گیاه پیچ گلیسین در دسته خانواده بقولات قرار می گیرد و زادگاه اصلی آن به شرق آسیا مربوط می شود. این درختچه خزان پذیر از درختان بالا رونده است که با نام علمی ویستریا شناخته می شود. این درختچه زیبا دارای گل هایی معطر و بهاری است که افرادی که علاقه مند به پرورش گل و گیاه هستند می توانند از آن نگهداری کنند. این گیاه دارای گل آذین های خوشه ای شکلی است که طول هر خوشه به 30 الی 45 سانتی متر می رسد. گل های گلیسین به رنگ آبی و بنفشند، اما در برخی از گونه ها، گل ها به رنگ صورتی و سفید می باشند.

با فرا رسیدن فصل پاییز گل های درخت شروع به تولید میوه هایی همانند غلاف لوبیا می کنند. برگ های شانه ای گلیسین دارای تعدادی برگچه هستند که در اطراف خوشه های گل وجود دارند. این درختچه بالا رونده دارای ارتفاع زیادی است و در سن بلوغ می تواند به ارتفاعی بین 3 الی 7 متر برسد. از لحاظ عرضی نیز دارای رشد مناسبی است و به اندازه 1 الی 3 متر می باشد. این گیاه سمی بوده و نباید در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار بگیرد.

گلیسین دارای انواع مختلفی در سراسر دنیا می باشد که 3 گونه آن اصلی بوده و دو نمونه از آن متعلق به مناطق بومی آسیا و یک گونه أن متعلق به منطقه بومی آمریکا می باشد. از انواع گونه های اصلی گلیسین می توان موارد زیر را نام برد:

گلیسین ژاپنی

گلیسین چینی

گلیسین آمریکایی

گلیسین ژاپنی از گیاهان گل دار بسیار محبوب شناخته شده است که افراد زیادی تمایل به کاشت آن در محیط باغ و باغچه های خود را دارند. گلیسین چینی می تواند تا حدود 100 سال عمر کند. گلیسین آمریکایی دارای اندازه کوچکی است. همه گونه های گلیسین مشابه هم هستند و به راحتی نمی توانید آن ها را از هم تشخیص دهید. یکی از راه های تشخیص گونه ها از یکدیگر، غلاف میوه های آن است.

در نمونه های آسیایی بر روی غلاف های میوه کرک های کوچکی وجود دارند، اما در گونه های آمریکایی غلاف میوه ها کاملا بدون کرک و صاف هستند. با این وجود دارای تفاوت هایی با یکدیگر هستند، بنابراین قبل از خرید این درختچه باید به تفاوت های آن ها نیز توجه نمایید. به طور مثال گونه های آمریکایی در بیشتر مواقع امکان گل دادن دارند، در حالی که گونه های آسیایی به این صورت نمی باشند.

روش نگهداری از پیچ گلیسین

درختچه گلیسین دارای اندازه ای بزرگ است و برای این که بتوانید از آن نگهداری کنید، باید مکانی با وسعت زیاد در اختیار داشته باشید. این درختچه دارای تنه سنگینی است، برای تکثیر این گیاه در ابتدا می توانید از گلدان استفاد کنید، اما با رشد و ادامه حیات آن گلدان مکان مناسبی نمی باشد. در صورت کاشت گیاه به صورت جفتی می توانند هر کدام برای دیگری تکیه گاه محکمی شود. برای نگهداری از گیاه پیچ گلیسین باید شرایطی را در نظر بگیرید. در شرایط مطلوب و مناسب شاهد رشد و روند گل دهی زیبای این درخت خواهید بود.

نور مناسب

در مکان هایی که دارای نور آفتاب کافی هستند. این درخت دارای رشد بسیار مساعدی خواهد بود. اگر در مکان نگهداری گیاه در بعد از ظهر نور خورشید شدید است، می تواند به گیاه آسیب بزند، بنابراین باید آن را در مناطقی پرورش دهید که در بعد از ظهر ها دارای سایه می باشند.

خاک مناسب

برای کاشت گیاه گلیسین باید از خاکی استفاده نمایید که دارای زهکشی مناسبی باشد.

آبیاری مناسب

برای آبیاری نیازی به برنامه ریزی خاصی ندارید و همین که هفته ای یک بار به آن آب دهید کفایت می کند.

دما و رطوبت مناسب

این گیاه تمایل دارد در مناق سردسیر به رشد و حیات خود ادامه دهد. در مناطق گرم و مرطوب رشد چندان مطلوبی از آن حاصل نمی شود. این گیاه در برابر سرمای هوا دارای قدرت تحمل بالایی است، به گونه ای که قادر است حتی دمای منفی 6 درجه سانتی گراد را هم تحمل کند.

کوددهی مناسب

برای کوددهی گیاه پیچ گلیسین باید از کود هایی استفاده نمایید که دارای مقادیر زیادی فسفر باشند. این گیاه تاثیر زیادی در تثبیت نیتروژن موجود دارد، بنابراین کود هایی که دارای نیتروژن هستند برای کوددهی آن مناسب نمی باشند چون خود به قدر کفایت می تواند نیتروژن مورد نیاز خود را دریافت نماید. برای کوددهی گیاه بهترین زمان اوایل فصل بهار می باشد.

هرس مناسب

برای هرس گیاه هم چون سایر گیاهان طبیعی باید بخش های صدمه دیده و تلف شده را از گیاه تنک نمایید. برخی از گونه ای گیاه باید به صورت مرتبی هرس شوند تا بتوانند همواره ظاهری آراسته و مرتب داشته باشند. این گونه ها دارای قدرت زیادی هستند و با ساقه های رونده خود در محیط پخش شده و هر سال نیازمند هرس می باشند تا مانع از رشد بی رویه شاخه های آن شوید. گونه های گلیسین آمریکایی دارای قدرت چندان زیادی نمی باشد و نیازی به هرس چندان زیادی ندارد. برای هرس کردن این گیاه زیبا باید در دو مرحله اقدام نمایید:

هرس در انتهای فصل زمستان: ساقه ها به هر اندازه که در طی یک سال رشد کرده اند، باید به اندازه نصف آن ها را جدا نماییدف اما کوتاه کردن شاخه ها باید به گونه ای انجام شود که به جوانه ها آسیبی نرسد در غیر صورت شکل گیاه نازیبا خواهد شد. درختچه های بالغ بهتر است که بیش از حد هرس نشوند. هر چند این درختچه ها مجددا جوانه می زنند و ساقه های جدید تولید می کنند، اما برای گل دهی ممکن است که مدت زمانی طول بکشد.

هرس در پایان مرحله گل دهی: هنگامی که مرحله گل دهی گیاه به اتمام رسید در انتهای فصل بهار و اوایل فصل تابستان باید برای هرس کردن اقدام کنید. این هرس به آراسته تر کردن شکل ظاهری گیاه کمک بسزایی می کند. آن دسته از شاخه هایی که ظاهر نامطلوبی را به گیاه داده اند تنک نمایید.

پیچ گلیسین در مقابل آب و هوای سرد زمستانی تحمل بسیار بالایی دارد و نیازی نیست که مراقبت زیادی از آن به عمل آورید. در صورت نگهداری از گیاه در مناطق سردسیر اگر دمای هوا از میزان 23 درجه سانتی گراد کمتر باشد باید از آن مراقبت های لازم را به عمل آورید.

تکثیر پیچ گلیسین

تکثیر این گیاه به روش قلمه زنی و کاشت بذر انجام می شود و در انتهای فصل بهار با شروع فصل تابستان شما می توانید برای تکثیر گیاه به روش قلمه زنی اقدام نمایید. در ابتدا آن ساقه هایی که هنوز جوان و سبز هستند را توسط قیچ تیز و استریل شده ای جدا نمایید. قلمه ها باید دارای 2 برگ و 1 گره و حدود 10 سانتی متر باشند. شما باید از زیر گره ها اقدام به جدا کردن ساقه ها نمایید. در گلدانی از مخلوط کاشت بدون گیاه که استریل باشد گودالی ایجاد کنید. انتهای هر قلمه را هورمون ریشه زایی بزنید و سپس آن ها را درون گودال قرار دهید، بعد قلمه ها را آبیاری کنید. برای اینکه رطوبت گیاه به میزان بیشتری حفظ شود، می توانید بر روی آن ها پلاستیکی بکشید.

برای کاشت از طریق بذر در دمای 18 درجه سانتی گراد ودر فصل بهار بذر ها را در آب ولرم خیس کنید. مخلوط بدون خاک برای کاشت بذر ها مناسب است. گودالی 3 سانتی متری در خاک ایجاد کنید و بذر ها را درون آن بکارید و آبیاری نمایید. سپس روی بستر کشت را با پلاستیکی بپوشانید. بدین ترتیب رطوبت خاک به نحو بهتری حفظ می شود و بذر ها سریع جوانه می زنند.

خرید پیچ گلیسین

برای خرید این درختچه زیبا و منحصر به فرد می توانید به نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید. در نهالستان ما انواع درختچه های زینتی، نهال ها، بذر ها و سایر محصولات تخصصی کشاورزی در نهایت کیفیت و سلامت موجود می باشند. شما عزیزان در صورتی که قصد خرید این درختچه زیبا را دارید، می توانید به وب سایت اینترنتی ما مراجعه فرمایید و از طریق کانال های مجازی واتساپ با تلگرام و یا از طریق شماره های درج شده در وب سایت با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار نمایید. بدین ترتیب محصول مورد نظر خود را در بالاترین سطح کیفی و با مناسب ترین قیمت از نهالستان ما تحویل بگیرید. برای ثبت نهایی سفارش مورد نظر خود کافیست با شماره های ما تماس بگیرید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *