گیاه نخل گربه یک گیاه پرطرفدار آپارتمانی است که امکان دارد ارتفاع آن به 2 متر هم برسد. این گیاه دارای برگ های بسیار زیبایی بوده و روش نگهداری از آن چندان کار سختی نیست. تنها کافیست اطلاعات و شرایط نگهداری از آن را به خوبی بدانید. نخل گربه برگ های بسیار جذاب دارد و باید به خوبی آن را آبیاری نمایید. این گیاه یک درختچه زینتی محسوب می شود که بسیار زیبا و منحصر به فرد است. زادگاه اصلی آن جنوب شرقی مکزیک است و با رعایت نکات و اصول مهمی در نگهداری از آن در محیط های آپارتمانی، می توانید سلامت و شادابی این گیاه را حفظ کنید.

به نخل گربه شامادورا، یا کلاه مکزیکی و نخل آبشار هم گفته می شود. این گیاه در دسته خانواه اریکاسه قرار می گیرد و بسیار مناسب زندگی در محیط های آپارتمانی است. همان طور که بیان کردیم این گیاه قادر است که تا 2 متر رشد کند و دارای برگ هایی به طول 30 سانتی متر و عرض 2 و نیم سانتی متر می باشد.

شرایط نگهداری از نخل گربه

آبیاری مناسب

گیاه نخل گربه در قیاس با سایر گیاهان نیازمند آبیاری و رطوبت بیشتری است. اما بدین منظور نیست که آن را بیش از حد آبیاری کنید. بر اثر آبیاری بی اندازه، نخل دچار آسیب خواهد شد. عده ای معتقدند که نخل گربه برای مناطق بیابانی مناسب زندگی نیست، به همین خاطر باید به صورت منظم آبیاری گردد تا از قهوه ای شدن برگ های آن جلوگیری کنید.

البته قهوه ای شدن برگ های این نخل به دلایل متعددی ممکن است رخ دهد هم چون خشکی خاک، هوای خشک و آبیاری آن با آب شیر که دارای مقادیر زیادی فلوراید است. بهتر است که برای آبیاری نخل گربه از آب مقطر و یا آب باران استفاده کنید و نباید در این امر تفریط کنید.

رطوبت مناسب

برای این که نخل گربه بتواند به خوبی رشد کند و به حیات خود ادامه دهد، باید حدود 55 درصد محیط رطوبت دریافت کند. هر چند تامین رطوبت مورد نیاز گیاه چندان کار راحتی نمی باشد. برای اینکه رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید، می توانید از یک دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید. هم چنین با پر نمودن سینی زهکشی گلدان و اسپری نمودن آب آن بر روی گیاه، می توانید این رطوبت را فراهم سازید.

دمای مناسب

نخل گربه برای اینکه بتواند رشد خوبی را تجربه کند، به دمای بین 18 تا 27 درجه سانتی گراد نیاز دارد. به همین خاطر این گیاه کاملا مناسب نگهداری در محیط منزل می باشد. هر گز سعی نکنید که گیاه را در دمای کمتر و یا در جلوی دریچه های حرارتی قرار دهید.

نور مناسب

بر اثر تابش نور مستقیم خورشید، گیاه تلف می شود. این گیاه به نور زیاد اما غیر مستقیمی احتیاج دارد، به همین خاطر باید آن را در پشت پنجره های پوشیده از پرده قرار دهید. هم چنین در طی ایام هفته اقدام به چرخاندن گیاه در جلوی پنجره نمایید تا همه جای گیاه به طور کامل از این نور برخوردار شوند. اگر قصد تامین نور کافی برای گیاه را دارید، می توانید از چراغ های فلورسنت برای آن استفاده کنید.

خاک مناسب

خاک مناسب برای نخل گربه شامل یک واحد شن و 3 واحد خاک مخصوص گیاه بنفشه آفریقایی می شود. بعد از مخلوط کردن آن ها، خاکی مطلوب و با کیفیت برای گیاه حاصل می شود که دارای ذره های درشت و زهکشی مطلوبی می باشند. در این خاک ها به خوبی جریان یافته و اکسیژن کافی به ریشه های گیاه می رسد. هم چنین بستر زغال سنگ نارس نیز برای این گیاه مطلوب می باشد. حتما برای کاشت و نگهداری گیاه از گلدان هایی استفاده نمایید که دارای زهکشی مناسبی باشند.

کوددهی مناسب

در فصل بهار و تابستان که فصل رشد گیاه می باشند، باید اقدام به کوددهی گیاه نمایید. کود حاصل باید دارای مقادیر زیادی مواد غذایی باشد. اما در فصل پاییز و زمستان که زمان خواب گیاه می باشد، تنها یک الی دو مرتبه کوددهی کفایت می کند. تقریبا تمامی نخل ها نسبت به نمک موجود در کود حساس هستند و بر اثر تجمع ذرات نمک بر روی سطح خاک، شاخ و برگ های گیاه دچار آسیب خواهند شد.

در اثر کوددهی بیش از حد هم می توانید نمک اضافی را از دسترس گیاه خارج کنید. برای انجام این کار کافیست مقدای آب گرم بر روی خاک بریزید و بعد از زهکشی آب توسط گلدان، باز مقادیر دیگری به آن آب دهید و بعد از خارج شدن آب، اقدام به خالی کردن سینی زهکشی نمایید. این کار باید چندین بار تکرار شود تا دیگر هیچ گونه نمکی در خاک باقی نماند.

هرس گیاه نخل گربه

جهت هرس نمودن این گیاه نباید هیچ برگ زرد و قهوه ای بر روی آن باقی بماند و حتی برگ های خشک شده گیاه را نیز تنک کنید. در صورتی که نوک برگ های گیاه زرد شده باشند، باید بخش های زرد شده را توسط قیچی جدا سازید.

تکثیر نخل گربه

جهت تکثیر نمودن گیاه نخل گربه، باید از بذر استفاده کنید. این گیاه رشد تدریجی و آرامی دارد و ممکن است که سال ها زمان ببرد تا تبدیل به یک گیاه بالغ گردد. روش قلمه زنی برای تکثیر این گیاه مناسب نمی باشد.

تعویض گلدان

برای تعویض گلدان باید هر سه سال یک بار اقدام نمایید. جهت عوض کردن گلدان گیاه، باید حتما گلدانی مورد استفاده قرار بگیرد که دارای سایزی حدود 5 سانتی متر بزرگ تر از گلدان قبلی باشد. برای اینکه ریشه های گیاه دچار صدمه نشوند، از عمیق کاشتن گیاه خود داری کنید. هنگام خارج کردن گیاه از گلدان قبلی، مراقب سلامتی ریشه ها باشید تا آسیبی بر اثر جابه جایی نبینند.

آفت و بیماری های گیاه نخل گربه

این گیاه در اثر بروز خطای مراقبتی، ممکن است که در معرض آفت هایی هم چون کنه عنکبوتی، حشرات مقیاس، مورچه و بیماری های متعددی قرار بگیرد. از مهم ترین علت های بروز این آفات، خشکی هوای خانه می باشد. آفت های بیان شده به قدری ریز هستند که امکان تشخیص آن ها به راحتی صورت نمی گیرد. در واقع شناخت آفات را می توان از طریق صدمه ای که به بافت گیاهان می زنند تشخیص داد.

برای اینکه مانع از سرایت بیماری و آفت به سایر بخش ها و گیاهان دیگر در محیط شوید، می توانید بخش های آلوده را جدا سازید یا از حشره کش ها استفاده نمایید و این آفات را از بین ببرید. اگر می خواهید که این آفات به گیاه صدمه ای وارد نکند، در فصل زمستان رطوبت خاک را افزایش دهید. دلیل ایجاد لکه های قرمز و قهوه ای بر روی برگ های گیاه، وجود بیماری قارچی می باشد و برای جلوگیری از پیشرفت بیماری، باید اقدام به جدا سازی بخش های آلوده نمایید.

نکات مهم برای نگهداری از نخل گربه

مقدار مناسب و کافی از نور خورشید را دریافت کند. گیاهی است که به نور فراوان خورشید، اما به صورت غیر مستقیم نیاز دارد؛ چرا که نور مستقیم خورشید موجب سوختگی برگ های گیاه می شود، بنابراین هم چون ویکتوریایی ها باید در اتاق آفتاب گیر و در نزدیکی پنجره قرار بگیرد.

این گیاه علاقه زیادی به رطوبت کافی و آبیاری دارد. خشکی خاک موجب آسیب به گیاه می شود. به آب مورد نیاز گیاه برای آبیاری دقت کنید. این آب باید عاری از نمک و مواد شیمیایی باشد، در غیر این نوک برگ ها می سوزند.

برای گیاه از خاکی استفاده کنید که سریعا آب را تخلیه کند. با افزودن پیت ماس به خاک می توانید خاک مناسبی برای آن تهیه کند. خاک های سبک مناسب ترند و گلدان مورد نظر باید دارای سوراخ هایی برای خارج کردن آب باشند.

در فصل بهار و تابستان باید نیاز های اساسی غذا گیاه را تامین کنید، اما در فصل پاییز و زمستان دو بار تغذیه گیاه کافیست.

نخل گربه گیاهی گرما دوست است، اما نباید در جلوی منافذ حرارتی قرار بگیرد. بهترین دما در روز دمای 80 درجه سانتی گراد و در شب دمای 45 درجه سانتی گراد است.

خرید نخل گربه

برای خرید نخل گربه می توانید به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه فرمایید و ضمن دریافت اطلاعات کافی و مشخصات درج شده در کنار گیاه، با اطلاع و شناخت کافی جهت تهیه این نخل زیبا اقدام نمایید. ما در نهالستان بهمن آبادی؛ انواع نهال ها و درختچه های زیبای آپارتمانی را در کمال سلامت و شادابی به شما عزیزان ارائه می دهیم. در صورتی که شما عزیزان نیازمند دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص آفات و بیماری های گیاهان و روش های نگهداری از آن ها بودید، کارشناسان و مشاورین ما در وب سایت نهالستان بهمن آبادی همواره آماده خدمت به شما عزیزان می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *