گیاه فیتونیا دارای برگ ها بسیار جذابی است. در شرایط نگهداری از این گیاه باید حساسیت زیادی به خرج دهید. فیتونیا به شدت علاقه مند به رطوبت است و برای محیط هایی هم چون تراریوم که دارای فضای بسته ای باشد به خوبی می توانید از آن نگهداری کنید. این گیاه با برگ های بسیار زیبا و خیره کننده، دارای طرفداران بسیاری است. در صورتی که برای نگهداری از گیاه نور خوبی وجود نداشته باشد، رگ برگ های گیاه شروع به محو شدن می کنند. گیاه فیتونیا در صورت دارا بودن شرایط مطلوب، گل های ریز کوچکی می دهد که چندان جذاب نیستند و افراد باید آن را از گیاه جدا نمایند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات و روش نگهداری از این گیاه جذاب، توصیه می کنیم تا انتهای خواندن این مقاله با ما همراه باشید.

مشخصات گیاه فیتونیا

این گیاه در محیط های بومی زندگی خود به صورت خزنده رشد می کند و در محیط های آپارتمانی، دارای چنین شرایطی برای زندگی نمی باشد. فیتونیا در دسته خانواده acanthaceae قرار می گیرد که در سراسر جهان دارای دو گونه مختلف است، برگ های زیبایی دارد و به صورت خزنده رشد می کند. این گونه بومی پرو است که برگ های آن به رنگ ارغوانی کم رنگ می باشند.

این گونه متعلق به مناطق گرمسیری است بر روی ساقه آن پوششی از مو وجود دارد و به هیچ عنوان سمی نیست، به همین خاطر برای نگهداری در محیط خانه مشکلی ایجاد نمی کند. ارتفاع گیاه فیتونیا می تواند به اندازه 15 الی 30 سانتی متر برسد و حدود 15 الی 22 سانتی متر هم به صورت عرضی رشد می کند. این گیاه چندان ارتفاعی ندارد و بر روی آن برگ های سبز با رگه های سفید یا صورتی وجود دارند. ساقه گیاه آکنده از کرک های کوتاهی است و گل های آن به رنگ سفید می باشند.

گیاه فیتونیا با نام های دیگری هم چون موزاییکی، پوست ماری و برگ نعنایی نیز شناخته می شود. درون خاک هایی که دارای پی اچ کمی اسیدی هستند به خوبی رشد کرده و برای نگهدای از آن، باید نور به صورت فیلتر شده و در حدود 5 الی 7 ساعت دریافت نماید. زیستگاه اصلی گیاه مناطق بومی آمریکای جنوبی است و برای زندگی به رطوبت بسیار زیادی نیاز دارد.

روش نگهداری از فیتونیا در محیط منزل

چون گیاه به مناطقی با رطوبت بالا نیاز دارد، برای کاشت آن از خاک هایی استفاده نمایید که دارای بافت سبک و اسیدی هستند. گیاه به مقادیر متوسط آبیاری نیاز دارد و نور قرار گرفته در اختیار آن، باید به صورت فیلتر شده باشد. در صورتی که بتوانید به درستی از گیاه نگهداری کنید، همواره گیاهی شاداب و سرحال در اختیار خواهید داشت که به خوبی رشد می کند.

آبیاری مناسب گیاه

گیاه فیتونیا عاشق رطوبت است، اما علاقه ای ندارد که خاک پیرامونش به صورت باتلاقی و کاملا خیس باشد. بنابراین در آبیاری گیاه دقت کافی کنید، در صورتی که آبیاری از حد مطلوبی کمتر باشد، برگ های گیاه شروع به پژمرده شدن می کنند. در صورتی که آبیاری گیاه بیش از حد باشد، ساقه و ریشه های گیاه می پوسند. بنابراین همیشه قبل از آبیاری باید به عمق 1 الی 2 سانتی متری خاک توجه کنید، در صورتی که کاملا خشک شده باشد برای آبیاری بعدی آن اقدام فرمایید. گلدان باید دارای زهکشی مناسبی باشد تا تمام آب اضافی از زیر آن خارج شود، هم چنین ترکیب خاکی که برای گلدان مورد استفاده قرار می گیرد اهمیت زیادی دارد. برای خاک گیاه فیتونیا ترکیب پرلیت با ماسه به کار ببرید و برای زهکشی مطلوب گیاه، انتهای آن را سوراخ هایی تعبیه کنید و زیر گلدان سنگ ریزه هایی قرار دهید. برای آبیاری گیاه از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید و سعی کنید که در هنگام آب دادن به گیاه، از ریختن قطرات آب بر روی برگ های گیاه خودداری نمایید.

نور مناسب گیاه

نوری که در اختیار گیاه فیتونیا قرار می گیرد، باید به صورت فیلتر شده باشد. این گیاه در محل زندگی خود به نور متوسطی نیاز دارد و اگر در حد کافی از نور خورشید بهره مند نگردد، حالت علفی مانندی پیدا می کند و برگ ها رنگ شفافی می یابند. برای قرار دادن گلدان گیاه، بهترین مکان در کنار پنجره های شمالی، جنوبی و شرقی می باشد که توسط پرده ای پوشانده شده است. این گیاه باید در طی روز در حدود 5 الی 7 ساعت نور خورشید را به صورت فیلتر شده دریافت کند. اگر در محل زندگی خود نور کافی در اختیار ندارید، سعی کنید این گیاه را خریداری نکنید، چون این گیاه مقاومت چندانی در مقابل نور کم ندارد، در غیر این صورت می توانید توسط نور مصنوعی، منبع نوری مورد نیاز گیاه را تامین نمایید.

دمای مناسب

بهترین دما برای رشد و نگهداری از گیاه، دمای بین 18 الی 22 درجه سانتی گراد است. در این دما با دریافت رطوبت کافی می تواند به رشد خود ادامه دهد. این گیاه از دمای پایین و سرمای هوا فراری است، بنابراین برای مناطق سردسیری مناسب نمی باشد، درصورت خرید گیاه در چنین محیط هایی حتما آن را درون منزل نگهداری کنید. در صورتی که دمای هوا بیش از حد 30 درجه سانتی گراد باشد، باید میزان رطوبت محیط را بالا ببرید. اگر در محیط هایی هم چون آشپزخانه، سرویس بهداشتی و یا حمام دارای نور کافی هستید، محل های مناسبی برای رشد و نگهدای از این گیاه می باشند.

رطوبت مناسب

چون گیای رطوبت دوست است، باید حدود 7 الی 90 درصد در محیط رطوبت کافی وجود داشته باشد که فراهم نمودن این میزان رطوبت در محل زندگی گیاه کار چندان راحتی نمی باشد، اما می توانید برای تامین این میزان رطوبت، آن را درتراریوم بسته نگهداری کنید. دستگاه های بخور سرد و یا ایجاد جزیره هم می توانند رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین نمایند. در دو نوبت صبح و عصر نیز آن را غبارپاشی کنید، فقط به تمام نکات لازم توجه فرمایید.

خاک مناسب گیاه

خاک مناسب برای رشد گیاه باید کمی اسیدی باشد. در چنین خاکی به خوبی رشد می کند، خاک مربوطه باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد تا ریشه درگیر رطوبت و خیسی بیش از حد خاک قرار نگیرد و نپوسد. در صورتی که خاک گیاه دارای بافت غنی و حاصلخیزی باشد، شرایط مطلوبی برای رشد گیاه فراهم خواهد شد، به همین خاطر باید از خاک های آماده برای آن استفاده نمایید. شما می توانید مقادیری خاک برگ را با خاک باغچه و پرلیت مخلوط نمایید. ترکیب پیت ماس و کوپیت هم می توانند گزینه مناسبی باشند.

کوددهی مناسب گیاه

رشد سریع گیاه در فصل بهار می باشد که تا انتهای شهریور و فصل پاییز ادامه دارد، بنابراین باید در این مدت هر 2 الی 3 هفته یک بار غذای مورد نیاز گیاه را با کود های مرغوبی در اختیارش قرار دهید. بهترین کود برای گیاه فیتونیا، کود های 121236 و یا 202020 می باشند. برای کوددهی گیاه باید حدود یک قاشق چای خوری از کود را با یک لیتر آب حل کنید و به روش آبیاری به خاک گیاه اضافه کنید.

تعویض گلدان و هرس گیاه

در صورتی که تمام موارد بیان شده برای نگهداری گیاه فراهم شوند، شاهد رشد بسیار سریع آن خواهید بود. برای آراسته تر به نظر رسیدن ظاهر گیاه، می توانید آن را به شیوه ای صحیح هرس نمایید. بعد از عملیات هرس می توانید از قلمه های آن برای تکثیر گیاه استفاده نمایید. برای تمیز کردن گیاه می توانید روش غبار پاشی را به کار ببرید، اما از براق کننده های شیمیایی استفاده نکنید چون موجب آسیب رساندن به برگ های گیاه و مسدود نمودن منافذ آن می شود. چون ریشه های گیاه به صورت سطحی رشد می کنند، بنابراین نیازی نیست که هر سال گلدان آن را عوض کنید، اما حتما گلدانی را خریداری نمایید که دارای زهکشی مناسبی باشد.

خرید گیاه فیتونیا

برای خرید این گیاه جذاب و خیره کننده می توانید به نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید. ما در نهالستان خود انواع نهال ها، درختچه های زینتی، کود ها، سموم شیمیایی و سایر محصولات تخصصی کشاورزی را با قیمت مناسب و بهترین کیفیت ممکن به مشتریان عزیز عرضه می کنیم. در صورتی که قصد تهیه و خرید گیاه فیتونیا را دارید، به وب سایت اینترنتی ما مراجعه نمایید و بعد از دریافت اطلاعات کافی در مورد مشخصات و نحوه نگهداری گیاه، از کارشناسان و متخصصان ما جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود اقدام فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *