در صورتی که مایل هستید محیط خانه، باغچه و یا تراس منزلتان را زیبا کنید، گل کاملیا گزینه خوبی محسوب می شود. این درختچه دارای گل های بسیار زیبا و رنگارنگی است که جلوه ای بی نظیری را به محیط می بخشند، اما برای نگهداری از آن باید به شرایطی پایبند باشید تا همواره گیاهتان شاداب و سرحال باقی بماند. گیاه کاملیا یک درختچه زیبا و زینتی است که در دسته خانواده theacea قرار می گیرد و در مناطق بومی آسیای شرقی زیست می کند. این گل ها شباهت بی نظیری به گل های رز دارند و در رنگ های مختلف قرمز، صورتی و سفید موجودند. رنگ های سفید و صورتی این گل ها بسیار محبوبند و رنگ های زرد آن دارای گونه های کمتری می باشند.

این درختچه تا حدود 1 و نیم تا 6 متر رشد می کند و اگر دارای شرایط مساعدی باشد، امکان دارد که ارتفاع آن به 11 متر هم برسد. در ابتدای سن گیاه، رنگ شاخه ها قهوه ای مایل به ارغوانی می باشند که با گذشت زمان به خاکستری و قهوه ای تغییر رنگ می دهند.

شرایط نگهداری از درختچه زیبای کاملیا

این گیاه در محل زندگی خود به آبیاری مرتب و مناسب، نور فراوان و مستقیم، دمای هوای 25 درجه سانتی گراد و خاکی با مواد غذایی فراوان نیاز دارد. برای نگهداری از این گیاه، باید شرایطی را رعایت نمایید که عبارتند از:

آبیاری

این گیاه به میزان آبیاری حساسیت زیادی دارد و به هیچ عنوان در مقابل خشکی نمی تواند تحملی داشته باشد. باید در فصل هایی هم چون بهار و پاییز به مدت 2 بار در هفته به آن آب دهید. در فصل های گرم تر سال هم چون تابستان از میزان آبیاری کاسته و آن را به هفته ای یک بار برسانید. برای آبیاری گیاه بهتر است از آبی استفاده نمایید که هیچ گونه املاحی ندارد. درون آب های لوله کشی مقادیری آهک وجود دارد که در اثر آبیاری با چنین آبی، خاک دارای بافت گچی خواهد بود و از طرفی مشکلات بیشتری هم چون زرد شدن برگ ها، باز نشدن و ریزش گل ها خواهد شد.

در صورتی که در انتهای فصل تابستان به گیاه آب کافی داده نشود، روند گلد دهی گیاه دچار مشکل خواهد شد. در صورتی که خاک گیاه حالت باتلاقی و بیش از حد خیس پیدا کند، ریشه ها دارای اکسیژن کافی برای تنفس نخواهند بود و در نهایت گیاه تلف خواهد شد. باید حدود 2 الی 3 سانتی متر از خاک سطحی گلدان خشک شده باشد تا آبیاری بعدی گیاه انجام شود. برای تعیین زمان دقیق آبیاری، باید از یک دستگاه رطوبت سنج استفاده کنید. یکی از دلایل اصی ریزش گل های گیاه کاملیا، آبیاری نامناسب آن می باشد.

نور مناسب

گیاه کاملیا باید در محیطی با نور فروان قرار داشته باشد. نور فراوان باعث رویش گل های زیبا و رنگارنگ خواهد شد. در صورتی که نور و رطوبت کافی در اختیار گیاه قرار بگیرد، گیاه همواره سرحال و شاداب خواهد بود. اگر محیط نگهداری گیاه گرم و خشک باشد، باید توسط اسپری آب محیط را مرطوب نگه دارید. در صورتی که نور خورشید به صورت مستقیم به گیاه تابیده شود و هوا دارای رطوبت کافی نباشد؛ لکه های قهوه ای رنگی بر روی برگ های گیاه ظاهر خواهند شد و در نهایت برگ های گیاه می سوزند. بر اثر نور تابش کم خورشید، فاصله میان برگ ها افزایش یافته و در نتیجه از زیبایی گیاه کاسته می شود.

دمای مناسب

این گیاه قادر است که دمای بین صفر تا 30 درجه سانتی گراد را تحمل نماید. اما دمای مناسب برای رشد و نگهداری از گیاه، دمای بین 13 الی 21 درجه سانتی گراد است. در صورتی که دمای هوا افزایش یابد، غنچه های گیاه شروع به ریزش می کنند. در صورتی که مایل باشید گیاه غنچه دهد، باید دمای محیطی را به 15 الی 18 درجه سانتی گراد برسانید و هنگامی که غنچه ها روییدند، دمای محیط را کاهش دهید تا گل ها مقاوم و پایدار باقی بمانند.

رطوبت مناسب

این گیاه علاقه زیادی به رطوبت دارد. با توجه به میزان خشکی هوا و میزان رطوبت موجود در محیط، می توانید با استفاده از روش غبار پاشی رطوبت گیاه را تامین نمایید. اگر گیاه کاملیا گل داده باشد، دیگر از روش غبار پاشی استفاده نکنید، چون منجر به ریزش گل ها خواهد شد.

خاک مناسب

گیاه کاملیا به خاک های سبک علاقه زیادی دارد، به همین دلیل سعی کنید برای کاشت گیاه از خاکی استفاده کنید که ترکیبی از خاک جنگل و ماسه باشد. در صورتی که نتوانید این ترکیب را فراهم کنید، می توانید از مخلوط 80 درصد پوسته کاج پوسیده، 20 درصد پرلیت یا 50 درصد خاک لومی شنی و 50 درصد پیت ماس استفاده کنید که بهترین و مرغوب ترین خاک برای کاشت گیاه کاملیا می باشد. اما اگر خاک دارای مقادیر زیادی کلسیم بوده و میزان اسیدی بودن آن افزایش یابد، برگ های گیاه شروع به زرد شدن می کنند، بنابراین باید خاکی در دسترس گیاه قرار بگیرد که دارای زهکشی مطوبی باشد.

کوددهی مناسب

هنگامی که شکوفه ها پدیدار شدند، برای گیاه کود های مخصوصی را تهیه کنید. کود هایی که با خاک های اسیدی قابلیت سازگاری بیشتری داشته باشند. بهتر است که کود های دارای مواد غذایی زیاد را در دسترس گیاه قرار ندهید. در فصل بهار بعد از پژمردگی گل ها به آن کود دهید. در صورتی که شاهد رشد کند شاخ و برگ های گیاه در فصل تابستان بودید و یا گل ها رنگ پریده به نظر می رسند به آن کود دهید، اما حتما یک بار قبل از کوددهی به آن آب دهید.

کود دهی گیاه کاملیا مزایای زیادی برای آن به همراه دارد؛ از جمله اینکه مقاومت گیاه را در فصل سرد زمستان افزایش می دهد، بنابراین حدود 2 ماه قبل از شروع سرمازدگی فصل پاییز به آن کود دهید. مقدار کود مصرفی مطابق با دستورالعمل روی بسته بندی محصول صورت می گیرد. اگر گیاه دارای خاک غنی و حاصلخیزی باشد، دیگری نیازی به کوددهی آن نیست. در صورتی که گیاه در معرض بیماری قرار گرفته باشد، بهتر است که به آن کود ندهید. در دور خواب گیاه از کوددهی آن حذر کنید.

در ماه بهمن تا مرداد، حدود 2 گرم سولفات آمونیوم را با حدود 2 گرم کود معمولی در یک لیتر ترکیب کرده و هر دو هفته یکبار در دسترس گیاه قرار دهید.

هرس گیاه

بری هرس گیاه می توانید در فصل بهار اقدام کنید و هنگامی که گل ها ریختند و قبل از مجددا گل دادن آن را هرس نمایید. شاخه و برگ های اضافی گیاه را جدا کنید تا گیاه شکل زیبا و مرتبی به خود بگیرد. شاخه های صدمه دیده و شکسته شده را تنک نمایید.

روش تکثیر گیاه کاملیا

قلمه گیری: در فصل تابستان قلمه های گیاه را جدا نموده و برای تسریع رشد ریشه های آن ها از هورمون ریشه زایی استفاده کنید. قلمه هایی که رشد بهتری در سال اخیر داشته اند را از پنجمین گره روی ساقه جدا کنید. برگ های پایینی آن را جدا نمایید و حدود 1 سانت و نیم از پوست بخش پایینی قلمه را جدا سازید. این کار به بهبود روند ریشه زایی کمک می کند. قلمه ها را در عمق 10 ال 15 سانتی متری خاک کاشته و خاک را مرطوب نگه دارید، می توایند بر روی قلمه ها پلاستیک شفافی بکشید تا رطوبت خاک بهتر حفظ شود. تا انتهای فصل زمستان قلمه ها ریشه می زنند.

کاشت بذر: با پدیدار شدن میوه گل ها، می توانید از بذر آن ها برای تکثیر گیاه استفاده کنید. بذر ها را را در خاکی با بافت سبک که ترکیبی از پیت ماس و سنگ است کاشته و حدود 2 الی 4 ماه اجازه دهید تا به خوبی جوانه بزنند. گیاه حاصل شده شاید به گیاه مادری شباهت چندانی نداشته باشد.

خرید گل کاملیا

برای خرید گل کاملیا می توانید به نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید. انواع نهال ها و درختچه های زینتی در نهالستان ما در نهایت سلامتی و شادابی به مشتریان عزیز عرضه می گردند و همگی دارای گواهینامه و کارت سلامت از وزارت جهاد کشاورزی می باشند. جهت خرید گیاه زینتی مورد علاقه خود، کافیست به وسایت اینترنتی ما مراجعه نمایید و سفارش خود را به ثبت برسانید. جهت ارتباط با کارشناسان فروش ما، می توانید به دو روش آنلاین و یا تلفنی اقدام فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *