گیاه یوکا با دارا بودن برگ های شمشیری، سبز و نوک تیز طراوات و جذابیت بی اندازه ای را به محیط های آپارتمانی هدیه می کند. این گیاه زینتی از آن دسته گیاهانی محسوب می شود که نیاز به آبیاری چندانی ندارد. به خصوص اگر از افرادی هستید که زیاد از علم باغبانی و کشاورزی سر رشته ندارید، گیاه یوکا می تواند گزینه خوبی برای شما محسوب شود.

از طرفی این گیاه دارای میوه هایی است که خاصیت درمانی دارند. روش نگهداری از گیاه یوکا راحت است و درون گلدان و در محیط آپارتمان، اداره ها، راهرو های بیرون از خانه قابلیت نگهداری دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد روش نگهداری از نخل یوکا با شما صحبت کنیم، بنابراین تا انتهای خواندن این مقاله با ما همراه باشید.

مشخصات گیاه یوکا

زادگاه این گیاه زینتی در مناطق آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد. این گیاه در دسته خانواده لیلیانسه قرار می گیرد. برای رشد یوکا آب و هوای خشک و کویری بسیار مناسب است و شامل دو نوع یوکای فضای سبز و یوکای آپارتمانی می شود. البته این دو نوع یوکا از لحاظ ظاهری فرقی با هم ندارند. این گیاه همواره سر سبز بوده و در عین حال دارای رشد تدریجی می باشد. در حال حاضر حدود 40 نوع از این گیاه در سراسر کره زمین وجود دارند.

در مورد برگ های یوکا باید گفت که حالتی کشیده، نوک تیز و شمشیری مانندی دارند که در اوایل رشد دارای رنگ روشن و بافت نرمی هستند، اما با افزایش سن برگ ها به سمت تیرگی و سخت شدن پیش می روند. یوکا دارای ساقه گل دهنده ای است که با رسیدن آن به سن بلوغ، گل های سفید رنگی از آن ظاهر می شوند. این گل ها به صورت وارونه و زنگوله ای هستند، به همین خاطر نخل یوکا به نام گیاه زنگوله ای نیز در کشور ما مشهور است. در فصل بهار و تابستان این گیاه به خوبی رشد می کند و در وسط های فصل بهار تا تابستان دارای گل های زیبایی می باشد. یوکا آپارتمانی به هیچ عنوان نمی تواند سرما را تحمل نماید و در مقابل سرما به شدت آسیب پذیر است.

برای نگهداری یوکا، باید دارای محیطی با نور گیر عالی باشید و در صورتی که در محیط آپارتمان خود دارای نور چندان زیادی نیستید، می توانید از لامپ های مخصوص رشد گیاه کمک بگیرید. شیوه تکثیر گیاه به راحتی صورت می گیرد و به روش های مختلفی می توان برای این کار اقدام کرد. این گیاه دارای شیرابه سمی می باشد و اگر توسط حیوانات خانگی خوردگی شود، موجب ایجاد حساسیت و خارش در آن ها می شود. بنابراین بهتر است که در دسترس حیوانات و کودکان قرار نگیرد. برای هرس و تکثیر کردن گیاه بهترین کار این است که از دستکش استفاده کنید.

با توجه به این نکته که در قبل گفتیم نگهداری از یوکار کار سختی نیست و به همین خاطر برای افراد علاقه مند و مبتدی به پرورش گل و گیاه نیز امر نگهداری گیاه به آسانی صورت می گیرد. در محیط های آپارتمانی، اداره ها و بیرون از منزل هم می توان از آن ها نگهداری نمود. تنها باید به مواردی هم چون میزان آبیاری، نور، خام و غیره توجه کنید.

آبیاری مناسب

با توجه به این که گیاه یوکا در آب و هوای خشک و کویری رشد می کند، بنابراین زیاد علاقه ای به آبیاری ندارد و بر اثر آب دادن بیش از حد امکان دارد که ریشه های آن دچار پوسیدگی شوند و در نتیجه گیاه تلف گردد. در فصل های رشد گیاه هم چون بهار و تابستان بهتر است که 3 بار در هفته به آن آب دهید و در فصل پاییز و زمستان فواصل بین آبیاری ها را بیشتر کرده و به 7 الی 10 روز یک بار برسانید.

اگر حدود 2 سانتی متر از خاک سطحی گلدان خشک شده باشد، یعنی زمان آبیاری گیاه فرا رسیده است. گلدان مورد نظر باید دارای زهکشی مطلوبی باشد و هر میزان آب اضافی را از زیر خود خارج نماید. هم چنین از ریختن آب بر روی برگ های یوکا خودداری کنید.

دمای مناسب

این گیاه در مقابل گرما و دمای بالا مقاومت زیادی دارد. برای نگهداری یوکا، باید دمای هوا بین 13 تا 27 درجه سانتی گراد باشد و دمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد را قادر نیست که تحمل نماید. در فصل زمستان بهتر است که گیاه را اگر در بیرون قرار دارد به درون منزلتان انتقال دهید و در فصل تابستان در صورتی که دمای هوا از 40 درجه سانتی گراد افزیش یافت، باید آن را به محیط خنک تری منتقل کنید و با یک اسپری آب آن را غبارپاشی نمایید.

نور مناسب

این گیاه نیازی نیست که به صورت مستقیم از نور خورشید بهره مند شود. در یوکا های درختی میزان نور لازم بهتر است در حد متوسط باشد. برای یوکا بهتر است که حدود 6 ساعت در روز از نور خورشید بهره مند شود و در صورت عدم دریافت نور حد کافی، برگ های آن کم رنگ می شوند و در صورت دریافت نور زیاد و مستقیم، برگ های یوکا دچار سوختگی و ریزش می شوند. بنابراین لازم است که در حد کافی از نور خورشید بهره مند شود. همان طور که گفتیم برای تامین نور لازم گیاه، می توانید از لامپ های مخصوص رشد گیاه استفاده کنید. به کمک این لامپ ها اگر در فصل تابستان هستید و نور خورشید با شدت بیشتری می تابد، برای جلوگیری از ریزش و سوختگی برگ ها مناسب است و در صورتی که نور کافی به آن نرسد برگ ها به سمت زرد شدن پیش می روند. برای انتقال گیاه یوکا از یک منطقه کم نور به پر نور باید این کار به تدریج صورت بگیرد، در غیر این صورت موجب بروز لکه های سفید بر پشت برگ های گیاه می شوید.

خاک مناسب

برای رشد گیاه؛ خاک باید دارای زهکشی مطلوبی باشد، در غیر این صورت موجب تجمع آب در اطراف ریشه گیاه شده و در گذر زمان می پوسد. برای یوکا باید از ترکیب های مختلفی برای خاک استفاده کنید. این ترکیبات مهم خاک شامل موارد زیر می شوند:

ترکیبی از دو بخش شن و سه بخش پیت ماس و یک بخش پرلیت

ترکیبی از شن، ماسه و پرلیت

ترکیبی از خاک باغچه، پرلیت و پیت ماس

با افزودن پرلیت به خاک، زهکشی آن نیز افزایش می یابد. یوکا تنه درختی باید دارای خاک لومی با ترکیب شن، رس و مواد آلی و پرلیت باشد.

زطوبت مناسب

یوکا خشکی هوا و رطوبت پایین محیط حتی تا میزان 10 درصد را می تواند به خوبی تحمل کند. این گیاه قابل نگهداری در محیط های مرطوب نیز می باشد. اگر در اطراف گیاه رطوبت زیادی نباشد و محیط خشکی باشد، برای ایجاد رطوبت می توانید به کمک دستگاه رطوبت ساز، اسپری غبار پاشی و یا جزیره این رطوبت را تامین کنید. برای ایجاد جزیره بهتر است که در زیر گلدان مقداری سنگریزه قرار دهید و با ریختن آب بر روی آن محیطی مرطوب ایجاد کنید.

کوددهی مناسب

این گیاه دارای رشد تدریجی است، بنابراین به کود زیادی احتیاج ندارد. در فصل بهار و تابستان گیاه رشد سریعی دارد و دارای برگ های تیره تری است، هر ماه به آن کود دهید. برای کوددهی کود هایی هم چون 12-12-36 یا کود 20-20-20 باید مورد استفاده قرار بگیرد. در ابتدا باید نصف کود ها را با آب رقیق نمایید و قبل از کود دهی سطح خاک را آبیاری نمایید.

در فصل زمستان چون رشد گیاه کم است، تنها هر دو الی 3 ماه یکبار کوددهی کافیست. بر اثر کوددهی بی اندازه لکه های قهوه ای بر روی گیاه ظاهر می شوند و در آخر هم موجب ریزش برگ ها و زرد شدن آن ها می گردد. در صورتی که احساس کردید بیش از حد به گیاه کود داده اید، با انتقال گلدان آن به سینک و شست و شوی خاک گیاه و نمک های اضافی کود، یک خاک تمیز را برای کاشت گیاه فراهم می کنید.

خرید نخل یوکا

برای خرید نخل یوکا می توانید به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید و به صورت آنلاین خرید خود را ثبت نمایید. امکان خرید حضوری نیز برای مشتریان عزیز مقدور است و از طریق آدرس درج شده در وب سایت ما می توانند به نهالستان بهمن آبادی مراجعه نموده و با مشاهده نهال ها و درختچه های زینتی از نزدیک برای خرید آن اقدام فرمایید. اما به طور قطع با خرید آنلاین تا حد زیاد در هزینه و وقت شما عزیزان صرفه جویی خواهد شد. در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره تخصصی در مورد روش های نگهداری از انواع نخل ها، گیاهان زینتی و نهال ها داشتید، کافیست به صورت تلفنی و یا از طریق کانال های ارتباطی با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *