سال های طولانی است که نخل ها به عنوان درختان زیبا و زینتی در حاشیه خیابان ها کاشته می شوند. در دنیا بیش از 2000 گونه نخل وجود دارد که تنها تعداد محدودی از آن ها در دسته نخل های زینتی قرار می گیرند. این گیاهان با ارزش، جذاب و گران قیمت با زیبایی بی نظیری که ایجاد می کنند، شادابی و نشاط خاصی را در محیط زندگی انسان ها به وجود می آورند.

نخل های زینتی به طور معمول در نواحی گرمی هم چون گواتمالا، برزیل، سوال مدیترانه و جزایر قناری رشد می کنند. نخل از جمله گیاهانی محسوب می شوند که در خانواده پالماسه قرار می گیرند. بنابراین روش تشخیص آن ها از سایر گیاهان کار چندان سختی نیست. برخی از دارای برگ های آن ها به حالت شانه ای یا پر مانند و برخی دیگر از آن ها دارای برگ های پنجه ای یا بادبزنی شکلی هستند. نخل های زینتی همواره سر سبز و به صورت درختچه ای و یا درخت مانند می باشند.

نام علمی نخل زینتی phoenix dactylifera یا نخل کوتوله خرما می باشد. این گیاه که از دیگر نمونه های نخل های زینتی محسوب می شود، با کاشت در محیط حیاط یا باغچه و یا کاشت در گلدان و فضای آپارتمانی، زیبای مسحور کننده ای را به محیط مورد نظرتان می بخشد.

این نخل برای اینکه بتواند به خوبی رشد کند، باید در فضایی قرار بگیرد که دارای رشد مطلوب و بهینه ای باشد، اما در اثر نور مستقیم و زیادی در فصولی گرمی هم چون تابستان هم امکان دارد که برگ های گیاه دچار سوختگی شوند. در مکان هایی که دارای سایه آفتاب می باشند، رشد گیاه به نحو بهتر و موثر تری صورت می گیرد.

 

دمای مناسب

برای کاشت نخل زینتی کوتوله خرما، بهترین دما بین 10 الی 24 درج سانتی گراد است. این گیاه قادر است که حتی دمای زیر صفر را برای مدتی بسیار اندکی تحمل نماید، اما بهتر است که دچار یخ زدگی در دمای های زیر صفر نشود چون شدیدا آسیب می بینند.

آبیاری مناسب

نخل کوتوله خرما نیز باید همانند دیگر نخل ها به صورت مرتب و منظم آبیاری شود. در فصل تابستان و بهار در هفته دو بار این نخل نیاز به آبیاری دارد و در فصل زمستان هر دو هفته یک بار باید به آن آب دهید.

عوض کردن گلدان نخل کوتوله خرما

اگر در هنگام کاشت نخل زینتی خرما متوجه شدید که امکان دارد ریشه ها از گلدان بیرون زده و یا خاک سطحی را بالا زده اند بهتر است که گلدانتان را عوض کنید. برای تعویض آن حتما گلدانی را مورد استفاده قرار دهید که دارای ابعاد مشخصی متناسب و خاکی مطلوب باشد. بهترین خاک برای کاشت نخل زینتی خرما، خاک های غنی کشاورزی می باشند.

مکان مناسب برای نخل کوتوله خرما

برای این نخل مکان و شرایطی باید فراهم شود تا نیاز های گیاه به طور کامل تامین گردند. بنابراین در هنگام کاشت آن در گلدان و یا فضای آزاد باید شرایط مناسبی را فراهم کنید.

نکات نگهداری از نخل زینتی خرما

اگر قصد تهیه و نگهداری از نخل زینتی کوتوله خرما را دارید بهتر است به نکاتی توجه نمایید تا به صورت مطلوب و مناسبی رشد کند این نکات عبارتند از:

در تابستان هر هفته به این نخل ها کود دهید تا مواد غذایی در قدر کافی در دسترس گیاه قرار بگیرد.

در فصل های گرمی هم چون تابستان برای تامین رطوبت مورد نیاز نخل بهتر است که دو بار در هفته آن را با استفاده از یک اسپری آب غبار پاشی نمایید.

گیاه به هیچ عنوان در آب غوطه ور نگردد.

هرس گیاه به موقع انجام شود و تمامی ساقه و برگ های خشک و پوسیده را از آن جدا سازید.

ساقه هایی که دچار صدمه شده اند را از نخل تنک کنید.

حتما به بیماری ها و آفاتی که به گیاه آسیب می زنند توجه کنید، در صورتی که نخلتان دچار این

موارد شده است، سریعا به روش های مناسبی از شر آن ها راحت شوید.

مشخصات نخل کوتوله خرما

این نخل بر مناطق نیمه گرمسیری مناسب رشد می باشد، اما دارای اندازه چندان بزرگی نیست، به همین خاطر برای محیط هایی هم چون منازل و نگهداری در گلدان هم مناسب می باشد. اگر در آب و هوای سردی هم چون زمستان قرار داشتید، آن را به درون منزل انتقال دهید. به دلیل بافت نرم و شکل ظاهری جالبی که دارد، متقاضیان و طرفداران زیادی نسبت به سایر نخل ها دارد. این نخل ها در محیط های گرمسیری تا ارتفاع 25 فوت هم می توانند رشد کنند، اما به طور معمول دارای ارتفاعی بین 10 الی 12 فوتی می باشند. البته در صورتی که در گلدان کاشته شوند هم دارای ارتفاع کم تری خواهد بود.

این درخت دارای تنه باریکی است، در سطح آن برجستگی های زیبایی وجود دارد که محل اتصال برگ ها می باشند، اما به تدریج و با گذشت زمان از بین می روند. درخت تنها دارای یک تنه می باشد، ولی معمولا چون در توده های تنگی کشت می گردد، ظاهر آن به صورت نخل دارای تنه های متعدد نمایان می شود که موجب افزایش زیبایی نخل و به وجود آمدن تنه های منحنی جذابی می گردد.

چون نخل کوتوله خرما با نخل های بزرگتر خرما ارتباط و وابستگی زیادی دارد، دارای گل و میوه هایی است. اما این میوه ها خوراکی نیستند و تنها پوست نازکی اطراف آن ها را فرا گرفته است و نمی توان میوه های آن را برداشت کرد چون طعم لذیذی ندارند. چون این نخل دارای رشد تدریجی و آهسته ای است، شاید پنج سال و یا بیشتر از آن زمان ببرد که گل ها و میوه های آن رشد کنند.

گل های این نخل همانند شکوفه هایی به رنگ کرمی و قهوه ای هستند که در فصل بهار که فصل رویش و رشد اکثر گیاهان است از مرکز سایبان آن بیرون آمده و بعد از آن هم میوه های قرمز رنگی حاصل می گردند، هر چه گرمای هوا افزایش می یابد و به سمت فصل تابستان پیش می روید رنگ میوه ها تیره تر می شوند.

این نخل ها می توانند محیط های یخبندان در حد کم را تحمل کنند، اما بر اثر یخبندان طولانی درخت تلف گردیده و نابود می شود. این درختان علاقه زیادی به نور خورشید دارند، اما با این وجود در مکان هایی که دارای سایه کم و یا نور فیلتر شده هستند هم امکان رشد خواهند داشت. این نخل باید در محیطی وجود داشته باشد که رطوبت خاک به صورت مرتب تامین شده و از زهکشی خوبی برخوردار باشد.

رشد نخل کوتوله خرما در محیط منزل و در گلدان

نخل کوتوله خرما گزینه مناسبی جهت پرورش در محیط های درون منازل و آپارتمان ها نمی باشد؛ اما در فصول سردی هم چون زمستان بهتر است به مدت چند ماهی در این محیط ها زندگی کند. البته باید نور طبیعی خورشید را به مدت چند ساعت در روز دریافت نمایند. برای نگهداری این نخل ها باید گلدان هایی با اندازه مناسب و بزرگ در نظر بگیرید، چون با افزایش سن گیاه و رسیدن آن به سن بلوغ، امکان دارد که ارتفاع نخل به 6 الی 8 فوت هم برسد.

چون دارای رشد تدریجی و کمی است، برای شروع کار نیاز به تعویض گلدان زیادی وجود ندارد. از همان ابتدا با دریافت مشاوره از متخصصین کشاورزی، گلدانی با سایز مناسب انتخاب و خریداری نمایید تا بتوانید برای چندین سال از آن استفاده نمایید. هنگامی که از این درختچه زیبا و زینتی در محیط خانه نگهداری می کنید، نیازی نیست که به آن کود دهید.

خرید نخل کوتوله خرما

برای خرید نخل کوتوله خرما مراکز و نهالستان های متعددی در سطح کشور وجود دارند. یکی از مراکز معتبر و بزرگ عرضه کننده این محصول نهالستان بهمن آبادی می باشد. ما در مرکز فروش خود انواع نهال ها، درختچه های زینتی و گیاهان دیگر را در نهایت سلامت و کیفیت به شما عزیزان عرضه می کنیم.

جهت تهیه و خرید محصول مورد نظر خود، کافیست با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید و ضمن کسب اطلاعات کافی در مورد مشخصات و شرایط رشد و نگهداری محصول از مشاورین ما، برای ثبت سفارش خویش اقدام فرمایید. کارشناسان ما در تمامی ساعات شبانه روز پاسخ گوی سوالات متعدد شما عزیزان می باشند، بنابراین می توانید از طریق کانال های ارتباطی هم چون تلگرام و یا واتساپ سوال خود را مطرح کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *