نخل مسافر دارای گل های سفید رنگ کوچکی می باشد که در نهایت این گل ها به میوه های قهوه ای رنگی مبدل می شوند که درون هر میوه بذر های آبی رنگی وجود دارند. برای کاشت این نخل باید مراقبت باشید که در فصل سرما گیاه دچار یخ زدگی نشود، بنابراین محیط هایی هم چون خانه و گلخانه برای کاشت آن مناسب ترند.

برای کاشت نخل مسافر بهترین خاک، خاک های لومی شنی و خاک های رسی مرطوب و حاصل خیز می باشند. خاک در دسترس نخل باید همواره دارای رطوبت کافی باشد بنابراین هرگز نباید خاک در فواصل بین دو آبیاری خشک شود. برای نخل مسافر باید به میزان کافی کودهی صورت بگیرد، چون در فصل های رشد نخل باید خاک دارای نیتروژن کافی باشد و بر اثر این ماده ضروری موجود در خاک، شاخه و برگ های گیاه رشد بهتری را تجربه خواهند کرد. برای رشد مطلوب ،گیاه نیازمند آفتاب در حد کم تا کامل می باشد.

پرورش و نگهداری نخل مسافر کار چندان سختی نیست. این نخل در مناطق گرمسیری به راحتی رشد می کند و در دسته پرندگان بهشتی قرار می گیرد. این گیاهان در طبیعت بسیار کمیاب و خاص هستند و چون رشد و پرورش آن ها چندان سخت نیست، بسیاری از پرورش دهندگان گل و گیاه به خرید و نگهداری آن علاقه دارند.

روش نگهداری از نخل مسافر

این نخل از گیاهان بومی است که در مناطق ماداگاسکار به خوبی رشد می کند. در مناطق بومی و زیستگاه اصلی، این نخل تا ارتفاع 27 متر هم می رسد و دارای برگ هایی به طول 5.4 متر بوده، ولی در دیگر مناطق تنها تا 9 متر رشد می کند. این نخل با دارا بودن برگ های کشیده و جذاب به حالت بادبزنی بر روی ساقه خود قرار گرفته اند و قسمت انتهایی هر برگ به رنگ زرد و نارنجی می باشد. اما از گل های پرنده بهشتی برخوردار نمی باشد.

این درخت بیشتر در نقاطی که در زمستان های خود دارای دمای منفی 5 تا 4 درجه سانتی گراد هستند امکان کاشت دارد. این نخل زیبا در محیط خانه و درون گلدان نیز امکان پرورش و نگهداری دارد، اما برای نگهداری آن در محیط خانه باید به دستور العمل هایی توجه نمایید.

راهنمای کشت و تکثیر نخل

در صورتی که قصد دارید بذر های این نخل را بکارید، نیاز است که به مدت دو روز آن ها را درون آبی با دمای 25 الی 30 درجه سانتی گراد قرار دهید. بعد از این مدت مقرر بذر ها را بیرون آورده و در یک گلدان که دارای خاک مرغوب و زهکشی مطلبی است می کارید. بهترین خاک برای کاشت بذر ها خاک های لومی شنی حاصلخیز و یا خاک های رسی مرغوب می باشند. برای کاشت بذر ها می توانید از کمپوست مرغوب که دارای زهکشی مناسبی هستند بهره ببرید.

برای کاشتن بذر ها نیازی نیست که آن ها را درون خاک قرار دهید، همین که بر روی سطح خاک قرار داشته باشند کافیست. بعد هم بر روی گلدان مشمایی شفاف بکشید. برای این که بذر ها بتوانند به خوبی جوانه بزنند باید نور کافی دریافت کنند. خاک کاشت گیاه هم باید دارای رطوبت کافی باشد ولی بیش از حد خیس نگردد. برای جوانه زدن بذر ها به دمایی بین 25 الی 30 درجه سانتی گراد در روز و دمای بین 23 الی 25 درجه سانتی گراد در طی شب نیاز است. تقریبا یک الی سه ماه طول می کشد که بذر ها شروع به جوانه زدن کنند، اما در برخی مواقع امکان دارد که یک سال هم زمان ببرد تا بذر ها جوانه بزنند.

نور و دمای مناسب برای کاشت نخل

برای رشد و جوانه زنی بذر های این نخل بهتر است که گلدان را در پشت پنجره و در فاصله 30 سانتی متری قرار دهید تا به میزان کامل از نور خورشید بهره مند گردد. بعد از رشد نهال ها به قدر کافی بهتر است که به یک زمین و یا گلدانی بزرگتر منتقل شوند. هنگامی که گیاه هنوز جوان است، باید در محیطی سایه آفتاب باشد، اما بعد از رسیدن گیاه به سن بلوغ باید از آفتاب کامل برخوردار شود تا بتواند مراحل رشد و تکامل خود را به درستی انجام دهد. بهترین دما برای جوانه زنی و رشد بذر ها، طیف دمایی 25 الی 30 درجه سانتی گراد در طی روز و دمای 22 الی 25 درجه سانتی گراد در طی شب است.

خاک و کوددهی مناسب

برای فراهم کردن خاک مناسب. باید از خاک های کوکوپیت و پیت ماس استفاده کنید. در صورتی که کوکوپیت خالص هم نباشد مهم نیست، اما باید خاک کالا تمیز و عاری از هر گونه قارچی باشد. اگر نیاز به قارچ کشی هم داشته باشید، کاربندازیوم 60 درصد بهترین گزینه است. بسیاری از متخصصین گل و گیاه پیشنهاد می کنند که در فصل هایی که رشد گیاه بهتر است هر دو ماه یک بار به آن ها کود دهید و برای کود دهی حتما از روش ها و دستور العمل های نوشته شده بر روی بسته بندی محصول استفاده کنید. برای نخل مسافر بهترین کود ها، کود های همه منظوره به خصوص کود های ویژه گیاهان گرمسیری می باشند.

آبیاری مناسب نخل مسافر

این نخل نیاز به آبیاری مرتب دارید؛ چرا که خاک گیاه باید همواره مرطوب باشد. به هیچ عنوان نباید خاک را خیس نگه دارید، چون خیسی بیش از حد خاک موجب پوسیده شدن ریشه ها می شود. باید حتما بین هر دو آبیاری سطح خاک به قدر کافی خشک شده باشد و سپس مجددا اقدام به آبیاری آن کنید. اگر گیاه در حد کافی آبیاری شود و مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت نماید، در نتیجه رشد مطلوبی را تجربه خواهد کرد.

 نکات مهم برای نگهداری نخل مسافر در محیط منزل

این گیاه چون در مناطق گرمسیری زندگی می کند، در مقابل آب و هوای گرم و خشک دارای مقاومت بالایی است. در آب و هوای سرد نیز قادر است دمای مشخصی را تحمل نماید، اما به هیچ عنوان نباید دچار یخ زدگی شود و در مقابل سرما و یخ زدگی باید به خوبی از آن مراقبت نمایید.

خاک مناسب برای کشت نخل های مسافر، خاک های شنی و پایه می باشند اما خاک های مرطوب و مغذی را بیشتر دوست دارند. برای جلوگیری از ایجاد بیماری باید از خاکی استفاده نمایید که دارای زهکشی مناسبی باشد.

بعد از کاشت گیاه باید آن را در یک مکان سایه- آفتابی با نور مناسب قرار دهید.

چون این نخل ها دارای ارتفاع بلندی هستند، باید در مکان قرار بگیرند که فضای کافی برای رشد خود داشته باشند.

شیوه آبیاری صحیح به این نخل بدین صورت است که باید به صورت یکنواخت آبیاری گردد تا رطوبت کافی را دریافت کند، اما مراقب باشید که گیاه غرقاب نگردد.

برای کوددهی این گیاه از کود های مخصوص درختان نخل استفاده کنید. بهترین زمان کوددهی، فصل بهار، تابستان و پاییز است. کود های همه منظوره بهترین کود می باشند.

برای هرس کردن نیاز است که شاخه ها و برگ های بیرونی به قدر کافی جدا گردند.

 

سخن آخر

نخل مسافر که از نخل های بومی مناطق ماداگاسکار محسوب می شود، برای مکان هایی که دارای آب و هوای گرمسیری هستند بهترین گزینه می باشند. این گیاه فضای زیادی را در بر می گیرد، بنابراین باید حتما آن را در جایی بگذارید که دارای وسعت کافی باشد. برای منازلی که دارای گرما و نور خورشید کافی هستند این گیاه بسیار مناسب تلقی می شود.

همان طور که بیان کردیم برای رشد این گیاه باید فضای زیادی در اختیار داشته باشید، چون هر کدام از ساقه های سبز گیاه تولید یک برگ بزرگ به عرض 2 متر می کنند که به طور قطع ارتفاع کمی هم ندارند. هنگامی که گیاه به سن بلوغ می رسد و برگ های پایینی از بین می روند، تنه ای با ظاهری بسیار جذاب و منحصر به فرد ایجاد می گردد.

برای رشد مطلوب نخل بهتر است آن را در دمای داخلی 18 الی 30 درجه سانتی گراد و مکانی با نور آفتاب کافی قرار دهید. برای تامین رطوبت کافی گیاه نیز می توانید اقدام به غبارپاشی آن نمایید تا از خشک شدن نوک برگ های آن جلوگیری کنید.

برای خرید این نخل زیبا و بی نظیر، می توانید به نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید و این گیاه را در نهایت کیفیت و مناسب ترین قیمت از مجموعه ما تهیه و خریداری نمایید. جهت استعلام دقیق قیمت نخل مسافر، کارشناسان ما در وب سایت نهالستان بهمن آبادی همواره آماده پاسخ گویی به شما عزیزان می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *