سانسوریا از جمله گیاهان بسیار زیبا و مقاوم در میان گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. این گیاه به دلیل سرسخت بودن و ماندگاری فراوانی که دارد به یکی از گیاهان مناسب برای نگهداری در فضای آپارتمان ها تبدیل شده است. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی شرایط نگهداری این گیاه زیبا و چگونگی تکثیر آن بپردازیم. بنابراین تا انتهای خواندن این مقاله با ما همراه باشید.

روش نگهداری از گیاه سانسوریا

سانسوریا از جمله گیاهان بومی کشور آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا محسوب می شود. این گیاه دارای گونه های متنوعی در جهان است که از رنگ ها و سایز های متعددی برخوردار می باشند. این گیاه بسیار سرسخت بوده و عمر مفید بالایی دارد. به همین خاطر به آن گیاه نامیرا هم گفته می شود. این گیاه دارای نیاز و توقع چندان زیادی نمی باشد، چون نیاز به آبیاری زیادی ندارد و در محیط های کم نور نیز می تواند به خوبی مقاومت کند.

در صورتی که دارای تخصص بالایی در زمینه نگهداری از گیاهان نیستید، می توانید اقدام به تهیه و خرید گل سانسوریا نمایید، چون این گیاه از توقع پایین و دوام بالایی برخوردار است. در محیط هایی هم چون درون منزل، بالکن و باغچه خانه می توانید اقدام به کاشت این گیاه زیبا نمایید. این گیاه تاثیر زیادی بر فرآیند تصفیه هوا می گذارد و قادر است که سموم خطرناکی هم چون بنزن ها، فرمالدئید، زایلن و تولوئن را به خود جذب کند، به این ترتیب موجب بالا بردن کیفیت هوای پیرامون شما می گردد.

به دلیل مزایای بیان شده؛ گیاه سانسوریا برای مکان هایی هم چون اتاق خواب بسیار مناسب است، چون موجب ایجاد اکسیژن فراوانی در محیط اتاق خوابتان گردیده و در نهایت شما خواب بهتری را تجربه خواهید کرد. یک گونه از سانسوریا با نام سانسوریا شمشیری وجود دارد که به آن زبان مار و یا زبان مادر شوهر هم گفته می شود. این گونه از گیاه سانسوریا دارای برگ های تیز و شمشیری شکلی است که موجب جلب توجه همگان می شود. این گیاه دارای ظاهر ساده و قدمت طولانی در کره زمین است.

در عین سادگی ظاهر شیک و جذابی دارد و طراحان برای دیزاین دکوراسیون داخلی به وفور از آن استفاده می کنند. از انواع گونه های سانسوریا می توان به سانسوریا آمریکن، لاله ای، مهتابی، پاکوتاه و شمشیری اشاره کرد. روش نگهداری همه این گونه های سانسوریا شبیه به هم است و تفاوتی ندارد. تنها سانسوریا شمشیری ابلق و پاکوتاه ابلق هستند که کمی شیوه نگهداری متفاوتی با سایر گونه هاای گیاه دارند.

سانسوریا ابلق دارای رده های زرد رنگ جذابی است که اگر نور کافی به گیاه نرسد، رنگ این رده ها محو خواهد شد. اما سایر گونه های دیگر سانسوریا حتی در نور کم هم امکان رشد خوبی دارند.

آبیاری مناسب

برای نگهداری از گل سانسوریا باید از میزان آبیاری آن آگاه باشید. این گیاه به آب چندان زیادی نیاز ندارد بنابراین بعد از هر نوبت آبیاری گیاه باید مطمئن شوید که خاک گلدان به قدر کافی خشک شده باشد. این گیاه به آبیاری زیاد حساسیت نشان می دهد و اگر بیش از حد خیس گردد، موجب پوسیدگی ریشه ها خواهد شد. در فصل تابستان تنها یک بار آبیاری گیاه در طی هفته کفایت می کند.

در فصل زمستان هم هر دو هفته یک بار باید به گیاه آب دهید. با توجه به محلی که از گیاه نگهداری می کنید، میزان نور دریافتی گیاه و دمای محیط میزان آبیاری آن متفاوت خواهد بود. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که زمان آبیاری گیاه آپارتمان خود را فراموش می کنید، گیاه سانسوریا می تواند گزینه مناسبی برای شما محسوب شود.

نور مناسب

بهترین مکان برای دریافت نور مناسب توسط این گیاه، به فاصله 2 متر از پنجره های جنوبی و غربی می باشد. میزان نور دریافتی باید در حد متوسطی باشد، اما در مکان هایی که نور زیادی دارند و یا در محیط های سایه هم این گیاه دارای تحمل بالایی می باشد. اما بهتر است که آن را در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید؛ چرا که منجر به سوختگی برگ های آن خواهید شد. سانسوریا ابلق نسبت به سایر گونه ها به نور بیشتری نیاز دارد و اکر نور کافی دریافت نکند، رده های زرد رنگ آن شروع به کم رنگ شدن می کنند.

رطوبت مناسب

این گیاه هم در محیط های مرطوب و هم مکان های خشک قابلیت نگهداری دارد. حتی اگر محیط مورد نظر دارای رطوبت بالایی هم باشد، امکان نگهداری از آن وجود دارد. به همین خاطر است که به سانسوریا گیاهی سرسخت و مقاوم می گویند.

دمای مناسب

این گیاه قادر است طیف های مختلف دمایی را تحمل کند، اما نباید در معرض بارش های جوی قرار داشته باشد، به همین خاطر در فصل های زمستان اگر این گیاه در بیرون از محیط خانه قرار دارد، باید آن را به درون منزل انتقال دهید.

خاک مناسب

بهترین خاک برای کاشت سانسوریا خاک سنگین است، یعنی خاکی که ترکیبی از شن، ماسه، رس و مواد آلی باشد. در چنین خاک هایی گیاه سانسوریا بهتر رشد خواهد کرد. اگر شرایط رشد گیاه مطلوب باشد، تکثیر به روش پاجوش دارای سرعت بالاتری خواهد بود.

کوددهی مناسب

بهترین کود برای رشد گیاه سانسوریا کود گیاهان زینتی می باشد. بنابراین باید هر دو هفته یک بار مواد غذایی کافی در اختیار گیاه قرار بگیرد.

روش تکثیر گیاه سانسوریا

برای تکثیر گیاه سانسوریا از روش های مختلفی استفاده می شود که شامل موارد زیر می شوند:

قلمه زدن: روش تکثیر با قلمه زدن برای گونه هایی از سانسوریا هم چون شمشیری، پا کوتاه، لاله ای و غیره مناسب می باشد، اما برای سانسوریا مدادی نمی توان از این روش تکثیر استفاده نمود. در روش قلمه زنی، برگ هایی که به طول 8 سانتی متر رسیده اند را می برید. برای این روش تکثیر برگ های کوچک مناسب نمی باشند و نمی توان از طریق آن ها به تکثیر پرداخت. برای قلمه برگ هایی که دارای ارتفاع 3 سانتی متری هستند مناسب می باشند.

پاجوش: در روش تکثیر از طریق پاجوش بعد از اینکه گیاه و پاجوش های آن به قدر کافی رشد کردند، باید اقدام به خارج نمودن گیاه از گلدان نمایید. ریشه پاجوش را از گیاه اصلی جدا نموده و بگذارید که به قدر کافی رشد نمایند. هنگامی که پاجوش ها از گیاه مادر جدا می شوند، به طرز آهسته تری به رشد خود ادامه می دهند. بعد از مدتی پاجوش های کوچک به گلدان بزرگی مبدل خواهند شد، اما بهتر است که آن ها را از هم جدا نمایید.

ریشه دار کردن گیاه از طریق روش قلمه زدن

یکی از روش های ریشه دار کردن گیاه از طریق قلمه زدن و کاشت آن ها در یک بستر ماسه ای است. حال برای دستیابی به نتیجه بهتر، می توانید از قارچ کش و یا پودر ریشه زا برای انتهای برگ ها استفاده کنید. بعد از اینکه مواد بیان شده را به انتهای برگ ها اضافه کردید، اقدام به کاشت قلمه ها در محیط ماسه ای نمایید تا به خوبی ریشه بزنند. بعد از اینکه سه هفته گذشت، فرآیند ریشه زدن شروع می شود و در هفته چهارم قلمه ها شروع به جوانه زدن می کنند. در این مرحله می توانید قلمه ها را خارج کرده و در یک گلدان جداگانه بکارید تا گیاهان بیشتری در اختیار داشته باشید.

یکی دیگر از روش های ریشه دار کردن قلمه ها، گذاشتن آن ها در آب است. برای اینکه ریشه های بیشتری ایجاد شوند، می توانید مقادیری هورمون ریشه زایی به آب اضافه کنید و سپس قلمه ها را در این آب قرار دهید. با این کار نتیجه بهتری در ریشه زایی حاصل می شود. سپس هنگامی که ریشه ها نمایان شدند، می توانید آن ها را در یک گلدان جداگانه بکارید و منتظر باشید که قلمه ها شروع به جوانه زدن کنند.

خرید گیاه سانسوریا

برای خرید گیاه زیبا و سرسخت سانسوریا؛ می توانید به نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید. ما در نهالستان خود انواع گیاهان زینتی، نهال ها، گل های آپارتمانی، سموم شیمیایی، انواع کود ها و سایر محصولات تخصصی کشاورزی را با قیمت مناسب و کیفیت بالایی به مشتریان عزیز عرضه می کنیم. شما عزیزان ضمن مراجعه به وب سایت ما و مشاهده انواع محصولات، می توانید از مشاوره های تخصصی کارشناسان و مشاورین ما در نهالستان بزرگ بهمن آبادی بهره مند گردید. جهت خرید و ثبت نهایی سفارش خود با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *