکن است به گیاه آسیب بزنند، اما به کمک روغن های باغبانی می توانید این مشکل را برطرف سازید.

خرید درختچه پورنج یا کامکوات مارومی

برای خرید این درختچه زیبا می تونید به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید و اقدام به تهیه و خرید این گیاه در کمال سلامت و شادابی از نهالستان ما کنید. انواع درختچه های زینتی، نهال ها، سموم شیمیایی، کود ها و سایر محصولات تخصصی کشاورزی در نهایت کیفیت و با نازل ترین قیمت در وب سایت ما موجود می باشند. جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود با ما تماس بگیرید و خرید خود را به ثبت نهایی برسانید. شما عزیزان در صورت داشتن سوال و یا ابهامی در مورد طریقه نگهداری درختچه زینتی کامکاوات، می توانید از دو طریق تلفنی و یا به صورت آنلاین از مشاوره های تخصصی کارشناسان فروش ما بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *