درختان موز از جمله گیاهانی محسوب می شوند که در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری به خوبی رشد می کنند. این درختان قادرند میوه تولید کنند. در واقع میوه های موز از لذیذ ترین و خوشزه ترین میوه ها در جهان به شمار می روند که دارای ویتامین ها و خواص بسیاری می باشند. این گیاه زیبا قابلیت کشت در گلدان و محیط خانه را نیز دارا می باشد. فقط باید شرایط نگهداری از آن به صورت اصولی طی شود تا گیاهی سالم و با نشاط در اختیار داشته باشید.

این گیاه در دسته گیاهان میوزیشی قرار می گیرد که در نقاط گرمسیری به خوبی رشد می کند. درختان موز دارای انواع مختلفی در سطح جهان هستند که برای افراد پرورش دهنده سود و مزایای بیشماری را به همراه دارند. به همین خاطر است که افراد زیادی به تمایل به خرید این درخت دارند. در برخی از کشور ها جهت افزایش زیبایی جاده ها و خیابان ها در حاشیه کاشته می شوند، چون این درخت برگ های پهن و سبز رنگی دارد و می تواند زیبایی و جذابیت بی نظیری را به محیط ببخشد. این گیاه از گیاهان تک لپه ای به شمار می آید.

زادگاه درخت موز

در مورد زادگاه اصلی درخت موز روایات و افسانه های فراوانی وجود دارد، اما باستان شناسان اعتقاد دارند که این درخت بومی مناطق جنوبی و شرقی آسیا و کشور های دیگری هم چون استرالیا و مالزی می باشد. در مناطق خشک جهان و نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری این درختان به وفور یافت می شوند. در کشور خودمان و مناطقی هم چون سیستان و بلوچستان و استان های شمالی هم چون گیلان و مازندران شاهد پرورش و نگهداری این درخت زیبا و پر خاصیت هستیم. درخت موز یا پلانتین به خاک هایی که دارای خاصیت اسیدی هستند علاقه زیاد دارد، دارای گل هایی به رنگ بنفش، سفید و نارنجی است و برای تکثیر نمودن آن از روش هایی هم چون تقسیم ریشه و جدا نمون پاجوش استفاده می شود.

مشخصات درخت موز

درخت موز از لحاظ ظاهری به دلیل دارا بودن برگ ها و میوه های زیبا از جمله گیاهان تزیینی محسوب می شود. این درخت دارای تنه تنومند و بلند می باشد و از ارتفاع زیادی برخوردار است، به گونه ای که ممکن است به ارتفاع 4 و نیم متری هم برسد. برگ های این درخت به سمت بالا رشد کرده و بعد از مدتی که به قدر کافی رشد کردند به دلیل وزن زیاد خود به سمت پایین آویخته شده و در این صورت نیازند قیم می باشند. در برخی از گونه ها ممکن است که طول برگ ها به 2 متر هم برسد و دارای عرض 50 سانتی متر و یا بیشتر می باشند.

روش مراقبت از درخت موز در گلدان

درخت موز قابل نگهداری در گلدان هم می باشد. این گیاه به دلیل برگ های پهن و زیبای خود حالت تزیینی دارد و زیبایی بی نظیری را به محیط منزلتان می بخشد. فقط باید با شرایط نگهداری از آن آشنایی داشته باشید و بدانید که به چه میزان رطوبت و آب در اختیار گیاه قرار دهید تا بتواند رشد خوبی را تجربه کند.

انواع گونه های درخت موز در دنیا

در جهان درختان موز دارای قدمت بالای هستند. در حال حاضر با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و فناوری اصلاح بذر، حدود 60 تا 70 گونه مختلف از این درختان در سراسر دنیا وجود دارند. درختان موز با توجه به اندازه برگ ها، تنه و میزان میوه دهی به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در ابتدا میوه ها به رنگ سبز هستند و که در هنگام برداشت تغییر رنگ داده و به رنگ زرد متمایل می شوند.

در بخش هایی از جهان و نقاط گرمسیری، درختان موز به صورت طبیعی و وحشی می رویند. از انواع گونه های موز می توان موارد زیر را نام برد:

موز دوارف کاوندیش: این موز خاص و منحصر به فرد در اغلب مناطق امکان کاشت دارد، قابلیت پیوند زدن با ارقام پا کوتاه را دارد و تولید میوه هایی باریک می کند. این گونه دارای خوشه های پر باری بوده و از پوست کلفتی برخوردار است.

موز روبوستا: یک گونه نیمه پا کوتاه است که دارای میوه های گوشتی، دراز و شیرین می باشد.

موز گروس میشل: گونه ای زود بازده محسوب می شود که دارای میوه های مرغوبی می باشد.

موز ویلیام: از گونه های بزرگ است که میوه های آن را به حالت سبز برداشت می کنند.

موز لا کلا: دارای میوه هایی با پوست قرمز است و به مقدار فراوانی ثمر می دهد.

شرایط نگهداری

درخت موز از جمله درختانی است که در مقابل دمای هوا و در اغلب خاک ها دارای مقاومت بالایی است. در صورتی که قصد نگهداری از این درخت زیبا در محیط خانه خود دارید، باید به اصولی پایبند باشید تا همواره گیاه، سلامت و شادابی خود را حفظ کند. این شرایط نگهداری شامل موارد زیر می شوند:

نور مناسب

درخت موز قادر است که تا حد زیادی نور خورشید را تحمل نماید و در دسته گیاهان مقاوم به نور قرار می گیرد. در مناطقی که دارای نور بهتری هستند، امکان رشد این درختان بیشتر است و در مناطقی که دارای حالت نیمه سایه هستند رشدشان دچار مشکل نمی شود، اما با قرار گرفتن در محیط های سایه دار شاید در روند رشدشان اختلال ایجاد شود. اگر در محیط سایه دار و بدون نور این درختان قرار بگیرند، ممکن است که میوه های مرغوبی تولید نکنند. در صورت کاشت گیاه در محیط گلخانه و یا تراس منازلتان، بهتر است که گیاه را در کنار پنجره و یا نور لامپ های ال ای دی بگذارید، تا نور به صورت فیلتر شده در اختیار گیاه قرار بگیرد. در طی روز این گیاه باید در حدود 8 الی 10 ساعت از نور خروشید بهره مند شود.

دمای مناسب

برای رشد مطلوب، گیاه باید در دمای 25 الی 30 درجه سانتی گراد قرار بگیرد. برای نگهداری از درخت موز دقت کنید که آن را در دمای کمتر از 15 درجه سانتی گراد قرار ندهید، چون درخت تولید محصولاتی بی کیفیت خواهد کرد و رشدشان با اختلال مواجه می شود. با وجود اینکه نمی توان درخت موز را در محیط های سردسیری مثل استان آذربایجان پرورش دهید، اما در محیط های گلخانه ای اگر نور را به صورت فیلتر شده و دمای مناسبی در دسترس گیاه قرار بگیرد، امکان پرورش آن وجود دارد.

آبیاری مناسب

این درختان نیاز چندانی به آب ندارند، بنابراین در فصل های گرمی هم چون بهار و تابستان باید دو بار در هفته به آن آب دهید و در فصل های سردی هم چون زمستان و پاییز تنها به یک بار آبیاری در هفته نیاز است. این درختان نیاز به آبیاری روزانه ندارند، برای نواحی گرمسیری تهیه و خرید این درختان بسیار سودآور می باشد، چون در این مناطق منابع آبی چندانی وجود ندارند و نیازی نیست که به طور مرتب آبیاری گردند. برای آبیاری این درختان باید تا عمق دو سانتی متری از خاک خیس شود تا ریشه ها دچار پوسیدگی نشوند. حتما در فواصل بین دو آبیاری باید دقت کنید که تا عمق 2 الی 3 سانتی متری از خاک خشک شده باشد. بعد از آبیاری نیز آب اضافی از زیر گلدان به درستی خارج گردد.

خاک مناسب

برای کاشت درختان موز باید خاک هایی که دارای خاصیت اسیدی بالایی هستند استفاده کنید. در خاک های آهکی رشد این گیاهان متوقف می شود. اکر خاک دارای میزان رطوبت مناسبی باشد و تا حدی هم اسیدی باشد، بهترین خاک برای رشد درختان موز محسوب می شود. برای غنی تر کردن این خاک ها، می توانید از موادی هم چون کمپوست مواد معدنی و کود های مخصوص درخت موز استفاده کنید تا بتوانند در حد مطلوبی محصولات با کیفیتی تولید کنند. خاک باید دارای زهکشی خوبی باشد و از مواد غذایی کافی برای رشد گیاه برخوردار باشد.

خرید درخت موز

برای خرید درختچه موز، سایر نهال ها و محصولات تخصصی کشاورزی هم چون کود ها و سموم شیمیایی به نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید. ما انواع محصولات خود را در نهایت سلامت و کیفیت به مشتریان عزیز عرضه می کنیم و به هر نقطه ای از سراسر کشور در مدت زمان کوتاهی ارسال می کنیم. جهت خرید نهال و یا درختچه های زینتی خود، کافیست با شماره های درج شده در وب سایت نهالستان بهمن آبادی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *